Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové novinky týkající se Maců
17. prosince 2010, 00.00 | Apple upřesnil datum spuštění obchodu Mac App Store. Pro webovou synchronizační službu PhoneCopy se nabízí beta verze klienta pro Mac OS X. Služba sdílení dokumentů EverNote uvedla verzi 2.0 klienta pro Mac vylepšující možnosti sdílení a správy dokumentů. A Adobe tvrdí, že Flash Player 10.2 snižuje vytížení centrálního procesoru na desetinu proti předchozím verzím.
První zpráva pochází od Applu, ale zároveň má velký význam pro software třetích stran:Obchod Mac App Store bude spuštěn 6. ledna 2011
Na říjnové akci k Macům Apple oznámil, že chystá webový obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X a slíbil tehdy, že obchod bude dostupný již pro Snow Leoparda do 90 dní. To vycházelo někdy na leden příštího roku, avšak počátkem prosince se vynořily pověsti, že by obchod mohl být spuštěn už před Vánoci. Následné zprávy to ale popřely a opět začalo být pravděpodobnější lednové datum.
A včera Apple konečně oficiálně zveřejnil datum otevření tohoto obchodu, vydal tiskovou zprávu, v níž sděluje, že Mac App Store začne pracovat ve čtvrtek 6. ledna 2011.
Od počátku bude dostupný v 90 zemích světa (zřejmě půjde o podobné země jako ty, v nichž funguje App Store pro iOS, Česká republika mezi nimi nepochybně bude), bude nabízet jak bezplatné, tak placené aplikace v řadě různých kategorií (tisková zpráva zmiňuje kategorie Grafika & design, Hry, Pracovní nástroje, Vzdělávání, Utility a Životní styl).Obchod umožní stahování a instalaci aplikací jedním stiskem tlačítka, stažené aplikace budou dostupné pro všechny Macy daného uživatele a obchod bude zajišťovat jejich automatické aktualizace, svými funkcemi se tak bude velice podobat stávajícímu obchodu pro aplikace iOS.
Stejná bude i cenová politika, u placených aplikací dostane vývojář 70 procent z koncové ceny a Apple zbylých 30 procent, za bezplatné aplikace jejich autoři nic platit nebudou, stejně jako za hosting aplikací v Mac App Store. Obchod se zpřístupní uživatelům Mac OS X 10.6 Snow Leopard prostřednictvím aktualizační služby Software Update.
Vývojáři, kteří budou chtít do obchodu zasílat své výtvory (ty budou muset projít vstupní kontrolou Applu), najdou další informace zde. (Apple v minulých dnech postupně zveřejňoval další podmínky pro aplikace Mac App Store, naposledy jsme o nich psali tady, také tento obchod bude klást různá omezení, na Macích ovšem nadále půjde získávat a instalovat software tradičními způsoby).
Nyní již tedy známe skutečné datum spuštění aplikačního obchodu pro Mac OS X, v prvních měsících roku 2011 se tak ukáže, co to udělá s aplikacemi pro Macy. Apple jistě doufá, že stejně jako v případě iOS dojde k prudkému nárůstu nabídky, ale to se vyjasní až po několika měsících.
Objevilo se též pár dalších novinek na poli softwaru pro Macy:
PhoneCopy for Mac synchronizuje kontakty mobilních telefonů s Macy
S rostoucím využíváním mobilních telefonů a dalších mobilních zařízení přirozeně roste potřeba synchronizace a zálohování jejich dat, zejména kontaktů, a tak pochopitelně přibývá synchronizačního softwaru a služeb.
Na tomto poli působí také česká firma e-FRACTAL, jež provozuje webovou synchronizační službu PhoneCopy umožňující synchronizaci a správu dat mnoha různých typů telefonů. Služba je dostupná zdarma poté, co si u ní vytvoříte účet a zaregistrujete se. Synchronizuje data mobilních telefonů (včetně přenosu mezi telefony) a dalších klientských zařízení, dovoluje správu dat přes webové rozhraní a nabízí úplnou historii provedených změn.
Pro iPhone a další zařízení s iOS firma dodává klientskou aplikaci, kterou si lze zdarma stáhnout z App Store. (e-FRACTAL poskytuje k aplikaci názorný obrazový návod k použití.)
A minulý pátek e-FRACTAL vydala beta verzi klientského softwaru pro Mac OS X, jež ke službě PhoneCopy připojí adresář Mac OS X. Mac s tímto softwarem pak bude možné přes PhoneCopy synchronizovat se všemi dalšími podporovanými zařízení, jichž je už víc než 560.
PhoneCopy podporuje například telefony firem LG, Motorola, Nokia, Samsung, Siemens, Sony Ericsson a dalších, synchronizovat se umí rovněž s kalendářem Googlu. Seznam všech podporovaných zařízení se nalézá tady, u mnoha z nich najdete i návody, jak synchronizaci provést (na webu služby se nabízí velice podrobný návod, jak přenést kontakty z Nokie do iPhonu).
K podporovaným zařízením tak nyní přibyly také Macy, beta verzi synchronizačního klienta pro Mac OS X si lze stáhnout odtud (instalační soubor zabírá jen 1,06 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, tedy přinejmenším Leoparda. S klientem pro Mac OS X se pracuje podobně jako s klientem pro iOS.
PhoneCopy zatím umí synchronizovat jenom kontakty, ale e-FRACTAL slibuje, že v brzké budoucnosti doplní též synchronizaci kalendářů.
Ovšem už teď jde o užitečnou službu, neboť právě kontakty bývají ta nejdůležitější data, co v telefonech v máme a PhoneCopy for Mac umožňuje jejich rychlé a snadné zálohování na Macy (mezi iPhonem a Macem nyní i přes bezdrátové připojení). A protože jak služba, tak klientský software jsou dostupné zdarma, určitě stojí za vyzkoušení.
Evernote for Mac 2.0 přidává sdílené zápisníky
Internetových služeb pro sdílení dokumentů je samozřejmě celá řada, nakonec i Apple má svou (placenou) službu MobileMe (jež toho ale umí ještě mnohem víc), existují však také specializované služby tohoto typu. Patří k nim též Evernote, zaměřená na sdílení „poznámek“, což ovšem mohou být dokumenty mnoha různých typů.
Podporuje více klientských platforem, včetně iOS a Mac OS X (MůjMac používání služby na iPhonu a na Macu popsal loni v lednu). Služba se dá využívat zdarma, ale komu nestačí základní datový prostor, může si připlatit za větší úložnou kapacitu a dodatečné možnosti spolupráce na dokumentech.
Tuto středu byl klientský software Evernote pro Mac OS X aktualizován na novou verzi 2.0 (její novinky Evernote popisuje na svém blogu).
Nová verze dovoluje sdílet zápisníky („notebooks“ - složky dokumentů) přímo z klientské aplikace, zápisníky mohou být buď zcela veřejné (jejich URL adresa bude dostupná i těm, kdo nejsou uživateli Evernote), nebo se budou sdílet s určitými skupinami či jednotlivci.
Sdílení se přizpůsobilo také uživatelské rozhraní klientské aplikace, její levý panel byl rozdělen do dvou karet, Account (spravující vlastní dokumenty daného uživatele) a Shared (obstarávající veškerou práci se sdílenými dokumenty).
Levý postranní panel byl navíc zcela přepracován, nově dooluje „hierarchické“ seskupování položek ve stylu Mac OS X, velikost jednotlivých úseků panelu lze měnit přetahováním myší a přibyly další možnosti úprav vzhledu panelu.
Zmíněné skupiny položek tvoří další významnou novinku verze 2.0, Evernote je nazývá „stohy zápisníků“ („notebook stacks“), umožňují hierarchicky seskupovat zápisníky, aby v nich byl větší pořádek. Související zápisníky se takto mohou sdružovat do pojmenovaných kategorií a jednotlivé zápisníky stohu se dají v levém panelu zobrazovat a skrývat standardními trojúhelníkovými symboly Mac OS X.
Dále verze 2.0 zvýšila přípustný počet zápisníků pro jeden účet na 250 a v nástrojovém panelu přidala novou ikonu pro připojování souborových příloh (pochopitelně je nadále jde připojovat přetahováním a upouštěním).
Jak služba, tak klientská aplikace se poskytují zdarma, ale za příplatek 5 USD měsíčně nebo 45 USD ročně se nabízí rozšířená služba Premium. Ta zvětší úložnou kapacitu pro dokumenty ze 40 na 500 MB, přidá funkci historie poznámek, umožní synchronizaci více typů souborů a dovolí zápisníky uchovávat též lokálně. Uživatelé služby Premium navíc mohou z nové verze klientské aplikace pro Mac OS X editovat i sdílené zápisníky, pro něž také půjde využívat historii poznámek.
Evernote for Mac OS X 2.0 se dá stáhnout tady (jde o 19,3 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší. Některé novinky (například stohy zápisníků) se zatím nabízejí jenom pro Mac, ale Evernote slibuje, že je časem doplní do klientů ostatních platforem (zejména do klienta pro Windows).
Flash Player 10.2 údajně snižuje zatížení centrálního procesoru na desetinu
Začátkem prosince Adobe vydala první veřejnou beta verzi Flash Playeru 10.2, který přináší především API rozhraní Stage Video, jež na všech podporovaných platformách (tedy i na Mac OS X) umožňuje předat většinu funkcí potřebných pro přehrávání videa na grafický hardware (GPU). A tím samozřejmě citelně odlehčí centrální procesor (CPU).
A ve středu Adobe upřesnila, jak velké toto odlehčení procesoru může být. John Nack na firemním blogu uvedl, že při použití rozhraní Stage Video se zátěž procesoru snižuje až desetkrát, jako příklad předkládá videoukázku z letošní konference Adobe MAX, kde byl Flash Player 10.2 předváděn (vady synchronizace jdou na vrub zdrojového videa, nikoli Flash Playeru).
Zatím se ovšem Flash Player 10.2 nachází v beta verzi a potrvá ještě několik měsíců, než bude dostupná ostrá verze (Adobe ji slibuje do poloviny příštího roku). Avšak poskytovatelé obsahu také budou muset své přehrávače upravit, aby bylo možné Stage Video používat pro jejich videa, půjde hlavně o videoslužby užívající Flash. YouTube již učinila první kroky a další služby nejspíš budou následovat, v úvahu připadá třeba Vimeo.
Některé služby (včetně YouTube) ovšem jako alternativu nabízejí pro přehrávání videa též HTML5, hlavně s ohledem na iOS, který Flash nepodporuje. Pokud se ale v příštích měsících potvrdí výše uvedená tvrzení Adobe, mohl by Flash své postavení opět posílit (avšak odmítavý postoj Applu a zejména Steva Jobse to sotva změní).