Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Vylaďte si Mail
8. dubna 2004, 00.00 | Aplikace Mail je standardně dodávána s Mac OS X, tudíž se jedná o nejjednodušší cestu, jak s emaily začít pracovat. Pokud je to i váš primární emailový klient, určite oceníte dnešní přehled nejzajímavějších vylepšení pro tento program.
Aplikace Mail je standardně dodávána s Mac OS X, tudíž se jedná o nejjednodušší cestu, jak s emaily začít pracovat. První verze Mailu neoplývala rychlostí a neoblíbený "beach ball" byl vidět více než často. Naštěstí verze dodávaná s Pantherem již tyto neduhy nemá a jedná se o vyspělou aplikaci. I přesto je pořád pár detailů, které se dají vylepšit. A na to, jak si Mail přizpůsobit svým potřebám, se dnes podíváme. První tři aplikace (Mail Enhancer, Mail Priority a Mail.appetizer) se po vyinstalování objeví jako další záložka předvoleb Mailu. Po instalaci je můžete najít ve složce ~/Library/Mail/Bundles/, odkud je můžete posléze odinstalovat, resp. smazat, v případě, že vás neosloví. Všechny vybrané programy jsou freeware, takže platební karty dnes potřebovat nebudete.
Mail Enhancer
http://home.insightbb.com/~n9yty1/MailEnhancer/
freeware
Mail Enhancer je malá utilita, která má pouze čtyři položky v menu, ale o to zajímavější.
Show activity viewer when doing a manual mail check:
V Mailu můžete mít Activity viewer buď zapnutý či vypnutý, při stahování emailů je ideální ho mít aktivní a mít přehled o stahovaných zprávách, ale při práci naopak překáží. Pokud hledáte lepší řešení, zkuste zaškrtnout první volbu v předvolbách Mail Enhanceru. Při manuální kontrole emailů se objeví Activity viewer, takže máte přehled o stahovaní a eventuelních problémech na serveru, ale po dokončení Activity viewer zmizí.
Display a status dialog after doing a manual mail check:
Při zaškrtnutí se po manuální kontrole otevře status okno ukazující množství stažených emailů.
Dock icon count shows all unread instead of just inbox unread:
Ikonka Mailu v Docku ukazuje počet nepřečtených emailů v Inboxu. Pokud vám to nevyhovuje a rádi byste měli přehled o všech nepřečtených zprávách i v podadresářích (vyjma složek Junk, Out, Drafts, Sent a Trash), je toto nastavení určené vám.
Automatically update signature to match sending address:
Na závěr to nejlepší - jestliže používáte více emailových adres a signatur, určitě vám chybí možnost přiřadit podpis k emailovému účtu natrvalo. V tuto chvíli musíte ručně nastavovat podpis pokaždé, když píšete novou zprávu. Mail Enhancer naštěstí umí automaticky přiřazovat podpisy ke zvoleným emailovým adresám. Stačí mít podpisy pojmenované stejně jako emailové adresy, ke kterým patří. Když máte email , jméno signatury musí být totožné, čili . Mail Enhancer udělá zbytek za vás. Aby synchronizace fungovala korektně, je potřeba mít v záložce Signatures v předvolbách povoleno "Show signature menu on compose window".
MailPriority
http://home.tiscalinet.ch/david.frank/projects/mailpriority/
freeware
Co nám nabízí MailPriority? Jak už název napovídá, umožní Mailu nastavovat odchozím zprávám důležitost (žádnou, nebo v rozmezí 1 - 5) a přijaté emaily podle důležitosti dokáže obarvit. Mail bez tohoto rozšíření důležitost u emailů naprosto ignoruje. Mimo jiné také můžete u odesílané zprávy nastavit žádost potvrzení o přijetí emailu příjemcem - funguje pouze v případě, že příjemce má emailový klient podporující tuto službu. A ještě poslední věc, MailPriority také umí měnit barvu zpráv bez ohledu na jejich důležitost - stačí kliknout pravým tlačítkem myší na zprávu, kterou chceme obarvit, a z menu Colorize vybrat barvu (černá, červená, modrá nebo zelená).
Mail.appetizer
http://www.bronsonbeta.com/
public beta
Mail.appetize se vám po instalaci, stejně jako předchozí dvě aplikace, umístí v předvolbách Mailu. Hned po přijetí zprávy se objeví průhledné oznámení (stejné jako když měníte hlasitost či jas pomocí klávesnice). To ukáže odesílatele, předmět a prvních pár řádek zprávy a vy se můžete rozhodnout, zda daný email vyžaduje vaši okamžitou pozornost, či nikoliv. Dozvíte se, kdo vám píše, a přitom ani nemusíte přepínat do Mailu. V předvolbách lze nastavit průhlednost a dobu zobrazení. Přestože se jedná o beta verzi, nezaznamenal jsem žádné problémy.
Unread
http://www.schartworks.com/utilities/theunread/
freeware
Unread se vám po spuštění usídlí v horním menu a ukazuje počet nepřečtených zpráv (buď v Inboxu, nebo ve všech složkách). Po rozevření nabídky vám ukáže detailnější informaci o jednotlivých podadresářích a množství nepřečtených zpráv v nich. Unread funguje pouze při zapnutém Mailu, takže je určen spíše pro uživatele, co mají standardně schovaný Dock a tudíž nevidí upozornění na přečtené zprávy přímo na ikonce Mailu.
MailTicker
http://www.sebastian-krauss.de/software/
freeware
Malý prográmek, který je ideální pro všechny, co nemají nejrychlejší připojení a chtějí mít kontrolu nad emaily ještě předtím, než si je stáhnou. MailTicker v pravidelných intervalech kontroluje obsah nastavených POP3 schránek a upozorní vás na nové zprávy na serveru. V případě nových zpráv vám ukáže odesílatele a předmět emailu a vy se můžete rozhodnout, zda chcete zprávu stáhnout či smazat. Nejvíce jsem MailTicker využil při připojení Powerbooka přes GPRS na cestách, kdy příjem desetimegové zprávy nevyjde zrovna levně a ještě vás stojí nemálo času. Takhle stačí zprávu smazat ze serveru a požádat odesílatele, ať ji pošle později znovu, až budete třeba v kanceláři.
Mail Scripts
http://homepage.mac.com/aamann/Mail_Scripts.html
freeware
Jestli vás předchozí výčet aplikací příliš neuspokojil, zkuste si alespoň stáhnout Mail Scripts - jedná se balík devíti appleskriptů se zajímavými funkcemi. Umožní vám například zálohovat zvolený Mailbox, zvolit čas odeslání zprávy či odeslat všechny emaily ve složce Drafts. Funkce jsou přístupné přes script menu přímo v Mailu.