Souhrn dalších zpráv o iPhonu 4S - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Souhrn dalších zpráv o iPhonu 4S

19. října 2011, 00.00 | Na Webu se nabízejí četné ukázky fotografií a videozáznamů pořízených iPhonem 4S, stejně jako fotografie a videa z jeho vybalování. Přibývá též informací o softwarovém asistentovi Siri. iPhone 4S podporuje Bluetooth 4.0. A početné recenze telefonu vyznívají vesměs příznivě, chválí hlavně schopnosti Siri a též zkoumaly skutečnou výdrž baterie.

Pro Apple je nyní samozřejmě hlavní událostí zahájení prodeje iPhonu 4S. Zprávy týkající se jeho odbytu jsme shrnuli v samostatném článku, zde se podíváme na další informace o tomto telefonu, jež se mezitím objevily na Webu (všechny samozřejmě zmínit nemůžeme, na to jich je příliš mnoho):

Fotografie a videa z vybalování

MacNN přináší fotografie z vybalování telefonu (snímky porovnávají vedle sebe bílé iPhony 4 a 4S, velký rozdíl to pochopitelně není, pouze na krabici iPhonu 4S je telefon zobrazen na bílém pozadí namísto na černém a na jeho krabici se nachází logo služby iCloud a stříbrné písmeno „S“ v označení telefonu) a doplňuje k nim své první dojmy.

Nový iPhone je díky SoC čipu A5 výrazně rychlejší ve všech úlohách, ale za největší novinku považuje MacNN asistenta Siri, který poskytuje (pro angličtinu) velice přesné rozpoznávání řeči.

TiPb připravil uživatelského průvodce pro iPhone 4S, v němž probírá telefon ze všech stran a přirozeně se v něm nachází také video z vybalování (zahrnuje i základní představení přístroje).

Ukázky schopností nového fotoaparátu

Další významnou novinku iPhonu 4S tvoří jeho nový fotoaparát, který by měl díky osmimegapixelovému BSI snímači, ale především díky nové, na mobilní telefon nadprůměrně kvalitní optice zajistit výrazně vyšší kvalitu snímků a též videa. Na Webu tak samozřejmě již najdete spoustu materiálu pořízeného tímto fotoaparátem:

Ukázky fotografií

Jak se dalo čekat, ukázky takovýchto fotografií počaly přibývat na Flickru.

Řadu fotografií týkajících se nového iPhonu tam umístil iLounge, za pozornost stojí například fotografie pavích per nasnímané iPhonem 4 a iPhonem 4S.

Zajímavý je i snímek parkovacího domu pořízený Johnem Gruberem nebo třeba tohle volské oko. Na mobilní telefon se skutečně jedná o dost kvalitní fotografie.

Ukázky videozáznamů

Nový fotoaparát přirozeně umí nahrávat také video a ve spojení s výkonnějším SoC čipem dokáže nahrávat až v HD rozlišení 1080p. A přirozeně se na Webu již nacházejí též četné ukázky videozáznamů z iPhonu 4S.

Toto video ukazuje rozdíl mezi nahráváním videa na iPhonech 4 a 4S, nahrávka s papouškem předvádí, jak věrně nový telefon nahrává pestré barvy a zde se lze podívat na kvalitu videozáznamu v interiéru a v exteriéru.

A tahle ukázka porovnává videozáznam z iPhonu 4S a ze zrcadlovky Canon EOS 500D/T1i, telefon ve srovnání nedopadá nijak špatně. Samozřejmě se podobných nahrávek na YouTube nalézá ještě mnohem víc.

Informace o asistentovi Siri

Samotný Apple považuje za nejdůležitější prvek iPhonu 4S softwarového asistenta Siri (protože Siri používá pro hlasový výstup ženský hlas, vlastně by se mělo mluvit o asistentce, jenže užití ženského rodu v češtině vede v téhle souvislosti k některým nemístným implikacím, proto raději zůstáváme u významově neutrálnějšího mužského rodu), a tak není divu, že Web plní informace týkající se tohoto softwaru:

Fungování asistenta Siri předvádějí četná videa

Ještě před zahájením prodeje iPhonu 4S se minulý týden již objevila videa převádějící fungování Siri v praxi (jak uvádíme na konci článku, významná média dostala iPhone 4S k recenzi s předstihem), jedním z prvních takových bylo tohle, další časná ukázka pocházela od Stuff.tv.

A samozřejmě také Macworld minulou středu zveřejnil videozáznam konverzace s asistentem Siri. Redaktor Jason Snell příslušný záznam jednak nahrál na YouTube, jednak ho nabízí ke stažení jako 53 MB velký MP4 soubor s rozlišením optimalizovaným pro iPhony a iPody.

Všechna tato videa dokazují, že Siri rozpoznává vyslovené fráze velice přesně a umí reagovat na velké množství různých otázek a příkazů. Mimochodem, už 5. října přinesl blog TUAW přehled mnoha desítek frází, jež lze tomuto asistentovi hlasem zadat, možné jsou ovšem ještě spousty dalších. (Mediálně a marketingově vděčné téma představují různé vtipné odpovědi Siri na kladené obecné otázky, tvůrci Siri připustili, že to byl do značné míry jejich záměr, pro praktické použití to ovšem valný význam nemá.)

Siri však zatím podporuje pouze angličtinu, francouzštinu a němčinu (samotný Apple tento software označuje jako beta verzi), další jazyky se teprve chystají a čeština asi nebude patřit mezi priority (avšak Android už rozpoznávání mluvené češtiny nabízí, takže určitý konkurenční tlak by zde mohl být).

Příkazy Siri lze dodatečně upravovat z klávesnice

Asistent iPhonu 4S sice podporované jazyky rozpoznává velice přesně, ale navíc, jak ukazuje tento tip zveřejněný na AppAdvice (zaslal ho Matt Gemmell přes Twitter), otázku zadanou asistentovi Siri hlasem lze dodatečně ručně upravit z klávesnice.

Siri zobrazí textový přepis vyslovené otázky či příkazu a text je poté možné dále pozměnit virtuální klávesnicí iPhonu. Upravený text se pak může znovu odeslat jako nový příkaz.

Siri je výsledkem mnoha let vývoje

Asistent Siri vychází z technologie, kterou Apple získal převzetím softwarové firmy Siri loni v dubu. Tato firma nabízela v App Store aplikace Siri Assistant, ta ovšem byla před uvedením iPhonu 4S odstraněna.

Server 9to5mac již 3. října, tedy den před představením iPhonu 4S, přinesl rozhovor s Normanem Winarskym, spoluzakladatelem firmy Siri. Ten samozřejmě nemohl prozradit, co Apple chystá, ale promluvil o technologických základech chystaného asistenta (o němž se již delší dobu mluvilo, avšak pořád to nebylo nic jistého).

Vysvětlil, že základem všeho byl projekt umělé inteligence CALO agentury DARPA (tato agentura, ještě pod názvem ARPA, vlastně dala podnět ke vzniku Internetu) zahájený v roce 2003. V roce 2007 projekt CALO skončil a někteří jeho účastníci poté založili firmu Siri, jež se soustředila na vývoj „virtuálního osobního asistenta“. Prvním konkrétním výsledkem byla výše zmíněná aplikace Siri Assistant, z níž vyšel asistent iPhonu 4S. Z toho, co řekl Winarski, tak plyne, že za tímto softwarem stojí dlouhé roky práce.

Co se týče technologie vlastního rozpoznávání řeči, ta údajně není až tak důležitá, zpočátku používali jinou, návrh Siri je totiž modulární, nakonec sáhli po rozpoznávání řeči od Nuance, protože tato firma drží nerozsáhlejší duševní vlastnictví (neboli nejvíce patentů) v dané oblasti. Hlavní přednost Siri ale spočívá ve funkcích umělé inteligence pro rozpoznávání významu příkazů (což zřejmě byl hlavní důvod, proč Apple koupil Siri pouhé dva měsíce potom, co vydala svou aplikaci pro iOS).

Winarski pochopitelně očekává, že jejich technologie virtuálních softwarových asistentů přinese velké změny, Apple by mohl rozšířit umělou inteligenci do běžného používání, což považuje za zcela převratné, avšak to samozřejmě ukáže až budoucnost.

V rozhovoru přišla řeč též na hardwarové požadavky asistenta Siri. Winarski k tomu řekl, že jejich původní aplikace sice běžela i na iPhonu 3GS, ale kvůli tomu museli provádět četné optimalizace a zjednodušení, takže na modernějším (a výkonnějším) hardwaru bude fungovat určitě lépe, protože software Siri musí ukládat data do vyrovnávacích pamětí, přistupovat k velkým sadám dat na vzdálených serverech vysokou rychlostí a na dostatečně rychlé zpracování těchto velkých objemů dat potřebuje výkonný procesor. To vše zřejmě byl důvod, proč Apple nabízí (alespoň zatím) asistenta Siri pouze na iPhonu 4S.

Asistenta Siri se podařilo zprovoznit na iPhonu 4

Ovšem známému vývojáři Stevovi Troughton-Smithovi se již podařilo (pomocí hackerských úprav) přimět Siri fungovat i na loňském iPhonu 4, což dokazuje tohle video. Funguje to však jenom částečně, asistent sice už nevyžaduje podporu grafického koprocesoru čipu A5, ale servery Applu stále neodpovídají na dotazy asistenta spuštěného na iPhonu 4 (a to je dost problém, protože bez síťového připojení nemůže Siri plnohodnotně pracovat).

Za omezením asistenta Siri pouze na iPhone 4S tak zřejmě stály i obchodní zájmy, avšak na druhou stranu ve zmíněném videu je vidět, že na iPhonu 4 nereaguje Siri zrovna svižně a Apple přitom na rychlou odezvu aplikací iOS klade velký důraz, není tedy divu, že se takto rozhodl.

Mimo USA bude Siri některé služby poskytovat až příští rok

Asistent Siri (oficiálně) funguje pouze na iPhonu 4S a jen pro angličtinu, němčinu a francouzštinu. Tím však omezení ještě nekončí, mimo USA navíc neposkytuje některé služby. Konkrétně se nedají hlasem ovládat mapy nebo vyhledávat místní podniky. Právě tyto funkce sice Apple při představování iPhonu 4S předváděl, jenže to funguje pouze na území USA.

Jak upozornil MacRumors, Apple v seznamu odpovědí na často kladené otázky k Siri uvádí, že podpora map a vyhledávání lokálních podniků a služeb (pro USA zajišťovaného spoluprací se službou Yelp!) budou v dalších zemích dostupné až v roce 2012.

iPhone 4S podporuje Bluetooth 4.0

Při rozebrání letošních modelů MacBooku Air a Macu mini byly objeveny Bluetooth čipy podporující nový standard Bluetooth 4.0, včetně technologie BLE, jež umožňuje nasadit nové Bluetooth periférie s velmi nízkým příkonem.

To je samozřejmě pro mobilní telefony ještě důležitější než pro notebooky, a tak příliš nepřekvapuje, že iPhone 4S též podporuje Bluetooth 4.0, Apple to výslovně uvádí v technických specifikacích.

Na trhu sice zatím není mnoho periférií podporujících Bluetooth 4.0, ale již se připravují, v úvahu připadají třeba různá lokalizační a distanční čidla, snímače fyzických výkonů a fyziologických hodnot pro sledování sportovních aktivit a samozřejmě také různá čidla zjišťující důležité zdravotní údaje, například srdeční tep, krevní tlak či hladinu cukru v krvi.

Zájmové sdružení Bluetooth SIG (od letošního června má Apple zastoupení v jeho správní radě) na svých stránkách uvádí právě Mac mini, MacBook a iPhone 4S jako první počítače a telefon na světě podporující Bluetooth 4.0 a dodává, že podporu pro Bluetooth 4.0 budou nabízet prakticky všechny nové chytré telefony do konce roku 2012. iPhone 4S tak má v této oblasti zatím náskok, ale konkurence ho jistě začne brzy dohánět.

Recenze iPhonu 4S

Samozřejmě se objevila také řada recenzí nového iPhonu 4S. Významná média, tištěná i elektronická, vždy dostávají nový iPhone k recenzi s předstihem, a tak první recenze iPhonu 4S vyšly již počátkem minulého týdne ještě před zahájením jeho prodeje.

Výtahy prvních recenzí

MacRumors přinesl výtahy recenzí především z elektronických médií, jako jsou AllThingsD (tuto recenzi napsal Walt Mossberg z deníku Wall Street Journal), Macworld, The Loop, TechCrunch či Wired.

Souhrn recenzí iPhonu 4S ve významných amerických denících předložil AppleInsider. Vedle výše zmíněné Mossbergovy recenze (zastupující Wall Street Journal) nový iPhone zhodnotili David Pogue v New York Times a Edward Baig v USA Today.

Všechny tyto recenze vyznívají velmi podobně. Chválí rychlost nového telefonu (proti iPhonu 4), kvalitu fotografií a videozáznamů z nového fotoaparátu a nový systém antén a současnou podporu GSM a CDMA sítí (v USA dost důležitou). Především však recenzenty nadchl asistent Siri, zejména Mossberg ho považuje za nejdůležitější novinku. David Pogue sice žehrá, že by mohl být ještě lepší a poskytovat více funkcí (třeba pro spouštění aplikací třetích stran), ale i tak ho pokládá za prvek šetřící čas.

Co se týče samotného telefonování, Mossberg v GSM síti AT&T zaznamenal stále příliš mnoho výpadků hovorů, což se jeho kolegovi v CDMA síti Verizonu nestávalo, zato však Mossberg dosahoval rychlejších datových přenosů na některých místech.

David Pogue byl k iPhonu 4S kritičtější, vytýkal mu více věcí při porovnání s telefony provozujícími Android, avšak pochválil nový fotoaparát, podle něj se vyrovná levným samostatným kompaktním aparátům. Recenze v elektronických médiích pak především vychvalují asistenta Siri za jeho přesnost a pohotovost při rozpoznávání řeči (jak jsme uvedli výše, jde o výsledek roků vývoje, což se očividně projevilo).

Další recenze a otázka výdrže baterie

Obsáhlou recenzi iPhonu 4S nabízí též TiPb. Probírá všechny prvky telefonu, přirozeně dochází k podobným závěrům, jako výše zmíněné časné recenze, ale jde do větší hloubky, některá témata probírá v dodatečných článcích (třeba iOS 5 a asistenta Siri).

Ještě důkladnější, sedmistránkovou recenzi předkládá iLounge. Probírá telefon skutečně ze všech stran, zvlášť zajímavé však jsou testy výdrže baterie.

Podle technických specifikací Applu by měl iPhone 4S proti iPhonu 4 mít větší výdrž při hovorech (zvlášť ve 3G sítích), ale jeho výdrž v klidu se zkrátila, stejně jako doba brouzdání po Webu přes WiFi.

iLounge proto otestoval výdrže baterie v praxi a zjistil, že při přenosu dat přes 3G síť, přehrávání videa a nahrávání videa je výdrž iPhonu 4S kratší než výdrž iPhonu 4. Pro datové přenosy přes WiFi a pro videohovory FaceTime vyšly doby výdrže obou telefonů srovnatelné a výdrž při hlasových hovorech měl iPhone 4S lepší. Rozhodně ale nešlo o příliš velké rozdíly, což názorně ukazuje diagram, který z dat iLounge vytvořil MacRumors.

K výdrži baterie se vyjádřil též TiPb, podotýká, že řada nových funkcí iOS 5 a iPhonu 4S, jež využívají datové připojení či GPS (například připomínková aplikace Reminders, asistent Siri, a tak dále) výdrž baterie citelně zkracuje. Samozřejmě se nemusí používat a dají se úplně vypnout, ale je velmi těžké se jich vzdát.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: