Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zahajovací proslov Steva Jobse na konferenci WWDC 2008. (10.6.08)
10. června 2008, 07.00 | Ve svém proslovu na konferenci WWDC 2008 Steve Jobs jen okrajově zmínil Snow Leoparda a poté se věnoval především iPhonu. Podrobněji představil vývojářskou sadu, firmware 2.0 a způsoby distribuce aplikací, některé také předvedl. Dále byla oznámena služba MobileMe nahrazující službu .Mac, přináší očekávané novinky. A nakonec Jobs uvedl nový 3G iPhone, s pozměněným pouzdrem, integrovaným GPS a dalšími novinkami, který se navíc bude podstatně levnější než současný model.
Zahajovací proslov Steva Jobse na letošní vývojářské konferenci WWDC 2008 byl skutečně hodně očekávaný kvůli předpokládaným novinkám. V případě iPhonu Jobs nezklamal, předvedl prakticky vše, co se čekalo, včetně 3G iPhonu, s žádnými dalšími překvapeními však nevyrukoval, letos skutečně tvořil iPhone hlavní téma (podobně tomu bylo na loňském Macworld Expu, kdy Jobs iPhone poprvé představil na veřejnosti).
Použité informační zdroje
Pro tento článek (který bude dnes jediný) jsem čerpal z následujících zdrojů: stručný, přesto vyčerpávající zápis přináší MacRumors, tradičně velmi obsažnou a mnoha fotografiemi doplněnou reportáž nabízí Engadget. Se svým příspěvkem samozřejmě přichází také Macworld, tentokrát je však dost chaotický. A tuto událost si nenechal ujít ani zpravodajský server CNET.
A teď už se pusťme do samotného dění na konferenci:
Zahájení konference
Konferenci tradičně zahájil Steve Jobs, neopomněl zmínit, že se jí účastní 5 200 lidí, přičemž víc jich ani být nemůže, protože všechna místa jsou vyprodána.
Pak stručně nastínil program konference pro tento týden, bude to celkem 147 přenášek, z toho 85 pro Mac a 62 pro iPhone. Dále zde bude 169 laboratorních cvičení, konference se účastní tisíc inženýrů Applu a budou tu přednášky týkají se investičního fondu iFund a Intelu. Podle Jobse to bude jedna z nejlepších vývojářských konferencí WWDC všech dob.
A poté již Jobs přešel k vlastnímu výkladu, nejprve ukázal tři základní pilíře podnikání Applu: Mac, hudbu (zastupovanou iPody a iTunes) a iPhone. A právě o iPhonu se rozhodl mluvit.
Softwarové novinky spojené s iPhonem
Následoval celý blok informací týkajících se softwaru pro iPhone, v některých částech si na pomoc vyžádal Scotta Forstalla a Phila Schillera.
Zmínka o Snow Leopardovi
Pozornost vzbudila další Jobsova poznámka o tom, že Bertrand Serlet poskytne letmý pohled na novou verzi OS X nazvanou Snow Leopard. K tomu však nakonec nedošlo, podrobnější informace se objevily později během konference (až po Jobsovu vystoupení). Snow Leopard tedy skutečně existuje, zaměří se na výkon a stabilitu. (Malá poznámka pro detailisty v řadách našich čtenářů - v českém překladu se skutečně jedná o levharta sněžného, avšak čeští taxonomové ve své přejmenovávací posedlosti z něj mezitím udělali irbise horského - viz zde).
Nový software pro iPhone
Dále se Jobs už věnoval iPhonu, začal novým softwarem. Vývojářský program byl zahájen před 95 dny (bližší podrobnosti najdete tady). Během nich si bezplatnou vývojářskou sadu stáhlo 250 tisíc zájemců. O zařazení do placeného vývojářského programu zažádalo 25 tisíc lidí, tolik jich však Apple nedokázal zvládnout, takže nakonec do programu přijal jen 4 000 vývojářů.
Poté Steve Jobs software 2.0 pro iPhone rozdělil na tři základní části: podnikovou podporu, vývojářskou sadu (SDK) a nové funkce pro koncové uživatele.
Podniková podpora
Nejprve začal probírat podnikovou podporu, tam jde hlavně o Exchange, o funkce jako push email, kalendáře, kontakty, automatické objevování, globální vyhledávání adres či vzdálené mazání, to vše nový software obsahuje. A navíc Apple ve spolupráci s Ciscem do softwaru iPhonu integroval jeho VPN služby, takže nyní telefon obsahuje vše, co podniky požadovaly.
Beta testování těchto funkcí se účastní řada významných podniků, podle Jobse jde o 35 % firem ze seznamu Fortune 500, patří k nim 5 největších bank, 5 nejvýznamnějších finančních společností, 6 ze 7 největších aerolinií, 8 z 10 hlavních farmaceutických firem a 8 z 10 nejvýznamnějších zábavních společností. A programu se účastí také hodně organizací z oblasti vyššího vzdělávání. Nato přehrál video předvádějící některé z těchto organizací (mimo jiné k nim patří Disney, vzhledem k majetkové účasti Jobse v této společnosti nijak překvapivé).
Vývojářská sada SDK
Dále přišla na řadu vývojářská sada (SDK), jejího předvádění se ujal Scott Forstall. Vysvětlil, že s vývojářskou sadou zpřístupňují všem API rozhraní a nástroje, jaké sami používají, takže nyní mohou třetí strany vytvářet aplikace stejným způsobem jako Apple. API rozhraní a vývojové rámce sdílejí hodně s OS X, shoduje se jádro (na úrovni zdrojového kódu téměř úplně), totéž platí pro služby Core Services: SQL lite, OpenGL ES, OpenAL.
To vše zastřešuje Cocoa Touch, objektově orientovaný vývojový rámec pro uživatelské rozhraní, díky němuž je hračkou sestavovat dotykově ovládaná rozhraní. A tohle lze spravovat výkonnou sadou nástrojů, Forstall probral ladění, Xcode a další nástroje. Tyto informace jsme již slyšeli, v podstatě to bylo zopakování toho, co Apple uvedl při představení vývojářské sady v březnu.
A potom začal Forstall předvádět tvorbu aplikace, sestavil aplikaci Nearby Friends (přátelé poblíž). Ta přistupuje k databázi kontaktů a ke službě Core Location, aby vybrala všechny kontakty nacházející se v okruhu 10 mil. Pomocí Interface Builderu sestavil uživatelské rozhraní, přetahováním a upouštěním prvků rozhraní. Aplikaci pak nahrál do simulátoru (ten už konečně správně zobrazuje uživatelské rozhraní) a spustil ji v něm, poté ji nainstaloval do fyzického iPhonu, to vše bylo hotové během 10 minut.
Následovaly citace hodnocení různých vývojářů pracujících s SDK (mezi nimi třeba Disney a InfoWorld), pochopitelně šlo o pochvalná hodnocení.
Ukázky chystaných aplikací
Potom začal Forstall zvát zástupce zúčastněných firem k předvedení jejich chystaných aplikací. První na řadě byla Sega, ukázala hru Super Monkey Ball. Sega dostala SDK již dva týdny před březnovým představením, tehdy vytvořila první čtyři úrovně hry. O osm týdnů později už má 110 úrovní a všechny čtyři opice, grafika se skutečně pohybuje na úrovni přenosných herních konzol.
Následovala eBay s klientskou aplikací pro svou aukční službu, poté Loopt se svým „sociálním kompasem“. Dále byl předveden blogovací program TypePad, podporující též fotoblogy. Agentura Associated Press ukázala zpravodajského klienta podporujícího fotografie a videa. Pangea Software, dlouholetý výrobce her pro Macy, přišla se dvěma hrami pro iPhone. Enigmo, 3D hlavolam s vodními kapkami, využívá dotykové ovládání a fyzikální výpočty, silně zatěžující procesor. A Cro-Mag Rally je 3D závodní hra s devíti trasami a deseti vozy, ovládaná přes akcelerometr pohyby telefonu. Přenos těchto her do funkční podoby údajně trval tři dny.
Moo Cow Music ukázala aplikaci Band, sbírku virtuálních hudebních nástrojů pro skládání hudby, zvlášť působivě vypadalo piáno. MLB.com předvedla aplikaci zpřístupňující výsledky z baseballu. Poté se objevily dvě aplikace pro lékařskou výuku od Modality a MIMvisty. A poslední ukázku tvořila 3D fantasy adventura od Digital Legends Entertainment, firma prý začala na hře pracovat teprve před dvěma týdny, 3G grafika využívající OpenGL vypadá velice zajímavě, hotové by to mělo být v záři.
Oznamovací služba místo aplikací v pozadí
Na scénu se vrátil Forstall, aby probral jedno důležité téma. Jde o to, že někteří vývojáři požadovali, aby pro své aplikace přijímali oznámení i tehdy, když ji uživatel právě neprovozuje, to se týká zejména IM klientů. Špatným řešením by podle Forstalla bylo užít aplikací běžících v pozadí, protože to vyčerpává baterii a spotřebovává takty procesoru. Jako výstrahu promítl ikonu správce úloh Windows Mobile.
Apple přišel s lepším řešením – s oznamovací službou, jež bude k dispozici všem vývojářům. Apple bude udržovat trvalé IP spojení s iPhonem, server třetí strany pak bude moci vyvolávat pingy služby na telefon. Služba může posílat symboly, zvuky a uzpůsobené textové výstrahy (vypadají jako SMS).
Jedná se o škálovatelnou službu pro všechna zařízení, funguje jak přes mobilní síť, tak přes WiFi. Dostupná bude v září, ale vývojáři dostanou potřebný software již příští měsíc.
Nyní je tedy už jasné, proč Apple odrazoval od tvorby aplikací běžících v pozadí (při zveřejnění vývojářské sady to vyvolalo značnou nevoli), doufejme, že řešení Applu bude fungovat tak, jak má.
Novinky softwaru 2.0 pro koncové uživatele
Na pódium se vrátil Steve Jobs a začal probírat novinky softwaru 2.0 pro koncové uživatele. Patří k nim prohledávaní kontaktů, dále plná podpora dokumentů kancelářského balíku iWork, tedy programů Pages, Numbers a Keynote, takto bude možné si své dokumenty prohlédnout na cestách. Stejné podpory se dostane Microsoft Office, iPhone bude umět zacházet s dokumenty Wordu, Excelu a též PowerPointu.
V novém softwaru přibyla podpora pro mnoho dalších jazyků, Apple zdůrazňuje hlavně dva: poskytuje dvě formy vstupu pro japonštinu a dvě pro čínštinu (zjednodušenou a tradiční), včetně možnosti kreslení a rozpoznávání obrázkových znaků. Jobs nezapomněl poznamenat, že se tady projevuje výhoda nepřítomnosti fyzických kláves.
Máte-li dojem, že jste o tomhle všem již slyšeli, nemýlíte se, Jobs potvrdil zprávy získané rozborem beta verzí firmwaru 2.0. Objevily se však i některé nové, dosud nepopsané funkce. Apple přidal hromadné mazání a přemisťování poštovních zpráv. A obrázky přijaté v elektronické poště lze uložit do knihovny (o téhle možnosti se však už nějakou dobu ví). Kalkulátor teď má vědeckotechnický režim a byla doplněna rodičovská kontrola.
Nejdůležitější ovšem byla informace, že software 2.0 bude vydán počátkem července, pro všechny uživatele iPhonu půjde o bezplatnou aktualizaci, vlastníci iPodu touch za něj zaplatí 9,95 USD. Proti původním plánům Applu se tedy nový systémový software trochu opozdí (původní termín zněl konec června), ale jistě bude lepší pár dní počkat, bude-li software díky tomu pořádně odladěný.
App Store a způsoby distribuce aplikací
Pak se Jobs pustil do otázky distribuce předvedených aplikací. Hlavním prostředkem bude obchod App Store, díky němuž vývojáři dostanou své aplikace ke každému uživateli. Aplikace půjde bezdrátově stahovat přímo do telefonu, totéž platí pro aktualizace zakoupených programů. Cenu aplikací stanoví sami vývojáři, z toho jim zůstane 70 %, Apple kromě svého podílu žádné jiné poplatky vybírat nebude. Placené programy budou chráněny systémem FairPlay. Pokud někdo bude chtít svůj software šířit zadarmo, bude to přes App Store možné, v takovém případě autor nic platit nebude.
App Store původně měl být dostupný ve 22 zemích, ale nakonec bude spuštěn v 62, aplikace tak budou dostupné téměř ve všech zemích, kde se chystá prodej iPhonu. (A není vázaný na existenci iTunes Store v dané zemi.) Bude-li aplikace menší než 10 MB, půjde ji stáhnout přes mobilní síť, WiFi nebo iTunes (na osobním počítači), nad 10 MB lze použít WiFi či iTunes.
Podniky však daly najevo, že by chtěly i jiné možnosti distribuce aplikací, Apple proto přidal další způsob distribuce. Podniky autorizují své iPhony a poté vytvářejí a distribuují aplikace ve svém intranetu, tyto programy však mohou fungovat pouze na autorizovaných telefonech. Synchronizace aplikací se provádí přes iTunes, z nich se tedy zjevně stane nový podnikový nástroj.
A Apple přidal ještě třetí způsob distribuce aplikací, nazval ho Ad hoc. Je určen pro případy, kdy se ostatní dvě distribuční metody nehodí. Jobs uvedl jako příklad profesora, který vyučuje psaní aplikací iPhonu. Ten může získat certifikaci a registraci až pro 100 iPhonů, na něž se dají posílat aplikace, ty mohou volně cirkulovat mezi nimi.
Služba MobileMe
Na scénu vstoupil Phil Schiller a pustil se do nového tématu. Tím byla služba MobileMe, kterou Schiller označil jako „Exchange pro nás ostatní“. Funguje to jako ActiveSync, služba zajišťuje „push“ aktualizaci pro elektronickou poštu, kalendář a kontakty, vše bude aktuální, ať už se budete nacházet kdekoli.
MobileMe ukládá informace v „oblaku“ (myslí se v síti), takže se k nim dostanete ze všech svých zařízení – z Macu, PC či iPhonu, vše bude neustále aktuální.
Spolupracuje s příslušnými aplikacemi na Macu či PC – s programy Mail, iCal a Address Bok na Macu a také s Outlookem na PC.
Elektronická pošta bude takto „dotlačena“ na všechna zařízení. Pokud se změní kontakt, změna se přes službu MobileMe opět dostane všude. A funguje to i přes bezdrátové připojení.
Velkým překvapením pro uživatele bude sada Web 2.0 aplikací vytvořených s pomocí AJAXu. Stačí spustit webový prohlížeč, napsat adresu me.com a přihlásit se. Objeví se neuvěřitelně bohatý poštovní klient připomínající samostatnou osobní aplikaci.
Elektronická pošta, kalendář a kontakty, to vše v prohlížeči vypadá jako odpovídající vlastní aplikace Mac OS X. Schiller to nazval převratným uživatelským rozhraním pro aplikace Webu 2.0 a předvedl ho.
Webové rozhraní se dá použít jak na Macu, tak na PC, v oblíbeném prohlížeči, Schiller pro ukázku použil Safari (jak jinak, že). Poštovní klient nabízí funkci rychlé odpovědi, kontakty lze prohledávat pomocí textového filtru působícího v reálném času. Existuje zde též webová aplikace pro fotografie, jež vypadá přesně jako iPhoto. Součást služby rovněž tvoří iDisk.
Schiller předvedl přenášení informací na iPhone přes bezdrátové připojení, v případě kalendáře to trvalo asi 12 sekund. Uznání sklidilo odeslání fotografie do galerie předtím vytvořené na MobileMe.
Tato nová služba, „dokonalý společník“ podle Schillera, bude dostupná za 99 USD ročně, s možností bezplatného vyzkoušení po dobu 60 dní, součástí služby bude 20 GB úložného prostoru na Webu.
Jak se dalo tušit, MobileMe nahrazuje službu .Mac, jejíž stávající uživatelé budou na MobileMe převedeni automaticky.
Také v tomto případě se prakticky beze zbytku naplnily kolující pověsti, služba .Mac se stala minulostí, nastupuje MobileMe s mnohem širším záběrem, nepotvrdily se pouze slevy na novou službu, cenu 99 USD ročně Apple nadále zachoval.
Nový iPhone se stal skutečností
Na pódium se vrátil Steve Jobs a začal mluvit o věci jemu blízké a drahé. Samozřejmě mínil iPhone, připomněl, že se blíží první výročí uvedení iPhonu na trh.
Následovalo mohutné vychvalování iPhonu, podle Jobse se mu dostalo ohromného ocenění a věří se, že navždy změnil svět telefonů. (Jobs zřejmě nečte české webové diskuse.)
Největším uspokojením Jobse naplňuje, že lidé mají telefon rádi, spokojenost zákazníků dosahuje 90 %, což nemá obdoby. Z uživatelů iPhonu jich 98 % brouzdá po Webu, podle Jobse se právě iPhone zasloužil o mobilní brouzdání, které předtím neexistovalo, 94 % jich používá elektronickou poštu, 90 % SMS zprávy. A 80 % uživatelů využívá 10 nebo více funkcí iPhonu, nesrovnatelně více proti ostatním telefonům.
Před několika týdny Apple prodal již 6 milionů iPhonů. Nezůstává však stát na místě, a tak si sestavil seznam dalších výzev, jimž musí čelit.
První nich tvoří podpora 3G sítí. Druhou podniková podpora, třetí aplikace třetích stran, čtvrtá výzva spočívá v tom, že je třeba telefon prodávat ve více zemích. Zatím se prodává v šesti zemích, ale jak podotkl Jobs, používá se po celém světě (jasná narážka na šedý trh s odblokovanými iPhony), což jasně ukazuje na existující poptávku.
A v neposlední řadě každý chce iPhone, ale Apple ho musí učinit dostupnějším. Hlavní důvod, proč lidé nekupují iPhone, vězí v tom, že si nemohou dovolit (56 % odpovědí). A tak, jak se blíží narozeniny iPhonu, chystá se Apple telefon dostat na novou úroveň.
iPhone 3G
Za silného potlesku Jobs poté představil nový iPhone 3G a začal probírat, jak se vypořádává s vyjmenovanými výzvami.
Apple se poučil z prvního iPhonu, provedl odpovídající úpravy na novém iPhonu 3G. Změnil se vzhled telefonu, Jobs ho označil za nádherný, pouzdro je nyní na okrajích tenčí a zadní panel, plně plastový, má černou barvu. Telefon nese odolná kovová tlačítka.
Nový model má výrazně vylepšený zvuk a ještě lépe padne do ruky. Zdířka sluchátek je zarovnaná s okrajem (to vyvolalo obzvlášť silný potlesk, zapuštěná zdířka prvního iPhonu patřila k nejčastějším terčům kritiky), přístroj používá stejný 3,5“ displej a stejný fotoaparát (ten ovšem nepatří zrovna ke špičce).
Zrychlení s 3G technologií
3G technologie potřebujete kvůli rychlejšímu stahování dat, což se nejvíc hodí pro webový prohlížeč a stahování pošty.
Nejprve Jobs účinek 3G technologie předvedl na prohlížeči, použil k tomu na fotografie bohatou stránku National Geographicu. 3G verze ji nahrála za 21 sekund, zatímco přes EDGE se natahovalo mučivě pomalu (59 sekund). Přes WiFi nebyl čas o mnoho kratší, v tomto případě se nahrávalo 17 sekund, takže se 3G přenosy v praxi blíží WiFi připojení.
Dále Jobs iPhone 3G porovnal s dalšími dvěma 3G telefony - s Nokií N95 a s Treem 750. iPhone byl v tomto případě rychlejší o 36 %, navíc zobrazil plnou webovou stránku, zatímco oba konkurenční telefony jen její mnohem menší část.
Jako druhá ukázka posloužilo stahování poštovní přílohy. Přes 3G síť to zabralo 5 sekund, zatímco přes EDGE 18 sekund, to znamená 3,6násobné zrychlení, WiFi to zvládlo za 3 sekundy. (Kampak se poděla prohlášení o tom, že EDGE stačí, z Jobse se nám stal příznivec 3G technologie.)
Výdrž na baterii
Zajímavě ovšem vypadá výdrž nového iPhonu na baterii. V pohotovosti by měl vydržet 300 hodin, pro hovory přes 2G síť by měla baterie vystačit na 8 až 10 hodin, v případě hovorů přes 3G pak asi 5 hodin, zatímco ostatní 3G telefony na trhu zvládají 3 až 3,5 hodiny.
Brouzdat vysokou rychlostí iPhone 3G vydrží 5 až 6 hodin. Video dokáže přehrávat po 7 hodin, zvuk po 24 hodin.
Tato čísla pochopitelně opět vyvolala ohromný potlesk, vypadají skutečně zajímavě, Applu se podle všeho podařilo vyřešit problém s výdrží baterie 3G verze (právě kvůli tomu Jobs odmítal zahrnutí 3G technologie do prvního iPhonu). Skutečné výdrže sice asi budou o něco kratší, přesto proti jiným telefonům iPhone 3G zřejmě vydrží déle.
GPS
Další věcí, jež těží z rychlých datových přenosů, je GPS. Ano, nový iPhone obsahuje GPS přijímač, na což publikum reagovalo opravdu bouřlivě.
Podle Jobse budou lokalizační služby na iPhonu skutečně velkou věcí. Již nyní se nabízí možnost (nepříliš přesného) zjištění polohy podle BTS stanic a přípojných WiFi bodů, teď to půjde i z GPS. (Zřejmě se jedná o metodu A-GPS.)
S GPS lze provádět sledování polohy, Jobs to předvedl na mapě Googlu, kde blikající bod ukazoval pohyb vozu po značně křivolaké ulici Lombard Street v San Franciscu, ve voze se samozřejmě nacházel nový iPhone.
Poté Jobs začal odškrtávat další z uvedených výzev. O podnikovou podporu se postaral nový software popsaný výše, totéž platí pro aplikace třetích stran.
iPhone v dalších zemích
A na pořad přichází rozšíření iPhonu do dalších zemí. Ze současných šesti si Apple stanovil jako cíl pro iPhone 3G 12 zemí, jako dlouhodobější cíl pak 25.
Poté Jobs promítl mapu s vyznačením zemí, do nichž se iPhone chystá. Červená barva označuje země s iPhonem a pokrývá velkou část pevnin. Během několika měsíců Apple uvede iPhone v 70 zemích, konkrétně Jobs zmínil jako příklad Maltu. Ve všech těchto zemích již byly uzavřeny příslušné smlouvy.
Nebudu zde všechny země vypisovat, jejich přehled najdete na webu Applu. Příslušná stránka jasně uvádí, že iPhone podporuje 3G UMTS/HSDPA a GSM sítě, lze ho tedy nasadit opravdu skoro po celém světě. Najde se zde také ikona pro naši zemi, patříme až do druhé vlny (blíže viz níže), dozvíme se zde však, že iPhone u nás budou prodávat Vodafone (o němž se to již nějakou dobu ví) a T-Mobile. (Paradoxně právě ti operátoři, kteří jsou s podporou HSDPA dost na štíru.)
Nová, výhodnější cena
A už bývá pouze otázka lepší dostupnosti iPhonu, jinými slovy, jeho cena. Jobs připomněl, že iPhone začal na 599 USD za 8GB model, ten dnes stojí 399 USD. Ale Apple chce iPhone učinit ještě dostupnějším, a tak se bude 8GB iPhone 3G prodávat za 199 USD. Model s 16 GB paměti bude stát 299 USD, ten bude navíc dostupný též v bílém provedení. Tím by byla vyřízena i poslední položka seznamu výzev.
Cena 199 USD bude platit jako maximální po celém světě, tedy ve všech zmiňovaných 70 zemích. Ve 22 z nich se iPhone 3G objeví 11. července, ve zbývajících „brzy potom“, k těmto zemím patří také Česká republika. Červencové datum je trochu pozdější, než se čekalo, zřejmě to souvisí s datem uvedení softwaru 2.0, ale nejedná se o nijak dramatické zpoždění.
Nový iPhone přinesl většinu novinek, jež se očekávaly, jistě se však vyrojí i kritika (zaměřená na nezměněný fotoaparát či na některé nadále chybějící funkce). Ovšem s novou cenou bude iPhone 3G rozhodně hodně přitažlivý, zvlášť při současném kursu dolaru (nějaká ta „transatlantická přirážka“ se u nás sice asi objeví, přesto by výsledná cena měla zůstat přijatelná).
Zakončení proslovu
Nakonec Steve Jobs promítl novou reklamu na iPhone 3G, v níž bezpečnostní služba přináší trezor obsahující nový iPhone 3G (najdete ji zde). Zalíbila se mu natolik, že ji přehrál hned dvakrát.A tím akce v podstatě skončila, Jobs ještě nechal nastoupit na pódium Tonyho Fadela, Scotta Forstalla a jejich zaměstnance, jimž se dostalo téměř divadelních ovací, pak už Jobs jenom zrekapituloval plánované přednášky konference, a to byl skutečný konec, ještě jedna další věc se nekonala.
Nepochybně se začnou objevovat další podrobnosti jak k iPhonu 3G, tak k ostatním probíraným tématům, to však již bude téma pro následné články.