Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Testy nového 17“ MacBooku Pro
9. března 2009, 01.00 | Macworld podrobil nový 17“ MacBook Pro svým aplikačním benchmarkovým testům a také otestoval výdrž nové velkokapacitní baterie.
Jedinou hardwarovou novinkou Applu na letošním lednovém Macworld Expu byl nový 17“ MacBook Pro, který jako poslední dostal nové „unibody“ pouzdro a další s tím související novinky. Podrobnější popis tohoto stroje jste si mohli na MůjMacu přečíst už v lednu, ovšem k prvním zákazníkům se dostal teprve koncem února.
Pořídil si ho též časopis Macworld, jenž ho podrobil svým obvyklým benchmarkovým testům a také vyzkoušel, jak to vypadá s výdrží jeho nové baterie v praxi. Protože hardwarové vlastnosti tohoto notebooku již znáte, soustředím se zde jenom na výsledky testů baterie a výkonnostních testů.
Zjištěné výdrže baterie Macworld popisuje v recenzi notebooku, výkonnostní testy podrobněji probírá tady.
Macworld testoval standardní model nového 17“ MacBooku Pro, s 2,66GHz procesorem Core 2 Duo, 4 GB RAM DDR3 a s 5400otáčkovým 320GB diskem. Testovaný stroj používal lesklý displej, což se každému nemusí líbit, ovšem právě 17“ MacBook Pro je dnes jediným notebookem Applu, který lze volitelně nechat vybavit matnou obrazovkou (za příplatek 50 USD), tu však recenzenti neměli k dispozici.
Všechny ostatní notebooky Applu se v současnosti dodávají pouze s lesklými displeji, což budí dost značnou nevoli, tak velkou, že v USA dokonce firma TechRestore začala nabízet pro 15“ MacBooky Pro výměnu lesklého displeje Applu za displej s matnou povrchovou úpravou, tahle „legrace“ však přijde na 200 USD. Počátkem března tato firma navíc přišla s nabídkou matného displeje pro nové 13“ MacBooky, opět za 200 USD. Američtí zákazníci tak získali možnost, jak si opatřit matné obrazovky i pro menší notebooky Applu, ovšem požadovaná cena, jakkoli oprávněná, mnohé odradí.
Výsledky testů baterie
Nejdiskutovanější novinku testovaného stroje tvoří nová velkokapacitní baterie, s níž Apple slibuje až 8 hodin provozu (při užití integrované grafiky GeForce 9400M).
Nová baterie používá lithium-polymerové pláty namísto obvyklých válcových článků, aby lépe využila dostupný prostor, se zvýšením kapacity ovšem souvisí i to, že ji nemůže uživatel sám vyměnit (alespoň ne oficiálně), což pochopitelně vyvolalo jisté rozpaky, Apple však tvrdí, že díky nové technologii adaptivního dobíjení se životnost baterie citelně prodloužila, měla by vydržet alespoň 1 000 nabíjecích cyklů, než její kapacita klesne na 80 procent udávané hodnoty – po dobu užitečné životnosti notebooku by tak potřeba její výměny vůbec neměla nastat. (Blíže se baterií nového 17“ MacBooku Pro zabývá tento článek.)
Samozřejmě, životnost baterie prověří teprve čas, ovšem výdrž notebooku na ni se změřit dá. Macworld provedl své standardní testy výdrže, jež zahrnovaly přehrávání DVD filmu na celé obrazovce uloženého na pevný disk notebooku, kdy měl displej nastaven maximální jas, počítač nikdy neusínal a používal úspornější grafiku nVidia GeForce 9400M (ta pro tohle plně postačuje).
V tomto testu, který baterii vyčerpává skutečně intenzivně, nový 17“ MacBook Po vydržel pracovat 4 hodiny a 43 minut. Naproti tomu předchozí 17“ MacBook Pro (s 2,5GHz procesorem) se udržel jen 3 hodiny 36 minut a nový 15“ MacBook Pro s 2,53GHz procesorem film přehrával pouze 2 hodiny a 46 minut.
Apple však výdrž baterie udává pro poněkud méně náročné podmínky, těm se Macworld pokusil přiblížit ve druhém testu, kdy sice počítač nadále neusínal, ale displej měl jas nastavený na polovinu maxima a notebook se poté používal k brouzdání po Webu přes AirPort a k práci s kancelářskými aplikacemi jako jsou Microsoft Word a Excel.
Takto vydržel nový 17” MacBook pro pracovat přes 7 hodin, než se přepnul do bezpečnostního režimu spánku. Proti udávaným 8 hodinám to tedy bylo v praxi o trochu méně, přesto jde o velmi působivý výsledek, který zvlášť vynikne při srovnání s dalšími dvěma MacBooky Pro: 15” 2,53GHz model ve stejném testu fungoval 4 hodiny 42 minut a starší 17” MacBook Pro 4 hodiny 46 minut.
Nová baterie tak opravdu zajišťuje podstatně delší provoz nezávislý na elektrické síti, aniž by přitom zvětšovala hmotnost či rozměry (jak tomu bývá u dodatečných velkokapacitních baterií jiných notebooků).
Výsledky výkonnostních testů
Výkonnostní testy nového 17“ MacBooku Pro podrobněji rozebírá tenhle článek, kde najdete tabulku s výsledky jednotlivých aplikačních testů. Celková skóre testovaných strojů názorně srovnává tento diagram.
Jako vždy byly použity testy Speedmark 5, měřící výkon skutečných aplikací.
Macy použité v testech
Testy srovnávaly nový 17“ MacBook Pro vybavený 2,66GHz procesorem s předchozím 17“ MacBookem Pro na 2,5GHz, dále s novým 15“ „unibody“ MacBookem Pro na 2,53 GHz a též se dvěma stolními Macy, totiž s loňským 2,66GHz iMacem a s loňským osmijádrovým Macem Pro osazeným 2,8GHz Xeony. Spíše kvůli historickému srovnání se testů účastnil i PowerBook G4 na 1,67 GHz.
Nové „unibody“ MacBooky Pro byly osazeny 4 GB RAM, ostatní stroje používaly jen 2 GB paměti, všechny testy probíhaly pod Leopardem.
Srovnání výsledků notebooků
Výsledky testů dopadly podle očekávání, nový 17“ MacBook nepřináší nijak výrazně výkonnější hardware, a tak jeho hodnoty nebyly o mnoho lepší.
Díky o kousek výše taktovanému procesoru nový 17“ model svého stejně velkého předchůdce překonal, ale pouze o vlásek, jeho celkové skóre v testech bylo jen o 1,8 procenta vyšší. Testy náročné na výkon procesoru, jako třeba testy vykreslování Cinemy 4D a kódování Compressoru, se zrychlily asi o 5 procent. O trochu lepší výsledky dal nový 17“ notebook rovněž pro grafiku, v testu hry Quake 4 dosáhl o 4,3 snímku/s více než jeho předchůdce (to lze připsat hlavně na vrub procesoru a DDR3 RAM, protože použité samostatné grafické karty se výkonem příliš neliší).
Ovšem ve většině jednotlivých aplikačních testů, například pro Photoshop, iMovie a iTunes, rozdíly nepřekračovaly jednu či dvě sekundy, v praxi tedy nový 17“ MacBook Pro bude v podstatě stejně rychlý jako jeho předchůdce. A v testu ZIP archívu byl dokonce starší 2,5GHz 17“ MacBook Pro o 4,6 procenta rychlejší (oba stroje sice mají „papírově“ shodné disky, ale tyto konkrétní kusy se zjevně lišily, na to narazíme i dále).
Ve srovnání s novým 2,53GHz 15“ MacBookem Pro (který minulý týden Apple urychlil též na 2,66GHz) 17“ notebook mírně zaostával především v testech souvisejících s diskem, jako byly kupříkladu rozbalení ZIP archívu a test duplikace souborů. Oba stroje sice používaly 320GB disk s 5 400 ot./min, avšak 15“ model obsahoval disk Hitachi, zatímco 17“ stroj disk Fujitsu, jak vidět, shodné parametry ještě nemusí znamenat shodný výkon. Nový 17“ MacBook porazil svůj 15“ protějšek jen ve dvou testech, konkrétně v testu Cinemy 4D a také ve hře Quake 4, to lze připsat jeho výše taktovanému procesoru, inovovaný 15“ MacBook na 2,66GHz by se mu nejspíš vyrovnal i v nich.
Zvlášť po nejnovějších inovacích tak výkonnostní rozdíly mezi vybavenějším 15” MacBookem Pro a 17” modelem budou zanedbatelné a při rozhodování o koupi budou hrát roli jiné faktory.
Za zmínku stojí též výsledek zařazeného PowerPC notebooku, tento stroj s 1,67GHz procesorem G4 dal v testech Speedmark celkové skóre o hodnotě 91, tedy o celých 133 bodů nižší než nový 17” MacBook Pro, ostatně všechny testované MacBooky Pro dosáhly skóre ve výši 220 bodů a více.
Porovnání výkonu se stolními Macy
Pozornost si zaslouží také srovnání se stolními Macy, ty pořád podávají vyšší výkony, i proti těmto špičkovým přenosným strojům. Značně vyšší výkony Macu Pro se dvěma čtyřjádrovými Xeony na 2,8 GHz nepřekvapují (tenhle stroj skončil první téměř ve všech testech a jeho celkové skóre jako jediné přesáhlo 300 bodů), jenže lepších výsledků dosáhl též testovaný iMac vybavený v podstatě shodným procesorem jako zkoumané notebooky.
Oba stolní stroje přitom měly pouze poloviční kapacitu RAM proti MacBookům Pro, jenže jejich rychlejší stolní disky (se 7 200 ot./min) se na výsledném výkonu projevily více, a to nejen v testech náročných na disk (jako byly testy ZIP archívu), ale i v jiných aplikačních testech, třeba v testu Photoshopu.
Výkonnostně jsou sice dnes dražší 15” MacBook Pro a 17” model srovnatelné, rozměrnější stroj však přináší řadu jiných předností, vedle větší obrazovky jako jediný notebook Applu nabízí matnou variantu displeje a jeho nová baterie opravdu zaručuje mnohem delší nezávislý provoz. Cenový rozdíl obou strojů rovněž není nějak zvlášť velký, a tak při rozhodování o koupi zřejmě budou hlavní roli hrát konkrétní potřeby kupce.