Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Výkonnostní testy nových MacBooků Pro
28. února 2011, 00.00 | Macworld podrobil svým benchmarkovým testům letošní modernizované MacBooky Pro. Výkon procesorů vzrostl opravdu výrazně, avšak integrovaná grafika 13palcových modelů je slabší než byla GeForce GT 320M.
Minulý čtvrtek Apple uvedl dlouho očekávané modernizované MacBooky Pro, první Macy využívající procesory Sandy Bridge a také první vybavené novým rozhraním Thunderbolt.
Podle očekávání se velmi rychle objevily výsledky jejich výkonnostních testů a také už byly tyto stroje rozebrány (tomu se podrobněji věnujeme v samostatném článku).
Pokud jde o výkonnostní testy, těch se samozřejmě najde na Webu celá řada, ale asi nejpřesnější představu o výkonu nových Maců dávají aplikační benchmarkové testy, zkoumající výkon Maců v aplikacích a v úlohách, jež se snaží co nejvěrněji napodobit jejich praktické používání. Takové testy provádí především Macworld a ten pochopitelně nelenil a již v sobotu zveřejnil výsledky pro standardně nabízené konfigurace.
Ty se už v USA a v dalších zemích, kde má Apple přímé zastoupení, běžně prodávají, zákaznické konfigurace objednané ve webovém obchodu Applu by měly k americkým zákazníkům dorazit tento čtvrtek.
Co se týče dostupnosti a cen u nás, bližší informace najdete například tady, v provedení s anglickou klávesnicí by snad měly být k dostání již tento týden, zatímco stroje s českou klávesnicí dorazí do 4 týdnů.
Stručná rekapitulace vlastností nových MacBooků Pro
Nejprve si stručně zopakujme, co vlastně nové modely MacBooků Pro přinášejí, aby bylo zřejmé, co se testovalo (a navíc se na Webu objevily některé dodatečné informace, jež si zasluhují zmínku).
Letošní modely dostaly především nové procesory Sandy Bridge (ty Intel dal na trh už počátkem ledna a od 20. února se nabízejí též dvoujádrové mobilní procesory tohoto typu), přičemž 13“ modely používají dvoujádrové čipy, zatímco 15“ a 17“ modely dokonce čtyřjádrové. Dále se změnil grafický hardware a přibylo zcela nové rozhraní Thunderbolt.
Změny grafického hardwaru
Hlavní rozdíl mezi 13“ a většími MacBooky Pro spočívá právě v jejich grafickém hardwaru, 13“ stroje od počátku (od června 2009, kdy se poprvé objevily) používají pouze integrovanou grafiku, zatímco vyšší modely již delší dobu nabízejí grafiky dvě - integrovanou a samostatnou (od loňského roku se mezi oběma přepíná automaticky podle zpracovávaných aplikací).
Ovšem zatímco loňské 13“ MacBooky Pro používaly kombinaci procesorů Core 2 Duo a v čipové sadě integrované grafiky NVIDIA GeForce 320M, letošní 13“ stroje už spoléhají výlučně na grafiku Intel HD Graphics 3000 obsaženou přímo v procesorech Sandy Bridge.
Naopak 15“ a 17“ modely k této integrované grafice (jež je pro všechny mobilní procesory Sandy Bridge stejná) doplňují ještě samostatné grafické karty AMD Radeon HD 6XXXM (loňské 15“ a 17“ stroje užívaly podstatně slabší grafiku integrovanou v jejich mobilních procesorech Nehalem a samostatnou grafiku NVIDIA GeForce GT 330M).
Jednou z otázek, kterou si při testování Macworld kladl, tak samozřejmě bylo, jak si nová integrovaná grafika Intelu stojí vůči GeForce 320M, odpověď na ni přineseme záhy níže.
Rozhraní Thunderbolt
Navenek se letošní MacBooky Pro téměř neliší od svých loňských předchůdců (uvedených na trh v dubnu 2010), nejviditelnější změnou je nová ikona blesku vedle konektoru, který vypadá jako Mini DisplayPort (na letošním 17“ modelu navíc najdete tři porty USB 2.0 místo původních dvou, ale to Apple příliš nezdůrazňuje).
Ikona blesku označuje jednu z hlavních novinek těchto strojů, zcela nové rozhraní Thunderbolt (dříve známé jako Light Peak), vyvinuté Intelem právě ve spolupráci s Applem. Minulý čtvrtek, ve stejný den, kdy Apple uvedl nové MacBooky Pro, Intel oficiálně představil veřejnosti toto nové rozhraní (zprávu z akce Intelu nabízí CNET, přehledné shrnutí jeho vlastností v češtině přinesl diit.cz) a mimo jiné uvedl, že Apple má v jeho implementaci značný náskok před ostatními. Intel očekává, že jiní výrobci počítačů ho začnou hromadně nasazovat až příští rok.
Minulý pátek MacRumors shromáždil několik dalších postřehů k tomuto rozhraní. Thunderbolt využívá protokoly PCI Express a DisplayPort a jeho konektor, jak jsme již uvedli, vypadá stejně jako Mini DisplayPort. Avšak k jednomu Thunderbolt portu s tímto konektorem lze řetězově připojit až šest zařízení (alespoň v implementaci Applu, Intel mluví až o 7 připojitelných perifériích), z nichž dvě mohou být zobrazovače s DisplayPort vstupem.
Na Thunderbolt port nových Maců tak nadále půjde připojit monitor Apple LED Cinema, ale současně i řada dalších zařízení. Toto rozhraní nabízí především velmi vysokou přenosovou rychlost, většinou se mluví o 10 Gb/s, ovšem každý Thunderbolt port obsahuje dva kanály schopné přenášet 10 Gb/s oběma směry současně (podporují plný duplex), takže by to teoreticky mohlo být mnohem víc, oněch 10 Gb/s představuje spíše minimální rychlost.
Periférie využívající toto rozhraní se ovšem zatím běžně sehnat nedají (avšak kupříkladu LaCie už oznámila velmi rychlý SSD disk připojovaný přes Thunderbolt a další výrobci se jistě brzy přidají), takže Macworld jeho rychlost vyzkoušet nemohl. Ale Engadget nabízí video, jež předvádí současný streaming čtyř 1080p videoklipů na novém MacBooku Pro z prototypu NAS zařízení Promise připojeného přes Thunderbolt.
S tímto rozhraním budou možné hodně zajímavé věci (a díky jeho návrhu pro něj bude snadné vyrábět adaptéry připojující stávající periférie s jinými rozhraními jako jsou třeba USB a FireWire), avšak zřejmě si ho užijí jenom majitelé nových Maců. Intel totiž při čtvrtečním předvádění jasně řekl, že se nebudou vyrábět PCIe karty pro Thunderbolt, bude třeba nový počítač či alespoň základní deska, což mimo jiné znamená, že vlastníci současných Maců Pro mají smůlu (ale třeba si to Intel ještě rozmyslí).
Trochu nejasností bylo okolo použitelných kabelů. Když Intel toto rozhraní vyvíjel ještě jako Light Peak, mělo používat optické kabely, ovšem současná implementace pracuje s kovovými (měděnými) vodiči. Intel však podle Engadgetu tvrdí, že zatím bude Thunderbolt pracovat s měděnými kabely, protože to je levné a lze tak snadno navrhovat adaptéry pro jiná rozhraní, ale v budoucnosti půjde použít na stávající Thunderbolt porty i optické kabely, až to bude cenově přijatelné (potřebné optické transceivery by měly být obsaženy přímo v takovýchto kabelech).
Rozhraní Thunderbolt tak znamená hlavně příslib do budoucnosti, Macworld se však pochopitelně soustředil na to, co lze zjistit již teď, tedy na výkony procesorů a grafiky nových strojů.
Poznámka k výdrži baterie
Macworld bohužel (pravděpodobně z časových důvodů) neměřil výdrž nových MacBooků Pro na baterii. Jisté znepokojení totiž vyvolala skutečnost, že Apple pro nové modely udává výdrž jen 7 hodin na jedno nabití, zatímco pro loňské 13“ modely to bylo 10 a pro 15“ a 17“ modely 8 až 9 hodin. Přitom procesory Sandy Bridge by obecně měly být úspornější než jejich předchůdci a jinak se v podstatě nic nezměnilo (rozebrání ukázalo, že přinejmenším 15“ MacBook Pro používá baterii stále stejné kapacity).
TechCrunch už minulý čtvrtek k této záležitosti poznamenal, že se ve skutečnosti výdrž nejspíš nezkrátila, ale Apple používá jinou metodiku pro její měření. Tuto metodiku zavedl již pro loni v říjnu představené MacBooky Air, avšak ani tehdy tuto změnu příliš neinzeroval.
Z drobné poznámky pod čarou v technických specifikacích vyplývá, že se výdrže baterií testují metodou, kterou Apple nazývá „testování při bezdrátovém brouzdání po Webu”, jež by měla lépe napodobovat skutečné používání notebooku.
Ten při tomto měření má jas displeje nastavený na 50 procent a prochází 25 nejoblíbenějších webů. To opakuje stále dokola, dokud se baterie nevybije, přičemž se též přehrává Flash video a připojení k Internetu se zajišťuje přes bezdrátové WiFi připojení. Výsledky se pochopitelně mohou lišit podle konkrétní konfigurace a používání, přesto se Apple domnívá (a prostřednictvím svého mluvčího to také řekl serveru TechCrunch), že nová metoda je maximálně realistická.
Nezbývá než počkat na další nezávislé testy, které vlastními metodikami změří výdrž baterie jak nových, tak loňský MacBooků Pro, teprve poté půjde dělat jasnější závěry, očividně ale existuje dost velká šance, že v praxi bude výdrž letošních modelů víceméně stejná jako těch loňských.
Macy použité v testech
Macworld otestoval všech pět nyní standardně nabízených modelů MacBooků Pro. Konkrétně se jednalo o dva 13“ stroje, z nichž ten levnější používá 2,4Hz procesor Core i5 a 320GB pevný disk, zatímco dražší model nese 2,7GHz procesor Core i7 (v obou případech jde o dvoujádrové procesory) a 500GB disk.
Patnáctipalcové MacBooky Pro jsou též dva, nižší model je vybavený 2GHz (čtyřjádrovým, stejně jako všechny ostatní 15“ a 17“ stroje) procesorem Core i7, 500GB diskem a samostatnou grafikou AMD Radeon HD 6490M s 256 MB vlastní RAM GDDR5. Vyšší 15“ model nasadil 2,2GHz procesor Core i7, 750GB disk a grafiku AMD Radeon HD 6750M s 1 GB vlastní RAM. A 17“ MacBook Pro má stejné vnitřní vybavení jako vyšší 15“ model, jen k němu přidává větší displej. Všechny tyto notebooky se standardně dodávají se 4 GB RAM DDR3 pracující na 1 333 MHz (loňské modely používaly 1066MHz RAM).
V testech Macworldu se tyto stroje porovnávaly se svými loňskými předchůdci, tedy se dvěma 13“ modely osazenými 2,4GHz a 2,66GHz procesory Core 2 Duo, dále s nejnižším a nejvyšším 15” modelem (ty používaly dvoujádrové procesory Core i5 na 2,4 GHz a Core i7 na 2,66GHz) a samozřejmě se 17“ loňským MacBookem Pro (v němž pracoval 2,53GHz Core i5). Do testů byly zařazeny též současný bílý MacBook (s 2,4GHz procesorem Core 2 Duo) a 13” MacBook Air (s 1,83GHz Core 2 Duo a s 256GB SSD diskem).
A aby se zjistilo, jak si nové notebooky povedou vůči stolním Macům, testovaly se rovněž 21,5” iMac s 3,06GHz dvoujádrovým procesorem Core i3 a 27” iMac s 2,8GHz čtyřjádrovým procesorem Core i5 (v jejich případě ovšem jde o stolní Nehalemy).
Výsledky výkonnostních testů
Všechny výše zmíněné Macy se testovaly pomocí benchmarkových testů Speedmark 6.5 zkoumajících výkon aplikací pod Snow Leopardem. (Pro srovnání se můžete podívat na loňské testy tehdejších 13“ MacBooků Pro a na výsledky loňských 15“ modelů, pro ně se však použily testy Speedmark 6, jež se poněkud liší.)
A teď se už podívejme, co Macworld zjistil, nejprve (vzhledem k výše zmíněným rozdílům v grafickém hardwaru) probereme výsledky 13“ MacBooků Pro:
Výkony nových 13” MacBooků Pro
Celkové skóre nejnižšího letošního 13“ modelu v testech Speedmark 6.5 bylo 140 bodů, tedy o 35 procent více proti 106 bodům jeho loňského předchůdce s 2,4GHz procesorem Core 2 Duo. Lepší byl i ve všech dílčích testech, s výjimkou testu 3D grafiky (to probereme níže). Největší rozdíl se projevil v testu kódování hudby z AAC do MP3 v iTunes, kdy letošní stroj byl o 57 procent rychlejší. A v testu kódování videa utilitou Hanbrake byl lepší o 47 procent.
Rozdíl mezi letošním 2,7GHz 13“ MacBookem Pro a jeho předchůdcem s 2,66GHz procesorem Core 2 Duo však již tak výrazný nebyl, 155 bodů proti 137 znamená nárůst jen o 13 procent. V testu iTunes byl letošní stroj rychlejší o 36 procent a v testu utility Handbrake o 28 procent.
Avšak v testu hry Call of Duty 4, měřícím výkon 3D grafiky, si nové 13” MacBooky Pro vedly hůře než jejich loňští předchůdci. Letošní 13“ stroje s grafikou Intel HD Graphics 3000 daly jen 26, respektive 27 snímků/s, zatímco 13“ modely s GeForce 320M zvládaly 33, respektive 34 snímků/s. Také bílý MacBook zobrazoval 33 snímků/s a MacBook Air dokonce 40 snímků/s.
Integrovaná grafika procesorů Sandy Bridge se tak zjevně GeForce 320M plně nevyrovná, rozdíl však není nijak propastný (7 snímků/s neboli 26 procent). Na Intel je to docela dobrý výsledek, všechny jeho dosavadní integrované grafiky zaostávaly mnohem víc, teprve s procesory Sandy Bridge se to zlepšilo. Je ale jasné, že 13” MacBooky Pro se pro náročné hry příliš nehodí. Na druhou stranu v testu Cinebench R11.5 daly letošní 13“ modely zcela stejné výsledky jako jejich předchůdci.
Pokud jde o srovnání s 13“ MacBookem Air (v němž pracuje procesor Core 2 Duo na 1,83 GHz), nejnižší letošní 13“ MacBook Pro měl proti němu o 31 procent vyšší celkové skóre, v Call of Duty 4 ovšem opět zaostal. V dílčích testech závislých hlavně na výkonu procesoru byl MacBook Pro přirozeně mnohem rychlejší, naopak v testech duplikace 1GB souboru a rozbalování zkomprimované 2GB složky byl zase lepši MacBook Air (díky svému SSD disku překonal všechny ostatní testované Macy a jeho disk zřejmě přispěl i k vyššímu výsledku 3D grafiky.)
Výsledky letošních 15” a 17” MacBooků Pro
MacBooky Pro s 15“ a 17“ obrazovkami už loni nasadily procesory s architekturou Nehalem, ovšem dvoujádrové, zatímco letošní 15“ a 17“ modely již používají čtyřjádrové čipy Sandy Bridge. A v testech se to samozřejmě projevilo.
Nižší 15“ MacBook Pro se 2GHz čtyřjádrovým procesorem Core i7 byl proti svému předchůdci s 2,4GHz (dvoujádrovým) procesorem Core i5 celkově rychlejší o 33 procent (175 proti 132 bodům). V kódování videa utilitou Handbrake došlo ke zrychlení o 51 procent a v kódování huby v iTunes o 24 procent. Výsledky v testech duplikace souboru a rozbalování ZIP archívu však vyšly téměř shodné, protože se stále používají klasické pevné disky s 5 4000 otáčkami za minutu.
Vyšší 15“ model a 17“ MacBook Pro mají velmi podobné specifikace, oba používají 2,2GHz čtyřjádrový procesor Core i7 a shodný 750GB disk. V celkovém skóre vyšší 15“ MacBook Pro svého předchůdce překonal o 38 procent (s 209 proti 151 bodům) a letošní 17“ model byl celkově lepší dokonce o 53 procent (zvýšil své skóre na 210 bodů, zatímco loňský 17“ MacBook Pro zvládl jen 137 bodů).
Pokud jde o výkony v 3D grafice (tedy ve hře Call of Duty 4), letošní nižší 15“ model byl horší než ten loňský, dal jen 51 snímků/s, zatímco jeho předchůdce 63 snímků/s, Radeon HD 6490M tak na GeForce GT 330M očividně nestačil.
Zcela opačně tomu bylo u vyššího 15“ a u 17“ modelu, které nesou Radeon HD 6750M s 1 GB vlastní RAM. Oba stroje totiž dokázaly zobrazovat 81 snímků/s, zatímco GeForce GT 330 odpovídajících loňských modelů zvládala jenom 62 snímků/s, nová grafika AMD tak byla o 31 procent výkonnější.
Porovnání s iMacy
Zajímavě dopadlo rovněž srovnání s iMacy, tedy se stolními modely obdobné cenové kategorie. Smysl má samozřejmě porovnávat jen 15“ a 17“ MacBooky Pro, protože iMacy dnes všechny mají samostatné grafiky a všechny používají stolní procesory Nehalem.
Nižší 2GHz 15” MacBook Pro překonal základní 21,5“ iMac s dvoujádrovým 3,06GHz procesorem Core i3 v celkovém skóre pouze o jediný bod, přičemž Call of Duty 4 a úlohy zatěžující pevný disk se zpracovávaly rychleji na iMacu. To nepřekvapí, protože iMacy používají rychlejší 7200otáčkové pevné disky a také grafika Radeon HD 4670 v 21,5“ iMacu byla výkonnější (o 27 snímků/s).
Ovšem úlohy vytěžující především procesor se zpracovávaly rychleji na MacBooku Pro, zejména v úlohách schopných využívat více procesorových jader se projevilo, že MacBook Pro má čtyřjádrový procesor, zatímco iMac jen dvoujádrový.
Vyšší 15“ a 17“ MacBook Pro pak lze porovnávat s 27“ iMacem osazeným 2,8GHz stolním čtyřjádrovým procesorem Core i5. V tomto srovnání měly oba notebooky celkové skóre vyšší asi o 7 procent (210, respektive 209 bodů proti 196). V testu importu do Aperture, stejně jako v testech exportu z iMovie a v testu Photoshopu všechny tři stroje podaly stejné výkony.
Pokud jde o 3D grafiku, v Call of Duty 4 si nejlépe vedl 27“ iMac s 88 snímky/s, ovšem MacBooky Pro s 81 snímky/s za ním zaostaly jenom o 9 procent (27“ iMac používá grafickou kartu Radeon HD 5750 s 1 GB RAM, zatímco soupeřící notebooky nesou Radeon HD 6750M se stejně velkou pamětí). V testu Cinebench R11.5 však byly MacBooky Pro s Radeonem HD 6750 dokonce lepší než 27“ iMac (dosáhly 35 a 36 bodů, zatímco iMac jen 32).
Závěrečné shrnutí
Když výsledky testů Macworldu shrneme, nové MacBooky Pro jednoznačně podávají vyšší výkony, celková skóre v testech Speedmark 6.5 byla proti jejich loňským předchůdcům vyšší o 13 až 53 procent. Nepřekvapivě se největší rozdíly projevily v úlohách, kde záleží hlavně na výkonu procesoru, tam došlo ke zrychlení o desítky procent, někdy i více než o 50 procent.
A samozřejmě v dílčích testech dobře optimalizovaných pro využití více jader (jako je například MathematicaMark 7) se u 15“ a 17“ modelů výkon téměř zdvojnásobil díky přechodu ze dvoujádrových na čtyřjádrové procesory, ovšem takových úloh je v praxi poměrně málo.
Rozdíly mezi procesory Core 2 Duo a Sandy Bridge ale nebyly zase až tak výrazné, což je dáno tím, že výkon ovlivňují i další komponenty vedle procesoru, především pevné disky a ty se nezměnily. To, jak disk ovlivní celkový výkon, ukazuje srovnání s MacBookem Air, který díky svému SSD disku dával mnohem lepší výsledky, než by odpovídalo jeho poměrně slabému procesoru.
Nové stroje s procesory Sandy Bridge navíc mají stejné nebo i nižší taktovací frekvence než jejich předchůdci, přesto podávají lepší výkony, zjevně tak nové procesory poskytují vyšší výkon na takt, což by se mělo příznivě odrazit na spotřebě energie, ale to ukážou teprve další testy. (Díky technologii Turbo Boost 2.0 ovšem za určitých okolností mohou procesory Sandy Bridge svou taktovací frekvenci značně zvýšit.)
Samostatnou kapitolu představuje výkon grafiky, zde se nové MacBooky Pro dělí na dvě zcela rozdílné skupiny. Tu první tvoří 13“ modely využívající integrovanou grafiku Intelu. Proti minulosti sice již podává ve hrách téměř použitelné výkony, ale oproti GeForce 320M loňských modelů jde o zhoršení, rychlejší procesory ovšem jejich celkový výkon zvyšují.
U 15“ a 17“ modelů se výkon grafiky liší podle použitého hardwaru. Zatímco levnější 15” MacBook Pro s Radeonem HD 6490M byl slabší než loňské stroje s GeForce GT 330M, naopak vyšší 15“ a 17“ model s Radeonem HD 6750M se svým výkonem blíží 27“ iMacu.
A pokud jde o srovnání s iMacy, nižší 15” MacBook Pro se víc než vyrovná 21,5“ iMacu s Core i3 a nejvyšší modely MacBooků Pro v celé řadě dílčích úloh dokonce překonávají i 27“ iMac.
Když navíc uvážíme, že MacBooky Pro standardně používají 5400otáčkové disky, zatímco iMacy disky se 7 200 otáčkami, lze předpokládat, že po nasazení rychlejšího pevného disku či dokonce SSD disku (pomiňme teď jeho cenu), by mohly nové notebooky srovnatelné iMacy dokonce citelně překonat. A rozhraní Thunderbolt slibuje, že v brzké budoucnosti půjde připojovat velice výkonné periférie typu RAID polí a podobně.
Dá se samozřejmě očekávat, že letos Apple osadí procesory Sandy Bridge a rozhraním Thunderbolt také iMacy, takže i ty by měly zrychlit, ale v současnosti se 15” a 17“ MacBooky Pro stávajícím iMacům výkonnostně v podstatě vyrovnaly.
Ve zvláštním postavení se však ocitly 13“ MacBooky Pro, kterým díky svému SSD disku v řadě úloh „šlapou na paty“ 13“ MacBooky Air. A pokud Apple letos osadí též MacBooky Air procesory Sandy Bridge, zájem o MacBooky Air jistě dále posílí právě na úkor 13“ MacBooků Pro.
Nyní tak bude záležet hlavně na tom, co Apple hodlá udělat s ostatními Macy, snad se to vyjasní do června, kdy na konferenci WWDC 2011 pravděpodobně nejenom představí konečnou verzi Mac OS X Lion, ale mohl by také nastínit, jak hodlá dále rozvíjet Macy.