Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Stručný souhrn obchodních zpráv o Applu
23. září 2010, 00.00 | Nové informace o prodeji iPadu a iPhonu 4 v Číně a v dalších zemích. Apple převzal další malou firmu a uzavřel jednu licenční dohodu. A údajně se chystá digitální novinový stánek pro iPad.
Z minulých dní se nahromadila řada zpráv o Applu spíše obchodního rázu, zde proto předkládáme jejich stručný souhrn (podrobnosti najdete na odkazovaných stránkách).
Dění okolo prodeje iPadu a iPhonu 4
Minulý pátek se začal prodávat iPad v Číně (a v některých dalších zemích, ale z nich zprávy nejsou).
Z Číny přišly dost rozporné zprávy, podle tohoto článku byl zájem v Pekingu poměrně slabý, zatímco Macworld naopak psal o frontách nedočkavých zájemců. Zdá se, že v Šanghaji byl zájem větší, tam se tvořily ony pověstné fronty. Důležité ovšem budou hlavně dlouhodobé výsledky, uvidíme, co Apple oznámí v říjnu pří zveřejnění svých finančních výsledků za toto čtvrtletí.O víkendu navíc Apple upřesnil, že prodej iPhonu 4 v Číně začne v sobotu 25. září (vydal k tomu oficiální tiskovou zprávu), současně přitom otevře své dva nové obchody v Šanghaji a v Pekingu.
Už byly stanoveny nedotované ceny iPhonu 4 pro tuto zemi, za 16GB verzi Apple chce 4 999 jüanů (14 000 Kč) a za 32GB model 5 999 jüanů (16 800 Kč). China Unicom bude nabízet také dotované telefony s dvouletým úvazkem, ale pro ně ceny ještě neoznámil.
Okolo 25. září by iPhone 4 měl dorazit i do dalších zemí, v pátek 24. září to budou Izrael, Turecko a Thajsko, ještě o den dřív Malajsie a 26. září pak Filipíny. Obchodně je ovšem ze všech těchto zemí nejzajímavější Čína vzhledem k velikosti svého trhu a k počtu potenciálních zákazníků.
Zatím je však po produktech Applu značná poptávka i na dosavadních trzích a s pronikáním do dalších zemí ještě zřejmě dále poroste, pro Apple ji bude těžké vůbec uspokojit, v pondělí se objevila zpráva (jako obvykle ji přinesl tchajwanský server DigiTimes), že objednávky Applu jsou tak vysoké, že již teď sjednává se svými dodavateli dodávky na počátek roku 2011, podle informací od montážních firem a výrobců čipových sad.
iPady, iPhony, iPody a MacBooky jdou na odbyt tak dobře, že Apple plánuje některé objednávky až na příští rok, podle zasvěcenců by na podzim měly dodávky iPhonů ještě dále vzrůst. Nebylo by to nijak překvapivé, protože to už se budou blížit Vánoce, zdá se, že Apple v následujících čtvrtletích zaznamená další prodejní rekordy.
Nové akvizice a obchodní dohody
Jak jistě víte, Apple má obrovskou zásobu hotovosti, takže pro něj není problém občas převzít nějakou menší firmu (ostatně by mohl bez potíží převzít i firmu docela velkou, ale tomu se záměrně vyhýbá).
Nyní takto zřejmě koupil další malou firmu, švédskou Polar Rose, zaměřující se na technologie rozpoznávání obličejů.
Jde především o serverovou technologii FaceCloud umožňující rozpoznávání a popisování fotografií na webových hostitelských službách a v sociálních sítích, dále firma nabízela FaceLib, sdílenou knihovnu rozpoznávající obličeje pro iOS a Android.
Donedávna Polar Rose provozovala na svém webu bezplatnou službu pro rozpoznávání a popisování fotografií na Flickru a Facebooku, ale počátkem září službu ukončila, což nepochybně byl důsledek převzetí Applem (oficiální zdůvodnění ovšem znělo, že firma nemá zdroje na její další provoz).
Mimochodem, TechCrunch tvrdí, že podle jeho zdrojů Apple za tuhle firmu zaplatil zhruba 29 milionů USD (což je pro něj skutečně „drobné vydání“).
Apple tak zjevně hodlá více prosazovat technologie rozpoznávání obličejů, sice už podobné funkce nabízí ve svých programech iPhoto a Aperture, ale očividně je chce dále vylepšit a bude se snažit je více uplatnit na svých mobilních zařízeních, k čemuž tato transakce jistě pomůže. (Něco podobného Apple udělal nedávno, když v iOS 4.1 vydaném počátkem září přinesl podporu pořizování HDR fotografií na iPhonu 4. Ukázalo se totiž, že příslušnou technologii získal převzetím malé britské firmy Imsense Ltd.)
A s další firmou Apple uzavřel obchodní dohodu, z hlášení pro americkou komisi pro cenné papíry SEC vyplynulo, že sjednal víceletou dohodu o používání duševního vlastnictví firmy Rovi.
Rovi v současnosti poskytuje materiály pro elektronické televizní programové průvodce, dodává software pro set-top boxy umožňující jejich přístup k obsahu na Webu a v lokální síti a samozřejmě stále dodává také zmíněné ochrany obsahu.
Lze proto předpokládat, že dohoda nějak souvisí s dodatečnými službami pro novou Apple TV, analytici už začali jako obvykle rozvíjet všelijaké spekulace, ale teprve budoucnost ukáže, co tato dohoda opravdu přinese. Nejspíš však půjde o nové služby pro přepracovanou Apple TV a možná též o streaming obsahu z iTunes Store.
Apple údajně chystá „digitální novinový stánek“
Pro iPad se v současnosti nabízí sice řada časopisů v elektronické podobě, často obohacených o dodatečný multimediální obsah, ale problém je s předplatným, zatím neexistuje nějaký snadný a jednotný způsob jeho výběru, takže časopisy pro iPad obvykle stojí stejně jako tištěná čísla na stáncích (v případě časopisu People se začala nabízet elektronická verze zdarma pro předplatitele tištěné verze).
S deníky je tomu podobně, několik nejvýznamnějších titulů poskytuje své specializované aplikace pro iPad a iPhone, ale ani pro ně neexistuje standardizovaná možnost získání předplatného.
V polovině září se však počaly vynořovat náznaky, že by Apple mohl zavést centralizované předplatné pro periodika na iPadu a minulý pátek se objevily konkrétnější zprávy, podle nichž Apple chystá „digitální novinový stánek“, na způsob svého knižního obchodu iBookstore, umožňující vydavatelům prodávat předplatné jejich deníků a časopisů pro zařízení Applu, především pro iPad.
Apple údajně vyvíjí nástroje, které vydavatelům pomohou exportovat obsah do potřebného formátu a nasazuje serverovou technologii, jež bude dodávat aktuální obsah přímo předplatitelům, podobně jako u svých ostatních obchodů by tak poskytoval veškerou potřebnou distribuční infrastrukturu.
„Novinový stánek“ má být oddělen od App Store, připomínat bude spíše iBookstore, ale nemusí s ním být integrovaný, jeho publikace totiž zřejmě budou poskytovat více multimediálního obsahu než knihy v iBookstore.
Zatím ovšem teprve začínají jednání o podmínkách pro vydavatele, o tom, kdo bude mít vládu nad údaji předplatitelů, kdo bude stanovovat ceny a jak se budou dělit výnosy z předplatného. Trvat budou nejspíš ještě nejméně několik měsíců, takže „digitální stínek“ pravděpodobně bude spuštěn až po uvedení nové verze iPadu.
Několik vydavatelství - například Time Warner – prý již odmítlo za stávajících podmínek Applu dohodu podepsat, avšak jednoho zájemce už Apple údajně získal, mělo by jím být vydavatelství Hearst.
Vydavatelům vadí především to, že by neměli plnou vládu nad údaji o předplatitelích a navíc je možné, že Apple bude podobně jako v App Store požadovat 30 procent z vybraného předplatného, což se jim pochopitelně příliš nezamlouvá.
Další vývoj v tomto směru sice zůstává nejistý, ale jestliže se Apple alespoň s některými vydavateli dohodne, mohl by snad již příští rok získat pro iPad (později zřejmě i pro jiná zařízení s iOS, hlavně ta s displeji Retina) další významné zdroje obsahu.