Softwarové zprávy: nové sestavení Mac OS X 10.5.1, HP a ovladače tiskáren v Leopardovi a FileMaker Inc. přináší databázi Bento pro Leoparda. (14.11.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové zprávy: nové sestavení Mac OS X 10.5.1, HP a ovladače tiskáren v Leopardovi a FileMaker Inc. přináší databázi Bento pro Leoparda. (14.11.07)

14. listopadu 2007, 06.00 | Vývojáři obdrželi nové testovací sestavení Mac OS X 10.5.1. HP ve spolupráci s Applem zahrnul do Leoparda přes 1000 ovladačů tiskáren a umožňuje jejich přímou aktualizaci. A FileMaker Inc. představila jednoduchý databázový program Bento napsaný přímo pro Leoparda.

Na dnešek se sešlo několik zpráv spojených se softwarem pro Macy, ve všech případech v tom hraje roli také Leopard, z těchto informací je sestaven tento článek.

Hodně probíraným tématem nadále zůstává iPhone, zprávy o něm tvoří náplň mého druhého článku na dnešek.

A teď už začneme přímo Leopardem:

Vývojáři obdrželi nové testovací sestavení Mac OS X 10.5.1

V pondělí minulého týdne se k vývojářům dostala první testovací verze první větší aktualizace Leoparda, Mac OS X 10.5.1. Práce na vylaďování této aktualizace ovšem nestojí, a tak toto pondělí vývojáři obdrželi další testovací sestavení Mac OS X 10.5.1. Nové sestavení 9B16 doprovází poznámka pro vývojáře, jež konkrétně zmiňuje jednu opravenou chybu.

Jde o chybu, která při přemisťování složek ve Finderu mezi svazky mohla způsobit ztrátu dat. Informace o této chybě se rychle rozšířila a stala se velice diskutovanou záležitostí. Není tedy divu, že si Apple pospíšil s její opravou. Ke ztrátě dat sice mohlo dojít jen za určitých, nepříliš častých podmínek, ovšem Finder nemá co ztrácet data za žádných okolností. (Mimochodem, podle některých zpráv tato chyba nepřišla až s Leopardem, Finder ji údajně obsahuje nejméně od Mac OS X 10.3 Panther.)

Podle zasvěcenců tato aktualizace také přinese vylepšení, jež umožní aktualizačnímu mechanismu Software Update a instalátorům provádět revize aplikačních souborů, i když byly přemístěny mimo určený adresář „Applications“ na svazcích Leoparda.

A stejně jako v případě minulého sestavení 9B13 Apple zase žádá vývojáře o důkladné otestování nového sestavení, pozornost mají opět zaměřit hlavně na Time Machine, Mail, iCal, Back To My Mac, Bonjour, AirPort, herní grafiku, práci v síti a na Finder.

Bude-li vydávání testovacích sestavení pokračovat tímto tempem, mohla by se ostrá verze Mac OS X 10.5.1 skutečně objevit již za několik málo týdnů, jak se všeobecně očekává.

HP zveřejnil podrobnosti o ovladačích tiskáren v Leopardovi

Na závěrečném testování Leoparda před jeho uvedením na trh se podílel též Hewlett-Packard (HP), účastnil se testování ovladačů tiskáren.

A včera HP prozradil některé bližší podrobnosti o své účasti na vývoji Leoparda, informace se objevily v podobě poznámek ve čtvrtletním věstníku firmy.

HP uvádí, že těsně spolupracoval s Applem na hladkém přechodu k Leopardovi, zahrnul do nového operačního systému přes 1 000 ovladačů tiskáren, které dostanete s Leopardem ihned po jeho nainstalování. Navíc aktualizace ovladačů tiskáren nyní probíhají přímo přes Software Update, nová verze ovladače se objeví rovnou v něm.

To znamená, že pro tisk na tiskárnách HP v Leopardovi nemusíte stahovat nebo přeinstalovávat žádné další ovladače. Pro své periférie se skenovacími funkcemi nebo se softwarem HP Photosmart Studio (k nim patří multifunkční tiskárny HP, fototiskárny Photosmart, skenery řady Scanjet a digitální fotoaparáty HP) plánuje HP vydat během 30 až 60 dní softwarové aktualizace, které budou kompatibilní s Mac OS X 10.3, 10.4 a 10.5. HP už vydal aktualizace pro pět multifunkčních tiskáren HP Photosmart, konkrétně pro modely C3180, C4180, C4280, C5180 a C5280.

Leopard tak výrazně zjednodušuje práci s tiskárnami HP. Ty patří jak v USA, tak u nás k nejrozšířenějším, bylo by ovšem hezké, kdyby podobnou možnost dostali i další výrobci tiskáren, zatím se však neobjevil sebemenší náznak, že by Apple něco takového chystal.

FileMaker Inc. chystá jednoduchou databázi Bento pro Leoparda

O firmě FileMaker Inc. se zde poslední dobou objevovaly zmínky hlavně v souvislosti s jejími snahami o zajištění kompatibility stejnojmenného databázového programu s Leopardem. FileMaker ve svých různých variantách je ovšem určen spíše pro úlohy většího rozsahu, serverové verze mohou provozovat aplikace podnikové třídy.

Nyní se však FileMaker Inc. vydala zcela opačným směrem a představila nový produkt Bento, s nímž hodlá uživatelům Maců usnadnit uspořádávání jejich životů.

Na rozdíl od ostatních firemních produktů zaměřených na vývojáře či databázové experty je Bento program pro každého, uživatelům dá jedno místo, kam mohou ukládat své důležité informace od kontaktů a kalendářů po projekty a události.

Pokud již používáte adresář (Address Book) a kalendář iCal, nemusíte žádné informace zadávat znovu, Bento si údaje z nich získá automaticky a zobrazí je.

Bento však nepoběží na každém Macu, byl napsán přímo pro Leoparda, využívá některých jeho technologií pro usnadnění práce, nabízí například vyhledávání ve stylu iTunes, spolupráci s iPhonem a službou .Mac, uzpůsobování jedním stiskem tlačítka a možnost importovat položky prostým přetahováním.

Konečná verze této osobní databáze by měla na trh přijít v lednu 2008 a jejímu určení bude odpovídat i cena. Jedna licence přijde na 49 USD, rodinné balení s 5 licencemi pak na 99 USD. (Pro srovnání - klientská verze FileMakeru Pro stojí 299 USD.)

Předběžnou verzi Benta si můžete stáhnout a vyzkoušet už teď, najdete ji na této stránce firemního webu.

Macworld toho využil a přináší své první dojmy z tohoto programu:

První dojmy z programu

Když potřebujete na Macu vytvořit databázi, mnozí se obrátí na FileMaker Pro. Jenže pro jednodušší úlohy (třeba katalog médií) jde tak trochu o chození s kanónem na vrabce. FileMaker Inc. zde rozpoznala příležitost a připravila databázový program ve stylu balíku iWork. (Vzhledem k tomu, že FileMaker Inc. je divizí Applu, nijak zvlášť to nepřekvapuje.) Bento tak vlastně představuje jakýsi FileMaker Lite, který ovšem stále nabízí dost zajímavých možností.

Aby se usnadnila tvorba databází, poskytuje Bento přes 20 prefabrikovaných šablon databází typu seznamu digitálních médií či domácího inventáře.

Pro začátek tedy stačí vybrat jednu z těchto šablon, nebo, pokud žádná nevyhovuje, upravit jednu z nich podle svých potřeb, případně vytvořit novou vlastní od začátku. Jediným tlačítkem se dá uzpůsobit vše od velikosti textu po stínování a zarovnání položek.

Bento vypadá trochu jako iTunes či iPhoto, hlavní okno se dělí do tří sloupců. Nalevo se nachází seznam zdrojů, které Bento nazývá knihovny, a jejich „sbírky“, obdoba přehrávacích seznamů iTunes. Bento se umí automaticky napojit na adresář a na iCal, z nichž lze snadno získávat údaje pro jeho knihovny. Tyto informace jsou navíc živé, takže provedené změny se promítnou zpět do adresáře a do kalendáře iCal. Také jde vytvářet inteligentní knihovny na způsob inteligentních přehrávacích seznamů iTunes, vybírající sadu záznamů podle zadaných kritérií.

Střední sloupec tvoří hlavní pracovní oblast, kde se pracuje s vlastním obsahem. Nástrojový panel umožňuje přepínat mezi různými zobrazeními. Knihovnu lze prohlížet v tabulkovém zobrazení, které předloží data v tabulce podobné listu tabulkového procesoru, a ve formulářovém zobrazení, v němž se zobrazují, vkládají a upravují jednotlivé záznamy. Pro knihovnu jde vytvořit více formulářových zobrazení prostým přetahováním, pokud chcete s daty zacházet více způsoby.

V pravém sloupci se pak nacházejí pole pro aktuální knihovnu, například v databázi kontaktů budou pole pro jméno, adresu, elektronickou poštu, telefonní číslo a tak dále. Pole se dají vytvářet z 19 různých typů, k nimž patří třeba zatrhávací tlačítka, roletová menu a textová pole. Nové pole se do formulářového zobrazení přidá prostým přetažením. Do záznamu lze vkládat i mediální data typu obrázků,zvuků a videa, avšak mediální data nebudou propojená s aplikacemi balíku iLife.

Bento je ovšem jednoduchý osobní databázový program, takže od něj nelze čekat vyspělejší funkce. Chybí zde SQL dotazy, stejně jako možnost sdílení databáze po síti.

Své databáze Bento ukládá ve vlastním formátu a data se dají exportovat pouze v textovém formátu CSV, s jinými běžnými databázovými programy, jako jsou Microsoft Access, mySQL a dokonce i FileMaker Pro, si Bento data vyměňovat neumí.

Jak už bylo řečeno výše, Bento funguje jenom pod Leopardem, využívá totiž některých jeho nových možností – například Core Animation pro efekty, živé vazby na data kalendáře iCal či zálohování prostřednictvím Time Machine.

Technicky zdatnější uživatelé asi budou na Bento hledět přezíravě, jenže srovnávat ho s „velkým“ FileMakerem nemá valného smyslu. Z obchodního hlediska se však jedná o chytrý tah, v USA je dnes již několik milionů uživatelů Leoparda, z nichž mnozí po Bentu rádi sáhnou. A vzhledem k tomu, že v pozadí toho všeho stojí Apple, nepřekvapuje ani omezení programu na Leoparda, Bento se tak stane dalším argumentem, proč přejít na novou verzi Mac OS X.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: