Testy alternativního SSD disku pro MacBooky Air - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Testy alternativního SSD disku pro MacBooky Air

27. května 2011, 00.00 | Macworld otestoval alternativní SSD disk Mercury Aura Pro Express pro MacBook Air, aplikační testy však ukázaly jen nepatrné zrychlení.

Loni v říjnu Apple uvedl nové 11“ a 13“ MacBooky Air, které jako datové úložiště využívají výlučně nemechanické SSD disky osazené flash čipy. Apple však neumožňuje jejich pozdější výměnu, takže oficiálně se zákazník musí spokojit s kapacitou, jakou si pořídil při koupi stroje.

Spletitá historie alternativních SSD disků pro MacBooky Air

Jenže rozebrání těchto strojů brzy ukázalo, že se použité kompaktní SSD disky vyměnit dají, a tak se přirozeně počala objevovat alternativní řešení třetích stran. (Užité moduly sice vypadají spíše jako RAM, ale skutečně se jedná o SSD disk, ovšem nového vysoce kompaktního formátu, který už nekopíruje vzhled klasického pevného disku.)

Jako první takovéto disky ohlásila firma PhotoFast, avšak Apple si zanedlouho vynutil zastavení jejich výroby.

Ovšem od ledna nabízí alternativní SSD disky pro MacBooky Air firma OWC (Other World Computing), známý americký prodejce komponent specializující se na produkty Applu. A ta se s žádnou negativní reakcí z Cupertina nesetkala.

Mercury Aura Pro Express slibuje vedle vyšší kapacity též zvýšení výkonu

Její řešení se nazývá Mercury Aura Pro Express a v současnosti se tyto disky dodávají v kapacitách 180, 240, 360 a 480 GB, za cenu od 470 po 1 580 USD (v USA). Pro srovnání, Apple pro 11“ modely nabízí nejvýše 128 GB flash paměti a pro 13“ stroje maximálně 256 GB úložné kapacity.

Kromě větší kapacity však OWC slibuje také zvýšení výkonu, díky použití řadiče SandForce SF-1200 by se měl výkon zvýšit až o 68 procent v běžných aplikacích a náhodné čtení a zápisy 4KB bloků se údajně zrychlí až 3,5krát. Není proto divu, že se Macworld rozhodl tento alternativní SSD disk otestovat, aby si výše uvedená tvrzení OWC ověřil.

Testy Macworldu

Macworld použil nejlevnější 180GB verzi, kterou nainstaloval do nejnižšího 11“ MacBooku Air se 64GB flash paměti od Applu. Instalace byla poměrně snadná, OWC totiž k disku dodává i potřebné nástroje. (Macworld neopomněl poznamenat, že je to rozhodně snazší než výměna pevného disku nových letošních iMaců, která se stala v podstatě nemožnou).

Bohužel se však nedá dále využít původní flash disk Applu. PhotoFast slibovala, že bude dodávat externí pouzdro s USB připojením, do něhož půjde umístit původní SSD disk, avšak OWC nic takového nenabízí, třeba s tím ale nakonec přijde někdo jiný.

Po nainstalování Mercury Aura Pro Express se samozřejmě patřičně zvýšila úložná kapacita MacBooku Air, vše fungovalo hladce. Avšak výsledky výkonnostních testů už tak skvělé nebyly.

Výsledky syntetických testů

Pro změření výkonu samotného SSD disku Macworld užil AJA System Test. Tento software se dodává s videohardwarem firmy AJA jako pomůcka zjišťující, jak dobře si daný Mac poradí s HD videem v reálném času, zároveň však dobře poslouží k otestování výkonu disku. AJA System Test skutečně pro 180GB disk Mercury Aura Pro Express zjistil citelné urychlení, oproti standardnímu 64GB disku MacBooku Air zapisoval o 13 procent rychleji a čtení zrychlil o 26 procent.

Ještě lepší hodnoty naměřil DiskTester ze sady nástrojů diglloydTools. V jeho testu zaplnění disku se průměrná rychlost čtení s diskem OWC zvýšila o 47 procent a průměrná rychlost zápisu o 32 procent.

Tyto testy ukázaly, že alternativní SSD disk OWC je opravdu rychlejší než řešení Applu (které pro něj ovšem zpočátku vyráběla Toshiba a nověji pochází hlavně od Samsungu).

Aplikační testy však dopadly jinak

Když však Macworld použil své aplikační benchmarkové testy Speedmark 6.5, vypadalo to úplně jinak.

MacBook Air s diskem OWC totiž v reálných aplikacích nepřinesl téměř žádné zrychlení. Rozdíl celkových skóre obou konfigurací činil jediný bod. Test kódování MP3 souborů v iTunes se proti standardnímu modelu urychlil jen asi o 5 procent a export filmu z iMovie o pouhá 3 procenta. Výsledky testů Photoshopu CS5 se lišily o jedinou sekundu a import do Aperture byl s diskem OWC dokonce o několik sekund pomalejší.

Zrychlení se však neprojevilo ani v dílčích testech sady Speedmark 6.5 závislých převážně na výkonu disku. Jak duplikace 1GB souboru, tak rozbalení 2GB ZIP archívu zabraly se standardním diskem méně času. A totéž platilo pro dobu spouštění systému, s diskem OWC trvalo o 2 sekundy déle (18 sekund namísto 16). Většina rozdílů ovšem dosahovala jen prvních jednotek procent.

SSD disk zjevně není určujícím výkonnostním faktorem současných MacBooků Air

Macworld se se svými zjištěními obrátil na OWC, ta ho odkázala na testy jiných serverů. Jenže ty používaly především syntetické testy, v nichž byly naměřeny podobné hodnoty jako v testech Macworldu.

Výše uvedené výsledky tak především ukazují, že mezi syntetickými testy a testy aplikací je značný rozdíl. Syntetické testy se dobře hodí pro určení výkonu jednotlivých subsystémů, avšak aplikační testy se snaží určit, jak rychle daný počítač zpracovává skutečné úlohy.

A provedené testy 11“ MacBooku Air očividně ukázaly, že rychlejší SSD disk jeho celkový výkon příliš neovlivní. Nemělo by to být zase až tak překvapivé, vždyť disk určitě nebude nejslabším místem těchto počítačů. Testovaný model používá 1,4GHz procesor Core 2 Duo (zřejmě model SU9400), což dnes už rozhodně není výkonnostní špička, je proto vysoce pravděpodobné, že nedokáže vyšší výkon SSD disku OWC využít.

Snad by se to mohlo změnit s příchodem modernizovaných MacBooků Air osazených ULV variantami procesorů Sandy Bridge (jejichž uvedení pověsti slibují na červen či červenec).

Zatím se však zdá, že alternativní SSD disky pro MacBooky Air sice pomohou podstatně rozšířit úložnou kapacitu již zakoupených strojů (což Apple sám nedovoluje), ale nelze od nich čekat významnější zvýšení výkonu ve skutečných aplikacích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: