Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Výsledky průzkumu NetApplications za duben
6. května 2009, 04.00 | Dubnový průzkum složení uživatelů Webu ukazuje, že se zastoupení Maců a Safari nemění, zatímco podíl iPhonu a zejména iPodu touch citelně roste, naopak podíl Windows a IE slábne.
Opět uplynul měsíc, takže firma NetApplications vydala nové výsledky svého pravidelného průzkumu složení uživatelů Webu. Tato firma sleduje přístup velkého množství uživatelů k mnoha různým webům, proto její průzkumy podávají poměrně věrný obraz o jejich složení.
Ve svých zprávách sice mluví o „tržních podílech“, ale vlastně jde o složení aktuální uživatelské základny, narozdíl od obvyklých průzkumů trhu, kdy se vychází z odhadů prodeje. Ovšem údaje NetApplications jsou cenné z toho hlediska, že poskytují dost spolehlivou představu o tom, jak byly v daném měsíci skutečně využívány jednotlivé platformy a webové prohlížeče.
Výtah dubnových výsledků s důrazem na platformy Applu přináší Ars Technica, několik poznámek nabízí též AppleInsider. A komentáře samotné NetApplications k aktuálním výsledkům najdete na této stránce.
A teď už se podívejme na konkrétní čísla:
Zastoupení operačních systémů
Pokud jde o podíl operačních systémů, používaných pro přístup k Webu (viz tento diagram), pokračovaly trendy z minulých měsíců.
Podíl Mac OS X
Mac OS X měl podíl 9,73 procenta, proti minulému měsíci, kdy dosáhl 9,77 procenta, tak nepatrně ztratil, ale vzhledem ke statistickým chybám lze spíše říci, že se podíl Maců v podstatě nemění. To v zásadě odpovídá dosavadním finančním výsledkům Applu, z nich rovněž vychází stagnace či dokonce nepatrný pokles prodeje Maců.
Zdá se tedy, že na překročení psychologické hranice 10 procent si Macy budou muset ještě nějaký čas počkat. Stále ovšem zůstávají druhou nejpoužívanější platformou.
NetApplications již bohužel neudává podíl Maců s Intely a s PowerPC, proto se o zastoupení obou procesorových platforem už z jejích průzkumů nic nedozvíme, ale místo toho sleduje zastoupení jednotlivých verzí Mac OS X.
Z příslušného diagramu plyne, že z Mac OS X 10.5 (Leopard) přistupovalo 6,17 procenta účastníků průzkumu, zatímco z Mac OS X 10.4 (Tigera) jen 2,55 procenta (další necelé jedno procento připadá na Mac OS X bez udání verze), Leopard již tedy získal výraznou převahu a jeho podíl proti minulým měsícům pořád vzrůstá, ačkoli už jenom poměrně pomalu.
Ostatní osobní platformy
Co se týče ostatních operačních systémů, Windows samozřejmě zůstávají i nadále tou nejrozšířenější platformou, ale jejich podíl opět klesl, tentokrát dokonce na 87,9 procenta, poprvé tak spadla pod 88 procent.
Nejužívanější verzi Windows pořád představují Windows XP, s podílem 62,21 procenta, zatímco z Visty přistupovalo 23,9 procenta uživatelů. Podíly Visty tedy sice stále roste, avšak jen velice pomalu, přírůstek se pohybuje jenom v několika desetinách procenta za měsíc.
Téměř všechny starší verze Windows jsou na ústupu, pouze Windows 2000 si zachovala podíl nad 1 procento, zato však citelně vzrostl podíl chystaných Windows 7. Ta se sice stále nacházejí ve stádiu beta verze (ovšem přístupné velkému počtu lidí), přesto si již dokázala získat podíl ve výši 0,24 procenta. To naznačuje, že jsou už poměrně stabilní a rychle si získávají oblibu.
Mobilní platformy
V přístupu k Webu však začínají získávat na významu mobilní platformy. Zde nadále hraje nejdůležitější roli iPhone, NetApplications ho totiž vykazuje jako samostatný operační systém.
iPhone si s podílem 0,55 procenta zase připsal několik setin procenta navíc oproti minulým měsícům. Ale v dlouhodobějším měřítku jeho zastoupení vzrostlo docela výrazně, loni v listopadu činil podíl iPhonu 0,37 procenta, za půl roku se tedy zvýšil na jedenapůlnásobek.
Ještě prudší nárůst podílu však vykázal další přístroj s iPhone OS X, totiž iPod touch. Jak ukazuje tenhle diagram, od loňského listopadu se jeho podíl na přístupech k Webu ztrojnásobil, v dubnu se zasloužil o 0,15 procenta přístupů, zatímco loni v listopadu to bylo jenom 0,05 procenta. Podíl iPodu touch tak sice zůstává mnohem menší než podíl iPhonu, avšak vykazuje mnohem prudší růst, to souhlasí s tím, že se meziročně prodej tohoto přístroje téměř zdvojnásobil a jak vidět, většina jeho uživatelů s ním přistupuje k Webu.
Z ostatních mobilních platforem stojí za pozornost především Android Googlu, jehož podíl už dosáhl 0,07 procenta. Jeho zastoupení se tak shoduje s Javou ME, přestože ta se nabízí na mnoha mobilních telefonech již řadu let, zatímco Android je stále teprve na začátku a dosud se prodává jen několik málo telefonů jím vybavených (a podíly platforem Symbian a Windows Mobile v průzkumu NetApplications zůstaly dokonce za ním, přestože se nacházejí na mnoha různých zařízeních).
Lze tedy přepokládat, že až se počet přístrojů s Androidem zvýší, jeho podíl dále poroste (k tomu by mohla přispět též nová verze 1.5 „Cupcake“) a zřejmě právě on bude nejvážnějším konkurentem iPhonu.
NetApplications od letošního roku věnuje mobilním platformám zvýšenou pozornost, dokonce pro ně vytvořila samostatnou kategorii, avšak tato data jsou bohužel přístupná jen v rámci placených služeb, zde se tedy musíme spokojit pouze s obecnějšími údaji, ale i ty hodně vypovídají o základních trendech.
Zastoupení webových prohlížečů
NetApplications také zkoumá, s jakými prohlížeči uživatelé brouzdají po Webu, rozložení sil mezi těmi nejdůležitějšími dobře ukazuje tenhle kruhový diagram, tady pak najdete zastoupení jednotlivých verzí.
Safari
Safari využívalo 8,21 procenta účastníků průzkumu, proti březnu se tak jeho podíl prakticky nezměnil (tehdy činil 8,23 procenta), ale ve srovnání s únorovými 8,02 procenta se mírně zvýšil.
Safari stále zůstává především prohlížečem užívaným na Macích, protože Safari pro Windows je okrajovým prohlížečem. Safari 3.1 a 3.2 pro Windows dohromady pořád mají podíl jen málo přes 0,3 procenta, to se tedy již v podstatě nemění, ale o docela významný přírůstek se zasloužila veřejná beta verze 4.0, tu pod Windows používalo 0,11 procenta účastníků průzkumu.
Co se týče Safari pod Mac OS X, nejvyšší podíl (4,29 procenta) měla verze 3.2, následovaná verzí 3.1 (1,9 procenta), s beta verzí 4.0 k Webu z Maců přistupovalo 0,80 procenta uživatelů.
Ostatní prohlížeče
Pokud jde o ostatní prohlížeče, Microsoft Explorer i nadále ztrácel, v dubnu jeho podíl činil už jenom 66,1 procenta, proti březnovým 66,82 procenta tak zase ztratil poměrně hodně, nepomohlo mu ani vydání verze 8.
Podíl IE8 v dubnu činil 3,99 procenta, meziměsíčně se téměř zdvojnásobil, přesto zatím jeho zastoupení zůstává dost slabé (to se zřejmě změní, až bude zařazen do automatických aktualizací), stále převažuje IE7 a nezanedbatelný podíl si (bohužel) pořád drží IE6, oba ovšem postupně ztrácejí jak na úkor IE8, tak konkurenčních prohlížečů.
Naopak stále roste podíl Firefoxu, v dubnu ho používalo 22,48 procenta účastníků průzkumu, což proti březnovým 22,05 procenta znamená docela citelný nárůst. A co se týče zastoupení jednotlivých verzí Firefoxu, již plně převládá Firefox 3.0, s 20,25 procenta, zatímco Firefox 2.0 s 1,9 procenta pomalu odchází ze scény.
Je ovšem jasně vidět, že Firefox nebyl jediný prohlížeč, který se zasloužil o oslabení podílu IE, zvýšilo se totiž též zastoupení prohlížeče Google Chrome. Jeho dubnový podíl dosáhl 1,42 procenta, to už je proti 1,23 procenta v předchozím měsíci docela významné a rychlost růstu jeho podílu se stále zvyšuje.
Závěrečné zhodnocení
Z dubnových výsledků NetApplications plyne, že se podíl Maců (alespoň mezi uživateli Webu) v podstatě nemění, což se shoduje s výsledky průzkumů trhu a s oficiálními údaji Applu. Ovšem i to se dá za současné situace považovat za úspěch a jestli Apple skutečně přijde s levnějšími Macy, možná se mu jeho podíl přece jen povede zase zvýšit.
Podíl Windows se sice nadále snižuje, ale stále zůstávají nejpoužívanější platformou a po vydání Windows 7 nelze vyloučit, že se jejich postavení opět posílí, poměrně významné zastoupení beta verze napovídá, že by Windows 7 skutečně mohla být úspěšná.
Dubnové výsledky však potěšily také příznivce Linuxu, který poprvé překonal jednoprocentní hranici, ale teprve následující měsíce ukážou, jde-li o dlouhodobější trend.
V oblasti mobilních platforem jasně vede iPhone, velice rychle však roste i zastoupení iPodu touch. A lze oprávněně předpokládat, že po vydání ostré verze firmwaru 3.0 a po uvedení nového hardwaru letos v létě se podíl mobilní platformy Applu bude ještě zvyšovat.
Asi nejvýznamnější konkurencí Applu na poli mobilního přístupu k Webu bude Android, který už teď dosáhl podílu srovnatelného s ostatními zavedenými systémy (kromě iPhonu) a jestliže se dosavadní trend udrží, brzy je významně předčí.
V případě webových prohlížečů zůstává zastoupení Safari v podstatě stejné, což logicky plyne z toho, že nemění ani podíl Mac OS X. Safari je pořád především prohlížečem pro Mac, pod Windows má jen nepatrné zastoupení, o jehož mírné zlepšení se zasloužila veřejná beta verze 4.0, jež se poměrně dobře uchytila též na Macích.
U ostatních prohlížečů pokračují trendy z minulých měsíců, podíl IE stále oslabuje a nezměnila to ani verze 8, naopak posilují jak Firefox, tak také Chrome.