Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Testy volitelných rozšíření Macu Pro. (7.4.08)
7. dubna 2008, 23.00 | Macworld otestoval vliv různých volitelných rozšíření Macu Pro na celkový výkon.
Macworld pravidelně testuje hardwarové novinky Applu pomocí svých aplikačních testů Speedmark. Ty zjišťují výkon Maců ve skutečných aplikacích, takže podávají poměrně věrný obraz toho, jak se bude daný stroj chovat v praxi.
V lednu uvedl Apple na trh nové Macy Pro vybavené 45nm Xeony s architekturou Penryn. Macworld pochopitelně začal tyto stroje testovat. Macy Pro ovšem proti jiným Macům nabízejí mnohem širší možnosti konfigurování, a tak již provedl celou řadu testů jednotlivých konfigurací. Naposled takto prověřil výkon sestavy s grafickou kartou GeForce 8800 GT, předtím se podíval na Mac Pro s nejvýkonnějšími dostupnými procesory na 3,2 GHz (příslušný článek obsahuje odkazy i na všechny předchozí testy).
A nyní Macworld předkládá souhrnné výsledky výkonnostních testů nových Maců Pro s různým volitelným vybavením. ( Popis výsledků testů se nachází v tomto článku, ten obsahuje též čtyři tabulky výsledků, zde na ně budu odkazovat jejich nadpisy. Vím, že to není ideální řešení, ale bohužel z časových důvodů jsem nemohl užít jiný postup.)
Konfigurační možnosti nových Maců Pro
Standardně se nový Mac Pro nabízí v konfiguraci se dvěma čtyřjádrovými procesory Xeon na 2,8 GHz. Tento stroj nese 2 GB RAM, grafickou kartu ATI Radeon 2600 XT s 256 MB vlastní RAM a jeden 320GB SATA disk se 7 200 otáčkami za minutu. Tohle vše stojí (v USA) 2 799 USD.
Vedle základního modelu existuje poměrně široká možnost zákaznických konfigurací. V případě procesorů se nabízejí tři další možnosti – čtyřjádrový model na 2,8 GHz (tedy jen s jedním Xeonem) stojí o 500 USD méně než standardní konfigurace, osmijádrový model na 3 GHz přijde o 800 USD dráž a za osmijádrový Mac Pro na 3,2 GHz si zákazník připlatí 1 600 USD.
Alternativy existují také pro grafickou kartu, místo Radeonu 2600 XT si lze pořídit buď kartu nVidia GeForce 8800 GT s 512 MB paměti, anebo kartu nVidia Quadro FX 5600 s 1,5 GB RAM. GeForce 8800 GT zvýší cenu o 200 USD, zato za Quadro FX 5600 Apple žádá 2 850 USD, tedy víc, než za samotný Mac Pro ve standardní konfiguraci. (Kartu Quadro Macworld zatím nezískal, samozřejmě však plánuje její budoucí otestování).
Mac Pro nabízí osm patic pro RAM moduly, díky nim lze paměť rozšířit až na 32 GB (při osazení 4GB moduly), jako další možnosti připadají v úvahu kapacity 4, 8 či 16 GB.
Dost široké možnosti existují rovněž pro pevné disky. Nový Mac Pro stejně jako předchozí model poskytuje čtyři diskové šachty, ty lze osadit buď SATA disky o kapacitě až 1 TB, anebo SAS disky rotujícími 15 000 ot./min. Pro SAS disky však potřebujete SAS (Serial Attached SCSI – sériově připojené rozhraní SCSI) RAID kartu za 800 USD. Ve stroji nelze kombinovat SATA a SAS disky, nasadit se dá buď jeden, nebo druhý typ. Samotné SAS disky také nepatří k nejlevnějším, za každý 300GB SAS disk zaplatíte 800 USD.
Konfiguračních voleb existuje ještě více, ty výše popsané souvisí s probíranými testy Macworldu, přehled všech možností najdete na Apple Store.
Macworld si posvítil na rozšíření pro základní model, otestoval vliv operační paměti, pevných disků a grafických karet na výkon jak jednotlivě, tak dohromady. A k tomu přidal testy nejvýkonnějšího Macu, s jakým se kdy setkal, podrobnosti najdete na konci tohoto článku.
A nyní se podíváme na výsledky jednotlivých testů:
Testy vlivu kapacity RAM
Nejprve se Macworld zaměřil na vliv kapacity operační paměti (výsledky testů najdete v původním článku v tabulce „Mac Pro Memory Tests“).
Zvětšení kapacity RAM na jednotlivé testy sady Speedmark příliš velký vliv nemělo, vzestup výkonu se projevil jen v testech Photoshopu a v testu rozbalování 2GB ZIP archívu.
Mac Pro ve standardní konfiguraci se 2 GB RAM potřeboval pro dokončení testů Photoshopu 49 sekund. S 8 GB RAM mu na to stačilo 35 sekund, tedy o 29 procent méně času. Rozbalení 2GB archívu zabralo při 2 GB RAM 1 minutu 12 sekund, ale s 8 GB RAM pouze 33 sekund.
Výsledky nijak překvapivé, pro většinu jednotlivých testů Speedmark postačují standardní 2GB RAM, takže se zrychlení projeví jen u aplikací náročných na paměť.
Vliv větší RAM se však výrazně ukáže, pokud se provozuje více aplikací současně. K tomu Macworld užil svou testovací sadu Professional Multitask, v níž se současně zpracovávají skripty Photoshopu, Compressor kóduje film a Cinema 4D vykresluje scénu. V tomto testu standardní model potřeboval k dokončení celé sady úloh 1 minutu a 4 sekundy. Stejný stroj s 8 GB RAM test dokončil již za 48 sekund, tedy o za dobu kratší o 25 procent.
Testy vlivu pevných disků
Dále přišly na řadu pevné disky (výsledky testů shrnuje tabulka „Mac Pro Hard Drive Tests“). Zde se Macworld zaměřil na výkonnostní rozdíly mezi standardně dodávaným 320GB SATA diskem a mezi RAID polem čtyř SAS disků připojených přes RAID kartu. RAID karta pro Mac Pro umí ovládat až čtyři vnitřní SATA nebo SAS disky, podporuje řadu různých konfigurací RAID polí a její vyrovnávací RAM paměť má bateriové zálohování pro případ výpadku napájení.
Macworld nainstaloval čtyři 300GB SAS disky s 15 000 ot./min a RAID kartu do standardního Macu Pro na 2,8 GHz. Disky byly uspořádány do pole RAID 0, tedy do pole s datovým rozkladem (toto uspořádání zajišťuje zvýšení rychlosti, nikoli však redundanci chránící data při výpadku některého z disků).
V testech Finderu se prudce zvýšila rychlost duplikace souborů, SAS RAID pole duplikování 1GB složky zvládlo za 11 sekund oproti 31 sekundám jednoho SATA disku. Samotné rozšíření RAM doby duplikace souborů nezměnilo, ale konfigurace se SAS disky a větší RAM zkrátila tento čas o další 3 sekundy.
Standardní model Macu Pro doplněný o RAID pole byl rychlejší prakticky ve všech testech, nárůst výkonu se zvlášť projevil v rozbalování 2GB archívu, v exportu z iMovie do formátu pro elektronickou poštu a v importu JPEG souborů do iPhota. Programy Compressor a Handbrake též pracovaly rychleji, ale už ne o tolik. Nasazení SAS disků na RAID kartě mělo jedinou nevýhodu – spuštění stoje s tímto vybavením trvalo asi 70 sekund, proti 27 sekundám sestavy se standardním 320GB SATA diskem. (Inicializace RAID pole si prostě žádá určitý čas.)
Tyto výsledky vypadají působivě, avšak radost z nich zažene pohled na cenu. RAID karta a čtyři SAS disky totiž znamenají příplatek 3 850 USD. Takováto investice se sotva ospravedlní kvůli rychlejšímu duplikování souborů, na druhou stranu po náročné profesionální aplikace rozhodně smysl má. Proto se Macworld rozhodl provést s tímto vybavením další testy.
Test víceúlohového zpracování Professional Multitasking na stroji se SAS RAID polem skončil o 33 procent dříve, urychlení bylo vyšší, než když se Macu Pro s 320GB SATA diskem rozšířila RAM na 8 GB.
Možnosti RAID pole se však nejsilněji projevily v testu Final Cutu, kde se zjišťovalo, kolik videoproudů zakódovaných ve formátu ProRes lze přehrávat současně. Standardní systém dokázal hladce přehrávat dva videoproudy současně, po přidání třetího začal zadrhávat a vypouštět snímky. Rozšíření RAM na 8 GB dovolilo přehrávat ještě třetí videoproud. Avšak po nainstalování RAID karty a čtyř SAS disků stroj zvládal 16 videoproudů současně. To jasně ukazuje, komu je RAID pole určeno, takováto sestava se ideálně hodí k profesionálnímu zpracování videa.
Testování grafických karet
Výkonnostní rozdíly mezi grafickými kartami ATI Radeon 2600 XT a nVidia GeForce 8800 GT Macworld zveřejnil již dříve, zde tedy bude stačit stručná rekapitulace (výsledky testů shrnuje tabulka „Mac Pro Graphics Tests“).
Macworld k testování grafických karet využívá hry, poněkud neobvyklé výsledky daly testy hry Unreal Tournament 2004, kde karta ATI předvedla vyšší snímkové rychlosti než GeForce 8800 GT. To je ovšem dáno hlavně tím, že se jedná o hodně starou hru, která nový hardware neumí tak dobře využít. Macworld přesto bude Unreal Tournament užívat i nadále, protože dovoluje srovnání výkonu grafiky s hodně starými Macy.
V novějších hrách jako jsou Quake 4 a Doom 3 dosahovala GeForce mnohem vyšších snímkových rychlostí než karta ATI, v Quaku byla lepší o 9,5 snímků za sekundu, v Doomu 3 dokonce o plných 41 snímků.
Samozřejmě, kupovat si Mac Pro kvůli hrám by bylo poněkud pošetilé, ale dnes se 3D grafika dá využít též v „užitečnějších“ aplikacích, lze předpokládat, že ty se budou chovat podobně jako novější hry, takže v nich by měla GeForce 8800 GT poskytovat citelně vyšší výkon.
Celkové výsledky testů Speedmark
A nakonec se podíváme na celkové výsledky sady testů Speedmark (ty shrnuje tabulka „Mac Pro Speedmark Scores“).
Standardní konfigurace dosáhla skóre 301, rozšíření RAM na 8 GB ho zvedlo asi o 6 procent na 318 bodů. Nasazení grafické karty GeForce 8800 GT na první pohled překvapivě snížilo celkové skóre jak se 2, tak s 8 GB RAM o jeden bod. To je ovšem dáno tím, že grafická karta ovlivňuje celkové skóre pouze v herních testech (s poměrně slabým účinkem na celkové skóre), kde GeForce poškodily výsledky Unreal Tournamentu. Při intenzivním využívání 3D aplikací by výsledky v praxi přirozeně byly jiné.
Nasazení SAS RAID pole se projevilo ještě citelněji, celkový výkon stoupl o 24 procent (proti základnímu modelu) na 373 bodů. Použití výše taktovaných procesorů již tak silný vliv na výkon nemělo, konfigurace se dvěma čtyřjádrovými Xeony na 3,2 GHz zvýšila celkové skóre proti 2,8GHz modelu o 9 procent.
Přirozeně Macworld také zkusil dát všechno toto volitelné vybavení dohromady. Stroj se dvěma 3,2GHz Xeony, čtyři SAS disky na RAID kartě, 8 GB RAM a grafickou kartou GeForce 8800 GT dosáhl proti standardní konfiguraci celkového skóre vyššího o 36 procent neboli o 107 bodů, s hodnotou 408 se stal prvním Macem, který v testech Speedmark překonal hranici 400 bodů.
Byl to zatím nejrychlejší stroj, jaký kdy Macworld testoval, avšak za možnost pyšnit se vlastnictvím takové sestavy zákazník zaplatí 9 949 USD. A zde opět přichází na scénu otázka poměru ceny a výkonu. Uvážíme-li, že základní konfigurace za 2 799 USD není žádný loudal, musí každý zvážit, zda mu zvýšení celkového výkonu zhruba o třetinu stojí za vydání téměř čtyřnásobné částky.
To platí i pro všechna ostatní rozšíření, vždy se musí uvážit, jestli daný nárůst výkonu za takovou investici stojí. (V případě RAM se dá hodně ušetřit, pokud se pořídí nikoli od Applu, ale od nezávislého dodavatele. Vzhledem k tomu, že RAM moduly dnes představují komoditní položku, mělo by to být celkem bez rizika).