Softwarové zprávy: Leopard nebude pro PowerPC G4 Macy na 800 MHz, EyeTV ve verzi 2.5 a Photoshop Elements 6 zatím jen pro Windows. (25.9.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy: Leopard nebude pro PowerPC G4 Macy na 800 MHz, EyeTV ve verzi 2.5 a Photoshop Elements 6 zatím jen pro Windows. (25.9.07)

25. září 2007, 06.00 | Leoparda nepůjde nainstalovat na G4 stroje na 800 MHz a jeho nástupce možná PowerPC opustí úplně. Televizní software EyeTV vyšel v nové verzi 2.5. A Adobe uvedla na trh Photoshop Elements 6, avšak prozatím pouze pro Windows.

Opět se sešlo něco zpráv kolem softwaru, shrnuji je do tohoto článku. První zpráva asi vyvolá trochu rozruchu, protože naznačuje, že si Leoparda neužije mnohem více PowerPC Maců:

Leopard nepoběží na PowerPC G4 800 MHz

V poslední době přibývá zpráv týkajících se Leoparda, dění z poslední doby jsem shrnul tady. Není divu, ostrá verze programového kódu se zřejmě objeví již v nejbližších týdnech. (To mimochodem nejnověji potvrzuje MacScoop, také tento server uvádí, že poslední sestavení 9A599 má velmi málo chyb a pracuje skutečně velice stabilně. MacScoop přinesl v červnu údajný časový rozvrh prací na Leopardovi, má-li být dodržen, musí verze Golden Master přijít do dvou až tří týdnů. A to se nejspíš zdaří, mezi zasvěcenci převládá názor, že uvedení Leoparda na trh koncem října je reálné.)

Mezi všemi těmito optimistickými zprávami se však nyní objevila jedna, která asi mezi uživateli starších Maců vyvolá vzrušenou debatu.

Zvýšené hardwarové požadavky pro Leoparda

AppleInsider totiž zjistil, že minimální požadavky pro Leoparda byly zvýšeny tak, aby vyloučily PowerPC stroje na 800 MHz.

Oficiální hardwarové požadavky Leoparda sice ještě nebyly zveřejněny, ale ve vývojářské dokumentaci se dosud uvádělo, že tento operační systém bude vyžadovat „procesor Intel nebo procesor PowerPC G4 (800 MHz a výše) anebo procesor G5“.

Avšak podle lidí s informacemi ze zákulisí se technici Applu rozhodli, že Leopard instalovaný na 800MHz G4 strojích pracuje „příliš pomalu“. Z nejnovějších vývojářských verzí Leoparda tak byla podpora těchto strojů odstraněna, testující nyní při pokusu o instalaci na Mac nesplňující podmínky obdrží hlášení, že se software na takovýchto počítačích nedá instalovat.

Nově tedy bude Leopard požadovat Macy s procesorem Intel nebo PowerPC G4 alespoň na 867 MHz anebo procesor G5. K dalším požadavkům patří DVD mechanika, integrované rozhraní FireWire, alespoň 512 MB RAM (doporučuje se vyšší kapacita) a alespoň 9 GB volného prostoru na disku.

Zvýšení minimální taktovací frekvence pro G4 Macy se sice opticky nejeví nijak ohromné, avšak vyřazuje z možných platforem pro Leoparda 800MHz PowerBook G4, 800MHz PowerMac G4, 800MHz iMac G4, 800MHz iBook G4 a 800MHz eMac.

Ukončí Mac OS X 10.6 podporu PowerPC?

Leopard tak dále zužuje množinu Maců, na nichž ho půjde provozovat. V budoucnosti ovšem toto odstřihávání starších strojů asi bude ještě mnohem tvrdší, znalci vývojových cyklů uvnitř Applu dokonce spekulují o tom, že budoucí Mac OS X 10.6 (tedy nástupce Leoparda) zcela ukončí podporu pro PowerPC Macy a bude fungovat pouze na Macích s procesory Intel, jinými slovy, Macy uvedené na trh před rokem 2006 skončí nanejvýš u Leoparda.

Ona to zase až tak překvapivá zpráva není, od počátku se vědělo, že Leopard nebude podporovat G3 stroje a jak vidět, nyní se vyloučení týká i mnoha G4 modelů. Je samozřejmě těžké posoudit, nakolik jde o technickou nutnost a nakolik spíše o požadavky marketingu na motivaci ke koupi nových Maců.

Větší vášně ovšem vyvolají spekulace o tom, že by Mac OS X 10.6 mohl zcela ukončit podporu PowerPC strojů. Asi bude hodně záležet na tom, kdy nástupce Leoparda přijde, pokud by jeho vývoj trval stejně dlouho, mluvíme o roku 2009, možná i 2010, a to již PowerPC Macy budou skutečně dost zastaralé. Ukončení podpory G4 modelů v té době lze považovat za hodně pravděpodobné, zbývá tak otázka G5 Maců. Na jednu stranu by tyto stroje ještě mohly být docela dobře použitelné, ovšem ukončení podpory platformy PowerPC by mohlo přinést asi dost nezanedbatelné úspory. V této záležitosti možná nemají jasno ještě ani u samotného Applu, ale jednou podpora PowerPC určitě skončí. Bráno měřítky počítačové branže se však bavíme o dosti vzdálené a tudíž těžko předvídatelné budoucnosti, zatímco na trhu ještě není ani Leopard.

Televizní software EyeTV aktualizován na verzi 2.5

Chcete-li pod Mac OS X přijímat a dále zpracovávat televizní signál, nejspíš skončíte u softwaru EyeTV od firmy Elgato. Na MůjMacu se již dříve objevily dvě recenze zařízení využívajících tento software - EyeTV Stick for DTT a Elgato eyeTV diversity – z nichž si můžete udělat bližší představu o tom, co tento software ve spojení s příslušným hardwarem umí. Navíc EyeTV nabízí docela slušnou podporu češtiny.

Jde tedy o software, který si nepochybně zaslouží naši pozornost. Elgato svůj software pochopitelně dále rozvíjí a nyní oznámila novou verzi EyeTV 2.5.

Verze 2.5 přidává export jedním stiskem tlačítka do formátů optimalizovaných pro zobrazování na iPhonu a iPodu touch a umožňuje přístup ke knihovně nahrávek EyeTV přes lokální WiFi připojení. iPhone či iPod touch se mohou svým prohlížečem Safari připojit k webovému serveru běžícímu v EyeTV a procházet jeho archivy nahrávek.

Nově přibyla rovněž možnost záznamu videa z bufferu živého vysílání, takže když sledujete živě vysílaný pořad, lze stisknout tlačítko nahrávání pro jeho zápis na disk. Přidána byla také podpora pro živé televizní vysílání přes lokální síť z IPTV set-top boxu Freebox, ten se ovšem zatím nabízí jen ve Francii.

Přehrávací okno EyeTV může nyní volně plovat nad všemi ostatními okny a dá se přemisťovat a lze měnit jeho velikost, dokonce i při zapnuté funkci obrazu v obrazu.

Zvýšil se výkon přehrávání záznamů ve formátu H.264 (nadále k tomu však bude potřeba minimálně procesor Intel Core 2 Duo). A EyeTV 2.5 podporuje funkci časového posunu i pro analogové televizní tunery bez vestavěné hardwarové komprese.

Pro stávající vlastníky EyeTV nebo zařízení, jež ho zahrnují, je přechod na verzi 2.5 zdarma. Anglická verze 2.5 se dá stáhnout odsud. Na českou verzi si asi jako obvykle chvíli počkáme, další informace snad poskytne DTPobchod.cz, případně prodejci Applu, kteří ve své nabídce vedou produkty Elgata.

Adobe Photoshop Elements 6 zatím jen pro Windows

Adobe vydala program Photoshop Elements v nové verzi 6.0. Tento program pro správu a úpravy fotografií si na platformě Windows vydobyl docela významné postavení. V téhle recenzi na Grafice si můžete zjistit, co uměla předchozí verze 5.0, popis novinek verze 6 předkládá (v češtině) web Adobe.

Avšak jak připomíná Macworld, tohle všechno se nabízí pouze pro Windows, pro Mac zatím existuje jen verze 4.0. Už v případě verze 5.0 Adobe slibovala její přenesení pod Mac OS X později, k tomu ovšem už zjevně nedojde, na Mac se postěhuje rovnou verze 6.0. Adobe tvrdí, že verze pro Mac by měla přijít na trh počátkem roku 2008.

Zpoždění vysvětluje tím, že se verze Photoshopu Elements pro Windows a pro Mac řídí odlišnými vývojovými harmonogramy. Programy řady Elements se skutečně pro Windows a pro Mac uvádějí odděleně již po několik let.

Nepříliš velká ochota Adobe ovšem zřejmě plyne i z toho, že na Macu mají programy řady Elements významnou konkurenci v balíku iLife, v případě Photoshopu Elements konkrétně v programu iPhoto.

Od uvedení balíku Adobe Creative Suite 3 se nabídka Adobe pro Windows a pro Mac do značné míry srovnala, avšak jak vidět, nějaké ty mezery se stále ještě najdou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: