Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zbývající zprávy: kurs akcií Applu se po prudkém růstu propadl, webový obchod Applu oslavil 10 let a vývojáři obdrželi testovací sestavení Mac OS X Tiger 10.4.11. (12.11.07)
12. listopadu 2007, 05.00 | Akcie Applu minulý týden vyšplhaly až nad 190 USD,avšak koncem týdne se zase výrazně propadly až ke 165 USD. Webový obchod Applu byl spuštěn před 10 lety, za tu dobu ohromně vyrostl. A vývojáři vedle aktualizace Leoparda obdrželi také testovací sestavení Mac OS X 10.4.11.
Většinu zpráv si přes víkend uzurpoval iPhone, na ostatní témata už mnoho prostoru nezbylo, zde předkládám těch pár informačních paběrků, co jsem přece jen našel.
Kurs akcí Applu na horské dráze
Akcie Applu procházely minulý týden skutečně bouřlivým vývojem. Na počátku týdne to vypadalo, že „porostou až do nebe“, v úterý kurs na chvíli dosáhl hodnoty 191,79 USD. Poté ve středu mírně poklesl na 186 USD, avšak ve čtvrtek se potvrdilo rčení našich babiček o omezeném výškovém růstu dřevin a kurs se prudce propadl až ke 168 USD a v pátek dále klesl na 165 USD, tato hodnota vydržela do uzavření hlavních trhů. A podle vývoje na mimoburzovním trhu to vypadá na další pokles i tento týden.
Takováto prudká změna kursu pochopitelně výrazně zahýbala tržní kapitalizací firmy (aktuální cenou všech akcií na trhu), při maximálním kursu činila 167,3 miliardy USD, teď již spadla ke 144 miliardám USD. Pokles ovšem postihl také další firmy z oboru moderních technologií (třeba Intel, IBM či Dell), takže vzájemné poměry tržních kapitalizací těchto firem se příliš nezměnily. Apple, IBM a Intel jsou na tom víceméně stejně, s rozdíly řádu jednotlivých miliard USD, Dell zůstává podstatně níž s kapitalizací něco přes 60 miliard USD.
Pokles tak nelze vykládat jako problém Applu, prostě se svezl s celkovou investiční náladou na trhu, jež nakonec přebila faktory, které vedly k předchozímu růstu. Zájem o produkty Applu zůstává vysoký, zvlášť iPody a MacBooky se prodávají dobře, navíc tu byla velká očekávání kolem spuštění prodeje iPhonu v Evropě.
Jenže proti tomu stojí faktory ovlivňující celou americkou ekonomiku. Nezodpovědné poskytování hypoték klientům, co nebyli schopni je splácet, spustilo menší bankovní krizi, její důsledky postupně zasahují další obory. Příznivě nepůsobí ani výrazný pokles kursu amerického dolaru a rostoucí ceny ropy, to vše nakonec vedlo k výprodeji akcií technických firem, což pochopitelně způsobuje pokles kursu.
V případě Applu navíc asi zapůsobilo i vybírání zisků, kurs prostě vyšplhal tak vysoko, že se toho mnozí investoři rozhodli využít k prodeji svých akcií, čímž ovšem způsobili následný pokles.
Rozhodně si zde nechci hrát na ekonomického experta, o dnešní situaci na trhu proslulí ekonomové nejspíš sepíšou celé tlusté knihy, jasně se však ukazuje, jak jsou akciové trhy nepředvídatelné a provázané s veškerým děním po světě.
Finanční a další ekonomické ukazatele pro samotný Apple se přitom prakticky nezměnily, takže zřejmě skutečně jde o působení vnějších podmínek. Zároveň však lze předpokládat, že i v případě hlubších potíží americké ekonomiky na tom Apple bude stále o trochu lépe než ostatní výrobci počítačů díky loajálnější uživatelské základně a vyšším ziskovým maržím.
Webový obchod Applu funguje už deset let
V sobotu oslavil desáté výročí své existence webový obchod Applu, naostro se rozběhl 10. listopadu 1997. Byl postaven na WebObjects, získaných koupí firmy NeXT necelý rok předtím. WebObjects pomohly k rychlému vybudování obchodu, na stejné infrastruktuře založil svůj internetový obchod Dell o rok dříve.
Je to opravdu již dávno, aktuální produkty Applu tehdy tvořily béžové věže G3 a Mac OS 8, Steve Jobs ještě nepředstavil první iMac, natož pak iPod, které způsobily obrat ve vývoji Applu.
Přesto za prvních 12 hodin fungování obchod zaznamenal 4,4 milionu přístupů a tržbu ve výši 500 000 USD. Za první měsíc už obchod získal objednávky za 12 milionů USD. Od té doby ovšem webový Apple Store „trošku“ povyrostl, Apple sice finanční údaje pro něj samostatně neuvádí, ale jeho tržby za rok nepochybně činí miliardy dolarů.
V roce 1997 obchod sloužil pouze zákazníkům v USA, ale již v květnu 1998 Apple spustil první internetovou pobočku ve Velké Británii, v září následoval webový obchod pro Švédsko. V lednu 1999 přibyly do seznamu podporovaných zemí Belgie, Francie, Německo, Holandsko, Španělsko a Itálie, v únoru 1999 se otevřel internetový obchod pro Japonsko, v březnu 1999 pak pro Rakousko a Španělsko. A dnes najdete webový Apple Store pro následující země. (Česká republika tam není, přestože existuje český webový obchod pro Apple, jenže ten provozuje české zastoupení Applu, nikoli Apple samotný, „originálu“ se ovšem silně podobá a používá stejnou technologii.)
Apple však toto výročí nijak nepřipomíná a tudíž ani neuspořádal nějaké akce k němu, zřejmě nechce odvracet pozornost od iPhonu a jeho nástupu do Evropy, ostatně poslední dobou Apple svá různá výročí spíše opomíjí a ponechává to na médiích.
V každém případě jde o dobrou příležitost k zamyšlení, co se za tu dobu všechno změnilo, jasně to ukazuje, jak dlouhou dobu ve světě počítačů představuje 10 let, ovšem mnohé základní principy zůstávají stále stejné.
Vývojáři obdrželi další testovací sestavení Mac OS X 10.4.11
Alespoň poslední zpráva se týká Maců: Jak už víte, vývojáři obdrželi k testování Mac OS X 10.5.1, první větší aktualizaci Leoparda. Nezapomíná se však ani na Tigera, MacScoop tvrdí, že k vývojářům rovněž putovala další testovací sestavení jak klientské, tak serverové verze Mac OS X 10.4.11. Obsahují několik dalších oprav chyb především pro Safari, Dashboard, Automator a DiskImages.
Dá se předpokládat, že tyto opravy patří k posledním a brzy se již objeví ostrá verze Tigera 10.4.11. Nastane ovšem poněkud paradoxní situace, Leopard už bude na trhu několik týdnů, až přijde poslední udržovací verze jeho předchůdce Tigera. Mac OS X 10.4 ovšem ještě nelze odepisovat, přes úspěšné prodeje Leoparda pod ním stále běží mnoho Maců, takže tato aktualizace rozhodně bude mít význam.