Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové zprávy spojené s Macy
25. ledna 2010, 00.00 | Nové testovací sestavení Mac OS X 10.6.3 vylepšuje QuickTime, tisk a mnoho dalšího. Utility DiskTools Pro 3.6.0 výrazně zvyšují výkon defragmentace. A objevil se nový nepřímý náznak brzkého uvedení Aperture 3.
Koncem minulého týdne sice softwarových novinek pro Macy ubylo, ale něco se přece jen našlo:
Další testovací sestavení Mac OS X 10.6.3 vylepšuje QuickTime, podporu 64bitového režimu programu Logic a tisk
Loni v listopadu Apple uvolnil Mac OS X 10.6.2, druhou aktualizaci Snow Leopard, jež konečně zajistila jeho dostatečnou stabilizaci, ale práce na tomto operačním systému pochopitelně nekončí. Již začátkem letošního roku externí vývojáři dostali první testovací sestavení Mac OS X 10.6.3, které obsahuje další stovky oprav programového kódu a jak se následně zjistilo, zahrnuje dokonce částečnou podporu OpenGL 3.0 (není ovšem jisté, zda tato podpora bude doladěna do vydání ostré verze).
A minulý pátek obdrželi vybraní vývojáři další testovací sestavení Mac OS X 10.6.3, jež přináší nová významná vylepšení některých systémových komponent. Podle zasvěcenců nové sestavení 10D538 zahrnuje podstatné vylepšení QuickTimu X a současně zvyšuje výkon tisku a programu Logic Pro, jeho velikost činí 665 MB (což svědčí o rozsahu změn).
Konkrétně by nová verze QuickTimu X, až bude doladěna, měla zlepšit bezpečnost a kompatibilitu, současně bude pracovat spolehlivěji. Nová verze Snow Leoparda by také měla zvýšit výkon profesionálního zvukového programu Logic Pro Applu v 64bitovém režimu (podporu 64bitového zpracování zavedla minulý týden vydaná nová verze 9.1). Dále se pracuje na zlepšení kompatibility s tiskárnami třetích stran a též grafických aplikací využívajících OpenGL.
Vedle toho však Apple žádá testující vývojáře, aby svou pozornost zaměřili také na několik dalších systémových komponent, například na bezdrátové připojení AirPort, hlasovou technologii VoiceOver a grafické ovladače.
Zajímavé je i to, že pro novou beta verzi Apple uvádí v doprovodných poznámkách jediný známý problém (související s prohlížením fotoalb mediálním softwarem Front Row), což naznačuje, že její ladění již hodně pokročilo, v minulosti vymizení známých problémů většinou znamenalo, že se blíží uvedení ostré verze.
To by mohl být též případ Mac OS X 10.6.3, který sice ještě nepochybně bude potřeba dopracovat, přesto se jeho vydání (samozřejmě jen jestli se neobjeví nějaké nové nečekané vážné potíže) předpokládá do šesti týdnů.
Sada utilit DiskTools Pro 3.6.0 několikanásobně zvyšuje výkon defragmentace
Americký distributor macovského softwaru Macware začal loni na jaře dodávat sadu diskových utilit DiskTools Pro. Macware však tento software jen prodává, vyvinula ho pro něj rovněž americká firma Intech, jež sama nabízí sadu diskových utilit SpeedTools (a to jak pro Mac OS X, tak pro Windows).
Ty původně sloužily hlavně k testování výkonu pevných disků, ovšem postupně přibalovaly další funkce. To pochopitelně platí i pro utility DiskTools Pro, které ale kladou důraz hlavně na údržbu disků. (Umí však pracovat pouze se svazky zformátovanými souborovými systémy HFS a HFS+, tedy s „vlastními“ formáty Mac OS X.)
Tato sada utilit nabízí benchmarkové testy výkonu disků, testy integrity přenosu dat (zkoumající, zda daný disk bude stabilně zvládat určitou zátěž) a umí analyzovat obsazení svazků jednotlivými soubory.
Avšak ještě víc tohoto poskytuje v oblasti údržby disků a svazků, umí totiž vyhledat vadné sektory a opravovat poškozené svazky a souborové systémy, zachycuje varování diagnostické technologie S.M.A.R.T., takže mnohdy dokáže předem upozornit na hrozící selhání disku, degrafmentuje disky, čímž zvyšuje jejich výkon (užitý mechanismus kopíruje právě defragmentované soubory do dočasného úložiště, a tak zajišťuje, že ani při výpadku napájení nedojde k poškození daného svazku) a umí vytvářet spustitelné zálohy celých svazků. Ty lze využívat pro klonování disků, pro přesun operačního systému z disku na disk (třeba při jeho výměně), anebo prostě k zálohování systému.
Všechny tyto funkce je možné nechat pracovat v naplánovaných časech, aby se spustily v době, kdy se na daném stroji právě nepracuje (například v noci), dokonce je možné určit, aby se Mac po dokončení naplánované údržby vypnul či uspal. DiskTools Pro navíc může pracovat s více svazky současně, což rovněž šetří čas. Zajímavým rysem sady je i to, že dokáže pracovat se spouštěcím svazkem, aniž by bylo nutné ho odpojit, narozdíl od jiných takovýchto nástrojů pro Mac OS X proto není potřebné spouštěcí CD.
Stručný přehled možností sady DiskTools Pro předkládá tato stránka a tady najdete snímky obrazovek názorně předvádějící užití jednotlivých funkcí (přirozeně přístupných z intuitivního uživatelského rozhraní). Skutečně podrobný přehled o možnostech tohoto softwaru si ovšem lze udělat z volně dostupné uživatelské příručky ve formátu PDF.
Během loňského roku sada prošla poměrně prudkým vývojem a minulý čtvrtek Macware ohlásil vydání nové verze 3.6.0.
Ta vylepšila především defragmentační nástroj, který nyní dokáže prohlížet defragmentované svazky až pětkrát rychleji a současně podstatně méně zatěžuje procesor při prohlížení a defragmentování. Nově navíc ukazuje, které soubory jsou fragmetované a udává, jaké soubory nelze defragmentovat, zároveň poskytuje vysvětlení příslušných chybových kódů. V případě potřeby lze ve verzi 3.6.0 ihned zrušit probíhající defragmentaci, již se nemusí čekat na dokončení defragmentace právě zpracovávaného souboru. A zpráva o fragmentaci souborů se teď dá exportovat do editoru TextEdit, systémové schránky nebo textového souboru.
Nově je možné hledat a opravovat vadné sektory též na pevných discích nepřipojených do systému a přibyl inspektor souborů předvoleb schopný objevovat a odstraňovat či opravovat poškozené soubory .plist na celém svazku nebo ve vybrané složce, inspektor nabízí i exportní funkci. Tabulka popisující běžné chybové kódy Mac OS X se nyní dá zobrazovat jako plovoucí okno, vyvolávané z menu nápovědy.
Nová verze doplnila ještě řadu dalších drobnějších novinek, lze například rušit připojování a odpojování svazků, informace o svazcích a zařízeních je možné otevírat přímo v editoru TextEdit, takže se dají tisknout nebo ukládat do PDF souboru a při zálohování jde přetahovat položky z Finderu do seznamu archivovaných položek. A samozřejmě nová verze obsahuje mnoho jiných drobných vylepšení a oprav chyb. (Jejich podrobnější přehled nabízí tato oficiální tisková zpráva.)
Utility DiskTools Pro 3.6.0 mají opravdu jen skrovné nároky, vyžadují Mac OS X 10.3.9 nebo vyšší (již od loňského roku jsou plně kompatibilní i se Snow Leopardem), procesor PowerPC G4 nebo výkonnější, 256 MB RAM a 80 MB prostoru na disku.
Macware bohužel nenabízí zkušební verzi, z jeho webu lze pouze koupit jak čistě elektronickou (stažitelnou) verzi, tak krabicovou verzi, v obou případech stojí 79,99 USD. Stávající vlastníci tohoto softwaru získají novou verzi zdarma pomocí jeho vlastní aktualizační funkce.
Objevil se nový nepřímý náznak blížícího se uvedení Aperture 3
Pro profesionální zpracování fotografií (zejména těch ve formátu RAW) dodává Apple program Aperture, v současnosti ve verzi 2.x. Jeho úhlavního konkurenta představuje obdobný program Adobe Photoshop Lightroom (dostupný i pro Windows), ten ovšem od loňského října existuje ve veřejné beta verzi 3.
Přirozeně se proto očekává, že Apple rovněž uvede třetí verzi Aperture a loni na podzim se skutečně našly náznaky, že se taková nová verze chystá. Amazon totiž zveřejnil reklamu na knihu popisující program Aperture X (3) a zároveň tehdy pověsti o nové verzi Aperture předložilo několik francouzských webů.
Od té doby na toto téma, kromě nepodložených spekulací, nic nového nepřišlo, avšak minulý týden byl objeven další podobný náznak, opět jde o inzerovanou knihu. Jak upozornil web PhotoRumors, nizozemský fotografický web Fotografie.nl ohlašuje knihu „Aperture 3“ autora J.W. Elzenga, jež má být vydána po 15. únoru 2010. Kniha (podle doprovodného popisu v holandštině) podrobně vysvětlí, co program umí a jaké novinky přináší, jejím autorem je zkušený fotograf, který napsal již několik knih a pravidelně přispívá do odborných časopisů.
U takových lidí lze skutečně předpokládat, že by mohli novou verzi programu dostat předem, pokud se ovšem lze spolehnout na uvedené plánované datum vydání, tak již musí být Aperture 3 v podstatě hotový. To pochopitelně vyvolává dohady, kdy by Apple mohl uvést novou verzi Aperture a přirozeně se jako jedna z možností nabízí jeho již oznámená (rozesláním pozvánek) mediální akce tuto středu.
Na té se sice především očekává představení pověstmi opředeného tabletu Applu, ale již se objevila tvrzení, že by tam Apple současně mohl uvést nový software pro Mac OS X. Zatím se sice mluvilo jen o nové verzi 2010 mediálního balíku iLife, ale stejně dobře by tam mohl představit též novou verzi Aperture.
Na druhou stranu zatím není vůbec jisté, jestli ve středu vůbec uvede nějaký nový software pro Macy, nelze vyloučit ani to, že ho začne prodávat bez nějaké větší veřejné akce, tak jako to loni v létě udělal třeba se svými aktualizovanými profesionálními balíky Final Cut Studio a Logic Studio pro zpracování videa a hudby.
Pochopitelně ovšem nijak zvlášť nezáleží na tom, jak vlastně Apple novou verzi Aperture představí, důležité je hlavně to, že se nejspíš blíží její příchod na trh, přirozeně se čeká, že nabídne novinky umožňující lépe konkurovat nastupujícímu Lightroomu 3.
Zatím se však přesně neví, co Aperture 3 (nebo spíš Aperture X?) přinese, loňské pověsti mluvily o tom, že nová verze bude navržena přímo pro Snow Leoparda a bude využívat 64bitového zpracování a technologie Grand Central (usnadňující využívání potenciálu vícejádrových procesorů). To by sice rozhodně dávalo smysl a odpovídalo by to obdobným trendům u ostatních profesionálních aplikací Applu, jež opouštějí podporu PowerPC a zavádějí možnost práce v 64bitovém režimu, potvrzené to však není, ale možná již velmi brzy se dozvíme víc.