Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové zprávy: iTunes 8.0.2, Pro Applications Update 2008-04, PopChar X 4.1.1 a IBM koupí Transitive. (25.11.08)
24. listopadu 2008, 00.00 | Apple vydal iTunes 8.0.2 přinášející drobná vylepšení a aktualizaci Pro Applications Update 2008-04 pro uživatele profesionálních aplikačních balíků Final Cut Studio, Final Cut Server a Logic Studio. Utilita PopChar X 4.1.1 vylepšuje podporu pro FreeHand 10. A IBM převezme firmu Transitive, výrobce základů Rosetty.
Dnešní články se týkají převážně softwaru. Zde se podíváme na softwarové novinky pro Macy, druhý dnešní článek se zabývá iPhonem, pro nějž se objevilo hned několik důležitých novinek.
Do popředí zájmu se sice opět dostal iPhone, Apple však vydal nový software také pro Macy:
iTunes 8.0.2
Ve čtvrtek Apple uvolnil iTunes 8.0.2, nejnovější aktualizaci pro svůj mediální software, která především napravuje drobné problémy a zlepšuje přístupnost pro uživatele se zrakovými potížemi.
Konkrétně tato nová verze řeší problémy s kvalitou zvuku při tvorbě MP3 souborů na některých počítačích a napravuje potíže s připojením k iTunes Store při užívání některých proxy pod Mac OS X.
Dále iTunes 8.0.2 vylepšují přístupnost pomocí technologie VoiceOver, jež pomáhá zrakově postiženým uživatelům předčítáním obsahu souborů a současně poskytuje bohatou sadu klávesových příkazů pro ovládání a obsáhlý zvukový popis pracovního prostředí. (Tohle ovšem platí hlavně pro angličtinu, podpory češtiny se v tomto směru asi jen tak nedočkáme).
Pod Mac OS X lze iTunes 8.0.2 získat buď přes Software Update, anebo se dá stáhnout odtud (jde o 57 MB velký soubor), budete potřebovat Mac OS X 10.4.9 nebo vyšší a QuickTime nejméně ve verzi 7.5.5.
iTunes existují také pro Windows, verzi 8.0.2 lze stáhnout zde (65 MB), vyžaduje Windows XP2 SP2 či vyšší nebo Vistu a opět QuickTime alespoň verze 7.5.5. iTunes 8.0.2 pro Windows napravují podobné problémy jako verze pro Mac, ke zlepšení přístupnosti využívají software Window-Eyes 7.0.
Výše uvedené aktualizace jsou určeny pro angličtinu a některé další jazyky, čeština mezi nimi ovšem chybí, verze pro Mac lokalizovaná do češtiny by se časem měla objevit tady (zatím se tam nabízí jen iTunes 8.0.1), to platí i o dalších aktualizacích od Applu, vyžadujících českou verzi.
Aktualizace Pro Applications Update 2008-04
Ve čtvrtek Apple též vydal souhrnnou aktualizaci pro své profesionální aplikace, doporučenou pro všechny uživatele balíků Final Cut Studio, Final Cut Server a Logic Studio. Tato aktualizace zlepšuje celkový výkon těchto programů, zvyšuje jejich stabilitu a navíc přináší nové verze aplikací Final Cut Pro, Compressor, Color a Shake:
Final Cut Pro 6.0.5
Final Cut Pro 6.0.5 poskytuje vylepšený rendering ve vysoké přesnosti, pokud užijete při renderování videosekvencí toto nastavení, nová verze zvýší stabilitu při renderování statických obrázků a videonahrávek ve vysokém rozlišení.
Dále rozšiřuje podporu metadat pro AVCHD videokameru Panasonic AG-HMC150, zachycuje další metadata z jejích záznamů. Rovněž se vylepšila podpora pro videokameru Panasonic HDC-SD9, soubory z ní se převádějí přesněji a spolehlivěji. A konečně se zlepšila podpora pro metadata importovaná z karet P2.
Compressor 3.0.5 a Apple Qmaster 3.0.5
Funkce QuickCluster a Back to My Mac lze nyní používat současně na jednom počítači. Funkce QuickCluster pro systém distribuovaného zpracování Qmaster umožňuje automatickou tvorbu a konfigurování výpočetních clusterů. V předchozí verzi Compressoru však aktivace funkce Back to My Mac pod Leopardem odstranila všechny takto vytvořené clustery, to bylo novými verzemi dotčených programů napraveno.
Color 1.0.3
Color 1.0.3 vyžaduje QuickTime 7.5.5 a přidává podporu dalších formátů, k nimž patří XDCAM 422 a zásuvné moduly firmy RED pro Final Cut Studio, jež se dají stáhnout z jejího webu, podrobnější informace lze nalézt v nápovědě Final Cutu Pro v oddílu „HD and Broadcast Formats“.
Mimoto se zvýšila spolehlivost aplikace, hlavně při používání trackerů v oddílu Geometry, při užívání příkazu Reconform, při nastavování maximálních a minimálních uzlů v oddílu Color FX a při importu střihových seznamů EDL. Verze 1.0.3 správně udává použití LUT tabulky a zlepšila práci s obrazovými sekvencemi DPX, spolehlivěji načítá a exportuje údaje hlaviček DPX sekvencí.
Tlačítko Fix Headers (opravit hlavičky) teď funguje tak, jak má, správně mění hlavičkové informace DPX sekvencí. Vylepšilo se zpracování prokládaných nahrávek, jejich rendering nyní probíhá správně. A zlepšila se spolupráce s ovládacím panelem Tangent CP100, byly napraveny chyby mapování jeho ovládacích prvků do programu.
Shake 4.1.1
Shake 4.1.1 řeší problémy kompatibility pro QuickTime kodeky s barevnou hloubkou větší než 8 bitů. (Verze 4.1.1. požaduje, aby na daném počítači již byl nainstalován Shake 4.1).
Aktualizace Pro Applications Update 2008-04 vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.5 a lze ji získat buď přes Software Update, anebo z webu Applu (zabírá 149 MB).
PopChar X 4.1.1
Ergonis Software v pátek vypustila svou utilitu PopChar X v nové verzi 4.1.1. Tahle utilita umožňuje pracovat se zvláštními znaky nepřístupnými z klávesnice, oproti Character Palette Mac OS X nabízí mnohem více možností.
Už jsem se o ní zde zmiňoval, když se nacházela ve verzi 4.0, nová verze řeší problém s vkládáním znaků do dokumentů Freehandu 10.
Dále napravuje potíže se stabilitou při svinování a rozbalování Unicode skupin a opravuje některé další chyby, třeba zobrazování znaků se stínem v určitých aplikacích pro prostředí Carbon a zvyšuje celkový výkon. Úplnou historii dosavadního vývoje utility naleznete tady.
Utilita vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Zkušební verze se dá stáhnout odsud (jde o 1,9 MB velký soubor), licence měnící ji na plnou verzi stojí 39,99 EUR, ovšem zákazníci, kteří si utilitu zakoupili během minulých dvou let, mají nárok na aktualizaci zdarma.
IBM hodlá koupit Transitive
Tato zpráva je sice vlastně spíše obchodního charakteru, avšak docela úzce souvisí s Mac OS X.
Jak nepochybně víte, při přechodu na procesory Intelu začlenil Apple do Mac OS X komponentu Rosetta, umožňující provozovat kód pro PowerPC na procesorech Intel. Přinejmenším méně náročné aplikace se takto dají používat celkem snesitelně.
Příslušný programový kód získal Apple od firmy Transitive, jež se zabývá právě softwarem dovolujícím provozovat aplikace na jiné hardwarové architektuře, než pro jakou byly napsány.
Určitý rozruch mezi uživateli Maců vyvolalo oznámení IBM minulý týden, že hodlá firmu Transitive koupit. To pochopitelně vyvolalo dohady, jaké dopady to bude mít na Rosettu.
Osobně se však domnívám, že pro Apple se tím nic nezmění, sice přestal od IBM odebírat procesory, nelze však tvrdit, že by mezi oběma firmami vzniklo nějaké nepřátelství, z dostupných informací se spíše zdá, že IBM neměla valný zájem na dalším rozvoji procesorů PowerPC (zejména nebyla schopná vytvořit čip G5 ve variantě použitelné pro notebooky), takže Apple byl v podstatě nucen najít alternativu. Licenční ujednání s Transitive budou nepochybně platit dál, IBM prostě nemá důvod něco v tomto směru měnit.
Už delší dobu se spekuluje, že Apple jednou ukončí podporu PowerPC v Mac OS X (vývojářské verze Snow Leoparda, neboli Mac OS X 10.6, jsou skutečně určeny jen pro Intely, avšak dosud není jasné, jak tomu bude s ostrou verzí), v této souvislosti se vynořily též úvahy o vypuštění Rosetty z Mac OS X. To sice nakonec Apple nejspíš jednou udělá (podobně jako to učinil s kódem pro Motoroly 68k), otázkou zůstává, kdy k tomu dojde. Většina aplikací sice již byla doplněna o podporu pro Intely (a některé už PowerPC ani nepodporují), ale pořád ještě existuje dost používaný software psaný pouze pro PowerPC (kupříkladu Office 2004). Odpovědi se nejspíš dočkáme v příštím roce po uvedení Snow Leoparda.