Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové zprávy: Již se chystá Mac OS X 10.5.4, Apple vydal průvodce zabezpečením Leoparda, Taco Edit HTML Edit 2 a významná inovace WebKitu. (4.6.08)
4. června 2008, 06.00 | Mac OS X 10.5.3 se sice objevil teprve před týdnem, ale Apple už teď zahajuje práce na Mac OS X 10.5.4. Apple také zveřejnil objemného průvodce zabezpečením Leoparda. Taco Software vydala druhou verzi svého webového editoru HTML Edit. A WebKit nasazuje nové, rychlejší javascriptové jádro.
Na dnešek jsem přichystal pouze softwarové zprávy, ty ostatní nepovažuji za tak důležité, proto vydávám jenom tento článek.
Za zmínku z jiných témat stojí snad to, že Apple potvrdil dřívější zprávy o Apple Expu a o obchodu v Paříži. Apple France včera vydal prohlášení, v němž oznamuje, že se Apple skutečně nezúčastní letošního Apple Expa a též potvrdil otevření obchodu na Carrousel du Louvre, ale neudal bližší podrobnosti, ani datum otevření.
A nyní se již podívejme na ony softwarové novinky:
Začínají práce na Mac OS X 10.5.4
Uplynul přesně týden od vydání ostré verze Mac OS X 10.5.3, ale Apple už rozběhl práce na následné verzi Leoparda.
AppleInsider se od svých (obvykle docela spolehlivých) zdrojů dozvěděl, že Apple již připravuje rozsáhlé testování MAC OS X 10.5.4, čtvrté aktualizace Leoparda.
Podle zasvěcenců by se první předběžná verze mohla dostat do rukou vývojářů ještě do konce tohoto týdne a beta verze se prý téměř jistě objeví na vývojářské konferenci WWDC 2008, jež začíná příští pondělí.
Zatím není jasné, co přesně by měl Leopard 10.5.4 obsahovat, spekuluje se novinkách spojených s chystaným 3G iPhonem a s firmwarem 2.0, případně se změnami ve službě .Mac (která nejspíš bude přejmenována na Mobile Me). Tyto změny se ovšem předpovídaly už pro Mac OS X 10.5.3, v němž se nakonec neobjevily.
Další možnou novinku by mohla tvořit podpora pro inovovaný Mac mini s procesorem Penryn. Ten se také předpovídá již po delší dobu, avšak zatím Apple v tomto ohledu neučinil vůbec nic a v poslední době se neobjevily ani žádné nové pověsti na toto téma.
Mac OS X 10.5.3 přišel po zhruba dvou měsících vývoje, který přinesl přes 200 oprav programového kódu. Přesto tato rozsáhlá aktualizace zřejmě nevyřešila některé dlouhodobější problémy, uživatelé notebooků Applu hlásí, že i po přechodu na verzi 10.5.3 přetrvávají potíže s překreslováním grafiky v některých programech, zejména v přehrávačích filmů a v aplikaci iTunes. Tyto problémy se u mnoha uživatelů objevily po nainstalování aktualizace „Leopard Graphics Update 1.0“ vydané spolu s Mac OS X 10.5.2 letos v únoru. A problém se zřejmě přenesl i do Leoparda 10.5.3.
Navíc si uživatelé programů z balíku Adobe Creative Suite 3 začali stěžovat, že při uložení dokumentů těchto programů na síťový svazek dochází k porušení souborů.
Mac OS X 10.5.4 by snad mohl tyto potíže konečně vyřešit, ovšem vzhledem k dosavadnímu vývoji na to tak úplně spoléhat nejde. Avšak lze-li věřit výše citovaným zdrojům, brzy bychom se měli o chystané nové verzi Leoparda dozvědět víc.
Apple vydal průvodce zabezpečením Leoparda
Mac OS X 10.5 Leopard přinesl spoustu novinek, mimo jiné také v oblasti zabezpečení. Zavedl například rodičovskou kontrolu, vylepšil firewall a přinesl nové techniky zabezpečení aplikací. Pro ty, kdo se s touto tématikou chtějí seznámit hlouběji, Apple nyní vydal rozsáhlého průvodce zabezpečením Leoparda.
Jak uvádí Apple v úvodu, průvodce Mac OS X Security Configuration je určen pro zkušenější uživatele Leoparda, kteří si dokáží poradit s Terminalem, ale řada informací bude užitečná i pro technicky méně zdatné uživatele. A profesionální informatiky pracující s Macy průvodce jistě potěší, protože shrnuje do jednoho zdroje množství bezpečnostních rad k Leopardovi.
Tento dokument o délce 240 stran se dělí na 13 kapitol (plus dodatky), v nichž se probírá vše od instalace Leoparda až po sdílení Maců pomocí Xgridu. Jednotlivé kapitoly rozebírají ochranu systémového hardwaru, zabezpečení uživatelských účtů, systémové předvolby, šifrování, zálohování, různé systémové služby a též otázky zabezpečení v řadě aplikací.
Kde je to třeba, obsahuje průvodce příkazy pro Terminal, předpokládaní čtenáři tohoto průvodce si s nimi nepochybně poradí.
Průvodce určitě bude užitečnou pomůckou jak pro pokročilejší uživatele, tak pro správce informačních systémů, měl by se na něj podívat každý, kdo se musí zabývat zabezpečením Leoparda. Tvoří ho 3,5 MB velký PDF dokument, který se dá stáhnout odsud.
Taco HTML Edit 2 přidává doplňování kódu
Taco Software v pondělí uvolnila novou verzi svého webového editoru Taco HTML Edit. Tento textový editor zaměřený na tvorbu HTML, CSS a PHP kódu není tak úplně neznámý ani českým uživatelům a verze 2.0 doplňuje řadu nových prvků.
Především přidává možnost doplňování kódu, když píšete, program nabízí možnosti, jak doplnit právě tvořený text. Dále rozšířila možnosti barevného rozlišování syntaktických prvků textu, k již dříve podporovanému HTML a PHP kódu teď tuto možnost poskytuje též pro CSS a JavaScript.
Verze 2.0 změnila také uživatelské rozhraní, nově rozdělené do karet (stále se dá vrátit k původnímu rozhraní). Byla vylepšena vyhledávací funkce (zvládá regulární výrazy), lze přetahovat a upouštět prvky z Finderu a verze 2.0 nově obstarává automatické aktualizace. Novinek je ještě mnohem víc, jejich přehled obsahuje tato stránka.
Taco HTML Edit se dá stáhnout z webu výrobce (jde o 4,6 MB velký soubor), stažený program funguje jako zkušební verze po dobu 30 dní. V plnou verzi se změní licenčním kódem, za něj ovšem musíte zaplatit 24,95 USD. Požadavky programu jsou skutečně nenáročné, funguje pod Mac OS X 10.3.9 nebo vyšším a podporuje jak procesory PowerPC, tak Intel.
WebKit nasazuje rychlejší javascriptové jádro
Prohlížeč Safari staví na otevřeném projektu WebKit, který prochází neustálým vývojem, do Mac OS X se novinky přebírají až poté, co se stabilizují‚ Apple navíc provádí vlastní optimalizaci. WebKit tak vlastně do značné míry určuje podobu budoucích verzí Safari, vyplatí se tedy sledovat jeho vývoj.
Vývojový tým WebKitu nyní učinil další významný krok. Včera představil nové javascriptové jádro nazvané SquirrelFish (v angličtině se takto označují mořské ryby z čeledi pruhatcovitých), jež citelně zrychluje zpracování javascriptového kódu, v benchmarkovém testu SunSpider podává 1,6krát vyšší výkon.
Podobnější informace o jádru SquirrelFish předkládají jeho tvůrci tady. Nové jádro popisují jako vysokoúrovňový interpret bytekódu s novým způsobem procházení kódu. Návrh nového jádra vychází z teorií a z prací teoretiků a vývojářů pracujících na programovacím jazyku Lua.
SquirrelFish kompiluje bytekód ze syntaktického stromu, používá jednoprůchodový kompilátor s integrovanou propagací kopií. Nárůst rychlosti pochází hlavně z toho, že SquirrelFish umí ignorovat redundantní uzly stromu, ale využívá i další optimalizační techniky, podrobněji popsané ve výše odkazovaném oznámení.
Vývojový tým WebKitu přiznává, že se nové javascriptové jádro zatím nachází v rané fázi vývoje, hodlá dále zapracovat na optimalizaci doby kompilace a na optimalizacích samotného virtuálního stroje, než bude SquirrelFish připraven k praktickému použití.
Lze tedy předpokládat, že vyladěná verze jádra SquirrelFish bude podávat ještě vyšší výkony, optimalizace a stabilizace ovšem ještě zabere nějaký čas.
Nakonec se však samozřejmě stane součástí stabilních verzí, jež převezme též Apple. V některé z budoucích verzí Safari by se tak mělo objevit také jádro SquirrelFish. Už nyní patří prohlížeče postavené na WebKitu k nejvýkonnějším, co se zpracování JavaScriptu týče, jak vidět, toto postavení si zřejmě udrží i nadále. Vzhledem k rozšiřování projektů typu AJAX na rychlosti zpracování JavaScriptu dost záleží, budoucí Safari by tedy mělo být ještě vhodnějším prohlížečem pro webové aplikace.