Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Výkonnostní testy 27palcového iMacu s 3,6GHz procesorem Core i5
16. srpna 2010, 00.00 | Macworld zkoumal výkon zákaznické konfigurace 27palcového iMacu s 3,6GHz procesorem Core i5 a s dodatečným SSD diskem, oboje přineslo citelné zrychlení řady úloh.
Na konci července přišly modernizované iMacy, jež se zevně v podstatě nezměnily (nepočítáme-li doplnění podpory SDXC karet), zato v jejich útrobách došlo k zásadním změnám, procesory Core 2 Duo byly definitivně nahrazeny procesory s architekturou Nehalem.
Samozřejmě se velice brzy po uvedení těchto strojů počaly objevovat jejich výkonnostní testy, provádí je zejména Macworld, který díky své propracované sadě benchmarkových testů může provádět srovnání různých modelů Maců za delší časové období (pokud provozují Snow Leoparda). MůjMac pochopitelně o jejich výsledcích průběžně informoval.
Jako první byl proměřen nejnižší standardní 21,5“ model s procesorem Core i3, záhy poté se testů dočkaly i všechny ostatní iMacy s procesory Core i3. A pak už ze standardních modelů zbýval jen 27“ iMac se čtyřjádrovým procesorem Core i5, jeho výsledky byly zveřejněny počátkem srpna.
Nové iMacy, především 27“ modely, nabízejí také poměrně široké možnosti v oblasti volitelného vybavení, což pochopitelně vyvolávalo otázky, jak výkonné budou případné zákaznické konfigurace. A tak není divu, že se Macworld rozhodl otestovat též některé z nich, výsledky testů vydal minulý pátek a zde se podíváme, co zjistil.
Zkoumaná zákaznická konfigurace
Macworld reagoval na požadavky řady čtenářů a svým benchmarkovým testům podrobil 27“ iMac vybavený volitelným procesorem Core i5 na 3,6GHz. Ten je možné za příplatek nasadit do strojů standardně vybavených 3,2GHz procesorem Core i3. Macworld ovšem zkoumal 27“ iMac, protože nabízí další zajímavé dodatečné vybavení, vedle klasického pevného disku se do něj dá umístit ještě nemechanický SSF disk (firma OWC zjistila, že se SSD disk instaluje do samostatné 2,5” šachty).
Testoval se tedy 27” iMac s 3,6GHz procesorem Core i5, který vedle standardního 1TB 7200táčkového disku nesl ještě dodatečný 256GB SSD disk. Aby se dal odlišit vliv tohoto disku a vliv procesoru, Macworld provedl dvě sady testů, v první systém spouštěl z pevného disku a ve druhé z SSD disku.
Za tohle dodatečné vybavení je samozřejmě nutné si připlatit, procesor Core i5 přijde (v USA) na dalších 200 USD, dodatečný SSD disk je podstatně dražší, za konfigurace současně nesoucí 1TB disk a SSD disk Apple žádá dodatečných 750 USD. Tím se cena stroje, jehož standardní model stojí 1 699 USD, zvedla na celkem 2 649 USD.
Vlastnosti 3,6GHz procesoru Core i5
Zmíněný volitelný 3,6GHz procesor bude s největší pravděpodobností model Core i5-680, stolní 32nm Nehalem. Jedná se o fyzicky dvoujádrový procesor, ovšem díky technologii Hyper-Threading nabízí čtyři virtuální procesorová jádra (tak jako standardně osazované procesory Core i3).
Má skutečně vysokou taktovací frekvenci a navíc ještě podporuje technologii Turbo Boost, umožňující dále zvýšit takt aktivního jádra, když se zpracovává kód neoptimalizovaný pro vícevláknové zpracování. Zvýšení taktovací frekvence však již není příliš výrazné, aktivní jádro se dá „vytáhnout“ nejvýše na 3,86 GHz.
V pouzdře procesoru se opět nachází integrovaná grafika Intel HD, jež se však v letošních iMacích vůbec neuplatňuje a komunikaci s vnějším světem urychluje terciární cache paměť o kapacitě 4 MB.
Oproti procesoru Core i3-550, který v dané volitelné konfiguraci nahrazuje, tak poskytuje především vyšší taktovací frekvenci (procesory Core i3 nemají Turbo Boost) a dále též obsahuje hardwarovou podporu šifrování algoritmem AES.
Pokud jde o SSD disk, Apple pro něj žádné bližší specifikace neuvádí, lze-li soudit podle dosavadních zkušeností s pevnými disky, je možné, že bude do iMaců dávat modely od různých dodavatelů, což by mohlo mít vliv na výkon, mezi jednotlivými značkami stále existují nezanedbatelné rozdíly, na druhou stranu to přirozeně nebudou řádové odlišnosti.
Macy použité ke srovnání
Výše popsaná zákaznická konfigurace se v testech Macworldu porovnávala s dalšími Macy, aby se ukázalo, na jakém místě výkonnostního spektra se nachází.
Pochopitelně se srovnávala s 27” iMacem s 3,2GHz procesorem Core i3, tedy se standardním modelem, z něhož byla odvozena. Dalším srovnávacím strojem byl přirozeně 27“ iMac s 2,8GHz čtyřjádrovým procesorem Core i5, což mělo zjistit, jak si vůči sobě stojí dvoujádrová a čtyřjádrová verze procesoru Core i5.
A konečně se testů účastnil čtyřjádrový Mac Pro s 2,66GHz procesorem Xeon „Nehalem“. Od minulého úterý sice už lze v zemích, kde má Apple přímé zastoupení, objednávat nové modely Maců Pro, fyzicky ovšem ještě nejsou dostupné, a tak Macworld musel zůstat u loňského standardního čtyřjádrového modelu.
Výsledky výkonnostních testů
Výkonnost všech výše popisovaných Maců se jako vždy ověřovala sadou benchmarkových testů Speedmark 6, jež se snaží co nejvěrněji napodobit obvyklé úlohy zpracovávané pod Snow Leopardem.
Všechny testované iMacy byly osazeny 4 GB RAM a provozovaly Mac OS X 10.6.4, Mac Pro měl 3 GB RAM a používal Mac OS X 10.6.1.
A teď už se podívejme na naměřené výsledky (výkony 3D grafiky se tady nebudeme zabývat, protože se nijak nelišily od výsledků standardních modelů, grafický hardware všech testovaných Maců zůstal úplně stejný):
Porovnání výkonu procesorů
Pro zjištění, jak dvoujádrový procesor Core i5 ovlivňuje výkon, provedl Macworld testy Speedmark 6 se systémem a aplikacemi nainstalovanými na pevném disku a s odpojeným SSD diskem, takže jediný rozdíl proti standardnímu modelu spočíval v procesoru, celková skóre a výsledky dílčích testů shrnuje příslušná tabulka.
Proti standardnímu 27“ iMacu s 3,2GHz procesorem Core i3 měl zákaznický model provozovaný z pevného disku celkové skóre vyšší o 8 procent (203 oproti 188 bodům). Vyšší výkon podal také ve většině dílčích testů, s největším náskokem v testech Cinebench (o 14 procent) a MathematicaMark (16 procent) a v testu Compressoru (14 procent).
Pouze ve dvou dílčích testech byl standardní model s Core i3 rychlejší, a to v testu importu do programu iPhoto, kde ale rozdíl činil pouhou sekundu a pak v testu extrakce a překódování DVD utilitou Handbrake. V něm potřeboval 3,6GHz iMac skoro dvojnásobný čas, což jasně ukazuje, že s tímto testem není něco v pořádku.
Zkreslující test utility Handbrake
Takovéto podivné rozdíly se projevovaly už v testech standardních iMaců, dodatečné testy
Specifikace mají pochopitelně hodně podobné, ale mechanika Hitachi-LG DT ST DVDRW GA32N test utility Handbrake zpomalovala, přesněji řečeno velice pomalu extrahovala DVD. Nejpravděpodobnější příčinou bude to, že mechanika Hitachi-LG užívá funkci RipLock, zpomalující přehrávání filmových DVD, aby bylo tišší.
A právě to zřejmě způsobuje rozdíly ve zmíněném testu, iMacy s mechanikou Pioneer DVRTS09 (dodávanou ve většině standardních modelů) extrahují DVD rychle, zatímco stroje s mechanikou Hitachi-LG budou citelně pomalejší. Zákazník nemůže nijak ovlivnit, jakou mechaniku dostane, takže to bude tak trochu loterie, na druhou stranu jen pro málo uživatelů bude extrakce DVD hlavním využitím takovéhoto stroje.
Dvoujádrový versus čtyřjádrový procesor Core i5
Zajímavě vychází i srovnání 27“ iMaců s dvoujádrovým a se čtyřjádrovým procesorem Core i5. Čtyřjádrový model měl proti stroji s 3,6GHz procesorem Core i5 o 8,5 procenta vyšší celkové skóre, jenže toto číslo zkreslil test utility Handbrake, kde byl výše zmíněným vlivem rozdílných optických mechanik 3,6GHz model skoro třikrát pomalejší.
Čtyřjádrový procesor Core i5 však vynikl i v některých dalších testech, jež umí plně využít vícejádrové procesory, zejména v testech MathematicaMark a Cinebench a v testu Compressoru, z čehož jasně plyne, že virtuální jádra se těm fyzickým výkonnostně prostě nemohou rovnat.
Avšak v ostatních testech, třeba v testu Photoshopu, iTunes, rozbalování ZIP archívu ve Finderu a v testu Aperture, byl naopak rychlejší dvoujádrový Core i5, v nich se projevila jeho vyšší taktovací frekvence (standardní čtyřjádrový iMac používá 2,8GHz procesor Core i5-760, který může v režimu Turbo Boost jít nejvýše na 3,33 GHz).
Rozhodování mezi čtyřjádrovým a dvoujádrovým procesorem Core i5 tak bude záviset hlavně na typu nejčastěji zpracovávaných úloh. Ti uživatelé, co jenom zřídka využívají profesionální programy uzpůsobené pro vícevláknové zpracování, pravděpodobně raději připlatí 200 USD za 3,6GHz procesor Core i5, než aby si pořídili standardní 2,8GHz čtyřjádrový iMac, protože ten je proti 27“ iMacu s Core i3 dražší o 300 USD.
Zajímavě dopadlo také srovnání s Macem Pro, osazeným čtyřjádrovým 2,66GHz Xeonem (jenž navíc podporuje Hyper-Threading, takže poskytuje 8 virtuálních jader). Celková skóre Macu Pro a 3,6GHz iMacu (provozovaného z pevného disku) vyšla stejná (203 bodů). Mac Pro byl rychlejší pouze v testech, kde uplatnil větší počet procesorových jader, tedy hlavně v testech Cinebench a MathematicaMark (ne však v testu Compressoru), ve většině ostatních dílčích testů převážila vyšší taktovací frekvence dvoujádrového procesoru Core i5.
Testy s SSD diskem
Všechny výše uvedené výsledky byly naměřeny při provozování Maců z pevného disku. Macworld se ale rozhodl vyzkoušet též vliv nemechanického SSD disku, zákaznický 27“ model s 3,6GHz Core i5 obsahoval ještě dodatečný 256GB SSD disk. Při dodání byly operační systém, aplikace a dokumenty nainstalovány právě na SSD disku, ten tak sloužil jako spouštěcí disk, zatímco 1TB pevný disk byl prázdný (dodatečnou instalaci systému na něj provedl až Macworld).
Apple nabízí pro letošní 27” iMacy několik možných konfigurací datových úložišť. Standardně se dodává 1TB pevný disk (ten se dá zaměnit za 2TB model), dále je možné pevný disk vůbec neinstalovat a nahradit ho 256GB SSD diskem, za což se připlácí 600 USD. A konečně si lze ponechat pevný disk a přidat k němu SSD disk, což v případě užití 1TB disku stojí 750 USD navíc (za kombinaci 2TB disku a SSD disku se doplácí 900 USD).
U SSD disků se vzhledem k jejich povaze (využívají velkokapacitní flash čipy většinou připojené na vícekanálový řadič) předpokládá, že budou výkonnější než klasické magnetické pevné disky a testy Macworldu to v podstatě potvrdily.
Vliv SSD disku na výkon 3,6GHz 27“ iMacu
Když se systém spouštěl z SSD disku, celkové skóre se na stejném stroji (27“ iMacu s 3,6GHz Core i5) zvýšilo proti pevnému disku o 12 procent (na 228 bodů namísto 203).
Samozřejmě, výsledky dílčích testů závislých hlavně na procesoru se nijak nezměnily, zato časy pro úlohy závislé na disku se citelně zkrátily. Rozbalení ZIP archívu ve Finderu bylo s SSD diskem rychlejší o 41 procent, a duplikace souboru o 38 procent. SSD disk urychlil rovněž test programu iPhoto (o 17 procent) a kódování v iTunes (o 12,5 procenta).
Aby ještě podrobněji určil vliv SSD disku, provedl Macworld dodatečné testy, jejichž výsledky shrnuje druhá tabulka, porovnávající 27” 3,6GHz iMac provozovaný z SSD disku a z pevného disku. Spuštění systému bylo z SSD disku o 22 procent rychlejší (za 22 namísto 27 sekund), svižnější byla též duplikace 1GB souboru (postačilo jí 13 namísto 21 sekund), ale největší rozdíly vykázalo spouštění aplikací.
Ke spuštění programu GarageBand a otevření projektu v něm (po poklepání na ikonu projektu) stačilo SSD disku jen 5 sekund, zatímco z klasického disku trvalo 12 sekund. A ještě větší zlepšení vykázal test současného spouštění více aplikací, čtyři aplikace (Photoshop, Microsoft Word, iTunes a Safari) iMac s SSD diskem nahrál již za 3 sekundy, zatímco z pevného disku to zabralo celých 19 sekund.
Některé SSD disky se však po delším používání začnou zpomalovat (což je dáno mechanismem jejich fungování), Macworld proto hodlá tuto věc dále zkoumat a sledovat, jak se SSD disky Maců chovají. (U novějších SSD disků se tohle dá vyřešit příkazem TRIM, avšak Mac OS X ho bohužel zatím nepodporuje, lze ale doufat, že to některá budoucí aktualizace Snow Leoparda změní.)
Srovnání s ostatními testovanými Macy
SSD disk samozřejmě vynikl také při porovnání s 2,8GHz čtyřjádrovým iMacem, model s SSD diskem měl celkové skóre lepší o 5 procent (228 proti 217 bodům). Pochopitelně ty dílčí testy, u nichž záleží na počtu fyzických procesorových jader, pořád vycházely lépe pro čtyřjádrový iMac, ale úlohy, jež ovlivňuje vedle procesoru i disk, se s SSD diskem urychlily, projevilo se to například v testech Photoshopu, Aperture, iMovie, iTunes, v úlohách Finderu a v programu iPhoto.
A pochopitelně iMac s SSD diskem citelně předstihl též čtyřjádrový Mac Pro, celkové skóre měl o 12 procent vyšší (228 proti 203 bodům). Mac Pro si nadále udržel náskok v testech ovlivňovaných hlavně počtem jader procesorů, tedy v testech CineBench a MathematicaMark a v importu do iMovie, lepší byl též v testu utility Handbrake (tam to ovšem určuje spíše optická mechanika), v ostatních dílčích testech byl iMac výrazně rychlejší, v nich se projevil spojený vliv výše taktovaného procesoru a rychlejšího SSD disku.
Zhodnocení výsledků
Testy zákaznické konfigurace 27” iMacu s 3,6GHz procesorem Core i5 a dodatečným SSD diskem daly v podstatě očekávané výsledky.
Dvoujádrový procesor Core 5 rozhodně přináší proti standardním procesorům Core i3 znatelné zrychlení, jeho vyšší taktovací frekvence se projevuje především v úlohách, jež neumí příliš dobře využít více procesorových jader.
Rozhodování mezi dvoujádrovým a čtyřjádrovým procesorem Core i5 u 27” iMaců proto bude záviset hlavně na tom, jaký typ úloh má daný stroj převážně zpracovávat, vlastně jde o rozhodování mezi větším počtem jader a vyšším taktem (v případě 21,5“ iMacu takovéto rozhodování přirozeně odpadá, tam představuje 3,6GHz procesor jedinou možnost urychlení), v úvahu bude ovšem třeba brát i to, že 27” iMac s 3,6GHz Core i5 je o 100 USD levnější než standardní čtyřjádrový model.
A ti, kdo chtějí maximální výkon bez ohledu na náklady, samozřejmě nejlépe pořídí se čtyřjádrovým 27“ iMacem osazeným volitelným procesorem Core i7 na 2,93 GHz (měl by to být model Core i7-870), který poskytuje čtyři fyzická a osm virtuálních jader (díky Hyper-Threadingu) a v režimu Tubo Boost je schopný pracovat až na 3,6 GHz.
Macworld slibuje, že otestuje další zákaznické konfigurace nových iMaců, doufejme, že mezi nimi bude též 27“ model s Core i7, ten by mohl dát opravdu zajímavé hodnoty (což ukázaly už testy loňského 27“ iMacu s Core i7).
A srovnání nových iMaců s loňským čtyřjádrovým Macem Pro jasně ukazuje, proč musel Apple přijít s modernizací Maců Pro, výkonnostně přestávaly být konkurenceschopné (jistě, pořád nabízely podstatně širší možnosti rozšiřování, ale jejich poměr ceny a výkonu se hodně zhoršil, o naprosto nevyhovujících grafických kartách ani nemluvě).
Nové Macy Pro by to však měly změnit, zvlášť šestijádrové a dvanáctijádrové stroje jistě zvednou výkonnostní laťku a totéž se dá očekávat od nových grafických karet. Macworld samozřejmě čeká, až dorazí na trh (nejspíš již tento týden) a jakmile budou dostupné, zahájí jejich testování.
Otázka nasazení SSD disku
Výše probírané testy navíc ukazují, že dalším způsobem zvýšení výkonu nových 27” iMaců je nasazení SSD disku, proti klasickému pevnému disku přináší docela významné urychlení řady úloh. Problémem však zůstává vysoká cena takovéhoto řešení, záleží na každém uživateli, aby zvážil, jestli se mu takováto investice vyplatí.
Pro konfigurace s nejsilnějšími procesory to ale znamená jednu z mála zbývajících možností, jak výkon ještě o něco posílit, nejvýhodněji ovšem vychází kombinace SSD a klasického disku, kdy SSD disk slouží k rychlému spouštění systému a aplikací a pevný disk obstarává levné uchovávání velkých objemů dat.
V případě Applu může být trochu potíž s tím, že není jasné, od jakého výrobce (či výrobců) SSD disk pochází, nelze proto vyloučit určité výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými stroji. Navíc se může stát, že s delším používáním bude výkon SSD disku klesat, avšak právě to záleží na konkrétním typu disku. Uspokojivě se to vyřeší teprve tehdy, až bude Mac OS X podporovat příkaz TRIM, zatím ovšem tuší jen v Cupertinu, kdy se tak stane.