Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Souhrn dění okolo zahájení prodeje iPadu
7. dubna 2010, 00.00 | V sobotu se začal prodávat v USA iPad, současně se objevila spousta aplikací určených pro tento přístroj, jeho firmware se však už podařilo prolomit. A za první den se ho odbylo 300 000 kusů.
V sobotu 3. dubna se v USA skutečně počal prodávat iPad (zatím pouze modely s WiFi připojením), což provázely obvyklé jevy spojené s uváděním hardwarových novinek Applu na tento trh.
Opět se tvořily fronty zájemců před významnými obchody Applu, například v New Yorku na 5. avenue takto stálo asi 400 lidí a podobné to bylo i jinde. A jako vždy se objevili lidé, kteří čekali před obchody s velkým předstihem, aby si iPad koupili mezi prvními, těm však často jde spíše o mediální pozornost, než že by měli skutečný zájem o novinku Applu.
Mohutný příliv aplikací pro iPad
Zpráv na toto téma ovšem předkládají víc než dost obecná média, tady se proto raději podíváme na dění okolo prodeje iPadu z hlediska technického a obchodního.
Přípravy na uvedení iPadu začaly už koncem minulého týdne, především v oblasti aplikací. Již ve čtvrtek 1. dubna se v obchodu App Store objevily první aplikace určené výlučně pro iPad a výsledky vyhledávání začaly nabízet samostatný oddíl „iPad Apps“. A také minulý týden vydané iTunes 9.1 zobrazují aplikace pro iPad jako oddělenou skupinu.
Aplikace iBooks
V pátek se v App Store podle očekávání ocitla též aplikace iBooks pro čtení elektronických knih a jejich nákup z obchodu iBookstore Applu (její podrobnější popis najdete tady). Tato aplikace se dá stáhnout zdarma, zatím je ovšem dostupná pouze v USA a samozřejmě ji lze používat jen na iPadu.
Databáze Bento for iPad
FileMaker Inc. (divize Applu dodávající databázový software) uvedla svou osobní databázi Bento for iPad. Ta byla původně napsána pro Mac OS X, už se dodává pro iPhone a nyní je tedy dostupná též ve verzi využívající iPad.
Bento pro iPad přináší nové rozvržení obrazovky přizpůsobené většímu displeji, nové klepnutím volané příkazy pro rychlé prohlížení fotografií a videa či odeslání elektronické pošty, webové odkazy se otevírají bez přechodu do Safari a přibyly ještě další novinky.
Aplikace videopůjčovny Netflix
Hodně se očekává také od využití iPadu pro video, už ve čtvrtek byla kupříkladu vydána aplikace internetové videopůjčovny Netflix umožňující proudové přehrávání (streaming) její nabídky na iPadu, později hodlá Netflix uvolnit tuto aplikaci též pro iPhone a iPod touch.
Titulů pro iPad stále rychle přibývá
Aplikací optimalizovaných pro iPad pochopitelně stále přibývá, jejich počet už dosáhl takové výše, že není v možnostech tohoto článku je popsat podrobněji (odhaduje se, že se jich nabízí již víc než 1 400 a jejich počet dále roste), proto zde zmíníme už jen několik zajímavých titulů).
Jak se dalo čekat, pro iPad se počaly objevovat také aplikace pro náročnější kreslení, jež přirozeně těží z větší obrazovky, například Grafika podrobněji představuje aplikaci Adobe Ideas a značné pozornosti se těší též aplikace SketchBook Pro Autodesku, označovaná jako profesionální malovací a kreslicí program s širokými možnostmi (i když má svá omezení, kupříkladu podporuje nejvýše šest vrstev).
Dobrou představu o nových aplikacích pro iPad si lze udělat z přehledu videoukázek YouTube, který shromáždil server MacRumors.
Představuje se tam úkolovník Things, aplikace pro zpracováni kreditních karet Square, již zmíněný program SketchBook Pro, hra Warpgate HD a hudební hříčka Magic Piano.
Zinio nabízí přístup k tisícům časopisů
Aplikace pro iPad jsou velice různorodé, ovšem silné zastoupení mezi nimi mají ty, jež poskytují přístup k dalšímu obsahu, hlavně k novinám a časopisům.
O aplikacích pro nejvýznamnější americké deníky a časopisy se ví už dlouho, ale přibývají samozřejmě další, zde zmiňme alespoň aplikaci Zinio, jež zprostředkovává (placený) přístup k více než 2 400 časopisům, k nimž patří třeba Macworld či National Geographic. Zajímavé je také to, že tato aplikace funguje jak na iPadu, tak též na iPhonu a iPodu touch.
Univerzální aplikace
Zinio pro iPad představuje takzvanou univerzální aplikaci, první takové aplikace byly uvedeny už minulý čtvrtek. Vývojářská sada pro iPad totiž dovoluje vytvářet vedle aplikací iPadu také aplikace, co budou hladce fungovat jak na iPadu, tak na iPhonu (a iPodu touch).
Na App Store se tak bude nabízet ke stažení jediná verze aplikace, jež po spuštění sama pozná, na čem vlastně běží a podle toho se přizpůsobí, vyvolá programový kód optimalizovaný buď pro malý displej iPhonu, nebo pro větší obrazovku iPadu.
K prvním univerzálním aplikacím patří třeba přehrávač internetových rádií Pandora Radio či program na pořizování poznámek Evernote, obě aplikace na iPadu nabídnou uživatelské rozhraní využívající zvětšené zobrazovací plochy.
Univerzální aplikace se při hledání v App Store objeví jak mezi aplikacemi pro iPhone, tak mezi těmi pro iPad, dají se ale snadno poznat podle toho, že jejich tlačítko s údajem o ceně zobrazuje v pravém horním rohu malé znaménko plus.
Lze předpokládat, že univerzálních aplikací bude přibývat, protože iPad sice dokáže hladce provozovat téměř všechny aplikace pro iPhone, avšak ty na něm (snad kromě her) nevypadají příliš dobře, zatímco univerzální aplikace se dokážou přizpůsobit mnohem lépe.
Microsoft nechystá Office pro iPad
Víme však také, jaké aplikace v dohledné době pro iPad dostupné nebudou, Microsoft totiž prohlásil, že v blízké budoucnosti rozhodně nehodlá přenést na iPad svůj kancelářský balík Office. To asi nikoho příliš nepřekvapilo, Office by se na iPad nedala přenést bez zásadního přepracování a navíc by musela čelit konkurenci již dostupných kancelářských aplikací Applu z balíku iWork.
Uživatelská příručka iPadu se nabízí na Webu
S iPadem se dodává jen velice stručná tištěná dokumentace (Apple zřejmě chce v rámci svých „zelených“ snah šetřit papír), uživatelskou příručku v krabici nenajdete, ta se však objevila na podpůrném webu Applu ve formátu PDF, dá se stáhnout odtud (jde o 19 MB velký PDF soubor).
Na 154 stranách příručka popisuje základní funkce přístroje, práci s dodávanými aplikacemi a s hlavními mediální daty, probírá i nasazení iPadu v podniku a řešení nejčastějších problémů.
Firmware iPadu byl prolomen za jediný den
Firmware iPadu, tedy iPhone OS 3.2, samozřejmě používá obdobné ochrany jako ostatní zařízení s iPhone OS, což sice značně zvyšuje bezpečnost platformy, ale mnohým technicky zdatnějším uživatelům se z toho plynoucí omezení vůbec nelíbí, a tak hledají způsoby, jak je prolomit.
A v případě iPadu se otevření firmwaru (takzvaný „jailbreak“) podařilo již za den, člen hackerského týmu iPhone Dev Team vystupující pod přezdívkou MuscleNerd v neděli oznámil, že se mu už podařilo iPad prolomit (na YouTube zveřejnil video, jež to dokládá). Použil k tomu variantu nového nástroje „Spirit“, jímž byl nedávno podobně prolomen iPhone OS 3.1.3, využívá bezpečnostní díry v prohlížeči Safari.
iPad tak byl zdolán skutečně hodně rychle, není však jasné, jak rychle se objeví také softwarové nástroje dovolující otevření firmwaru i běžným uživatelům („Spirit“ je určen jen pro znalé, iPhone Dev Team ale určitě již pracuje na řešení).
Nepřekvapuje, že byl iPad prolomen, avšak došlo k tomu opravdu rychle, zdá se, že v iPhone OS 3.2 zůstala řada neopravených zranitelností z dřívějších verzí iPhone OS. Budoucí verze firmwaru nejspíš mnohé z nich zacelí, přesto se dá předpokládat, že tato „hra na kočku a myš“, jak to kdysi nazval Steve Jobs, bude pokračovat dál. A tak ti, kdo se nebojí neschválených zásahů (které skutečně přinášejí jistá rizika), zřejmě už brzy budou moci možnosti svých iPadu dále rozšířit.
Apple oznámil, že za první den prodal 300 000 iPadů
O aplikacích pro iPad jistě ještě uslyšíme hodně, ale nyní se podívejme na další záležitosti spojené se zahájením jeho prodeje. Pochopitelně se na Webu objevila spousta fotoreportáží z vybalování přístroje, zde uvedeme alespoň tu, kterou předkládá MacNN.
Pro Apple bude ovšem důležité především to, kolik lidí se do takového vybalování pustí, tedy to, kolik iPadů vlastně prodá. Již minulý týden se vršily odhady analytiků, v pondělí však Apple zveřejnil první konkrétní čísla. Vydal oficiální tiskovou zprávu, v níž uvádí, že už za první den, za sobotu 3. dubna, se v USA prodalo přes 300 000 iPadů.
Je však třeba si uvědomit, že toto číslo zahrnuje jak přístroje dodané v rámci vyřizování předběžných objednávek (přijímaných už od 12. března), tak dodávky dalším prodejcům a prodeje v kamenných obchodech Applu.
Za povšimnutí stojí i další dva uvedené statistické údaje, uživatelé iPadů si během soboty z App Store stáhli aplikace více než milionkrát a z obchodu iBookstore si pořídili přes 250 000 knih.
Steve Jobs to pochopitelně komentuje jako velký úspěch, podotýká, že si uživatelé iPadu v průměru stáhli již v prvních hodinách po vybalení svého iPadu v průměru tři aplikace a jednu knihu.
iPad tak prodejem v prvním dnu překonal původní iPhone, jehož se za první den odbylo 270 000 kusů (to bylo v roce 2007) a dobře si vede i ve srovnání s iPhony 3G a 3GS, které za první víkend (včetně pátku) dosáhly v letech 2008 a 2009 prodeje přes milion kusů (což dává v průměru 333 000 kusů na jeden den).
Důležité ovšem bude, jak se bude prodej iPadu vyvíjet dále, nemělo by se zapomínat, že do počátečních prodejů Apple započítal také vyřízené předběžné objednávky, bude záležet hlavně na tom, jak bude odbyt vypadat v dalších dnech, zda si udrží nastoupený trend, nebo později opadne. Mimochodem, někteří analytici předpovídali, že se první den prodá až 700 000 iPadů, což se zjevně nesplnilo, to ovšem byl skutečně nadměrný optimismus.
A co se týče onoho velkého počtu stažených aplikací a elektronických knih, to se též dá celkem snadno vysvětlit, je jasné, že noví vlastníci iPadu si to chtěli hned zpočátku vyzkoušet a teď bude záležet na tom, jak často se budou do obchodů App Store a iBookstore vracet.