Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové novinky spojené s Macy
29. března 2010, 00.00 | Apple vydal Aperture 3.0.2 přinášející řadu menších oprav a podporu iPadu, v souvislosti s ním se objevil též iMovie 8.0.6. A editor prezentací PulpMotion 3 poskytuje přepracované animační jádro, více motivů a rozšířené exportní možnosti.
Zatímco v oblasti hardwaru se okolo Maců nyní mnoho neděje, nějaké softwarové novinky se stále najdou:
Aperture 3.0.2 přináší opravy mnoha chyb a doplňuje podporu iPadu
Počátkem února Apple uvedl Aperture 3, významnou novou verzi svého programu pro profesionální zpracování a správu fotografií. Zřejmě však vydání až příliš uspěchal, protože zpočátku trpěl řadou chyb, uživatelé si stěžovali především na potíže se správou virtuální paměti.
Koncem února proto Apple vydal první větší aktualizaci v podobě nové verze Aperture 3.0.1 (některé drobnější aktualizace řešící jednotlivé funkce přišly již předtím). Verze 3.0.1 sice opravila ty nejvážnější chyby, avšak mnohé potíže stále zůstaly, o čemž svědčí to, že minulý čtvrtek se objevila nová aktualizace na verzi 3.0.2.
Aperture 3.0.2 podle Applu zvyšuje celkovou stabilitu a řeší problémy v řadě různých oblastí. Oprav chyb je skutečně hodně, doprovodné poznámky konkrétně zmiňují vyřešení potíží s aktualizací knihoven Aperture 1.x a 2.x a s importem knihoven z programu iPhoto nebo z předchozích verzí Aperture (mimo jiné se už bude správně zobrazovat, kolik prostoru na disku bude pro import třeba) a již by neměly být potíže s importem hierarchických složek fotografií do knihovny (nemělo by nadále docházet k nepřiměřenému zpomalování a ztrátám dat a hierarchie složek se zachová i po importu).
Další úpravy se týkají nově zavedené funkce Faces pro rozpoznávání obličejů, která patřila k nejčastějším zdrojům potíží, nové opravy řeší přidávání jmen a potvrzování shod a uspořádávání snímků na „nástěnce“ (corkboardu) funkce Faces.
Zlepšilo se též vytváření a ukládání přednastavených parametrů tisku (už by se nemělo stávat, že se tato data neuloží vůbec, anebo jenom částečně) a duplikování přednastavených parametrů pro metadata štětců a práce s úpravami využívajícími korekčních křivek, vyrovnání linií a retušovacích štětců (jež někdy působily pády programu). A pro pohyb fotografiemi v prohlížeči lze opět používat posouvání (když se zapne ve všeobecných předvolbách).
Další opravy vylepšily import metadat z XMP sidecar souborů, konkrétně import hodnocení, barevných visaček a GPS dat a zvýšila se kompatibilita s IPTC metadaty. Při vyprázdnění koše Aperture by se měly fotografie mazat bez výrazného zpomalení programu a vyřešily se potíže s exportem verzí a knihoven.
Ještě podrobnější popis oprav přinášených verzí 3.0.2 najdete v tomto podpůrném dokumentu, vedle rozpisu těch výše zmíněných uvádí další opravy pro funkci Places, vodoznaky a vyhledávání.
A úplně na konci onoho podrobného seznamu oprav se nachází jedna velice zajímavá položka, totiž „kompatibilita s iPadem“. Jak se dalo čekat, Aperture 3.0.2 též zahrnuje úpravy zlepšující spolupráci programu s chystaným novým přístrojem Applu (který se v USA začne prodávat už tuto sobotu), přibyla podpora pro import fotografií z iPadu do knihovny Aperture a také možnost synchronizace knihovny s iPadem.
Nová aktualizace Aperture se samozřejmě nabízí přes software Update, anebo se dá stáhnout ručně z webu Applu (má velikost 69,83 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.2. Používáte-li 30denní zkušební verzi Aperture 3, měla by se na verzi 3.0.2 aktualizovat přes Software Update, anebo si ji lze stáhnout znovu (Apple vždy nabízí ke stažení nejnovější verzi).
iMovie 8.0.6 zlepšuje podporu Aperture
S novou verzí Aperture souvisí také další aktualizace Applu, ve čtvrtek totiž uvolnil ještě iMovie 8.0.6, novou verzi programu iMovie ’09 z mediálního balíku iLife ’09.
Apple zmiňuje jedinou novinku této verze, zvýšenou spolehlivost při práci s videem z Aperture. iMovie 8.0.6 se nabízí jednak přes Software Update, jednak se dá stáhnout odtud (jde o 35,84 MB) a vyžaduje Mac OS X 10.5.6 nebo vyšší.
Editor animovaných prezentací PulpMotion 3 dostal nové animační jádro, přidal nové motivy a rozšířil exportní možnosti
Jednoduché obrazové prezentace dokáže připravit iPhoto z balíku iLife dodávaného se všemi novými Macy a s Keynote z balíku iWork se už dají vytvářet docela pokročilé prezentace, stále se však nabízejí programy, jež se snaží poskytnout ještě víc, k takovým patří též PulpMotion francouzské firmy Aqaudafas, jehož hlavní přednosti tvoří široké možnosti animování a uzpůsobování prezentací. A ty se nyní ještě dále rozšířily v nově uvedené verzi 3.
PulpMotion dovoluje sestavovat prezentace z fotografií a videonahrávek, jejichž přípravu usnadňuje množství předdefinovaných motivů (v podstatě šablon) pro různé příležitosti, poskytujících četné animované efekty. Stačí vybrat vhodný motiv, přetáhnout do něj fotografie nebo videa a poté lze ještě doplnit (synchronizovanou) hudbu, to vše se velmi snadno nastaví v intuitivním uživatelském rozhraní.
Vytvořené prezentace se dají exportovat jako videa, a to i v HD rozlišení, do aplikací Mail, iDVD, iWeb a GarageBand a také do takových zařízení a přístrojů jako jsou Apple TV či iPody, samozřejmě lze videa sdílet na iPhonech či YouTube, program navíc nabízí vyhlazování a pohybové rozmazání pro zvýšení kvality výstupu.
PulpMotion se dodává ve dvou různých vydáních, základním vydání Standard a v rozšířeném vydání Advanced. Bohatěji vybavené (a podstatně dražší) vydání Advanced přináší širší možnosti uzpůsobování většího počtu motivů, umí přistupovat k mediálním knihovnám programů iPhoto, Aperture a Lightroom a všechna dostupná mediální data dovoluje prohlížet v celoobrazovkovém režimu, práci s mediálními daty usnadňuje též časová osa, díky níž jde vybírat data pořízená v určitém časovém intervalu.
Dále umožňuje přidávat k obrázkům pomocí integrovaného editoru oblasti zájmu, jež lze pojmenovávat, opatřovat poznámkami a nechat přehrávat související animace. Vydání Advanced rozšiřuje i možnosti práce se zvukem, k prezentaci se může v časové ose přidat více zvukových souborů a synchronizovat je s ní, také je možné nahrávat a připojovat zvukové poznámky. Srovnání možností obou vydání programu předkládá tato tabulka.
Nová verze 3 přinesla vylepšené uživatelské rozhraní a zcela přepsané animační jádro usnadňující práci, ve vydání Advanced lze prezentacím přidávat animované texty s řadou efektů, rozšířily se celkové možnosti animace a na obrázky a videa se dají používat filtry.
Zvýšil se rovněž počet dodávaných motivů, ve standardním vydání je jich nyní 132 a ve vydání Advanced 154. Vylepšení se dočkal též export, verze 3 umí uložit nastavené parametry jako přednastavenou konfiguraci pro opětovné použití a zvýšila se kvalita exportovaného výstupu, má věrnější barvy. A před exportem se dá v případě potřeby změnit rozlišení obrazovky podle cílového zařízení.
Bližší představu o schopnostech programu si můžete udělat z této stránky, jež nabízí video a obrazovou galerii předvádějící, co PulpMotion dokáže, ukázku prezentací vytvořených verzí 3 Advanced předvádí také toto video na YouTube.
PulpMotion 3 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší (je kompatibilní se Snow Leopardem), 1GHz procesor (program podporuje vedle procesorů Intel též PowerPC G4 a G5), 1 GB RAM a grafickou kartu kompatibilní s Quartz Extreme.
Můžete si stáhnout zkušební verze obou vydání, vydání Standard získáte tady (má velikost 114 MB), vydání Advanced zde (117 MB). Zkušební verze jsou plně funkční, ale do výstupů přidávají vodoznaky a omezují objem dat, který lze zpracovat. V plné verze se změní zakoupením licence (aktivace se provádí přes Internet pomocí sériového čísla). Vydání Standard přijde na 39 EUR, vydání Advanced na 89 EUR, upgrade z verze 2 stojí 19, respektive 39 EUR, nabízejí se také rodinné licence a další možnosti upgradu.