Všelijaké postřehy a náznaky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Všelijaké postřehy a náznaky

14. března 2007, 07.00 | Několik postřehů a náznaků týkající se Applu: MacBooky se dobře prodávají, skeptický hlas vůči Macům v podnicích, poněkud časná reklama na iPhone a náznak brzkého příchodu Apple TV.

Applu se přinejmenším s notebooky na trhu daří skvěle, podle této zprávičky zaujal Apple páté místo v žebříčku maloobchodních prodejů notebooků za leden, který zveřejnil Bloomberg.com. Apple toto místo získal tržním podílem 10,1 procenta. Žebříček sice sleduje pouze prodeje v obchodech, nikoli prodeje přes Internet, přesto jasně ukazuje, jak dobře si nyní MacBooky vedou. Jestliže se tento trend udrží i v dalších měsících, těžko půjde Apple v oblasti přenosných strojů ignorovat. A očekávané inovace (čipová sada Santa Rosa pro Macbooky, LED podsvícení nových Macbooků Pro a samozřejmě uvedení Leoparda) by mohly jejich postavení dále zlepšit.

Lze ovšem předpokládat, že většinu těchto strojů koupili domácí uživatelé. Na tom není nic špatného, ale v pondělí jsem nakousl téma uplatnění Maců v podnicích, jež se začalo poslední dobou více probírat. Na spotřebitelském trhu se Applu teď vede výborně, ovšem podniky znamenají další zajímavé odbytiště. Avšak nyní se vedle řady hlasů velebících Macy jako vynikající podnikové řešení ozval též jeden skeptik. John Martellaro opět sepsal úvahu pro MacObserver. Ano, stejný Martellaro, o jehož střízlivém úvodníku k Apple TV jsem psal včera. Zdá se, že se Martellaro rozhodl hrát úlohu ďáblova advokáta a tlumit přílišné nadšení, což nemusí být na škodu. Reaguje právě na Weintraubovu úvahu a cituje názor Davida Sobotty, bývalého ředitele prodejů federální vládě u Applu, že hlavní potíž při pronikání Applu do podniků představuje jeho podniková kultura, nikoli samotný hardware či software. Martellaro vypočítává následující body:

  • Někdy Apple podniku příliš nevysvětluje nejzákladnější vlastnosti produktu.
  • Apple ukončuje výrobu svých produktů, kdy se mu zlíbí.
  • Zákaznické služby AppleCare většině podniků nebudou postačovat.
  • Neschopnost dlouhého soustředění. Apple jedná a mění rychle.
  • Vedoucí podnikové informatiky je těžké šokovat a ohromit. Steve Jobs raději ohromuje běžné uživatele.
  • Podnikoví zákazníci nemohou dostat kopie nových verzí Mac OS X dříve než ostatní zákazníci, pokud současně nebudou vývojáři (navíc docela dost platící).
  • Přes všechny marketingové snahy Apple zatím podstatně nezměnil tržní podíl Maců a Mac OS X.

Martellaro s těmito argumenty v zásadě souhlasí, připomíná však, že se musí zvažovat v patřičných souvislostech. Organizace, jež sahají po produktech Applu, tak činí vědomě, s konkrétními cíli na mysli. Chtějí přijmout produkty Applu kvůli nějakému vyššímu cíli a jsou ochotné smířit se s určitými méně příjemnými důsledky. Podle Martellara Apple nikdy nevodil podniky za ručičku stejným způsobem jako jiné počítačové firmy, místo toho se raději soustředil na ohromující hardware a software.

Tohle nejsou argumenty, které by se daly jen tak pominout. Velké podniky s „kravatovou“ kulturou ovšem budou právě tyto věci děsit a lze od nich těžko čekat, že by Macy přijímaly s nadšením. Domnívám se proto, že alespoň v nejbližší době se větší nasazení Maců dá očekávat spíše v menších a středních podnicích, navíc asi budou muset mít poněkud neortodoxní firemní kulturu.

A teď již opusťme svět kravat a podívejme se jinam. Jak bylo řečeno výše, Apple rád ohromuje. To zřejmě chtěl udělat i nejnovější změnou u svého obchodu na Páté Avenue na Manhattanu s proslulou vstupní skleněnou krychlí. Tuto krychli totiž změnil v reklamu na iPhone. AppleInsider informuje, že v pondělí se tam objevili dělníci s přesunovatelným lešením, kteří celý pravý bok krychle pokryli poloprůhlednou fólií se známou reklamou tvořenou rukou držící iPhone a doprovázenou nápisem „Introducing iPhone. Apple reinvents the phone.“ (Představujeme iPhone. Apple znovuvynalézá telefon.) Mimochodem, ta stěna je skoro 10 metrů vysoká, další fotografie najdete na MacRumors. (Možná to ovšem byl jenom nějaký úlet, protože podle doplňujících komentářů reklamu stejný den zase odstranili. A teď se v tom vyznejte.)

Všeobecně se předpokládá, že toto měla být jen jedna z několika propagačních akcí, jež se objeví před uvedením iPhonu na trh. Ostatně, finanční ředitel Applu, Peter Oppenheimer na nedávné konferenci Morgan Stanley potvrdil, že Steve Jobs se bude snažit zapůsobit. Steve a jeho tým prý mají nějaké velké plány, ale předem je samozřejmě nemůže sdělovat. Lze se pouze dohadovat, co všechno na nás Steve ještě chystá, uvážíme-li, kolik času do uvedení iPhonu zbývá (červnový termín se zdá nadále platit). A také to svědčí o tom, že je Jobs iPhonem asi opravdu posedlý. Doufejme, že tato posedlost nezavede Apple nesprávným směrem.

A na konec jeden povzbudivý náznak. Několik lidí informovalo MacRumors, že z jejich kreditních karet už byla odečtena plná částka za předobjednanou Apple TV. Jako datum dodání se jim sice stále vypisuje 20. březen, avšak podle mnoha webových diskutujících by právě tohle měla být známka, že zboží bude expedováno během několika dní. To brzy zjistíme, a potvrdí-li se to, bude opět o čem psát.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: