Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové novinky spojené s Macy
27. července 2011, 00.00 | Apple uvolnil dodatečnou aktualizaci Mac OS X 10.6.8. Microsoft potvrdil potíže Office pod Lionem. Lion nabízí zobrazovací režimy HiDPI pro budoucí monitory s vysokým rozlišením. Programátorský textový editor BBEdit dospěl do verze 10. A v Mac App Store se začal nabízet Photoshop Elements 9.
V oblasti softwaru pro Macy je nyní docela rušno, přirozeně hlavně díky zahájení prodeje Lionu před týdnem, avšak softwarové novinky se zdaleka netýkají jenom Lionu:
Vyšla dodatečná aktualizace Mac OS X 10.6.8
Apple teď pochopitelně klade důraz především na Lion, ovšem řada uživatelů z různých důvodů (například kvůli potřebě provozovat starší aplikace) stále zůstává u Snow Leoparda. Koncem června se objevila jeho nová verze 10.6.8, jež připravila aplikaci Mac App Store na příchod Lionu, ale zároveň přinesla řadu dalších oprav zvyšujících stabilitu a bezpečnost. Všeobecně se předpokládalo, že to je poslední, stabilizační verze Snow Leoparda.
Jenže i když oprav bylo skutečně hodně, pár chyb přetrvalo, protože v pondělí Apple uvolnil dodatečnou aktualizaci Mac OS X 10.6.8 (verzi 1.1), která přináší ještě některé dodatečné opravy.
Konkrétně se v doprovodných poznámkách uvádí, že tato aktualizace řeší problémy s přenosem osobních údajů, natavení a kompatibilních aplikací z Maců provozujících Snow Leoparda na nové Macy používající Lion. Dále ještě napravuje chybu, jež způsobovala, že určité síťové tiskárny okamžitě ukončily tiskové úlohy a nedokázaly je dokončit. A zvukový výstup by už neměl přestávat fungovat při používání HDMI nebo optického zvukového výstupu. Tento podpůrný dokument shrnuje všechny změny a novinky Mac OS X 10.6.8, včetně těch zavedených dodatečnou aktualizací (nové změny dokument označuje).
Tahle aktualizace se samozřejmě nabízí přes Software Update, případně se dá ručně stáhnout z webu Applu, pak však bude potřeba vybrat vhodnou variantu pro daný Mac.
Macy, co již mají nainstalovaný Mac OS X 10.6.8, by měly použít aktualizaci Mac OS X 10.6.8 Supplemental Update, což je rozdílová aktualizace pro klientskou variantu Mac OS X 10.6.8 (proto její velikost činí jen 10,19 MB). Pro Snow Leopard Server 10.6.8 se nabízí obdobná aktualizace Mac OS X 10.6.8 Server Supplemental Update (o velikosti 10,23 MB). Ta vedle výše popsaných oprav navíc řeší výkonnostní problémy při používání Server Monitoru.
Pro ty, kdo dosud provozují Mac OS X 10.6.7, se od pondělí nabízejí verze 1.1 rozdílových aktualizací na Mac OS X 10.6.8, zahrnující i zmíněné nejnovější opravy. Pro klientské instalace je to aktualizace Mac OS X 10.6.8 Update v.1.1 (453,55 MB) a pro serverové Mac OS X Server v10.6.8 Update v1.1 (518,28 MB).
Zároveň ovšem bylo třeba připravit i nové verze kombinovaných aktualizátorů, umožňující převést na opravenou verzi 10.6.8 všechny dřívější verze Snow Leoparda a Snow Leopard Serveru. O to se postarají Mac OS X 10.6.8 Update Combo v1.1 (1,09 GB) a Mac OS X Server v10.6.8 Update Combo v1.1 (1,18 GB).
Microsoft potvrdil potíže s Office pod Lionem
Přechod na novou hlavní verzi jakéhokoli operačního systému se jen málokdy obejde zcela bez potíží a platí to přirozeně též o Lionu. O problémech aplikací Adobe se již minulý týden zmínila Grafika, ale starosti se svým kancelářským balíkem potvrdil také Microsoft.
Možné potíže aktuální verze Office for Mac 2011 pod Mac OS X Lion probírá blog Office for Mac. Jde o dva velké a o několik menších problémů. Zaprvé, Communicator for Mac (podniková verze IM klienta Microsoftu) se pod Lionem zhroutí, když se z něj pošle IM zpráva nebo zahájí hlasový hovor či videohovor. Vyřešit by to měla nová aktualizace Communicatoru for Mac.
Communicator je ovšem podnikový software, k němuž se většina domácích uživatelů nikdy nedostane, protože netvoří součást běžných vydání Office, nabízí se pouze zákazníkům nakupujícím hromadné licence Microsoftu. (V podnikovém prostředí však tohle rozhodně bude hodně vadit.)
Vážnější pro většinu uživatelů tak bude druhá potíž, Outlook 2011 neumí pod Lionem importovat poštu z klienta Mail Applu. Stejné potíže s importem pošty má též poštovní klient Entourage obsažený v Office for Mac 2008. Microsoft zatím věc teprve zkoumá, takže ještě neví, jaké budou potřeba opravy a kdy je vydá. Týká se to však jen těch, kdo si nainstalují Microsoft Office for Mac až po přechodu na Lion, protože pod předchozími verzemi Mac OS X (tedy především pod Snow Leopardem) import pošty fungoval.
Další drobné potíže Office for Mac 2011 a Office for Mac 2008 popisuje tento podpůrný článek Microsoftu, jde hlavně o pády Excelu a PowerPointu (verzí 2011 a 2008) při určitých operacích a Word 2011 a 2008 mohou pod Lionem zobrazovat rok jako dvoumístné číslo namísto čtyřmístného.
Nástroj MSQuery pro vkládání dat z podnikových databází do Excelu pod Lionem funguje pouze v anglické verzi Excelu 2011, v jiných jazykových verzích ne a v Excelu 2008 už nepracuje vůbec. A Office 2011 a 2008 můžou mít potíže s diagramy a s editorem rovnic.
Pokud jde o Office for Mac 2004, ta v Lionu nebude vůbec fungovat, protože je (vzhledem ke svému stáří) napsaná ještě pro PowerPC. A jak jsme již několikrát zmiňovali, Lion neobsahuje emulátor Rosetta, umožňující provozovat PowerPC kód na procesorech Intel. Macy s Lionem se tudíž musí s Office 2004 rozloučit, ovšem Microsoft bude tuto verzi ještě pár měsíců podporovat, bezpečnostní aktualizace pro ni slibuje vydávat až do 10. ledna 2012. (Problémy bude pod Lionem mít také instalátor Office 2008 používající PowerPC kód.)
A samozřejmě Office 2011 (o Office 2008 ani nemluvě) neposkytuje podporu pro nové možnosti Lionu jako jsou funkce Auto Save a Versions (u kancelářských aplikací docela důležité rysy, ovšem Office nabízí vlastní funkce pro automatické ukládání dokumentů a správu jejich verzí).
Potíže Office for Mac pod Lionem přirozeně vyvolaly kritiku, Microsoft jí čelí tvrzením, že s Applem spolupracoval od počátku vývoje Lionu a prohlašuje, že řadu potíží vyřešil ještě před vydáním Lionu. A na svém blogu slibuje aktualizace, jež vyřeší i zbývající potíže, prioritu mají samozřejmě aktualizace pro Office 2011, ale těšit se na ně má též Office 2008. O doplnění podpory specifických funkcí Lionu se však Microsoft vůbec nezmínil, na to zřejmě dojde až mnohem později.
Zobrazovací „HiDPI“ režimy Lionu dláždí cestu k monitorům typu „Retina“
iPhone 4 a iPod touch čtvrté generace používají displeje typu „Retina”, tedy s velmi vysokým plošným rozlišením (přes 300 pixelů na palec). Hodně se spekuluje o tom, že by podobný displej mohl nasadit též budoucí iPad a pochopitelně se objevují dohady, zda podobné displeje Apple nezavede také u Maců.
To sice stále není vůbec jisté, ale v každém případě Lion obsahuje softwarové základy pro nasazení takovýchto zobrazovačů. Už v prvních předběžných verzích Lionu byla nalezena zárodečná podpora zobrazovacích „HiDPI“ režimů a ostrá verze Lionu je skutečně obsahuje, i když toho zatím mohou využívat jen vývojáři.
V pondělí jsme mimo jiné zmínili, že vyšlo vývojové prostředí Xcode 4.1 pro Lion, jež se navíc nyní nabízí v Mac App Store zdarma. Dodává se ním řada dalších doplňujících nástrojů, včetně aplikace Quartz Debug v adresáři Developer. A tato aplikace též dovoluje aktivaci „HiDPI” režimů. Když se tak učiní, ovládací panel Lionu (v systémových předvolbách) pro obrazovku začne nabízet dodatečné zobrazovací režimy se čtvrtinovým rozlišením, takže například pro 30“ monitor Cinema HD to bude rozlišení „1280x800 HiDPI“ odvozené od jeho fyzického rozlišení 2 560 x 1 600.
Na současných monitorech se s nimi ovšem ničeho zvlášť zajímavého nedosáhne, objeví se pouze příslušně zvětšené zobrazení. Ovšem kdyby se jednalo o (zatím hypotetický) monitor s ultravysokým rozlišením a počtem pixelů na jednotku plochy, pak by to smysl dávalo. Prvky uživatelského rozhraní Mac OS X by se totiž na takovém monitoru vykreslily jako velmi malé, čemuž Apple zřejmě hodlá zabránit tím, že v obou rozměrech všechny takové prvky dvojnásobně zvětší.
Takže kdyby například existoval 30“ monitor s rozlišením 5 120 x 3 200 pixelů, bylo by pro něj možné použít HiDPI rozlišení 2 560 x 1 600, v němž by se prvky uživatelského rozhraní vykreslily ve stejné velikosti jako na dnešních 30“ obrazovkách, obraz by ovšem vypadal mnohem lépe (byl by vyhlazenější).
Ars Technica ve své nesmírně důkladné recenzi Lionu přirozeně probírá také „HiDPI“ režimy a názorně předvádí jejich účinek na snímku obrazovky TextEditu. Základní prvky uživatelského rozhraní vyhlížejí opravdu lépe, avšak potíže mohou být s bitově mapovanou grafikou, jež není na vyšší rozlišení připravená, ta by vypadala zubatě. Dá se proto předpokládat, že podobně jako v případě iPhonu 4 také v Mac OS X by budoucí verze aplikací mohly poskytovat alternativní „HiDPI“ grafiku s vyšším rozlišením.
Sice to asi bude ještě chvíli trvat, ale dá se očekávat, že rozlišení monitorů a displejů vůbec bude dále stoupat. Alespoň u menších notebooků bychom se snad mohli brzy dočkat displejů s rozlišením okolo 300 dpi. A je zjevné, že Apple by pro ně použil stejné řešení jako pro displeje „Retina“ v iOS, v obou rozměrech by se počty pixelů zdvojnásobily.
Dřívější snahy o nezávislost Mac OS X na rozlišení tak nejspíš vzaly za své, řešení z iOS je pochopitelně mnohem snazší. Ale ještě si chvíli počkáme, než bude takový zobrazovací hardware běžně dostupný (už dnes se dají sehnat monitory s takto vysokým rozlišením, jenže se pohybují ve zcela odlišné cenové kategorii). Lion a Xcode však již poskytují potřebný softwarový základ, vývojáři se tak mohou začít na takovouto alternativu připravovat.
BBEdit 10 přináší přes 100 vylepšení
Ne všechny současné softwarové novinky pro Macy ovšem souvisí s Lionem. Minulé úterý, den před uvedením Lionu, uvolnila firma Bare Bones Software verzi 10 svého programátorského textového editoru BBEdit. (Poslední předchozí významnější verzí byla verze 9.6 vydaná loni na podzim, následná verze 9.6.2 souvisela se zahájením prodeje programu v Mac App Store.)
Má-li nějaký program nárok se nazývat zasloužilým, je to právě tento editor, protože jeho první verze pochází z roku 1991, tedy z doby před 20 lety (kdy Macy ještě používaly procesory Motorola 68x00 a NeXTStep fungoval jen na počítačích NeXT Steva Jobse „odejitého z Applu“, nikdo tehdy netušil, že se z něj za deset let stane Mac OS X).
BBEdit ve verzi 10 přináší velké množství (přes stovku) změn a vylepšení, jež Bare Bones Software podrobněji popisuje zde.
K nejviditelnějším změnám patří odstranění „zásuvky“ dokumentů, kterou nyní nahradila postranní lišta, jež se dá zapínat a vypínat. Tato lišta poskytuje rychlý přístup k seznamům otevřených a nedávných dokumentů, přímo z ní lze zavírat otevřené dokumenty a v seznamu nedávných dokumentů se dají dokumenty opět otvírat. Podobně bylo upraveno i zobrazení projektů, které užívalo obdobnou postranní lištu.
Další významné vylepšení verze 10 se týká práce s HTML, modální dialogové okno pro vkládání značek nahradil vyskakovací panel, dovolující rychle vkládat značkovací kód bez ztráty polohy v dokumentu. Panel dokonce umí sám odhadovat potřebné atributy a hodnoty pro danou značku, takže třeba po vložení značky odkazu na obrázek vyzve k zadání alternativního popisného textu a předloží dialog pro výběr vlastního obrazového souboru. Další atributy značky se dají jednoduše vybrat v roletovém menu.
Funkčnost takto vytvořeného HTML kódu půjde ověřit pomocí integrovaného náhledového okna, jež nově dovoluje určit jak šablony, tak styly stránky. Lze si tak již v editoru předem udělat představu o konečném vzhledu dané stránky na Webu.
Hodně toho verze 10 změnila i v okně předvoleb (Preferences). Obsáhlý seznam položek předchozích verzí nahradilo přehlednější uspořádání rozdělené do samostatných oddílů s ikonami, řada méně často používaných voleb byla z okna úplně odstraněna. (Tyto odstraněné volby se stále dají nastavovat přes Terminal.) Změnilo se i vyhledávací pole, nyní je umístěné přímo v okně, namísto ukrytí ve vyskakující „zásuvce“.
Barvy oken programu se daly nastavovat už dříve, ale teď přibyla podpora schémat barev. Dají se nahrávat a ukládat, lze mezi nimi snadno přepínat, případně se mohou schémata spojovat s jednotlivými programovacími jazyky, takže se například může pro práci s PHP nastavit standardní černobílé zobrazení, zatímco pro skript v Perlu půjde použít zelený text na černém podkladu připomínající staré terminály.
Ti, kdo pracují na více Macích současně, jistě ocení možnost uložení podpůrné složky aplikace na službě Dropbox. To umožní snadnou a rychlou synchronizaci nastavených předvoleb a dalších parametrů programu mezi všemi počítači uživatele. (Složka zahrnuje novou podsložku Setup, v níž se nacházejí taková data jako souborové filtry, FTP záložky, grep vzorce, nastavení webů a konfigurace kláves, což se vše teď dá synchronizovat přes Dropbox.)
BBEdit 10 navíc podporuje „balíky“ („packages“), sbírky různých položek tvořených složkami s (povinnou) příponou „.bbpackage“. Do těchto balíků se dají ukládat textové výstřižky, skripty, textové filtry a další obsahové prvky, které se pak mohou snadno přenášet mezi různými instalacemi programu (ať už přes Dropbox, nebo jinak).
Nová verze toho pochopitelně přináší ještě mnohem víc, kupříkladu lze editovat soubory uložené v ZIP archívech, aniž by se musely rozbalovat, provedené změny se uloží zpět do příslušných archívů a též funkce vyhledávání a nahrazování ve více souborech teď umí pracovat i se ZIP archívy.
Nově se rozlišují jen dva typy spustitelných souborů, skripty a textové filtry, se skripty se nyní zachází stejně ať jde o unixové skripty, skripty AppleScriptu či Automatoru. Při ukončení programu se implicitně použije funkce Sleep (režim spánku) verze 9, takže se již není třeba starat o uložení souborů, po dalším spuštění program dokumenty obnoví v původním stavu. (Dá se však nastavit i původní způsob ukončení.) A pod Lionem umí BBEdit 10 využívat jeho celoobrazovkový režim.
Různých dalších změn je samozřejmě ještě mnohem víc. Nezapomínejte, že se jedná o velmi mocný programátorský editor, představu o tom, co všechno dovede, si lze nejlépe udělat z jeho volně přístupné uživatelské příručky (jde o 9 MB velký PDF dokument, tvořený více než 370 stránkami).
Od počátku loňského listopadu se BBEdit nabízí jak na webu Bare Bones, tak též v Mac App Store, nejde však o zcela totožné verze. BBEdit 10 z webu výrobce nemá žádná omezení, zato verze z obchodu Applu musí splňovat jeho dosti přísné podmínky, a tak postrádá nástroje příkazové řádky a možnost ukládání změn do souborů, jež uživatel nevlastní. Podrobněji se to probírá zde, ovšem nástroje příkazové řádky si do verze zakoupené z Mac App Store lze doinstalovat odtud (je to jenom 97,16 kB).
BBEdit 10 se již dá koupit na webu Bare Bone Software (tady se nachází zkušební verze o velikosti 13,62 MB), avšak v Mac App Store se zatím stále nabízí jen verze 9.6.3.
Po prvních 90 dní od uvedení verze 10 platí zaváděcí cena 39,99 USD, poté se zvýší na 49,99 USD. To ale pořád není ani polovina ceny předchozí verze, jež přesahovala 100 USD. Vlastníci dřívějších verzí mají nárok na upgrade za 39,99 USD. Ti, do si zakoupili verzi 9.6 po 1. lednu 2011 a všichni, kdo si program koupili v Mac App Store, dostanou novou verzi BBEditu zdarma.
BBEdit 10 značně zúžil paletu podporovaného hardwaru a softwaru, především už funguje pouze na procesorech Intel, podpora PowerPC byla zrušena (verze 9.6 ještě pracovala na obou typech procesorů). A pokud jde o požadovaný operační systém, vyžaduje verze 10 Mac OS X 10.6 nebo vyšší (skončila tak podpora Leoparda), verze z Mac App Store bude potřebovat Mac OS X 10.6.7 nebo vyšší, doporučuje se ovšem Mac OS X 10.6.8 nebo Lion. Jinak však program žádné zvláštní požadavky nemá.
V Mac App Store se začal prodávat Photoshop Elements 9
Nabídka programů v Mac App Store se sice stále zvětšuje, ale ve srovnání s App Store pro iOS pořád zůstává o hodně menší, což ovšem plyne z odlišností obou platforem. Zatímco software pro iOS lze získat jedině v App Store, pro Macy se software dá sehnat ještě řadou dalších jiných způsobů.
Přes Mac App Store však jde oslovit širokou uživatelskou obec, a tak není divu, že přibývá výrobců softwaru, kteří to tohoto obchodu zařazují své programy. A minulý týden k nim přibyla také Adobe, jejíž tituly dosud v obchodu Applu zcela chyběly. Minulou středu se totiž v Mac App Store objevila okleštěná verze jejího programu Photoshop Elements 9. Ten samotný se ovšem považuje za zjednodušenou verzi „velkého Photoshopu“, určenou pro běžné uživatele. (Verze 9 přišla na trh loni v září.)
A nyní se tedy vedle krabicové verze tenhle program dá sehnat též v Mac App Store. Cena je proti krabicové verzi o trochu nižší, činí 79,99 USD, případně 62,99 EUR (krabicová verze přijde na 100 USD, u nás se prodává za zhruba 2 000 Kč).
Nabízí stejné nástroje pro úpravu obrazu jako krabicová verze, proti ní však postrádá přibalenou aplikaci Adobe Elements Organizer pro pořádání fotografií a je dostupná pouze v angličtině (česká lokalizace se ovšem stejně dodává jenom pro Windows). Uživatelé tak dostanou plnohodnotný Photoshop Elements 9, o Organizer ostatně řada uživatelů ani příliš nestojí (a správu fotografií mohou ponechat na iPhotu).
Aplikace vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší (pracuje přirozeně pouze na procesorech Intel), instalační soubor má velikost 1,02 GB.
Zůstává ovšem otázkou, zda se v Mac App Store objeví také další software Adobe. V případě profesionálních produktů jako je Creative Suite to je hodně nejisté, větší šanci asi mají programy určené pro běžné uživatele (logicky by se jako další nabízela Premiere Elements 9), to se ale ukáže až v příštích týdnech a měsících.