Spor o iPhone mezi Applem a Ciscem skončil smírem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Spor o iPhone mezi Applem a Ciscem skončil smírem

23. února 2007, 00.00 | Široce sledovaný spor o ochrannou známku „iPhone“ mezi Applem a Ciscem skončil vzájemnou dohodou obou stran.

Po uvedení iPhonu na letošním Macworld Expu vypukl spor o ochrannou známku „iPhone“ mezi Applem a firmou Cisco, která práva k tomuto názvu získala již v roce 2000. Vzhledem k možným důsledkům se této při dostávalo značné mediální pozornosti, a přestože obě strany příliš mnoho informací neuvolňovaly, všichni napjatě čekali na každý výrok účastníků sporu, který by naznačoval další vývoj. Ačkoli informace byly vyhýbavé, poslední zprávy nasvědčovaly, že se zvyšuje pravděpodobnost smírného řešení. Dosavadní vývoj celého případu jsem počátkem února shrnul v tomto článku. Tehdy Cisco prohlásilo, že dává Applu čas do 21. února, tedy do středy. A pozdě odpoledne ve středu přišla zpráva, že k dohodě skutečně došlo. Časový posun však způsobil, že k nám se tato informace dostala až ve čtvrtek, kdy se stručná zmínka objevila v mnoha českých médiích (například v Lidovkách, na Mobil serveru či CD-R serveru).

To všechno byly ovšem jen krátké zprávy, macovské zpravodajské servery přinesly pochopitelně informací víc. (Nějaká zmínka se objevila asi na všech, obsáhlejší příspěvky uveřejnily třeba MacNN a MacNewsWorld, zprávu nemohlo opomenout ani všeobecné počítačové zpravodajství News.com).

Přitom však společná tisková zpráva obou firem – kromě skutečnosti, že dospěly ke smíru – mnoho neprozrazuje. Tvoří ji stručné prohlášení o tom, že se dohodly „zkoumat příležitosti pro interoperabilitu v oblasti zabezpečení a spotřebitelské a podnikové komunikace.“ Dále pokračují tímto sdělením: „Obě firmy uznávají udělená vlastnická práva na ochrannou známku a obě strany zastaví všechny právní úkony týkající se ochranné známky. Ostatní podmínky dohody jsou důvěrné.“ A máme to, tohle je výrok jak od delfské Pýthie, z něhož jasně vyplývá jen to, že název iPhone budou nadále používat oba účastníci sporu.

Samotná dohoda se dala čekat, už ve svém minulém článku na toto téma (viz odkaz výše) jsem uvedl některé důvody, proč by to bylo vhodné pro obě strany. Nebudu zde opakovat všechno, pouze připomenu, že Apple by teď asi těžko měnil určitě již z velké části připravenou reklamní kampaň k uvedení iPhonu, kdyby musel najít jiné jméno. A Ciscu by zase mohlo každé jiné než smírné řešení sporu přinést negativní publicitu, což se mu nyní rozhodně nemůže hodit, když se začíná více přesouvat „na okraj sítě“, do oblasti vybavení pro běžné uživatele.

Nevíme ovšem, na čem přesně se obě strany dohodly, výše uvedené prohlášení tak přirozeně spustilo lavinu dohadů. Cisco od počátku prohlašovalo, že mu jde hlavně o zajištění interoperability, nikdy však neupřesnilo, jak si to vlastně představuje. Už to naznačovalo, že se mu asi ani tak nejedná o nějaké licenční poplatky (přestože se na počátku sporu vynořily odhady, že by takto Cisco mohlo od Applu získat stovky milionů dolarů). Zůstává otázkou, jestli se Ciscu do sporu vůbec chtělo a nebylo-li k tomu spíše donuceno okolnostmi. Pokud vím, v USA platí, že se o svou ochrannou známku musíte aktivně starat, jinak o ni lze přijít. A Cisco ji uplatnilo u skutečných produktů až nedávno, což Apple chtěl asi využít ke své obhajobě. Nuže, po vší té mediální smršti kolem má dnes Cisco dost důkazů, že se o známku opravdu staralo, kdyby někdo z akcionářů chtěl vedení firmy žalovat.

Spekulace se teď točí okolo několika základních témat. Uvažuje se, zda se dohoda nějak netýká provozování VoIP telefonie, v níž Cisco zaujímá dost významnou úlohu. To by se však asi nesetkalo s velkou vstřícností ze strany zvoleného mobilního operátora pro iPhone, Cingularu. Přemýšlí se, jestli by iPhone nemohl být pro Cisco „otevřenější“ než pro jiné třetí strany, například v oblasti multimédií. (Cisco totiž vloni za částku v řádu miliard dolarů koupilo firmu Atlanta Scientific, jež vyrábí set-top boxy pro distribuci videa přes IP sítě.) Cisco je navíc docela silné v podnikové oblasti, a tak se vynořily domněnky, zda by tato dohoda nemohla iPhonu usnadnit cestu do podniků.

Nic z toho však nelze podepřít prokazatelnými důkazy, všechny tyto dohady představují pouze teoretické úvahy. Jedno však přece jen víme jistě, totiž že na trhu brzy budou dva iPhony. Vedle toho chystaného od Applu se už teď prodávají iPhony Linksysu. (Linksys, výrobce WiFi, VoIP a Ethernet hardwaru pro domácnosti a malé kanceláře, se v roce 2003 stal po převzetí jednou z divizí Cisca). V případě Linksysu jde v podstatě o bezšňůrové VoIP telefony schopné využít WiFi připojení. Podporují VoIP službu Skype, ale umí také pracovat s tradiční telefonní linkou. Podle některých analytiků tak vzniká zvláštní a potenciálně matoucí situace, obě zúčastněné firmy si to však mezi sebou očividně vyjasnily.

Uvidíme, jestli začnou časem pronikat nějaké důvěrnější informace o pozadí této dohody, a lze očekávat, že analytici též přiloží svá věštecká polínka. Apple a Cisco však, zdá se, zvolily tradiční applovskou metodu maximálního utajení a zamlčování.

K pravděpodobné nevoli některých čtenářů musím rovněž konstatovat, že toto oznámení způsobilo nepatrné posílení kurzu akcií jak Applu, tak Cisca, ovšem pouze v řádu jednotek procent. Jiná reakce trhu se ani nedala čekat.

Pro Apple znamená tato dohoda jistě úlevu, jedna z největších překážek uvedení iPhonu na trh byla odklizena z cesty. Teoreticky by však Apple mohl čelit ještě jednomu sporu o ochrannou známku „iPhone“ v Kanadě. Podle této starší zprávy kanadský telekomunikační operátor Comwave Telecom v roce 2004 pojmenoval jako iPhone svou VoIP službu. Avšak tento operátor má jen asi 100 zaměstnanců a od zveřejnění svých námitek se již znovu neozval. Výsledek sporu s Ciscem ho nejspíš přiměje také hledat dohodu. Apple se též bude možná muset soudit kvůli obrazovce iPhonu.

V každém případě, po dohodě s Apple Corps jde o druhý spor, který pro Apple skončil pravděpodobně výhodným smírem. Nyní by tedy iPhone měl při cestě na trh zdolávat už jenom technické překážky, úskočné léčky lstivých právníků ho snad již nečekají.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: