Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Technické dění kolem iPhonu: mediální ohlasy telefonu a nové recenze, AT&T vypadla EDGE síť a Apple vydal pokyny pro webový vývoj. (4.7.07)
4. července 2007, 06.00 | Ohlasy iPhonu v českých a amerických médiích a přehled nově vydaných recenzí. AT&T vypadla EDGE síť po celých USA. A Apple vydal pokyny pro vývoj webových aplikací iPhonu.
iPhone nadále zůstává žhavým tématem, o čemž ostatně svědčí i to, že dnes se ho týkají oba moje články. (Zpráv na jiná témata je poskrovnu, přes svátky se snad nějaké nashromáždí.) Zde se věnuji techničtějším věcem, druhý článek shrnuje zprávy spíše obchodního charakteru.
Nejprve se ale podívejme, jaké budí iPhone mediální ohlasy:
Ohlasy iPhonu v českých a v amerických médiích
V českých médiích se iPhonu věnují spíše okrajově, přece jen se zatím jedná o především americkou záležitost. Většina novin přinesla krátké zmínky, jako příklad může posloužit tento článek Lidových novin.
Obecnější úvahu věnuje iPhonu Lupa, následná diskuse nabyla obvyklých „kvalit“, okořeněných trochou „huhlání“.
Pravidelně se iPhonem zabývá Mobil.cz, ten to ovšem má takříkajíc v popisu práce.
Další recenze iPhonu
Zato v amerických médiích iPhone nepřestává být jedním z hlavních témat. Stále přibývají další recenze, zdá se, že snad každé významnější americké noviny musí jednu mít, avšak asi už nic objevného nepřinesou.
Macovské zpravodajské servery přirozeně recenze přinášejí také, u nich to ovšem je povinnost, takovouto událost těžko mohou přejít jen tak.
Stručnou seznamovací recenzi nabízí iPod Observer.
Obsáhlejší recenzi přináší Macworld, avšak ta v podstatě pouze rozvíjí zjištění z úvodního seznámení.
Server MacInTouch předkládá důkladnější recenzi, která nalezla stejné klady a nedostatky jako předchozí recenze.
Recenzi na čtyři stránky připravil AppleInsider. Tato recenze je však skutečně přehnaně vstřícná, sice zmiňuje již obecně známé nedostatky, ale snaží se je omlouvat. Takováto nekritická chvála ovšem iPhonu příliš neprospěje, spíše mu činí medvědí službu.
Za zmínku zde však stojí jeden postřeh, recenzent přiznává, že iPhone neumí kopírovat a vkládat text, k tomu podotýká, že takovéto operace by se daly jen velice těžko začlenit do dotykového rozhraní přístroje (iPhone v současné implementaci postrádá kontextová menu). Nechtěně tak upozornil na to, že vícedotykové ovládání, přes všechny své přednosti, má i svá slabá místa.
Andy Ihnatko kritizuje iPhone
Pamatujete se ještě na Andyho Ihnatka? V lednu to byl člověk, který dostal iPhone do ruky na 45 minut, o čemž napsal zprávu, jež se těšila nesmírné pozornosti. Ihnatkovy dojmy byly tehdy velice kladné. Nyní samozřejmě pracuje na recenzi pro Chicago Sun-Times, ta však vyjde až ve čtvrtek, ale už teď stačil zveřejnit některé své výtky.
Nelíbí se mu, že umístění zdířky sluchátek (jinak zcela standardní) znemožňuje použít mnohé příslušenství. Dále Ihnatkovi vadí nedostatečný počet Bluetooth profilů (zatím se dá toto připojení využít jen pro sluchátka). Velice ho rozhořčila neexistence diskového režimu, veškerá výměna dat mezi iPhonem a počítačem probíhá pouze prostřednictvím synchronizace v iTunes. Vzhledem k tomu, že Ihnatko napsal knihu o iPodu plnou triků, jak ho využít v diskovém režimu, jeho zklamání nepřekvapuje. Podotýká, že za svou cenu by iPhone mohl nabízet větší výběr než jen synchronizaci přes iTunes.
A na samotném iPhonu není možnost, jak ukládat informace, třeba zajímavou webovou stránku pro pozdější lokální použití, a tak dochází k závěru, že iPhonu chybí aplikace typu správce souborů.
Rovněž mu vadí, že synchronizace probíhá výlučně přes USB, nikoli pomocí bezdrátového připojení.
A nakonec snáší několik výtek k samotnému uživatelskému rozhraní, řadu věcí by si uměl představit jinak.
Zaryté příznivce Applu asi tato kritika rozčílí, ale většina výtek má oprávněný základ, nakonec objektivnější. recenze na to všechno už upozorňovaly.
A teď již dost recenzování a podívejme se, jaké se objevily další zprávy technického charakteru:
AT&T vypadla EDGE síť
Skoro všechny recenze si stěžují na pomalost EDGE připojení, avšak přinejmenším pro elektronickou poštu bude jistě užitečné. To ovšem předpokládá, že bude funkční. Jenže uživatelé iPhonu po celých USA si v pondělí začali stěžovat, že AT&T vypadla datová bezdrátová síť. Hlasové hovory a SMS zprávy zůstaly funkční, avšak EDGE a 3G služby byly na mnoha místech mimo provoz, což potvrdil mluvčí operátora. V pondělí odpoledne se už začala služba zase obnovovat, problém prý byl určen.
Datové služby byly nedostupné jak pro iPhone, tak pro jiné telefony, fungovala pouze služba pro mobilní terminály BlackBerry. Mluvčí AT&T ujistil, že iPhone příčinou výpadku nebyl.
Výpadek přirozeně vyvolal vlnu kritiky na adresu AT&T, teď bude záležet na tom, zda se budou podobné výpadky opakovat i v budoucnosti, kdyby ano, asi by to mělo dost vážné důsledky.
Apple vydal pokyny pro vývoj webových aplikací
Ve svém proslovu na konferenci WWDC Steve Jobs oznámil, že nezávislí vývojáři budou moci vyvíjet software pro iPhone jako webové aplikace.
A včera Apple zveřejnil bližší pokyny pro vývoj těchto aplikací.
Apple připomíná, že iPhone používá stejné jádro WebKit jako Safari na osobních počítačích, které dovoluje vyvíjet aplikace Webu 2.0. Ale pro vývoj aplikací, jež na iPhonu skutečně vyniknou, bude třeba pochopit možnosti iPhonu, dodržovat zavedené praktiky webového designu a přizpůsobit se specifickým designérským principům iPhonu.
Pokyny jsou uspořádány do několika tématických okruhů, realizovaných jako rozbalovací seznam. Ten postupně probírá tato témata: Principy dotykového ovládání iPhonu, používání standardů a prověřených designérských praktik, integrace aplikací s telefonem, poštovním klientem a mapami, optimalizace stránky s ohledem na čitelnost, práce se zvukem a videem, přehled technologií podporovaných verzí Safari na iPhonu a kontakty na další webové vývojáře.
Jde o docela značný objem informací, které by měly pomoci navrhovat aplikace běžící na iPhonu bez problému a schopné využívat všechny jeho funkce.
Lze očekávat, že se nyní vývoj webových aplikací urychlí, sice nějaké začaly vznikat už dříve (dokonce ještě před uvedením iPhonu na trh), ale byly psány spíše metodou pokusu a omylu, s těmito pokyny by to nyní měli mít vývojáři snazší.