Softwarové zprávy: Apple vydal balík nástrojů pro zpracování hudby Logic Studio a vývojáři obdrželi další testovací sestavení Mac OS X 10.4.11. (13.9.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy: Apple vydal balík nástrojů pro zpracování hudby Logic Studio a vývojáři obdrželi další testovací sestavení Mac OS X 10.4.11. (13.9.07)

13. září 2007, 06.00 | Apple uvedl na trh Logic Studio, balík profesionálních nástrojů pro zpracování hudby, za výhodnou cenu. A vývojáři dostali další testovací sestavení Mac OS X 10.4.11, což pravděpodobně bude poslední udržovací verze Tigera před Leopardem.

Struktura dnešních zpráv kopíruje ty včerejší, opět se nám sešly hlavně zprávy o softwaru a pak o iPhonu. V prvním článku se podíváme na softwarové novinky, na iPhone dojde ve druhém článku. První zpráva se týká významného počinu Applu na poli profesionálního zpracování hudby:

Apple uvedl na trh Logic Studio

Včera Apple vydal Logic Studio, balík nástrojů určených pro profesionální hudebníky. Vlastně jde o nástupce programu Logic Pro 7, profesionálního řešení nahrávání digitální hudby, nyní rozšířeného o další aplikace. Logic Studio zahrnuje program Logic Pro 8 s novým uživatelským rozhraním, program Soundtrack Pro 2 pro postprodukční zpracování zvuku, balík 40 softwarových nástrojů Studio Instruments, efekty Studio Effects s 80 efektovými zásuvnými moduly, zvukovou knihovnu Studio Sound Library a nový nástroj pro živá vystoupení MainStage, který umožňuje integraci ovládacích prvků a zobrazování informací při živých vystoupeních.

Marketing Applu Logic Studio pochopitelně vychvaluje, staví ho do pozice profesionálního protějšku programu GarageBand pro amatérské hudebníky a tvrdí, že nyní nastal nejlepší čas pro hudebníky na Macu. Především zdůrazňuje cenu, ta totiž činí 499 USD (k té se ještě vrátím). Apple k tomu říká, že za tuto cenu Logic Studio mění Mac „v nejvýkonnější hudební nástroj na světě“.

Novinky Logic Studia

Jádro balíku tvoří Logic Pro 8, výrazně inovovaný proti svému předchůdci. Program dostal nové uživatelské rozhraní s jedním oknem, jež soustřeďuje veškeré ovládání do jednoho místa. Přibyla samozřejmě řada nových funkcí pro zpracování hudby, byl vylepšen střih a výběr hudby, lze připravovat prostorový zvuk a mnoho dalšího. Oproti předchůdci navíc zmizel hardwarový USB klíč, nahradilo ho prosté sériové číslo, což jistě ušetří řadu starostí.

Do balíku nově přibyla aplikace MainStage, která změní Mac ve vybavení pro živé vystoupení. Softwarové moduly se umějí napojit na hardwarové otočné knoflíky, prolínače a tlačítka, takže hudebník může při živém vystoupení používat vybavení, na něž je zvyklý. Uživatelské rozhraní MainStage je navíc přizpůsobeno pro sledování z dálky a ve slabém osvětlení, tedy obvyklým podmínkám na jevišti.

Nástroje Studio Instruments zahrnují 40 zásuvných modulů hudebních nástrojů, k nimž patří například syntezátory Ultrabeat, Sculpture a ES2 a sampler EXS24. Efekty Studio Effects zahrnují nový modul Delay Designer umožňující přesné ovládání jednotlivých zpoždění a modul Space Designer pro zpracování vícekanálového prostorového zvuku.

Balík dovršuje sbírka zvuků a utilit. Knihovna Studio Sound Library shrnuje zvukový obsah z pěti samostatně prodávaných sbírek Jam Pack a z Final Cut Studia 2, celkem jde o 18 000 smyček, 1 300 EXS nástrojů a 5 000 zvukových efektů. K produkčním utilitám patří WaveBurner pro přípravu CD, Compressor 3 k prostorovému kódování zvuku, utilita Apple Loops pro práci se zvukovými smyčkami a nová utilita Impulse Response k zachycování akustiky skutečných koncertních prostorů.

Tohle vše je pouze velice hrubý nástin možností celého balíku, podrobnější informace ke všem součástem Logic Studia najdete na webu Applu.

V USA se Logic Studio již prodává za výše zmíněnou cenu 499 USD. Registrovaní uživatelé Logicu Pro 7 mohou na Studio přejít za 199 USD a zákazníci, kteří zakoupili Logic Pro 7 od 1. srpna 2007 včetně, mají nárok na bezplatný přechod na Logic Studio (zaplatí pouze 9,95 USD za manipulaci a poštovné).

Logic Express 8.0

Vedle „velkého“ Logicu Pro Apple aktualizoval také svůj nástroj střední úrovně pro zpracování hudby, Logic Express, i ten se dostal na verzi 8.0, jež přidává většinu funkcí Logicu Pro 8. Označení „Express“ sice obvykle dostává o něco jednodušší řešení, ale v tomhle případě Apple tvrdí, že tomu tak není. Logic Express proti Logicu Pro postrádá pouze čtyři věci: prostorový zvuk, distribuovaný zvuk, podporu špičkových ovládacích pultů a podporu TDM.

Rovněž Logic Express sloučil všechny nástroje do jednoho okna a nabízí stejné střihové funkce. Do programu byly zahrnuty syntezátory Ultrabeat a ES2 a plný sampler EXS24. A nástroje jsou podle Applu v Logicu Express přesně stejné jako v Logicu Pro.

Logic Express 8 se prodává za 199 USD, upgrade z programů Logic Express 7, Logic Express 6, Logic Audio 6 nebo Logic Audio 5 vyjde na 99 USD.

Závěrečné poznámky

Zpracování hudby není obor, v němž bych se cítil nějak kompetentní, takže zde v podstatě tlumočím jenom to, co sdělil Apple, bližší posouzení novinek ponechávám na spolupracovnících MůjMacu povolanějších v tomto oboru.

Přesto si snad mohu dovolit říci, že Logic Studio přináší řadu zajímavých inovací, které hudebníci jistě ocení. Zvlášť velké překvapení ovšem představuje cena. On totiž Logic Pro 7 stál 999 USD, tedy dvojnásobek ceny Logic Studia, jež navíc zahrnuje řadu dalších aplikací a doplňků. Logic Express 7 stál 299 USD, tady již není sleva u verze 8 tak výrazná, ovšem převzetí řady prvků z Logicu Pro 8 zvyšuje její hodnotu.

Je jasné, že by si Apple přál, aby lidé, jimž přestal stačit GarageBand, přešli na Logic Expres a nakonec na Logic Studio, při nových cenách a vlastnostech by se mu to docela často mohlo podařit.

Práce s hudbou tvoří jednu z oblastí, v níž mají Macy významné zastoupení a díky těmto softwarovým novinkám by to tak mělo zůstat i nadále.

Nová testovací sestavení Mac OS X 10.4.11

Stále živo zůstává také kolem Mac OS X. Pozornost se sice už začíná zaměřovat spíše na Leoparda, ale Apple nezanedbává ani práci na udržovacích verzích Tigera, o čemž svědčí to, že tento týden vývojáři obdrželi nová testovací sestavení pro Mac OS X 10.4.11. Předpokládá se, že tato aktualizace Tigera bude poslední, pak by již měl následovat Leopard.

Nová sestavení - 8S2151 pro Macy s Intely a 8S151 pro PowerPC Macy – podle citovaných zdrojů řeší řadu známých problémů, především ty související se zaseknutím systému při odpojování NFS svazků a při kopírování souborů přes síť.

Když se to sečte s problémy řešenými v předchozích sestaveních, celkový počet oprav programového kódu v Mac OS X 10.4.11 výrazně přesahuje tři desítky.

Ke zlepšením už došlo v následujících systémových komponentách: WebCore, SearchKit, BlueTooth (zapínání a vypínání), Networking (práce s Cisco VPN), adresářových službách Directory Services, CoreAudio (práce s m4a soubory a dekódování souborů iTunes Plus) a File Manageru (práce s POSIX svazky).

Stále přetrvávají některé známé problémy, avšak pouze ve verzi určené pro stroje s Intely. Jde o chybu softwaru pro FireWire, jež by mohla diskům zabránit v připojení.

V podobě rozdílové aktualizace nyní diskový obraz Mac OS X 10.4.11 pro PowerPC Macy zabírá 65 MB, diskový obraz pro Macy s Intely má velikost 119 MB.

Vydání konečné verze Mac OS X 10.4.11 se očekává koncem září nebo počátkem října. Od vydání Leoparda by ji tedy mělo dělit jen několik málo týdnů, poté se už pozornost přenese na nový systém.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: