Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Velký číselný třesk
20. září 2002, 00.00 | Tak se někdy označuje nadcházející víkend, kdy dojde ke změně telefonních čísel všech pevných i mobilních telefonů v ČR. Někdy půjde jen o smazání "0" (u mobilů a čísel v Praze), někdy se čísla změní naprosto celá. Pokud se děláte starosti, jak svůj telefonní seznam snadno přečíslovat, co použít svého Maca?
Nadcházející velký třesk na českém telekomunikačním nebi - přečíslování všech účastnických stanic - s sebou nese nutnost přečíslovat kontakty ve všech telekomunikačních zařízeních, která používáme. Pokud majitel mobilního telefonu navíc používá počítače Apple, určitě ho bude zajímat, jakým způsobem může upravit kontakty ve svém telefonu prostřednictvím svého oblíbeného počítače.Je třeba podotknout, že zatímco u některých přístrojů půjde o poměrně snadnou operaci (přístroje s "jednoduchým" seznamem v telefonu nebo na kartě), u jiných modelů je situace komplikovanější (přístroje s obsáhlou vícepoložkovou pamětí, především telefony Nokia 6210/6310 a podobné). Proto je potřeba dbát na to, že ne všechny programy podporují plně všechny funkce pamětí přístroje.
Už dopředu musíme předeslat, že pro počítače Apple není k dispozici aplikace, která by sama automaticky přečíslovala všechna stará čísla do nového tvaru. Pokud se však nebojíte "ruční" práce a kontakty si upravit sami (případně po exportu hromadně v nějakém editoru), můžete k tomu bez problémů svůj Mac použít. Samozřejmě, pokud budete investovat ať už do samotného programového vybavení nebo do připojení, asi to nebude jen za účelem jednorázového přečíslování, ale budete takto využívat telefon ve spojení s počítačem častěji.
Prvořadým předpokladem je mít možnost mobilní telefon a počítač propojit. Zde jsou asi v největší výhodě majitelé PowerBooků s IrDa rozhraním (bohužel již neplatí pro nejaktuálnější verzi) a mobilního telefonu disponujícího stejným rozhraním. Pokud to není váš případ, budete potřebovat připojit mobilní telefon jiným způsobem: buď kabelem (zpravidla s USB/sériovou redukcí) nebo bezdrátově pomocí Bluetooth rozhraní (pouze pro Mac OS X). Více informací o jednotlivých připojeních najdete v příslušných článcích na serveru MůjMac.
GSM Phone Manager
Aplikace, která představovala první pokus o programové vybavení, které by dovolovalo spravovat údaje v mobilním telefonu. Jedná se o značně letitou záležitost vyvinutou ještě v prostředí HyperCard. Nicméně i tato jednoduchá aplikace dovoluje správu kontaktů jak v paměti telefonu, tak na SIM kartě. Umožňuje také posílat SMS správy. Její velkou nevýhodou je stabilita - HyperCard je prostředí, které Apple už dlouho nepodporuje a proto zejména na novějších systémech není pád aplikace žádným překvapením. Rovněž nemůžete očekávat podporu vícepoložkových telefonních seznamů modernějších telefonů: pokus o načtení takového seznamu končí pádem aplikace. Na druhou stranu se jedná o aplikaci, která je zdarma a nemáte-li přehnané nároky, můžete tuto aplikace přinejmenším vyzkoušet. Nahrát si ji můžete např. na ftp://ftp.apple.cz/pub/software/gsm/GSM_PhoneManager_1.1.2.sit
SIM Express
SIM Express je dílem finské společnosti ID Express. Jedná se o univerzální aplikaci, která podporuje nejen většinu běžných telefonů Nokia, Ericsson, Motorola atd., ale i takové exoty, jako je značka Benefon. Navíc je k dispozici jak pro Mac OS 9, tak Mac OS X u kterého uživatelé mohou využít i Bluetooth připojení. SIM Express umí spravovat telefonní seznam jak na SIM kartě, tak v paměti telefonu a dokáže také posílat krátké textové zprávy SMS. Určitou zvláštností je podpora MacSuite pro komunikátor Nokia 9110: SIM Express dokáže jak načítat, tak ukládat v jeho formátu.
Uživatelské rozraní se může pochlubit velice působivým panelem nástrojů, ze kterého spouštíte všechny běžné operace.
Aplikace dokáže podporovat vícepoložkové telefonní seznamy, ale tak trochu po svém. Každé telefonní číslo je v programu zobrazeno jako samostatná položka, pouze za jménem je lomítko a typ čísla (M jako mobile, H jako home, W jako work atd.) Pokud si vytvoříte v počítači položky se stejným jménem a příslušnými koncovkami za lomítkem, dojde v telefonu k jeho složení a v seznamu se vám prezentuje jako jedna položka s více telefonními čísly (samozřejmě, pokud váš telefon takovou funkci podporuje). Nevýhodou pro ty, kteří si zvykli ukládat si v telefonu jména s diakritikou, je pak absence podpory rozšířených znakových sad.
Posílání SMS je realizováno pochopitelně prostřednictvím telefonu a výhodou oproti jejich psaní na telefonu je pak asi pouze vyšší komfort a rychlost při psaní na klávesnici počítače. Okno psaní SMS odpočítává znaky do 160, delší SMS nejsou podporovány. SIM Express si na stránkách výrobce můžete nahrát v demoverzi, která podporuje 25 záznamů. Plná funkce se odemkne zadáním kódu, který obdržíte oproti poplatku 19 USD.
GSM Remote
GSM Remote od Alexandera Trauda představuje dalšího zástupce aplikace pro správu široké škály mobilních telefonů všech nejběžnějších výrobců. Aplikace je opět k dispozici jak pro Mac OS 9, tak pro Mac OS X. Základní paleta funkcí je přitom totožná se SIM Expressem. Oproti němu však disponuje jakous takous podporou diakritiky. Ta je však zobrazována tak, že nejprve je zobrazen normální znak a poté teprve jako samostatný znak diakritické znaménko. Použijete-li však tento princip pro zadávání údajů z počítače, nepochodíte: v telefonu se diakritika nezobrazí správně.
Oproti aplikaci SIM Express umí GSM Remote také napsat delší SMS zprávy než je běžných 160 znaků; u telefonů, které podporují delší SMS zprávy však k jejich spojení nedojde, každá část přijde jako samostatná zprávy.
GSM Remote je vyvíjen mnohem dynamičtěji a tak je doplňková škála dalších funkcí bohatší. Aplikace podporuje standard vCards, což je např. i formát podporovaný systémovým Adresbookem v Mac OS X. Stačí přetahnout vizitku vCard na okno programu a vizitka se automaticky přidá do seznamu. Bohužel i zde dochází ke špatné podpoře diakritiky, takže tudy diakritická znaménka do telefonu nedostanete.
Mezi další funkce pak patří AT terminal a AT Scanner, které využijete zejména v případech, kdy budete potřebovat odladit spojení, které nechodí správně. Dále je také podporován protokol OBEX (Object Exchange) pro čtení a export rozšířených telefonních seznamů mobilních telefonů Ericsson a Siemens, z rozšířených seznamů Nokie by měl umožňovat editovat alespoň první pozici. Prozatím jde o omezenou implementaci, která dovoluje vyexportování všech kontaktů v podobě vCards, ale tvůrce slibuje i podporu souborů kalendářů vCal a dalších. Mezi další plánované funkce pak patří správa SMS, podpora EMS, správa kalendářů, WAP záložek a další.
Příjemná je také možnost zobrazení seznamu posledních přijatých, volaných a zmeškaných čísel.
GSM Remote je shareware, který bez registace neumí ukládat. Registrace stojí 10 USD a porovnáme-li si funkčnost a možnosti, vychází GSM Remote ve srovnání se SIM Express jednoznačně jako lepší volba.
Doposud jsme hovořili o univerzálních aplikacích, které podporují více mobilních telefonů. Pojďme se nyní podívat na programové vybavení, které se zaměřuje pouze na určitou značku mobilních telefonů.
PhoneManager
PhoneManager je společně s aplikací LogoSender určen nejrozšířenější značce mobilních telefonů, přístrojům Nokia. Aplikace jsou jak pro Mac OS 9, tak pro Mac OS X a jejich autorem je pan Peter Koreň z Košic. Více si o nich můžete přečís zde a zde, bohužel, v případě PhoneManageru zatím není podporovaný Bluetooth.
Mezi značku mobilních telefonů, která se poslední dobou dočkala značné odezvy (nejen) ze strany vývojářů pro Mac je Sony Ericsson.
MobileSync
MobileSync od Jonase Sallinga slibuje uživatelům Microsoft Entourage pod Mac OS X podobné možnosti, jaké přinese iSync. Tedy možnost vzájemné synchronizace seznamu kontaků a kalendáře. Jde o drobnou freeware aplikaci s jednoduchým nastavením. Ze strany Entourage je pak vyžadována nainstalovaná podpora synchronizace s PDA zařízeními. Bohužel, ani tady zatím nepochodíte s diakritikou: kontakty načtené z telefonu obsahující české znaky se zobrazí v Entourage pouze s telefonním číslem. Problém ale bude pravděpodobně na straně Entourage.
Ericsson Client
Tento freeware produkt, určený rovněž výhradně pro Mac OS X, pocházející také z dílny Jonase Sallinga, není v pravém smyslu správcem kontaktů. Jde o utilitku, která dovoluje importovat a exportovat data z novějších Ericssonů. Můžete si tedy udělat kompletní zálohu telefonu, nebo jen zazálohovat telefonní seznam či kalendář. Protože výstupem (ale i vstupem) jsou snadardní formáty vCard a vCal, je podporováno načítání dat z mnoha PIM aplikací. Přenos dat je velice snadný: veznete dokument a přemístíte ho na obrázek telefonu ve spuštěné aplikaci. Výhodou je, že pokud vezmete vCard např. ze systémového Adress Booku, zůstane vám zachována čeština. Ericsson Client určitě přivítají všichni majitelé telefonů Sony Ericsson 68i, protože jim dovolí nahraávat si z počítače nová pozadí či témata.
iSync
Další z "ičkových" aplikací od Apple, které se snad už brzo dočkáme - do konce měsíce má být venku betaverze. Pokud jde o mobilní telefony, je zatím deklarována pouze Bluetooth řada telefonů Ericsson/ Sony Ericsson, fungovat by měly snad i mobily od Nokie, podporující technologii SyncaML (7650, 9210). iSync dovolí společně s mobilním telefonem synchronizovat záznamy v aplikacích Address Book a iCal. Protože opět půjde o vzájemný přenos souborů vCard a vCal, dá se očekávat, že ani tady nebude diakritika problémem.
Budeme rádi, když se nám i vy pochlubíte s vlastními zkušenostmi se synchronizace mobilních telefonů s počítači Apple v diskusi.