Začal se prodávat Parallels Desktop 5 for Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Začal se prodávat Parallels Desktop 5 for Mac

6. listopadu 2009, 00.00 | Pátá verze virtualizačního programu Parallels slibuje podstatně vyšší výkon a ještě lepší integraci hostovaných operačních systémů s Mac OS X.

Koncem října VMware uvedla na trh třetí verzi svého virtualizačního programu Fusion, což mimo jiné vyvolalo otázku, zda a jak na to zareaguje její hlavní konkurent, firma Parallels, která nabízí pro stejný účel program Desktop for Mac.

Její odpověď přišla už tuto středu a má podobu páté verze Desktopu. To samo o sobě není nijak zvlášť překvapivé, všeobecně se čekalo, že to udělá, ale nečekaná byla rychlost vydání nové verze.

Desktop 5 přináší přes 70 novinek, jež dovolují plnější a rychlejší provozování dalších operačních systémů vedle Mac OS X, a to nejenom Windows, ale třeba též Linuxu (Parallels uvádí, že Desktop podporuje přes 60 různých systémů). Přehledný souhrn všech vlastností programu, včetně vyznačení oněch početných novinek, najdete na této stránce, my se nyní podíváme na ty nejdůležitější z nich:

Četné novinky zvyšují výkon nejenom pod Windows, ale i v dalších operačních systémech

Nový Parallels Desktop 5 for Mac by měl být především podstatně rychlejší než jeho předchůdce, Parallels se odvolává na testy Crimson Consulting Group, podle nichž na MacBooku Pro zvládá benchmarkové testy 64bitových Windows 7 o 22 procent rychleji a některé operace virtuálního stroje se měly zrychlit až o 300 procent, k velice výraznému urychlení došlo také v 3D grafice (test 3Dmark 2006 Professional dává až sedminásobně lepší výsledky). K vyššímu výkonu virtualizace přispívá využívání technologie VT-x2 Intelu.

Hlavní důraz se samozřejmě klade především na podporu Windows, zejména jejich nejnovějších verzí. Desktop 5 plně podporuje uživatelské rozhraní Aero (včetně efektů Flip 3D) používané Windows Vista a Windows 7 (prostřednictvím WDDM ovladače) a datové přenosy přes rozhraní USB se pod Windows citelně zrychlily (až o 20 procent) a zároveň se zlepšila kompatibilita s mnoha různými USB zařízeními.

Výkon 3D grafiky pod Windows se zvýšil především díky tomu, že Desktop 5 podporuje DirectX 9Ex s Shader Modelem 3 a OpenGL 2.1.

Parallels však nezapomněla ani na podporu Linuxu, jeho výkon bude vyšší díky podpoře paravirtualizace KVM a značně se zlepšil výkon 3D grafiky, protože též v hostovaném Linuxu lze využívat OpenGL 2.1 (což se dá využít například pro správce oken Compiz).

Desktop 5 samozřejmě podporuje Snow Leoparda (přirozeně i 64bitovou verzi), což rovněž přispívá ke zvýšení výkonu. Také se zlepšila podpora serverových operačních systémů, ve virtuálních strojích je možné provozovat Leopard Server, Snow Leopard Server a Windows Server 2003 či 2008, včetně jejich 64bitových verzí, přičemž jednomu virtuální stroji půjde přiřadit až 8 virtuálních procesorů.

A přibyly nástroje zlepšující využívání disku, nový Parallels Compressor běžící v pozadí automaticky uvolňuje nepoužívaný diskový prostor a optimalizuje velikost virtuálních strojů, podobně i nástroje Parallels Image Tools maximalizují volný diskový prostor a dovolují snadnou změnu velikosti virtuálních pevných disků přímo z programu, není třeba používat externí aplikaci.

Pro práci se sítěmi přibyla podpora VLAN, jak hostitelský Mac, tak také jednotlivé virtuální stroje mohou přistupovat k virtuálním sítím LAN zřízeným správcem sítě, v níž je daný Mac zapojen.

Snazší instalace dodatečných operačních systémů

Už v předchozích verzí Desktop nabízel utilitu Parallels Transporter pro snadný přenos stávajících instalací Windows (konkurenční Fusion s podobným pomocníkem přišel až ve své nejnovější třetí verzi) z fyzických PC nebo z virtuálních strojů konkurenčních řešení, ten byl nyní ještě vylepšen a značně se zjednodušila též instalace Windows do virtuálních strojů, instalace Windows XP, Visty nebo Windows 7 se dá teď zařídit ve třech jednoduchých krocích (Parallels to nazývá „1-2-3 Go“).

Takováto snadná instalace funguje i pro Linux a Parallels Transporter se dá použít také pro přenos existujících instalací Linuxu.

Těsnější integrace hostovaných operačních systémů

Desktop 5 dále prohlubuje integraci souběžně provozovaných operačních systémů. Windows samozřejmě lze tak jako v předchozí verzi spouštět v celoobrazovkovém režimu, v samostatných oknech virtuálních strojů v Mac OS X nebo v režimu Coherence, kdy aplikace Mac OS X a Windows pracují vedle sebe, ale nově přibyl režim Crystal, který prolne aplikace Windows s Mac OS X ještě důkladněji.

V režimu Crystal Windows v podstatě zmizí, z doku se ztratí ikona Parallels a přepínač aplikací, nahradí ho ikona Parallels v liště menu Mac OS X. Klepnutí na tuto ikonu zajišťuje přístup k menu Start Windows a k jejich aplikacím se dá přistupovat ze složky v doku. A dokonce je možné zvolit nový motiv MacLook, snažící se vzhled oken aplikací Windows více připodobnit oknům Mac OS X, zakulatí jejich rohy a nahradí tlačítka oken jejich macovskými verzemi.

Na noteboocích Applu s multi-touch trackpady lze využívat gest více prstů i pod Windows (včetně těch vykonávaných 4 prsty), takže například oddalováním a přibližováním prstů půjde měnit zvětšení dokumentů Wordu pro Windows.

Dálkovým ovládáním Apple Remote se teď dají ovládat také aplikace Windows, navíc Parallels nabízí bezplatnou aplikaci pro iPhone umožňující dálkové ovládání virtuálních strojů.

Zlepšila se rovněž podpora Maců s více monitory, na nichž je nyní možné provozovat též aplikace Windows a Linuxu.

Těsnější integrace hostovaných operačních systémů se projevuje i ve vzájemné výměně dat, mezi Mac OS X a Windows lze hladce přesouvat soubory a složky přetahováním a upouštěním a lépe fungují složky sdílené mezi různými operačními systémy.

Zlepšila se také výměna dat přes schránku, funkce inteligentního kopírování a vkládání dovoluje výměnu formátovaného textu a grafiky mezi aplikacemi Mac OS X, Linuxu a Windows beze ztráty formátování.

Lepší zabezpečení virtuálních strojů

Hodně se toho vylepšilo též v oblasti zabezpečení virtuálních strojů, pro jejich ochranu se teď nabízejí správcovské nástroje, které kupříkladu umožňují zabránit jejich změnám a izolovat je od Mac OS X. Virtuální stroje lze uzamknout, takže pro přidání nebo odebrání programů bude nutné správcovské heslo.

Zlepšení doznala funkce SmartGuard, jež v naplánovaných časech automaticky pořizuje stavové snímky virtuálních strojů, vytváří tak zálohy jejich průběžného stavu.

A Desktop 5 podporuje také čtečky čipových karet (SmartCards), což se může hodit třeba v podnicích využívajících tuto technologii v rámci svých bezpečnostních systémů (například pro přístup do sítě).

Další vylepšení

Novinek je přirozeně ještě mnohem víc, kupříkladu se zlepšilo uživatelské rozhraní programu, je přehlednější a dává uživatelům větší vládu nad jejich virtuálními stroji. V novém plovoucím okně virtuálních strojů se dá měnit (přetahováním a upouštěním) jejich pořadí v zobrazovaném seznamu, lze nastavovat vlastní barvy pro jejich odlišení a zobrazují se stavové snímky aktivity jednotlivých strojů.

Rozšířila se podpora virtuálních strojů konkurenčních programů, virtuální stroje VMware a Microsoft Virtual PC se automaticky přidají do seznamu virtuálních strojů a půjdou snadno převést do formátu Parallels.

Desktop 5 pochopitelně přináší ještě četná další vylepšení, podrobnější informace získáte z volně přístupné dokumentace Parallels Desktopu 5, ta se v několika různých formátech nabízí na této stránce, tenhle PDF dokument popisuje novinky a instalaci programu a nalézá se tam i uživatelská příručka Desktopu 5 (ve formátu PDF má 256 stránek).

Cena a požadavky programu

Paralells Desktop 5 for Mac samozřejmě vyžaduje Mac s procesorem Intel, provozující Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.2 či vyšší, případně Mac OS X 10.6.x (nejlepší výkony ovšem bude podávat pod Snow Leopardem).

Dále potřebuje alespoň 1 GB RAM (pro Vistu a Windows 7 se doporučují 2 GB), samotný program zabere 450 MB prostoru na disku, další kapacita bude třeba pro virtuální stroje (pro jeden virtuální stroj s Windows či Linuxem se doporučuje 15 GB).

K vlastnímu Desktopu 5 navíc Parallels přikládá poměrně bohatý výběr softwaru pro Windows, zahrnující Parallels Internet Security 2009 by Kaspersky s jednoročním předplatným aktualizací, Acronis Disk Director Suite 10.0 a Acronis True Image Home 2010.

Program je v současnosti dostupný v pěti jazykových verzí (anglické, německé, francouzské, italské a španělské), Parallels však slibuje, že brzy vydá i další jazykové verze, mezi nimiž bude také čeština. (Parallels má své české stránky, tam se ovšem zatím nabízí jen lokalizovaná verze 4, jistě se tam ale česká verze 5 časem určitě objeví, stejně jako do češtiny přeložená dokumentace a lokalizovaná zkušební verze programu.)

Parallels Desktop 5 stojí pro evropské zákazníky 69,99 EUR (u nás se verze 4 prodává za cenu okolo 2 000 Kč, pro verzi 5 to bude nejspíš stejné), upgrade přijde na 39,99 EUR (v ČR zhruba 1 000 Kč), ale ti, kdo si koupili Desktop 4 po 1. říjnu, mají nárok na novou verzi 5 zdarma. Mimochodem, cena přibalených programů by při samostatném nákupu přesáhla 4 000 Kč, takže pokud pro ně najdete vyžití, jde o skutečně výhodnou nabídku.

Podle očekávání Parallels přišla s odpovědí na VMware Fusion 3, a to navíc velmi rychle, vzájemné soupeření obou hlavních konkurentů na poli virtualizace pro Macy tak pokračuje svižným tempem a své zákazníky si zřejmě najdou oba programy, v mnoha ohledech se teď dost podobají, bude však záviset na potřebách a celkové situaci jednotlivých uživatelů, které řešení jim vyhoví lépe.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: