Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Vyšel časopis Wired jako aplikace pro iPad
28. května 2010, 00.00 | Známý časopis Wired se poprvé objevil v rozšířené elektronické podobě jako aplikace iPadu. Obsah sice byl připraven nástroji Adobe, ale nová omezení Applu si vynutila přepracování užité technologie. A první údaje o počtu stažení vypadají docela nadějně.
Když letos v lednu Apple představil iPad, kladl značný důraz i na jeho roli elektronické čtečky. Zatím sice nelze jednoznačně říci, nakolik se v této úloze prosadil (přestože nabídka elektronických knih pro něj je široká, díky obchodu iBookstore Applu), ovšem velké naděje do něj kladou vydavatelé novin a časopisů, doufají, že by právě iPad mohl pomoci zastavit odliv čtenářů.
Avšak narozdíl od knih se noviny a časopisy nabízejí spíše v podobě specializovaných aplikací stažitelných z obchodu App Store. Oproti standardizovaným elektronickým publikacím totiž umožňují aplikace doplnění multimediálních a interaktivních prvků.
Condé Nast vsází na elektronickou distribuci časopisů
Výraznou úlohu v prosazování takových aplikací hraje v USA vydavatelství Condé Nast, jež už v březnu představilo svou první dávku časopisů pro iPad.
Asi nejdůležitější z nich je Wired, časopis zabývající se moderními technologiemi, právě ten by se měl stát vlajkovou lodí těchto snah. Na jeho rozšířené elektronické formě vydavatelství začalo pracovat již dříve, krátce po představení iPadu (o elektronické verzi časopisu se však počalo mluvit už loni v listopadu, kdy kolovaly pouze neurčité pověsti, že Apple chystá jakýsi tablet). Narozdíl od ostatních časopisů Condé Nast má právě Wired nabízet v elektronické verzi bohatý multimediální a interaktivní obsah.
Wired poprvé vyšel jako aplikace pro iPad
Původní plány vydavatelství mluvily o tom, že se Wired pro iPad objeví v červnu, ale nakonec první číslo dorazilo do App Store tuto středu.
Podle šéfredaktora časopisu využívá elektronické vydání pro iPad novou digitální publikační technologii Adobe, jež umožňuje současně připravovat jak tištěnou, tak elektronickou podobu publikace stejnými autorskými a designérskými nástroji (hlavní úlohu mezi nimi zaujímá nový InDesign CS5, u něhož Adobe zdůrazňuje právě podporu digitálního publikování).
Četné multimediální a interaktivní prvky
Díky tomu poskytuje aplikace pro iPad jak vizuální účinek tištěné publikace, tak též interaktivní prvky typu videa a animované grafiky. Například popis historie přistávání sond na Marsu dovoluje, aby čtenář sám zkoumal Rudou planetu, je možné ho uvést do studia hudebníka Trenta Reznora, aby si poslechl, jak skládá nové písně a může se podívat, jak studio Pixar připravovalo svůj nový animovaný film (a pravděpodobný příští hit) Příběh hraček 3.
Americkým uživatelům iPadu se nyní již nabízí červnové číslo časopisu v App Store za 4,99 USD, obsahuje třeba interaktivní mapu Marsu, zvukové klipy Trenta Reznora a řadu otočných 3D obrázků. Také se tam nachází Lamborghini, které se postupně skládá z dílů dohromady, když se prstem přejde po obrazovce iPadu. Dále aplikace předkládá například recenze nových LED televizorů, průvodce zahradničením pro technické nadšence a interaktivní procházku skladem zmrazených tkání. A interaktivní prvky zahrnují i některé reklamy.
Dodatečný obsah se pochopitelně projevil na velikosti aplikace, jež dosahuje na poměry App Store ohromných 527 MB. Apple zároveň usoudil, že jde o témata pro dospělé, a proto aplikaci zařadil do kategorie pro uživatele starší 17 let.
Názornou představu o tom, co první číslo časopisu Wired pro iPad obsahuje, si lze udělat z předváděcího videa, jež je však, poněkud ironicky, kódované ve Flashi, takže na iPadu nepůjde přehrát (přístroje s iPhone OS Flash nepodporují a Apple dal jasně najevo, že ani podporovat nebudou).
Složité zápolení s omezeními Applu pro vývojáře aplikací
Ovšem hodně spletitý byl i vznik samotné aplikace. Jak už víte, Condé Nast na tom od počátku spolupracovalo s Adobe, a tak se přirozeně využíval Flash a platforma AIR. Avšak nic z toho se pod iPhone OS, tedy ani na iPadu (provozujícím iPhone OS 3.2) nedá použít. Adobe proto jako řešení, jak obejít omezení Applu, nasadila nástroj Packager for iPhone, schopný vygenerovat z Flash aplikací kód aplikací iPhone OS.
Jenže v polovině dubna Apple upravil licenční ujednání pro chystaný iPhone OS 4 tak, že v podstatě zakázal používat k vývoji aplikací křížové kompilátory, k nimž patří i Packager, licenční podmínky jasně stanoví, jaké vývojové nástroje se smí užívat, aby byla aplikace přijata do App Store. Původní aplikace časopisu Wired by nebyla neprošla.
V deníku Wall Street Journal se objevila zpráva, co musely Adobe a Condé Nast udělat, aby vyhověly novým podmínkám Applu.
V podstatě bylo nutné napsat vlastní aplikaci znovu od začátku v Objective-C, k přípravě obsahu ovšem nadále slouží software Adobe. Nová aplikace má stejné schopnosti jako ta původní a plánuje se její další vylepšování, třeba o sociální a vyhledávací funkce a možnost brouzdat přímo z ní po Webu. Současnou podobu aplikace je proto třeba považovat za verzi 1.0, která se bude postupně rozvíjet.
Pro Condé Nast je to ovšem nepříjemné, protože původně počítalo, že s technologiemi Adobe bude moci nabízet stejnou elektronickou verzi časopisu Wired pro různé platformy a cílová zařízení. To však nové podmínky Applu nedovolují, zřejmě bude muset vyvíjet dvě různé elektronické verze, ale vzhledem k rozšířenosti iPadu se to nejspíš stejně vyplatí.
První čísla o počtu stažení vypadají pro Wired dobře
Cena za elektronickou verzi pro iPad je však zatím dost vysoká, zájemce zaplatí skoro 5 USD, přičemž roční předplatné tištěného vydání v USA přijde jen na 10 USD (při zasílání časopisu mimo USA cena prudce vzrůstá).
Condé Nast to chce vyřešit tím, že od podzimu začne nabízet předplatné elektronické verze prostřednictvím iTunes Store, pak by to mělo vycházet již výhodněji. A další čísla časopisu pro iPad budou tvořit součást knihovny v rámci jedné aplikace App Store.
Velký objem dat a vysoká cena pochopitelně budily obavy, jaký bude zájem čtenářů o tuhle formu časopisu, ale podle včerejší zprávy se už za první den stáhlo 24 000 kopií.
To představuje na poměry elektronických časopisů neobyčejně vysoké číslo (pro srovnání, jiný časopis Condé Nast, GQ, zaznamenal na iPadu do minulého týdne pouhých 365 stažení, proti tištěné verzi ovšem nenabízí skoro nic navíc).
A znamená to též nemalý finanční přínos, po odpočtu podílu Applu (bere si 30 procent jako u všech aplikací) tak Condé Nast utrží skoro 84 tisíc USD. Tyto výsledky ho samozřejmě naplnily optimismem a tvrdí, že aplikace pro iPad nebude mít velký vliv na prodej tištěné verze a slibuje, že budoucí verze aplikace toho nabídne ještě více.
Více ukáže až zájem čtenářů o další čísla
Teď však bude záležet na tom, jak se bude zájem čtenářů vyvíjet dál. K prvotní vlně zájmu nepochybně přispěl bohatý dodatečný obsah doplněný o zmíněné interaktivní prvky, jimž navíc udělala reklamu skoro všechna média.
Když se uváží, že se v USA prodalo hodně přes milion iPadů, potom uvedená čísla znamenají, že jen něco málo přes 2 procenta jejich vlastníků bylo natolik zvědavých, aby si aplikaci koupilo. Teprve zájem o následující čísla ukáže, nakolik bude tato forma distribuce úspěšná a zda jsme skutečně svědky významné změny ve způsobu vydávání časopisů.