Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové zprávy: AirPort Utility 5.2.3, aktualizace Parallels Desktopu a Fusion 2.0 bude podporovat Leopard Server. (13.6.08)
13. června 2008, 06.00 | Apple uvolnil utilitu AirPort Utility 5.2.3 pro Tigera, Leoparda a Windows. Parallels aktualizovala Desktop 3.0 na sestavení 5608. A VMware oznámila, že příští beta verze Fusionu 2.0 bude umět virtualizovat Leopard Server.
I pro dnešek zůstává struktura článků stejná jako po celý týden. Zde najdete několik softwarových novinek spojených s Macy, druhý dnešní článek obsahuje zprávu o ceně nedotovaného iPhonu.
Pojďme se tedy podívat na ony softwarové novinky:
Apple vydal AirPort Utility 5.3.2
Ve středu Apple uvolnil aktualizaci utility AirPort Utility pro správu firemních bezdrátových přístupových bodů. Nová verze 5.3.2 přináší (blíže neurčené) opravy chyb a vylepšení kompatibility.
Tato utilita se dá použít pro správu a konfigurování (včetně aktualizace firmwaru) přístupových bodů AirPort Express Base Station a AirPort Extreme Base Station a také pro Time Capsule kombinující přístupový bod s velkokapacitním pevným diskem pro zálohování, podrobnější popis všech těchto zařízení nabízí Apple zde.
Apple poskytuje celkem tři varianty utility AirPort Utility 5.3.2: pro Tigera (příslušný DMG soubor má velikost 9,3 MB), pro Leoparda (8,8 MB) a pro Windows (10,3 MB).
Aktualizovaný Parallels Desktop 3 doplňuje nástroje pro Linux
Parallels vydala aktualizovanou verzi svého virtualizačního programu Desktop 3.0 for Mac, který umožňuje provozovat souběžně s Mac OS X další operační systém (především Windows, ale nejenom je).
Ve středu uvolnila nové sestavení 5608, jež přidává podporu linuxových nástrojů Parallels Tools (zlepšujících práci s operačním systémem hostovaným ve virtuálním stroji) pro nejnovější linuxové distribuce (včetně Ubuntu 8). Nová verze rovněž doplňuje podporu 3G grafiky ve virtualizovaných Windows provozovaných pod Mac OS X 10.5.3.
Sestavení 5608 tedy nepřináší žádné výrazné změny, jde prostě o průběžnou aktualizaci. Stávající vlastníci Desktopu 3.0 si ji mohou stáhnout zdarma, buď pomocí funkce automatické aktualizace v Desktopu, anebo ručně odtud (jedná se o 88 MB velký DMG soubor).
Parallels Server se blíží dokončení
Pokročily také práce na Parallels Serveru pro Mac (stručný přehled dosavadního výboje najdete tady), firma již dospěla k verzi Release Candidate. Zástupci Parallels prohlašují, že Server for Mac RC poskytuje vyšší výkon a dodatečné nástroje jako třeba kompresi dat a podporu protokolu CARP. A Mac OS X Server se nyní nemusí virtualizovat pouze pod Mac OS X Serverem, Leopard Server se tedy teď dá virtuálně provozovat jak pod serverovou, tak pod klientskou verzí Leoparda.
Parallels Server for Mac RC lze stáhnout z této stránky (jde o 167 MB). Neobjeví-li se nějaké nečekané problémy, mohli bychom se už poměrně brzy dočkat ostré verze, avšak i v této oblasti se Parallels střetne se svým úhlavním konkurentem VMware, jak plyne z následující zprávy:
Fusion 2.0 beta 2 bude podporovat Leopard Server
Počátkem května VMware uvolnila první beta verzi svého virtualizačního programu Fusion 2.0, který se nepochybně stane ještě silnějším soupeřem Parallels Desktopu než Fusion 1.x.
A do značné míry bude též konkurovat Parallels Serveru, VMware totiž oznámila, že příští, druhá beta verze Fusionu 2.0 zavede podporu pro virtualizaci Leopard Serveru.
Teprve loni v listopadu Apple změnil licenci Leopard Serveru tak, aby ho bylo možné provozovat ve virtuálním stroji na Macu, VMware na tom začala pracovat od ledna.
Fusion 2.0 umožní provozovat na jednom Macu více kopií Leopard Serveru (pro každou z nich však bude třeba vlastnit licenci). Na dostatečně výkonném hardwaru - tedy na Xserve nebo Macu Pro – bude možné souběžně spustit tolik kopií Leopard Serveru, kolik dovolí nainstalovaná RAM, virtualizační software VMware přitom bude podporovat až 8 GB RAM na virtuální stroj. Virtualizace bude zvládat i další prvky výkonného hardwaru, jako například dvoujádrové virtuální stroje a 64bitové zpracování.
Také půjde současně provozovat kombinaci různých virtualizovaných serverových operačních systémů (Leoparda, Windows a Linuxu).
Virtualizace serverů přináší řadu výhod, především dovoluje účinněji využívat prostředky hardwaru, takže nakonec na jednom fyzickém serveru lze provozovat více virtuálních serverů. Jde takto oddělit různé služby do samostatně běžících virtuálních serverů, což zvyšuje bezpečnost a spolehlivost. Samozřejmě se usnadňuje správa jednotlivých softwarových serverů. A podaří-li se snížit počet fyzických serverů, přináší to rovněž významné úspory jak v pořizovacích, tak v provozních nákladech (zvlášť při dnešních cenách elektřiny.) Navíc, pokud pro určité úlohy Mac OS X Server nenabízí potřebná řešení, půjde takto provozovat na daném Macu virtuální servery s příslušnými operačními systémy.
Serverová virtualizace též usnadňuje vývoj, různé konfigurace a nastavení se dají ladit ve virtuálních strojích, dojde-li k pádu, týká se pouze daného virtuálního stroje, který lze nástroji Fusionu snadno dostat do původního stavu, přičemž stroj jako celek běží dál.
Tohle vše by tedy měla přinést druhá beta verze Fusionu 2.0, VMware však zatím neudala, kdy ji hodlá zpřístupnit veřejnosti, prozatím ke stažení nadále nabízí první beta verzi, dá se předpokládat, že tam se objeví i druhá beta verze.
VMware a Parallels se tak střetnou také v oblasti serverové virtualizace, Parallels Server sice možná dosáhne ostré verze o něco dříve, přesto lze očekávat tvrdé soupeření obou řešení stejně jako v případě virtualizace klientských operačních systémů.