Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Softwarové zprávy: vývojáři dostali první testovací sestavení Mac OS X 10.5.1, další problém Time Machine, aktualizace zálohovacích programů pro Leoparda a aktualizace Office 2004. (8.11.07)
8. listopadu 2007, 06.00 | Vývojáři obdrželi první testovací sestavení Mac OS X 10.5.1,už jsou o něm známy některé podrobnosti. Objevil se další problém Time Machine související se jménem počítače. Zálohovací programy EMC Retrospect a NetVault Backup byly aktualizovány pro Leoparda. A Microsoft vydal aktualizaci Office 2004 řešící problém tisku.
Na dnešek se sešlo dost zpráv týkajících se softwaru pro Macy, ty jsem shromáždil do tohoto článku, zbývající zprávy (spíše spekulace) jsem shrnul ve druhém článku.
V přehledu softwarových novinek se nejprve podíváme na dění kolem Leoparda:
Vývojáři již testují Mac OS X 10.5.1
Už ze včerejška víte, že začíná testování první větší aktualizace Leoparda, Mac OS X 10.5.1. Teď se vývojářům již dostalo do rukou první testovací sestavení a na Web pronikly první bližší podrobnosti.
Vývojáři zaregistrovaní ve společenství ADC včera obdrželi první testovací sestavení 9B13, podle zasvěcenců jde o aktualizační archív o velikosti 276 MB.
Podle očekávání tato aktualizace přináší opravy řady chyb obsažených ve verzi, jež se začala prodávat 26. října.
Opravy se zaměřují především na aplikační firewall Leoparda, indexování Spotlightu, synchronizaci kalendáře iCal, přihlašování s klíčenkou (Keychain) a vadné vykreslování textu.
Další opravy se týkají poštovního klienta Mail, konkrétně jeho synchronizace, HTML odkazů, upozornění elektronické pošty, poznámek typu úkolu a inteligentních poštovních schránek. Celkově toto sestavení obsahuje přes dvě desítky oprav chyb a údajně řeší i problém s přesouváním souborů mezi oddíly – pravděpodobně jde o chybu, jež může způsobit ztrátu dat ve Finderu a stala se obecně známou poté, co ji Tom Karpik popsal na svém blogu.
Apple vývojáře požádal o důkladné otestování aktualizace, svou pozornost mají zaměřit zejména na Time Machine, Mail, iCal, Back To My Mac, Bonjour, AirPort, herní grafiku, práci se sítí a na Finder.
Nyní samozřejmě bude záležet na výsledcích testování, ale všeobecně se očekává, že Mac OS X 10.5.1 bude uvolněn během několika týdnů.
Odhalen další problém Time Machine
Zálohovací software Leoparda, Time Machine, budí značnou pozornost, mnozí si ho pochvalují, současně se však množí stížnosti na problémy.
Včera jsem zmiňoval problém se zastavením zálohování, ten působí externí disky s rozdělení typu MBR, řešení spočívá v přeformátování disku.
Už od konce října se ví, že programy Aperture a Lightroom se s Time Machine příliš nesnášejí (Aperture přitom pochází od Applu), musí se vyloučit ze zálohování Time Machine.
A teď se objevil další problém s Time Machine, za určitých okolností se může stát, že minulé zálohy nebudou vidět v okně „cesty časem“ pro obnovu. Apple to podrobněji popisuje v tomto dokumentu.
Příčinou takového chování je podle Applu to, že jméno počítače obsahuje určité znaky, jež Time Machine vadí. Stane-li se vám to, podívejte se na jméno počítače v předvolbách sdílení, mělo by obsahovat pouze ASCII znaky z následující sady:
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
0123456789
V případě, že jde o nový Mac, zajistěte, aby používal stejné jméno jako váš předchozí stroj.
V dokumentu Apple slibuje doplnit další podrobnosti, až budou známy. Vypadá to, že Time Machine je software dost háklivý na provozní podmínky, uvidíme, zda s tím něco udělá aktualizace Mac OS X 10.5.1.
Zálohovací programy aktualizovány pro Leoparda
Zálohování na Macu samozřejmě nezačalo s Time Machine, i když z marketingových materiálů to někdy skoro tak vypadá. (Jinou otázkou je, kolik uživatelů zatím opravdu zálohovalo, v tomto ohledu skutečně může Time Machine způsobit významnou změnu.) Samotný Apple nabízí zálohovací program Backup 3 v rámci služby .Mac, ten byl ostatně nedávno též aktualizován pro Leoparda.
Existuje však také řada zálohovacích programů třetích stran, ty rovněž musí reagovat na novou verzi Mac OS X. Zde se podíváme na dva takovéto programy:
EMC Retrospect 6.1.138
EMC vydala aktualizovanou verzi programu Retrospect (původně pocházel od firmy Dantz, kterou EMC převzala). Nová verze 6.1.138 především zlepšuje kompatibilitu s Leopardem.
Retrospect se nabízí pro více platforem (vedle Macu pro Windows a Linux) a v různých variantách s rozdílnými schopnostmi. Retrospect pro Mac umožňuje automatizované zálohování na pevné disky, páskové mechaniky a optická média a podle varianty se dá provozovat buď na jednom stroji, nebo v síti. Existuje též okleštěná verze Retrospect Express.
S tímto programem se můžete poměrně hojně setkat i u nás, často se totiž přibaluje k externím diskům a NAS zařízením a vedle verze pro Windows tam obvykle bývá také verze pro Mac. Většinou se jedná o Retrospect Express, dražší hardware však někdy doprovází plný Retrospect.
Retrospect 6.1.138 přidává podporu pro Mac OS X 10.5 Leopard. Tato nová verze bude třeba pro plné zálohy obnovu systému. Pokud by se použila předchozí verze programu, obnovený systém by nebyl spustitelný.
Program si však příliš nerozumí s Time Machine, nepodporuje zálohování či duplikování dat zálohovacího systému Applu. Retrospect Express v nové verzi data Time Machine zjistí a přidá odpovídající položku do protokolového souboru, zatímco předchozí verze Expressu se zastaví, jestliže narazí na taková data.
Aktualizaci Retrospectu na verzi 6.1.138 lze stáhnout odtud.
Díky přibalování k hardwaru můžete tento program potkat poměrně často i u nás, pokud ho používáte, bude pro vás daná aktualizace důležitá, plánujete-li přechod na Leoparda.
Retrospect ovšem každému nevyhovuje a když nyní Leopard nabízí Time Machine, zřejmě mu vyroste silná konkurence. Retrospect má dost složité ovládání, zato dovoluje nastavovat spoustu věcí, zálohovací řešení Applu naopak většinu věcí udělá samo za vás.
Time Machine nepochybně bude velkou konkurencí pro zálohovací programy třetích stran, úplně je ale jistě nevytlačí, za prvé ne všechny Macy přejdou na Leoparda a za druhé, někteří lidé budou požadovat širší možnosti ovládání, jaké Time Machine neposkytuje (pochopitelně půjde o menšinu uživatelů). Dění v oblasti zálohovacího softwaru pro Macy nyní bude rozhodně zajímavé, Time Machine pravděpodobně podnítí výrazné změny.
NetVault Backup 8.0
Time Machine se však určitě nemusí obávat zálohovací software NetVault Backup, který byl rovněž aktualizován pro Leoparda. Jde totiž o podnikové zálohovací řešení firmy BakBone Software. Podporuje platformy Mac OS X, Linux, Windows a Solaris a dokáže fungovat v heterogenních prostředích, spolupracuje se zálohovacími prostředky velkých podniků, pro zapojení do rozsáhlejších systémů nabízí rozhraní příkazové řádky, jež dovoluje skriptování zálohovacích a obnovovacích operací.
Nová verze NetVault Backup 8.0 přidává podporu Leoparda, vedle toho přináší další novinky pro všechny podporované platformy, které ovšem mají význam především v podnikovém prostředí. Pokud tedy podnik používá i nějaké Macy a zároveň zálohuje prostřednictvím NetVault Backupu, umožňuje tato aktualizace, aby dané Macy přešly na Leoparda.
Se zálohovacím řešením téhle třídy se Time Machine pochopitelně nemůže měřit, ani by to nedávalo smysl. Time Machine bude konkurentem zálohovacího softwaru osobní kategorie, jako je například výše zmiňovaný Retrospect Express. Avšak pro zálohování rozsáhlé a nejspíš heterogenní sítě budou pochopitelně třeba jiná, odpovídající řešení.
Nová aktualizace Microsoft Office 2004
V úterý Microsoft uvolnil aktualizaci 11.3.9 pro Office 2004. Tato aktualizace opravuje chybu, jež způsobovala, že se Word neočekávaně ukončil při tisku dokumentu.
Musíte mít už nainstalovanou předchozí aktualizaci 11.3.8, instalaci buď provede systém automatických aktualizací Office, nebo se dá stáhnout z webu Microsoftu (příslušný .dmg soubor má velikost 2,49 MB).