Základní péče o disk v počítači - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Základní péče o disk v počítači

2. srpna 2007, 10.00 | Provádějte pravidelnou údržbu a snižte riziko ztráty dat. Usnadníte život sobě i svému počítači.

Ukážu zde jeden ze základních možných postupů, jak pravidelně pečovat o svůj disk v počítači. Netřeba se bát složitosti. Popíšu, jak opravit permissions (práva) a chyby na disku pomocí základního programu Disk Utility či freeware programu AppleJack. Zmíním program SMARTReporter, který snižuje riziko ztráty dat zapříčiněné možným zhroucením disku. To by mělo pro začátek stačit. Možností je více – existují programy jednoduché/složité, zadarmo/placené, dobré/špatné, vhodné/nevhodné... ;)

Předznamenávám, že používám anglickou verzi Mac OS X 10.4.10 Tiger a zde použité názvy se proto mohou lišit od české lokalizované verze.

Disk Utility

Je základní program, který najdete v Mac OS X ve složce Utilities. Složka Utilities je v hlavní složce Applications. Pokud se chcete do složky Utilities dostat rychleji bez proklikávání se složkami, zkuste tento postup. Klikněte na plochu tak, aby se aktivoval program Finder (v levém horním rohu bude vedle ikonky jablíčka napsáno Finder). V menu Go zvolte položku Utilities, popř. rovnou zmáčkněte najednou tři klávesy: levý shift + jablko + U. Teď jste ve složce Utilites a zde spustíte program Disk Utility. Tento program má více funkcí – nás zajímají funkce Verify Disk Permissions, Repair Disk Permissions, Verify Disk a Repair Disk - najdete je tak, že si v levém sloupci zvolíte váš disk a kliknete na záložku First Aid (při prvním spuštění programu by už měla být označena). Přikládám obrázek, kde vidíte situaci na mém počítači:

Disk Utility – vlevo označím disk, nahoře zvolím záložku First Aid
a dole mohu zvolit Verify/Repair Disk (Permissions)

Funkce typu Verify slouží k otestování, zda jsou někde špatná Permissions či existují-li chyby na disku. Dozvíte se tak, jestli má cenu použít funkci typu Repair k opravě těchto chyb. Až na drobné výjimky má cenu pravidelně použít rovnou funkci Repair Disk Permissions - ta nejprve provede Verify a případné nesrovnalosti hned poté urovná. V dalším kroku doporučuji restart počítače. Repair Disk Permissions používejte před aktualizací systému, po aktualizaci systému a určitě vždy, když se rozhodnete řešit problémy se zlobivým počítačem. Preventivním použitím nic nepokazíte.

Součástí podivného chování počítače může být chyba na disku. Zde si všimněte, že lze použít jen funkci Verify Disk. Program Disk Utility neumí opravit disk, ze kterého je puštěný Mac OS X. Vy si nyní můžete pouze otestovat, zda se na disku chyby vyskytují – použijte funkci Verify Disk. Pokud je disk v pořádku, můžete být spokojeni. Objeví-li se však nějaké chyby, což poznáte podle výpisu červeným písmem, budete se muset opravě disku věnovat trošku více. Poradím vám dva způsoby jak na to. Buď máte instalační DVD Mac OS X, nebo si z Internetu stáhnete a nainstalujete program AppleJack, který je zadarmo.

Oprava disku pomocí instalačního DVD Mac OS X

Nenechte se zmást – instalační DVD Mac OS X, které jste dostali ke svému počítači, neslouží jen k instalaci systému. Vložte instalační DVD Mac OS X do mechaniky, restartujte počítač a držte stisknutou klávesu "c", dokud počítač z DVD nenastartuje.

V dalším okně zvolte jazyk (pravděpodobně angličtinu) a dole vpravo klikněte na šipku, kterou svou volbu potvrdíte. Opět opakuji, že se nic instalovat nebude. Za chvíli se vám zobrazí základní instalační okno Mac OS X. Jděte do menu Utilities a zde zvolte položku Disk Utility. V levém sloupci si jedním kliknutím zvolíte ikonu svého disku, který budeme opravovat. Položek je teď v seznamu nejspíš více – přibyla totiž položka instalačního DVD. Na disk v počítači teď můžeme aplikovat funkce Repair Disk a samozřejmě Repair Disk Permissions. Doporučuji je aplikovat dvakrát za sebou. Když je proces opravy úspěšně dokončen, jděte do menu Disk Utilities a zde zvolte položku Quit Disk Utility, popř. použijte kombinaci dvou kláves: jablko + Q.

Nakonec je třeba nastartovat počítač zpět do normálního režimu. Jděte do menu Utilities a zde zvolte položku Startup Disk. Chvíli počkejte, až se vám zobrazí seznam všech možných zdrojů, ze kterých lze počítač "nastartovat" (nebo-li nabootovat). Vyberte ikonku svého startovacího disku, klikněte na tlačítko Restart... a pak ještě jednou na další tlačítko Restart.

Oprava disku pomocí programu AppleJack

Program AppleJack lze stáhnout zadarmo z Internetu na této adrese:

http://www.macupdate.com/info.php/id/15667

Případně jděte na stránku internetového vyhledávače http://www.google.cz/ a zde k vyhledání zadejte dvě slova: applejack download

Program si stáhnete a nainstalujete následovně. Na stáhnutý soubor dvakrát kliknete, chvíli počkáte, až se vám objeví okno AppleJack, kde spustíte program AppleJack – měl by mít ikonku jakési krabice. Pak vesměs jenom klikáte na tlačítka: Continue, Continue, Continue, Agree, Continue, Install, ...zadáte administrátorské jméno a heslo... kliknete tlačítko OK ...počkáte... kliknete tlačítko Close a je hotovo.

Program AppleJack má oproti Disk Utility tu výhodu, že s sebou nemusíte nosit instalační DVD Mac OS X. Použití je méně klikací a podle mě i snadnější. Těm, kterým se nedaří instalace programu AppleJack, bude jistě vyhovovat DiskUtility a DVD. Pojďme tedy na použití.

Restartujte počítač a držte najednou dvě klávesy: jablko + S. Počítač nastartuje v tzv. Single User Mode. Vy to budete vnímat jako tmavou obrazovku, na které je jenom text. To byl první krok. Pokud je program AppleJack správně nainstalován, napište do řádku tento text:

applejack AUTO restart

Tím spustíte důkladnou ozdravnou kůru, která po dokončení automaticky restartuje počítač. Ve dvou krocích tak snadno můžete opravit svůj disk.

Prevence programem SMARTReporter

Program SMARTReporter vás má předem varovat na závažné neopravitelné chyby pevného disku v počítači. Můžete si tak včas zazálohovat svoje data a koupit si nový disk.

Stránka programu je http://homepage.mac.com/julianmayer/smartreporter/

Případně jděte na stránku internetového vyhledávače http://www.google.cz/ a zde k vyhledání zadejte tři slova: mac smartreporter download

Dole na stránce u nápisu Download zvolte SMARTReporter x.x.x Universal Binary – je to soubor typu DMG. Určitě si jako začátečníci nestahujte SMARTReporter Source Code. Na stáhnutý soubor typu DMG dvakrát klikněte, chvíli počkejte, až se objeví okno SMARTReporter, kde se nachází složka SMARTReporter – tuto složku chytněte a hoďte ji do své hlavní složky Applications. Je možné, že po vás bude chtít počítač administrátorské jméno a heslo. Pokud tyto údaje neznáte, tak si složku hoďte do svojí domovské složky. Až skončí kopírování, klikněte zpět do okna SMARTReporter a stiskněte najednou dvě klávesy: jablko + E.

Teď pusťte program SMARTReporter z místa, kam jste ho před chvílí nakopírovali. Ze základních nastavení doporučuji ta, která jsou na následujících obrázcích.

SMARTReporter - ze záložky Hard Disks zaškrtnu Popup an alert
...program mě tak upozorní na nutnou výměnu disku za nový

SMARTReporter – v záložce Behaviour zvolím, aby se program spustil sám
, a jelikož mám notebook, nechci, aby se kontrola prováděla,
když používám energii z akumlátoru

Závěrem

I disk v počítači potřebuje trochu péče. Chovají-li se programy na vašem počítači divně, zkuste najít a opravit chyby pomocí programu DiskUtility. Vřele doporučuji program AppleJack a za samozřejmost považuji použití programu SMARTReporter.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: