Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové novinky související s Macy
6. září 2010, 00.00 | Apple uvolnil čtvrtou beta verzi Mac OS X 10.6.5 a vývojáři dostali též třetí předběžnou verzi Xcode 4. A utilita Courier for Mac 1.0 usnadňuje přenos souborů do internetových služeb pro jejich sdílení.
Minulý týden byl pochopitelně především ve znamení nových iPodů a dalších novinek středeční akce, a tak se nového softwaru pro Macy příliš neobjevilo, ale něco se přece jenom našlo (novinkám iTunes 10 věnujeme samostatný článek):
Apple uvolnil čtvrté testovací sestavení Mac OS X 10.6.5
V polovině srpna externí vývojáři obdrželi první testovací sestavení (první beta verzi, chcete-li) Mac OS X 10.6.5, další chystané aktualizace Snow Leoparda (současná verze 10.6.4 byla vydána v polovině června) a rychle počala přicházet další sestavení, zdá se, že je Apple bude uvolňovat v týdenních intervalech každý čtvrtek.
Minulý čtvrtek takto přišlo už čtvrté sestavení 10H535 (to třetí se objevilo přesně o týden dříve). Takovéto tempo ukazuje, že Apple na nové verzi Snow Leoparda pracuje opravdu usilovně.
Avšak toto úsilí nejenom neodstranilo známý problém z minulé beta verze, ale ten se nyní ještě prohloubil. Za určitých okolností nemusí fungovat USB zařízení po probuzení daného Macu z režimu spánku, jenže zatímco u třetí beta verze se to týkalo pouze strojů s nainstalovaným virtualizačním softwarem VMware, nové sestavení tímto problémem trpí také při nainstalování virtualizačního softwaru Parallels.
Nezměnily se však oblasti, na něž se mají testující přednostně zaměřit, stále jde o 3D grafiku, kalendář iCal, poštovního klienta Mail, QuickTime, Time Machine a USB zařízení (na těch zjevně bude třeba zapracovat nejvíc).
Vzhledem k výše uvedenému je nyní ještě nejistější, kdy Apple vydá ostrou verzi Mac OS X 10.6.5. Poměrně svižné uvolňování testovacích sestavení naznačuje, že vývoj probíhá docela rychle, avšak to, že problém s USB zařízeními stále přetrvává, znamená, že toho ještě zbývá dost vyřešit. Teprve až se objeví beta verze bez známých problémů, začne se blížit jeho vydání pro všechny (zkušenosti s minulými aktualizacemi Snow Leoparda ovšem ukazují, že i pak to ještě může chvíli trvat).
Apple uvolnil třetí předběžnou verzi Xcode 4
Už na letošní červnové vývojářské konferenci WWDC 2010 dostali zúčastnění vývojáři první předběžnou verzi (Developer Preview) integrovaného vývojového prostředí Xcode 4 a zanedlouho poté se objevily první zprávy o tom, jaké novinky přináší.
Koncem července pak přišla druhá předběžná verze Xcode 4 a současně Apple na svém webu sám zveřejnil popis jeho hlavních novinek.
A minulý čtvrtek vedle výše popsaného čtvrtého testovacího sestavení Mac OS X 10.6.5 Apple uvolnil též třetí předběžnou verzi Xcode 4.
Xcode umožňuje vývoj aplikací pro Mac OS X a iOS, verze 4 přináší zcela přepracované uživatelské rozhraní, integruje do něj dříve samostatný nástroj Interface Builder a přidává nové navigační prvky, mimoto doplňuje nové funkce pro práci s kódem a zahrnuje také citelně vylepšený kompilátor a debugger.
O nové předběžné verzi se zatím neobjevily žádné bližší podrobnosti, pravděpodobně však přináší jen opravy chyb. Stahovat si ji mohou účastníci vývojářských programů Applu pro Mac a iPhone. Kdy bude vydána ostrá verze Xcode 4 se zatím neví, ale vzhledem k poměrně dlouhým intervalům mezi předběžnými verzemi lze předpokládat, že to ještě nějakou dobu potrvá.
Utilita Courier for Mac 1.0. usnadňuje odesílání souborů do internetových služeb pro jejich sdílení
Současný Internet poskytuje řadu služeb pro sdílení souborů, především těch mediálních, například YouTube a Vimeo pro videa či Flickr pro fotografie. Tyhle služby samozřejmě mají vlastní prostředky pro umisťování souborů, ale existují také různé utility, jež to usnadňují. Jednu takovou utilitu začala teď nabízet britská firma Realmac Software, která dodává různé utility pro Macy.
Paletu jejích programů rozšířila nová utilita Courier for Mac 1.0, jež významně usnadňuje nahrávání souborů z Macu na různé internetové služby pro jejich sdílení. Zatím podporuje služby Flickr, Facebook, YouTube, Vimeo, Amazon S3, Ember a FTP/SFTP servery obecně, prostřednictvím integrovaných zásuvných modulů.
Utilita umožňuje soubory odesílat velice jednoduchým a intuitivním způsobem, využívá grafické uživatelské rozhraní pracující s metaforou obálek a poštovních známek. V programu se vytvoří „obálka“ (jejíž vzhled lze měnit), na níž se přilepí „známky” příslušných cílových služeb, oznámkovaná obálka se dá uložit pro pozdější použití.
A když se pak taková obálka přetáhne na soubory, odešlou se do služeb určených nalepenými známkami, o detaily se postará utilita Courier, skutečně fungující jako elektronický kurýr. Tak jde snadno odesílat soubory do více služeb najednou. Realmac tvrdí, že takto lze začít již za necelých 30 sekund sdílet soubory na službách, jejichž podporu uživatelé žádali nejčastěji.
Utilita poskytuje též řadu pokročilejších funkcí, umí například zobrazit, kam odesílané soubory putují, ukáže mapu s vykreslenými cestami a cílovým geografickým umístěním daných souborů. Ke zveřejněným souborům Courier udržuje pohotové odkazy, aby se daly snadno použít a uchovává rovněž historii všech odeslání s uloženými URL adresami na dané soubory. Před odesláním lze ještě editovat metadata souborů a URL adresy k nim se automaticky zkracují.
Courier se těsně integruje s Mac OS X, umí využívat menu služeb (Services) Snow Leoparda, takže ve Finderu stačí na daný soubor klepnout pravým tlačítkem, vybrat v menu služeb příslušnou položku (odpovídají vytvořeným obálkám) a utilita už zařídí zbytek. Mimoto Courier podporuje AppleScript, její funkce se dají volat ze skriptů, což dovolí automatizaci složitějších úkonů.
Utilitu půjde dále rozšiřovat, Realmac slibuje brzké otevření „skladiště“ se zásuvnými moduly pro Courier, od modulů pro další cílové služby po nové vzhledy obálek. Již bylo zmíněno, že Courier podporuje jednotlivé cílové služby prostřednictvím zásuvných modulů, využívajících API rozhraní prostředí Cocoa. Realmac chystá uvolnění vývojářské dokumentace a ukázkového kódu, tedy vlastně vývojářské sady, jež dovolí tvorbu modulů pro další služby, bude tak možné přidávat další „známky“.
Vývojářská sada pro nové známky ještě není dostupná, ale už nyní stránka utilitÿ nabízí sadu pro tvorbu vlastních vzhledů obálek a některé další vzhledy a též dva dodatečné moduly Cloudapp a TwitPic doplňující podporu stejnojmenných služeb.
Courier 1.0 vyžaduje Mac OS X 10.6 nebo vyšší, funguje tak pouze pod Snow Leopardem (díky tomu ovšem může plně využívat jeho možností) a dále požaduje 64bitové procesory. Zkušební verze utility se dá stáhnout tady (zabírá 16,4 MB), za plnou verzi se musí zaplatit, zaváděcí cena byla stanovena na 19, 95 USD (424 Kč).
Tato utilita vypadá opravdu zajímavě, samozřejmě lze soubory do jednotlivých služeb odesílat ručně zdarma, ale kdo sdílí soubory hodně a často a bude si chtít ušetřit práci, tomu se zřejmě Courier for Mac vyplatí.