Výsledky průzkumu NetApplications za leden 2009 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Výsledky průzkumu NetApplications za leden 2009

4. února 2009, 02.00 | Data za leden z průzkumu NetApplications sledujícího složení uživatelů Webu ukazují další nárůst podílu Maců a iPhonu.

Skončil první měsíc letošního roku a tak zde opět máme výsledky průzkumu firmy NetApplications, jež sleduje zastoupení jednotlivých platforem a webových prohlížečů mezi uživateli Webu. Firma získává data asi od 160 milionů návštěvníků Webu a využívá i mnohé další zdroje dat, což by mělo poskytovat poměrně objektivní přehled o aktuálním složení uživatelů.

Ars Technica shrnuje nejdůležitější závěry z hlediska podílu Maců, se svým zhodnocením přichází rovněž AppleInsider.

Lednová data jsou zajímavá též kvůli tomu, že se v nich již neprojevuje zkreslující vliv vánočních svátků (viz výsledky průzkumu za prosinec 2008). Zjistěme tedy, co z nich vyplývá:

Podíly operačních systémů

Data NetApplications dovolují určit, z jakých platforem uživatelé k Webu přistupují, na což se teď podíváme blíže.

Podíl Mac OS X

Co se týče podílu Maců, nepotvrdily se předpoklady, že po Vánocích podíl Maců klesne (NetApplications varovala, že se během vánočního volna mohl zvýšit podíl Maců, protože více lidí přistupovalo k Webu z domova, kde jsou Macy zastoupeny silněji než v podnicích), naopak se podíl Mac OS X opět rekordně zvýšil na 9,93 procenta, co znamená nárůst o 0,3 procenta proti prosinci. (Dobře to ilustruje tenhle kruhový diagram).

01mm03022009f.jpg

Ještě zajímavější je meziroční srovnání, v lednu 2008 dosáhl podíl Maců tehdy rekordních 7,57 procenta (poté zase poněkud klesl, ale od května 2008 už zaznamenává setrvalý růst).

02mm03022009f.jpg

Bohužel, NetApplications změnila metodiku měření a již nevykazuje zvlášť Macy s procesory Intel a s procesory PowerPC, místo toho rozlišuje verze Mac OS X, samostatně udává podíl Mac OS X 10.4 (Tigera) a Mac OS X 10.5 (Leoparda). Kromě toho vykazuje ještě stroje s Mac OS X, u nichž nebyla verze systému oznámena. (Zastoupení jednotlivých verzí operačních systémů zobrazuje tento diagram.)

03mm03022009f.jpg

Nemůžeme si tak už udělat obrat o poměru zastoupení obou procesorových platforem (lze ovšem předpokládat, že podíl PowerPC strojů bude stále klesat), zase však vidíme poměr mezi Leopardem a Tigerem. Leopard již výrazně převažuje, s podílem 5,28 procenta (na tom se zřejmě podílejí též silné prodeje nových Maců, které se s ním dodávají).

Pořád však zůstává dost Maců s Tigerem, ty se zasloužily o 2,4 procenta. A jedno procento tvořily stroje s Mac OS X bez udání verze. (Do celkového podílu se musí započítat ještě počítače označené jako „MacIntel“ a „Mac OS X Mach-O“, kvůli zmíněné změně metodiky tak nelze považovat údaje o verzích Mac OS X za zcela spolehlivé, příští měsíc snad už budou věrohodnější.)

Podíl Maců tedy nadále stoupá (NetApplications sice umí rozlišovat jednotlivé přístupy k Webu i podle regionální příslušnosti, ale zdarma zveřejňovaná data platí pro celý Web, na růstu podílu Maců se ovšem nepochybně podílejí hlavně zákazníci z USA a možná také ze západní Evropy) i v období, kdy již můžeme vyloučit různé anomálie.

A zjevně se dosud neprojevil ani vliv současných ekonomických problémů, avšak na nějaké dalekosáhlé závěry je přece jen ještě brzo. Pokud by se však stávající trend udržel, lze předpokládat, že Macy brzy dosáhnou psychologické hranice 10 procent.

Ostatní operační systémy

Nárůst podílu Maců šel především na úkor Windows, jež oslabila na 88,26 procenta (z prosincových 88,68 procenta). Meziročně klesl podíl Windows o 3,24 procenta, což už představuje docela významné číslo (přesto si však Windows nadále zachovávají výraznou převahu).

Nejrozšířenější verzí Windows stále zůstávají Windows XP s 63,76 procenta, proti prosincovým 65,22 procenta jejich podíl opět mírně oslabil, a to především ve prospěch Visty (jež vystoupala na 22,48 procenta z 21,12 procenta v prosinci).

Vista tak svůj podíl pořád zvyšuje jen poměrně pozvolně, těžko mluvit o nějakém závratném úspěchu a vzhledem k tomu, že se možná ještě letos dočkáme Windows 7, už asi své postavení příliš neposílí. (Mimochodem, beta verzi Windows 7 používalo v lednu 0,1 procenta sledovaných návštěvníků Webu.)

Nijak si však nepolepšil Linux, naopak, jeho lednový podíl 0,83 procenta je stejný jako údaj z listopadu (v prosinci sice z Linuxu přistupovalo 0,85 procenta sledovaných uživatelů, ovšem takovéto rozdíly se již pohybují na hranici statistické chyby).

Podíl iPhonu

NetApplications vykazuje iPhone jako samostatný operační systém, z něj v letošním lednu přistupovalo 0,48 procenta uživatelů, což znamená mírný nárůst proti 0,44 procenta v prosinci, avšak ve srovnání s 0,13 procenta v lednu 2008 se jeho podíl zvětšil skutečně významně (na čemž se samozřejmě podílí především uvedení iPhonu 3G.). V pořadí základních operačních systémů se nadále drží na čtvrtém místě a oproti třetímu Linuxu už nemá zdaleka tak velký odstup.

Proti ostatním mobilním platformám získal iPhone již skutečně značný náskok, Windows Mobile (v diagramech NetApplications uváděná jako Windows CE) zaostávají daleko vzadu s 0,05 procenta.

V budoucnosti by ovšem do těchto podílů mohly výrazněji promluvit přístroje s operačním systémem Android, ty se sice v lednu 2009 zasloužily jen o 0,03 procenta přístupů, jenže to byly spíše prototypy, až v průběhu letošního roku se ukáže, jaký budou mít telefony s Androidem nástup.

Podíly webových prohlížečů

NetApplications rovněž sleduje jednotlivé prohlížeče, s nimiž uživatelé brouzdají po Webu, nejprve se podívejme, jak si vede Safari:

Zastoupení Safari

Jak ukazuje tento diagram, podíl Safari zase vzrostl, v lednu činil 8,29 procenta, oproti 7,93 procenta v prosinci. Za nárůst svého zastoupení ovšem Safari vděčí převážně růstu podílu Maců, protože verze Safari 3.1 a 3.2 pro Windows daly dohromady 0,34 procenta (oproti 0,3 procenta v prosinci tedy došlo k jistému nárůstu, stejně však pod Windows tento prohlížeč zůstává okrajovým).

Na Macu již výrazně převažuje Safari 3.2 (tohle vše ukazuje diagram zastoupení jednotlivých verzí webových prohlížečů) s podílem 4,26 procenta, významný podíl si rovněž stále drží Safari 3.1 s 2,89 procenta.

04mm03022009f.jpg

Ostatní prohlížeče

Co se týče ostatních webových prohlížečů, Internet Explorer zaznamenal další pokles, spadl na 67,55 procenta (z prosincových 68,15 procenta). Snížení podílu Internet Exploreru však tentokrát připadá hlavně na vrub posílení Safari (a tedy podílu Maců), protože Firefox oproti prosinci přidal jen 0,2 procenta, jeho podíl za leden činil 21,53 procenta. (Zase se však zvětšilo zastoupení Firefoxu 3.0, ten posílil na 18,3 procenta oproti prosincovým 17,18 procenta.)

Podíl Google Chrome ve výši 1,12 procenta (všech verzí dohromady, stabilní verze 1.0 se zasloužila o 1,08 procenta, zbytek připadá na vývojovou verzi 2.0 a na předchozí beta verze) se od prosince (s 1,04 procenta) zvýšil jen nepatrně, nárůst se opět pohybuje blízko hranice statistické chyby. Podíly zbývajících prohlížečů (to znamená zejména Opery) zůstávají v podstatě stejné.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: