Softwarové novinky třetích stran pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky třetích stran pro Macy

4. listopadu 2011, 00.00 | Pixelmator 2.0 doplňuje pokročilé možnosti editace obrazu. Začala se nabízet aplikace Adobe Carousel pro Mac OS X a iOS. Editor WriteRoom 3.0 plně podporuje Lion a umožňuje sledování relací. Poštovní klient Postbox 3.0 přináší těsnější integraci se sociálními sítěmi a s dalšími aplikacemi a službami. A nová menší aktualizace Parallels Desktopu 7 for Mac prohlubuje podporu Lionu a Linuxu.

Minulý týden Apple vydal řadu softwarových aktualizací, jež jsme popsali ve středečním článku. Mezitím se ovšem objevila také řada softwarových novinek třetích stran pro Macy, které shrnujeme zde:

Pixelmator 2.0 přináší pokročilé možnosti editace obrazu

Minulý čtvrtek uvedla londýnská firma The Pixelmator Team (tvořená dvěma bratry) dlouho očekávanou verzi 2.0 svého obrazového editoru Pixelmator, což blíže popisuje na svém blogu.

MůjMac sleduje vývoj toho programu už od jeho časných verzí. Od počátku (vznikl v roce 2007) se jedná o poměrně výkonný obrazový editor, který za poměrně nízkou cenu nabízí funkce plně postačující pro běžné uživatele (jinými slovy, lze ho považovat za „Photoshop pro chudé“). Letos v lednu pak The Pixelmator Team uzavřela dohodu o exkluzivní distribuci Pixelmatoru přes Mac App Store, do té doby se program šířil obvyklými distribučními kanály. (Z obchodního hlediska to bylo správné rozhodnutí, protože již za prvních 20 dní firma utržila za svůj program 1 milion USD.)

Zároveň tehdy slíbila, že ti, kdo si program koupí z Mac App Store (kvůli omezením obchodu Applu stávající vlastníci Pixelmatoru nemohli využít zvýhodněného upgradu), budou moci přejít na verzi 2.0 zdarma, tehdy poprvé zmínila tuto novou verzi. Od té doby vyšlo ještě několik dalších desetinových a setinových verzí (naposledy to byla verze 1.6.7), ale teprve teď dorazila verze 2.0, přinášející významné změny.

Pixelmator 2.0 má pozměněné uživatelské rozhraní, především však nabízí nové kreslicí a retušovací nástroje. K nim patří vyplňování podle obsahu (po způsobu Photoshopu CS5), jež umožňuje jednoduše odstraňovat nechtěné části obrázků. Když se užije nový retušovací nástroj (Healing Tool) nebo některý z nástrojů výběru, půjde v obrázku vybrat takové prvky jako vrásky, kazy či jiné detaily a vyplnit jimi zabírané části obrázku okolním obsahem tak, aby to nepůsobilo rušivě. (Užití retušovacího nástroje Pixelmatoru 2.0 názorně předvádí tohle video.)

Nové kreslicí nástroje Pixelmatoru 2.0 dovolují snadno vytvářet a upravovat vektorové obrazce. Vedle nástrojů pro volné kreslení poskytuje také nástroje pro přidání trojúhelníků, čar, kruhů a obdélníků, styly čar a výplně pro takovéto obrazce a též jejich stíny se dají nastavovat v nové paletě nastavení obrazce (Shape Settings). Tyto nástroje přijdou vhod například pro webovou grafiku či pro ilustrace.

Přibyly nové retušovací nástroje, třeba houba (Sponge Tool) umožňuje tahy houby zesilovat či zeslabovat sytost barev daných oblastí obrázku. Dále Pixelmator 2.0 nabízí nástroje zesvětlení a ztmavení (nástroje Burn a Dodge) dovolující zesvětlovat a ztmavovat oblasti obrázku, nástroj pro odstranění efektu červených očí (automaticky či ručně) a nový nástroj rozmazání (Smudge Tool) pro rozmazání barev nebo pro rozmytí defektů či jiných detailů v obrázku.

Také v této oblasti se Pixelmator hodně přiblížil možnostem Photoshopu (přinejmenším z pohledu běžného uživatele, profesionálním grafikům toho stále bude dost chybět, například plná podpora barvového modelu CMYK). Program nové poskytuje též nástroj pro práci s jednotlivými pixely, dostal přepracovaný nástroj pro práci s textem, nové kapátko pro výběr barvy z obrázku, paleta nástrojů je nyní plně uzpůsobovatelná a nové jsou také informační lišta a lišta možností aktuálního nástroje. Samozřejmě došlo ještě k mnoha dalším menším vylepšením.

Nepřekvapivě Pixelmator 2.0 plně podporuje Lion (program byl od počátku psán tak, aby maximálně využíval možností Mac OS X), jeho celoobrazovkový režim a funkce AutoSave a Versions (tedy automatické ukládání rozpracovaných dokumentů a správu jejich verzí).

Přehled možností programu obsahuje tato stránka, spoustu výukových materiálů k němu (včetně řady videoukázek) najdete tady. Na webu Pixelmatoru se nabízí mnoho dalších informací, ale některé odkazy (třeba na uživatelskou příručku ve formátu PDF) vedou na materiály pro starší verze programu.

Pixelmator 2.0 vyžaduje Mac OS X 10.6 nebo vyšší, tedy přinejmenším Snow Leoparda. Žádné další zvláštní požadavky nemá, některé jeho funkce však potřebují mediální programový balík iLife.

Program se samozřejmě nadále prodává výlučně v Mac App Store, za zaváděcí cenu 29,99 USD (23,99 EUR), později by měla stoupnout na 59 USD. Ovšem ti, kdo si z Mac App Store zakoupili verzi 1.x, mohou na verzi 2.0 přejít zdarma.

Aplikace Adobe Carousel se začala nabízet pro Mac OS X a iOS

Počátkem září Adobe představila svou novou aplikaci Adobe Carousel pro sdílení a zpracování digitálních fotografií, její možnosti tehdy blíže popsala Grafika.

A od minulého týdne se tato aplikace již nabízí pro první dvě platformy, obě pocházející od Applu – totiž pro Mac OS X a iOS. Získat se dá v příslušných aplikačních obchodech Applu, tedy v Mac App Store a v App Store.

Obě varianty aplikace si lze stáhnout zdarma, poté je půjde bezplatně používat po dobu 30 dní. Jejich další využívání je už zpoplatněné, a to formou předplatného (uživatel si tak vlastně aplikaci pronajímá).

Do konce roku platí zvýhodněné předplatné 5,99 USD měsíčně nebo 39,99 USD ročně, zaplatit se však dá jenom z iOS, protože zatímco App Store od února dovoluje předplácení obsahu z aplikací, Mac App Store takovouto možnost dosud nezískal. V příštím roce se ceny předplatného zvýší na 9,99 USD měsíčně nebo 99,99 USD ročně. Avšak ti, kdo si již pořídili zvýhodněné předplatné, budou moci sníženou cenu využívat ještě po další dva roky. Aktualizace aplikací pro obě platformy se budou přes obchody Applu dodávat zdarma.

Vzhledem k tomu, že Adobe Carousel využívá jádro z programu Photoshop Lightroom, umí toho poměrně hodně, je však otázkou, nakolik bude lákat zákazníky, když vyžaduje průběžné placení (aplikace Photo Stream služby iCloud je mnohem omezenější, avšak nabízí se zdarma). V příštím roce by se měla tato aplikace objevit také pro Android a pro Windows, zatím je však dostupná pouze pro platformy Applu.

Adobe Carousel pro Mac vyžaduje Mac OS X 10.7 nebo vyšší (tedy pouze Lion) a 64bitový procesor Intel, varianta pro iOS funguje na iPhonech 3GS, 4 a 4S, iPodech touch 3. a 4. generace a iPadech s iOS 4.2 nebo vyšším.

WriteRoom 3.0 podporuje Lion a přidal sledování relací

Nástrojů pro přípravu textů existuje na Macy hodně, najde se mezi ale jedna zvláštní kategorie - textové editory pro tvůrčí psaní, jež se snaží minimálně rozptylovat pisatele, už dávno před Lionem pracovaly v celoobrazovkovém režimu. Patří k nim též editor WriteRoom americké firmy Hog Bay Software, MůjMac práci s ním (a dalšími podobnými editory) podrobněji popsal v roce 2009.

Samozřejmě se i tyto programy vyvíjejí, WriteRoom se od pondělí nabízí ve verzi 3.0 (viz oznámení na firemním blogu).

WriteRoom 3.0 byl především přepsán tak, aby podporoval Lion, plně podporuje celoobrazovkový režim, automatické ukládání (AutoSave) a automatické obnovení stavu aplikace (Resume). Usnadňuje vytváření a sdílení motivů vzhledu a volitelně lze nechat sledovat a protokolovat jednotlivé autorské relace. Nová verze dokáže rychleji zpracovávat rozsáhlé dokumenty, poskytuje průběžné statistické údaje o aktuálním počtu slov a také o „době k přečtení“, tedy odhad doby, jakou by průměrnému čtenáři zabralo přečtení vybrané části napsaného textu.

Program nabízí příkazy pro posun řádek nahoru, dolů, doprava a doleva a pro vybírání slov, vět a odstavců. Pro pozadí textu lze používat různé obrázky, jak ty přiložené k programu, tak z jiných zdrojů, nastavit se dá též textura papíru a zvuky vydávané editorem při psaní. Výše zmíněná funkce sledování relací dovoluje exportovat statistická data, jako například počet slov na relaci, do tabulek. WriteRoom 3.0 plně podporuje celoobrazovkový režim Lionu, ale může se přepnout i do svého původního celoobrazovkového režimu.

WriteRoom 3.0 vyžaduje Mac OS X 10.7 nebo vyšší, funguje tedy již pouze pod Lionem, dále ještě žádá 64bitový procesor Intel. Získat se dá několik způsoby. Z webu výrobce si lze stáhnout zkušební verzi (má velikost jen 1,84 MB), plnou verzi je možné zakoupit v elektronickém obchodu Hog Bay Software. Zároveň se ovšem program nabízí také v Mac App Store. Noví zákazníci tam za něj zaplatí 9,99 USD (7,99 EUR). Ti, kdo si zakoupili verzi 2.0 během posledních 12 měsíců, dostanou verzi 3.0 zdarma, kdo si ji pořídil dříve, může na verzi 3.0 přejít za 4,99 USD.

WriteRoom se nabízí též pro iOS, v App Store ho lze koupit za 4,99 USD (3,99 EUR), pracuje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 4.0 nebo vyšším (je to univerzální aplikace).

Postbox 3 nabízí těsnější integraci s jinými aplikacemi a službami

Mnozí uživatelé Maců si sice plně vystačí s poštovním klientem Mail obsaženým v Mac OS X, ale pořád existuje poptávka po alternativních klientech, a to i těch placených. K takovým patří také Postbox od Postbox Inc., recenzi verze 2.5 jsme přinesli v červenci. A v úterý 1. listopadu vyšla nová, významně inovovaná verze 3.0 tohoto klienta (viz oznámení na blogu Postbox Inc.).

Postbox 3.0 přináší četné změny, jež se blíže popisují tady, nová verze poskytuje především lepší integraci s Gmailem, se sociálními sítěmi, s dalšími aplikacemi a službami a též s hostitelskými operačními systémy.

Program umí fungovat jako klient pro Gmail, přímo podporuje jeho štítky, nabízí volitelné zobrazení pro „důležité“ štítky a funkci pro odeslání a archivaci zpráv, podporuje klávesové zkratky Gmailu a ve zprávách nalezená kalendářní data umí převést do událostí kalendáře Googlu, kalendáře doplňku Lightning pro Thunderbird nebo kalendáře iCal na Macu.

Prohloubila se také integrace s hlavními sociálními sítěmi, Postbox 3.0 umí používat fotografie profilů ze sítí Facebook, LinkedIn, Twitter a Gravatar a z adresáře Mac OS X. Umožňuje snadný a rychlý přístup ke stránkám profilů sítí LinkedIn, Facebook a Twitter a přímo z něj lze aktualizovat svůj status v těchto sítích. A z LinkedIn automaticky zobrazuje zaměstnání a názvy firem.

Nová lišta oblíbených položek zajišťuje rychlý a snadný přístup k oblíbeným účtům a složkám, složky se na lištu přidají prostým přetažením (podobá se to tomu, co nabízí nejnovější verze klienta Mail). Postbox 3.0 též nabízí prefabrikované odpovědi, pro něž si lze vytvářet předem připravené šablony.

Program spolupracuje se službami Dropbox a Evernote, umí posílat odkazy na Dropbox namísto fyzických souborů a obsah zpráv se dá posílat do klienta Evernote na Macu. A podporuje (pod Mac OS X) nejnovější verzi 1.3 oznamovacího softwaru Growl (Growl 1.3 se změnil natolik, že vyžaduje úpravu aplikací využívajících tento typ oznamování).

Postbox funguje pod Mac OS X a pod Windows, ve verzi 3.0 též prohloubil integraci se svými hostitelskými operačními systémy. Podporuje některé nové prvky Windows 7, pod Mac OS X ale šel ještě mnohem dál. Dovoluje 64bitové zpracování (zůstává však kompatibilní s 32bitovým prostředím), podporuje celoobrazovkový režim Lionu a gesta trackpadů Applu a myši Magic Mouse.

Postbox 3.0 pro Mac vyžaduje Mac s procesorem Intel Core 2 Duo nebo výkonnějším, 2 GB RAM a 200 MB prostoru na disku a s Mac OS X 10.6 či vyšším. Varianta pro Windows má obdobné požadavky na hardware (potřebuje přinejmenším 1,5GHz Pentium 4) a pracuje pod Windows XP SP2 či vyššími (pod Windows se Postbox nabízí jen jako 32bitová aplikace).

Zkušební verzi (funkční po dobu 30 dní) si pro Mac lze stáhnout odtud (má velikost 21,42 MB), varianta pro Windows se nachází tady (16,39 MB). Postbox 3.0 stojí 29,95 USD, upgrade z předchozích verzí je možný za 9,95 USD (ti, kdo si ho Postbox koupili po 15. srpnu 2011, mohou na verzi 3.0 přejít zdarma).

Nová menší aktualizace Parallels Desktopu 7 zlepšuje podporu Lion a Linuxu

Od počátku září se prodává verze 7 virtualizačního programu Parallels Desktop 7 for Mac, který umožňuje vedle Mac OS X provozovat další operační systém a jeho aplikace (jde především o Windows).

Parallels ovšem po uvedení nové hlavní verze Desktopu vždy vydává další menší následné aktualizace, jedna taková vyšla tento týden. Nová verze 7.0.15050 (zatím dostupná jen v anglické lokalizaci) zlepšuje podporu pro neanglické klávesnice a přidává podporu pro Ubuntu 11.10. Zlepšila též práci v celoobrazovkovém režimu, obrazovku virtuálního stroje lze škálovat tak, aby vyplnila celou obrazovku počítače při zachování svého rozlišení.

Jednou z hlavních novinek verze 7 je podpora virtualizace Mac OS X Lion (díky změně licenční politiky Applu), nová verze 7.0.15050 navíc doplňuje možnost instalace Lionu do virtuálního stroje Desktopu 7 pomocí instalátoru „Install Lion.app“ z Mac App Store.

Novou verzi lze stáhnout buď z webu Parallels, nebo pomocí aktualizační funkce přímo z menu Desktopu 7 (tohle vše ale platí jen pro anglickou verzi programu, aktuální českou verzi nabízenou ke stažení zatím tvoří sestavení 14924 z počátku října).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: