Výsledky průzkumu NetApplications za únor 2009 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Výsledky průzkumu NetApplications za únor 2009

5. března 2009, 00.00 | Průzkum firmy NetApplications sledující složení uživatelů Webu ukazuje za únor stagnující podíl Mac OS X, největší pozornost však přitahuje nová analýza mobilních platforem, kde nadále výrazně převažuje iPhone.

Skončil měsíc únor, takže firma NetApplications, jež sleduje zastoupení jednotlivých platforem a webových prohlížečů mezi uživateli Webu, opět zveřejnila zjištěné výsledky za minulý měsíc. Firma získává údaje asi od 160 milionů návštěvníků Webu a využívá i mnohé další zdroje dat, což by mělo poskytovat poměrně objektivní přehled o aktuálním složení uživatelů.

Stručný výtah z výsledků průzkumu předkládá AppleInsider, podrobnější údaje lze získat přímo na příslušném webu NetApplications, který nabízí diagramy s výsledky pro jednotlivé sledované kategorie.

NetApplications opět poněkud změnila metodiku svých průzkumů, přidala totiž novou kategorii pro sledování mobilních zařízení schopných přistupovat k Webu, takže samozřejmě největší pozornost vzbudily právě tyto výsledky. Na ně se níže podíváme podrobněji, teď probereme „tradiční“ výsledky pro platformy osobních počítačů.

Výsledky pro platformy osobních počítačů

Přístupy k Webu z osobních počítačů daly pro únor 2009 následující hodnoty:

Podíl Mac OS X

Co se týče podílu Maců mezi uživateli Webu, tentokrát se slavit nebude, oproti výsledkům za leden 2009 totiž podíl Mac OS X mírně klesl, v únoru činil 9,61 procenta, což znamená již ne úplně zanedbatelné oslabení vůči lednovým 9,93 procenta (viz tento diagram). Rozdíl tří desetin procenta sice není zrovna závratný, ale přece jen něco signalizuje, zřejmě značí, že prodeje nových Maců nebyly tak silné, aby se to ve výsledcích výrazněji projevilo. (To ovšem zase není tak překvapivé, protože ti, kdo si chtěli pořídit nové MacBooky a 15“ MacBooky Pro, si už je většinou koupili, zatímco nové 17“ MacBooky Pro teprve začínají přicházet na trh a prodeje stolních Maců pravděpodobně stagnovaly, protože většina potenciálních kupců čekala na nové modely.)

12mm04032009f.jpg

Macy tak stále ještě nepřekročily psychologickou hranici desetiprocentního podílu mezi uživateli Webu, k tomu by možná mohly pomoci modernizované stolní Macy uvedené na trh v úterý, zejména nové Macy mini (mimochodem, údaje, jež NetApplications zpřístupňuje zdarma, se týkají Webu jako celku, data pro jednotlivé geografické regiony jsou dostupná jen v placených výstupech, lze předpokládat, že v některých oblastech, zejména v USA, podíl Maců již teď dosahuje vyšších hodnot).

Od ledna už NetApplications nesleduje podíly Maců s procesory Intel a s procesory PowerPC, již tedy nemáme možnost sledovat vývoj poměru obou procesorových platforem, místo toho se nově udává poměr mezi Mac OS X 10.4 (Tigerem) a Mac OS X 10.5 (Leopardem), podíly jednotlivých verzí operačních systémů zobrazuje tenhle diagram.

13mm04032009f.jpg

V únoru činil podíl Leoparda 5,64 procenta a Tigera 2,75 procenta, k tomu je však třeba přičíst ještě 0,95 procenta pro Mac OS X bez udání verze. Výpis vývoje podílů jednotlivých verzí operačních systémů ukazuje, že oproti lednu (s 2,74 procenta) zůstal podíl Tigera v podstatě nezměněný, zato podíl Leoparda výrazně vzrostl (z 5,28 procenta), podíl Mac OS X bez určení verze se v podstatě nezměnil (a protože se pro leden i únor užila stejná metodika, dají se tyto údaje považovat za srovnatelné). Vzhledem k tomu, že se nové Macy dodávají s Leopardem, jde o celkem očekávaný vývoj.

14mm04032009f.jpg

Ostatní operační systémy

Zatímco podíl Mac OS X mírně oslabil, podíl Windows v únoru naopak vzrostl, z lednových 88,20 na 88,41 procenta. A mírně si polepšil též Linux, z 0,83 procenta v lednu na 0,88 procenta. Podíváme-li se na zastoupení jednotlivých verzí Windows, nadále oslaboval podíl Windows XP, na 63,53 procenta z lednových 63,73 procenta, podíl Visty naopak vzrostl na 22,91 z 22,48 procenta. Pokračuje tedy stejný trend jako v minulých měsících, ukazující, že Vista nepřibývá nijak raketovým tempem.

Za pozornost stojí také podíl Windows 7, díky uvolnění veřejné beta verze činilo zastoupení tohoto systému 0,18 procenta, což je mimochodem už téměř srovnatelné s podílem Windows 98 (0,21 procenta). Ze starších verzí Windows si významnější podíl udržují ještě Windows 2000 (1,32 procenta, jejich zastoupení však trvale klesá každý měsíc o několik setin procenta).

Zastoupení webových prohlížečů

Pokud jde o zastoupení jednotlivých webových prohlížečů na osobních počítačích, zobrazované tímto diagramem, podíl Internet Exploreru nadále oslabuje, spadl na 67,44 procenta z lednových 67,55 procenta.

15mm04032009f.jpg

Snížil se však rovněž podíl Safari, na 8,02 z 8,29 procenta v lednu, to ovšem lze vysvětlit především výše zmíněným poklesem podílu Maců. Naopak posílil Firefox, na 21,72 procenta (z 21,53 procenta v lednu) a nepatrně (o tři setiny procenta) se zvýšil též podíl prohlížeče Google Chrome, v únoru činil již 1,15 procenta.

Co se týče verzí prohlížečů, na Macu nadále převažuje Safari 3.2 (4,29 procenta) a Safari 3.1 (2,47 procenta), proti lednu se tedy opět mírně zvýšil podíl verze 3.2.

16mm04032009f.jpg

Ve výsledcích se také objevuje Safari 4.0, není však jasné, které údaje se týkají vývojářských beta verzí a jaké veřejné beta verze, již Apple uvolnil teprve minulý týden, pro „Safari 4.0“ se udává podíl 0,1 procenta, zatímco pro „Safari 4 Public Beta“ jen 0,02 procenta, teprve až data z příštích měsíců ukážou, kolik uživatelů přilákala veřejná beta verze.

Podíl Safari pro Windows se změnil jen nepatrně, verze 3.1 a 3.2 daly dohromady 0,32 procenta (v lednu to bylo 0,34 procenta), Safari 4 pro Windows zatím má pouze 0,01 procenta. Prohlížeč Applu pro Windows tak nadále zůstává okrajovým řešením, uvidíme, jestli s tím něco udělá beta verze 4.

U ostatních prohlížečů úbytek podílu Internet Exploreru šel v podstatě výlučně na úkor IE6, zastoupení IE7 se nezměnilo a u Firefoxu nadále roste podíl verze 3 (na 19,11 z 18,30 procenta) na úkor verze 2 (pokles na 2,27 z 2,84 procenta).

Výsledky pro mobilní zařízení přistupující k Webu

Jak již bylo řečeno, největší pozornost přitáhla nová kategorie výsledků pro mobilní zařízení přistupující k Webu. Použitou metodologii popisuje NetApplications na této stránce.

Podíly jednotlivých platforem

Údaje o mobilním přístupu k Webu ovšem nepřinesly žádná velká překvapení, diagram zastoupení jednotlivých operačních systémů jasně ukazuje drtivou převahu iPhonu, který se zasloužil o 66,61 procenta veškerých mobilních přístupů k Webu (měřených na desítkách tisíc různých webů).

17mm04032009f.jpg

Ostatní mobilní platformy za iPhonem zaostaly téměř o celý řád. Druhé místo obsadila Java ME s 9,06 procenta, v jejím případě je ovšem těžké mluvit o operačním systému, takže za největšího současného konkurenta iPhonu lze považovat Windows Mobile s 6,91 procenta. Mobilní Windows se sice nabízejí na mnoha různých přístrojích už poměrně dlouho, ale jak vidět, jejich podíl na přístupech k Webu pořád zůstává dost malý.

Za pozornost však stojí podíl platformy Google Android. Ta totiž dosáhla stejných 6,15 procenta jako systém Symbian. Android je přitom v širší míře dostupný teprve od loňského října, takže si za čtyři měsíce stačil získat stejné zastoupení, na jaké Symbian potřeboval celé roky. Zatím je příliš brzy na sestavování předpovědí, ale zřejmě právě Android má největší šanci stát se na poli mobilního přístupu k Webu nejvýznamnějším konkurentem iPhonu, ovšem zmenšování dosavadního rozdílu nebude snadné ani pro něj.

Poměrně malé vychází zastoupení dalších významných platforem, přístroje s PalmOS měly podíl jen 2,37 procenta (to by v budoucnosti mohl změnit chystaný Palm Pre) a terminály BlakcBerry (oblíbené zejména v amerických podnicích) pouze 2,24 procenta (ty se ovšem používají spíše pro elektronickou poštu než pro přístup k Webu).

Výrazná převaha iPhonu se vcelku čekala, ostatně firma AdMob, analyzující mobilní webový provoz pomocí reklam, již pro letošní leden zjistila, že se iPhone zasloužil o polovinu webového provozu chytrých telefonů v USA a celosvětově na něj připadla třetina využívání chytrých telefonů.

Podíl mobilních zařízení na veškerých přístupech k Webu ovšem ve srovnání s přístupy k Webu z osobních počítačů nadále vychází jako vcelku zanedbatelný, v celkovém zastoupení operačních systémů se výrazněji projevuje právě jenom iPhone, s podílem 0,48 procenta. To je proti „velkým“ platformám skutečně hodně malé číslo, na druhou stranu představuje čtvrtou celosvětově nejpoužívanější platformu pro Web. (Podíl iPhonu mezi ostatními platformami sleduje NetApplications už delší dobu, proti lednu se zastoupení telefonu Applu nezměnilo, což by mohlo signalizovat stagnaci prodeje, ale to se prokáže až ve výsledcích za další měsíce.)

Zastoupení mobilních prohlížečů

Pokud jde o podíly webových prohlížečů mobilních zařízení, ty pochopitelně vyplývají z výše popisovaného zastoupení jednotlivých mobilních platforem. Zcela suverénně vede Safari se 77,53 procenta, druhé místo obsadila Opera Mini s 9,11 procenta. Třetí místo pro Internet Explorer zhruba odpovídá podílu přístrojů s Windows Mobile.

18mm04032009f.jpg

Závěrečné shrnutí

Podíl Maců mezi uživateli Webu v únoru mírně oslabil, avšak teprve další měsíce ukážou, zda se jedná o dočasný výkyv anebo o změnu trendu (od loňského léta podíl Maců trvale rostl), bude hodně záležet na tom, jak zákazníci přijmou inovované stolní modely Maců a samozřejmě značný vliv bude nepochybně mít i vývoj celkové ekonomické situace.

Co se týče ostatních operačních systémů a webových prohlížečů, tam pokračují trendy z minulých měsíců, tedy především sílící zastoupení alternativních prohlížečů na úkor Internet Exploreru.

Nová samostatná kategorie mobilního přístupu k Webu ještě jasněji ukázala, jakou si zatím v této oblasti udržuje převahu iPhone, také tady však bude třeba údajů za několik měsíců, aby se projevily zřetelnější trendy, ale již nyní lze říci, že nejvýznamnějším konkurentem iPhonu by se mohla stát platforma Android, avšak soupeření s iPhonem rozhodně nebude snadné.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: