Test: iHome iP41 a Philips DS1100 - probuďte svůj iPod - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Test: iHome iP41 a Philips DS1100 - probuďte svůj iPod

Philips DS1100 a iHome iP41

7. února 2011, 00.00 | Nejrůznějších reproduktorů, budíků a stojánků pro iPod a iPhone je na trhu přehršel. Vybrali jsme proto dva produkty podobné cenové kategorie, každý zajímavý něčím jiným. iHome cílí na příznivce videa, Philips zase zaujme minimalistickým designem a jednoduchostí.

Obě zařízení mají dost společného. Ukazují čas, přehrávají hudbu z iPodu nebo iPhone, dobíjí je a stojí mezi 1500 a 2000 Kč s DPH. Přesto na to jdou každý z jiné strany. Oba jsme testovali s iPhonem 3G a iPhonem 4.

iHome iP41

Černý plast reproduktoru iHome vypadá na první pohled dobře, ale po krátké době zevšední, ohmatá se, zapráší a začne působit trochu lacině a tuctově. Poněkud neobvyklá konfigurace s jedním reproduktorem vlevo a prostorem pro iPod nebo iPhone vpravo je ryze účelová. Výrobce se snažil myslet na všechny, kdo na svém iPhonu nebo iPodu touch rádi sledují video. iHome je totiž možné přes zakulacenou levou stranu překlopit na bok a tím dostat přehrávač do horizontální polohy nad reproduktor.

To by bylo praktické, kdyby byla boční strana zkosená a zůstal po překlopení zachován náklon umožňující pohodlné sledování displeje. Takto je orientovaný kolmo na podložku a na první pohled praktické vylepšení tak ztrácí valnou část svého kouzla. Navíc je detekce naklopení nejspíš realizována mechanickou cestou, protože při každém položení je slyšet z útrob tlumené klapnutí.

Kulatý displej zobrazující informace o čase působí trochu nemoderně, ale je dobře čitelný a jeho tvar je přizpůsobený snadnému překlápění. Pokud totiž reproduktor otočíte o zmíněných 90° doleva, otočí se také obraz na displeji. K dispozici jsou čtyři úrovně podsvícení včetně úplného vypnutí ovládané tlačítkem před přehrávačem. To je praktické, pokud chcete iHome používat na nočním stolku jako budík.

Balení obsahuje několik výměnných redukcí, které umožňují do dokovacího konektoru reproduktoru připojit většinu přehrávačů Apple. Podle údajů výrobce je přístroj kompatibilní s modely iPod nano, touch, classic nebo mini a telefony iPhone 3G a 3Gs. Bez problémů fungoval také s iPhone 4, pro nějž ale plastová redukce v balení chybí. Dá se ale při troše opatrnosti používat i bez ní. Kromě toho je třeba zvolit ještě jeden ze dvou bočních dorazů, sloužící k podepření přehrávače v horizontální poloze.

Při prvním spuštění musíte nastavit na displeji správný čas. K tomu jsou vyhrazena celkem tři tlačítka: jedno na zadní straně a dvě nahoře pro samotnou změnu hodin a minut. Tuzemské uživatele nejspíš nepotěší, že se čas zobrazuje výhradně ve 12 hodinovém formátu doplněném v USA obvyklými zkratkami AM a PM. Naopak praktický je přepínač letního času na zadní straně, který jednoduše k nastavené hodnotě přidá jednu hodinu.

Poté lze nastavit zmáčknutím tlačítka Alarm budík, jehož opakování následující den docílíte pouze při samotném buzení. Jinak je nutné ho nastavovat stále znovu. Pochvalu zaslouží vyměnitelná knoflíková baterie, zálohující hodiny a také budík, takže nezaspíte, ani když dojde k výpadku proudu. Dostupné je rovněž usínání s hudbou, které může trvat 15, 30, 60 nebo 90 minut. V tomto intervalu se hlasitost plynule snižuje až do úplného vypnutí.

Kvalita hudební reprodukce bohužel odpovídá rozměrům reproduktoru a je srovnatelná s nejlevnějšími počítačovými bedničkami za pár stovek. Znamená to, že se dočkáte plastového nevýrazného zvuku s důrazem na basovou složku. Trochu ironicky tak působí funkce zvýraznění basů. Obsluha samotného přehrávání je redukována na tlačítko Play/Pause a regulaci hlasitosti. Vše ostatní musíte ovládat přímo na iPodu nebo iPhone. Za zmínku ještě stojí možnost připojení jakéhokoliv přehrávače prostřednictvím 3,5 mm stereojacku.

iHome iP41 má několik praktických funkcí, ale postrádá celkovou dotaženost. Jeho cena, šplhající ke 2000 Kč s DPH je navíc, vzhledem k podprůměrnému zvuku a lacinému vzhledu, dost vysoká. Jako stolní nabíječka iPhone s funkcí budíku a možností přehrávání hudby však postačí.

Philips DS1100

Už při vybalení působí Philips v porovnání s iHome jako z jiného světa. Matně bílý disk s šedým látkovým potahem horní části a chromovými tlačítky působí nenápadně a přesto elegantně. Jednoduše ho připojíte do zásuvky, bez nutnosti hledání příslušné redukce zasunete iPod nebo iPhone a můžete ho začít používat.

Hned po zapnutí si všimnete tlumených červených číslic na čelní straně. Ty zobrazují čas, který si při prvním připojení zařízení převezme z přehrávače. Není tak nutné nic nastavovat a jedinné co můžete udělat je přepnutí z 24 hodinového zobrazení na 12 hodinové a naopak. Podsvícení číslic jde nastavit ve třech úrovních jedním ze čtyř tlačítek. Ta nejslabší se hodí do úplné tmy při umístění reproduktorů na noční stolek. Nejvyšší intenzita podsvícení bohužel není tak silná, aby byl čas v denním světle dobře viditelný. Tady mohl Philips trochu přidat.

Druhé tlačítko se symbolem sluníčka potvrzuje směrování reproduktorů na noční stolek. Jeho pomocí lze zapnout tlumené osvětlení hodící se právě v noci, při hledání brýlí nebo sklenice s vodou. Neprobudí partnera či partnerku spící vedle vás, ale zamezí nechtěnému sražení věcí ze stolku.

Zbylá dvě tlačítka mají na starosti regulaci hlasitosti. Vše ostatní musíte ovládat prostřednictvím iPodu nebo iPhone. Pokud právě přemýšlíte, kde se nastavuje budík, nemusíte mít obavy. Pokud vlastníte iPhone nebo iPod touch, stáhněte si z App Store aplikaci Philips Fidelio. Upozornění na ni ostatně zobrazí vaše zařízení hned po zasunutí do reproduktorů.

Prostřednictvím bezplatné aplikace lze zobrazit analogové nebo digitální hodiny přes celou obrazovku, což částečně kompenzuje nevýhodu slabého podsvícení. Důležitější je však možnost nastavení hned několika budíků s možností opakování, funkce "dřímání", výběru zvuku nebo hudby z vlastní knihovny iPodu a také fotografie. Stejně jako u iHome je k dispozici také usínání s hudbou nastavitelné po skocích v intervalu 10 až 90 minut.

Aplikace zobrazuje také právě přehrávanou skladbu a umožňuje ji pozastavit nebo skákat na následující a předchozí. Bohužel však nelze vybírat jinou hudbu z knihovny iPodu, takže pro přehrávání je lepší pracovat s nativní aplikací.

Zvuk 4 W (RMS) reproduktorů Philipsu je o třídu lepší než v případě iHome. I zde je kladen důraz především na basy, jako je tomu ostatně skoro u všech reproduktorů této velikosti a ceny. Zvuk je ale čistší, svůj prostor mají také výšky a střední tóny a zážitek je celkově plastičtější a živější. I zde však chybí jakékoliv nastavení ekvalizéru.

Třešničkou na dortu je USB konektor na zadní straně, sloužící výhradně k nabíjení, třeba dalšího iPodu nebo iPhone.

Závěr

Philips předvedl, že dobrý design nemusí být jen líbivý, ale také funkční. Za nižší cenu (1590 Kč s DPH) než iHome nabízí lepší zvuk, pohodlnější ovládání i praktičtější použití v roli budíku. Neumožňuje snad jen otočení iPhone nebo iPodu do horizontální polohy, pro lepší sledování videa. U iHome je však tato výhoda degradována absencí náklonu.

Škoda, že Philips nevysunul dokovací konektor o jeden nebo dva milimetry výš. To by umožnilo také připojení iPadu, který není o mnoho širší než reproduktory a získal by tak stabilní základnu s dobrým zvukem. Naopak pochvalu zaslouží noční osvětlení a nabíjecí USB konektor. Pokud uvažujete o reproduktorech s funkcí budíku pro iPhone či iPod na svůj noční stolek, nabízí Philips DS1100 vyvážené řešení. Na iHome iP41 raději zapomeňte.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: