Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zpráva o představení iPadu 2
4. března 2011, 00.00 | Za přítomnosti Steva Jobse byl v San Franciscu představen nový iPad 2, který se začne v USA prodávat již 11. března. Dále byl předveden iOS 4.3 a aplikace iMovie a GarageBand pro iPad, které rovněž budou dostupné od 11. března.
Ve středu se v sanfranciském kongresovém středisku Yerba Buena Center for the Arts konala mediální akce Applu věnovaná iPadu, na níž byl podle očekávání předveden iPad druhé generace a také nový software pro něj. (Připomeňme, že původní iPad byl veřejnosti poprvé představen koncem ledna 2010.)
Už ve čtvrtek jsme přinesli předběžnou zprávu o uvedených novinkách, zde tamní dění probereme podrobněji.
Použité informační zdroje
Zprávy z akce samozřejmě přinesly všechny servery zabývající se informačními technologiemi, pro tento článek jsme vycházeli především ze zápisů tamního dění. Ten už tradičně zpracoval Macworld, Engadget nabídl reportáž doprovázenou skutečně velkým počtem fotografií a další poměrně podrobnou a bohatě ilustrovanou zprávu poskytl CNET.
Macworld navíc předkládá své první dojmy z vyzkoušení iPadu 2 po akci a MacRumors shromáždil některé další informace k tomuto přístroji.
Samotný Apple vydal tiskovou zprávu jak k uvedení iPadu 2, tak k iOS 4.3. A přirozeně patřičně aktualizoval webové stránky iPadu.
Navíc již také zveřejnil videozáznam z akce (oficiálně se nabízí jen jako streaming pro Safari 4 či 5 pod Snow Leopardem nebo iOS 3 či vyšším, ale příslušný MPEG-4 soubor se dá stáhnout odtud, zabírá ovšem 846,64 MB).
Videa z akce se pochopitelně už objevila též na YouTube, například zde uvidíte představení iPadu 2 a tady předvedení vlastností iOS 4.3. A své video z „osahání“ iPadu 2 nabízí i Macworld (lze si ho také stáhnout jako MPEG-4 soubor kompatibilní s iPhonem o velikosti 12,7 MB).
A nyní se již pusťme do popisu dění v San Franciscu:
Akci zahájil příchod Steva Jobse
Už tři hodiny před začátkem akce Apple odstavil svůj webový obchod, což naznačovalo, co lze čekat.
Po úvodních přípravách, kdy se hrála hudba Beatles, na scénu k velkému nadšení publika vstoupil Steve Jobs, což bylo první překvapení akce, účastníci ho uvítali potleskem vestoje. Oproti bulvárním zprávám vypadal Jobs poměrně dobře, i když zcela zdravě také ne a jako obvykle se hned pustil do vypočítávání dosavadních úspěchů Applu.
Obvyklé úvodní statistiky
Jako první zmínil iBooks, uživatelé si již z knižního obchodu Applu stáhli 100 milionů elektronických knih. A ve středu nakladatelství Random House oznámilo, že začíná v iBookstore nabízet přes 17 000 svých knih, připojilo se tak k pěti velkým americkým nakladatelstvím, která už své tituly takto prodávají. (Též tohle Apple oznámil tiskovou zprávou.) Celkově se nyní v iBookstore prodávají knihy více než 2 500 nakladatelství.
Jobs poté řekl, že iBooks (tedy iBookstore) je jedním ze tří elektronických obchodů Applu, vedle iTunes Store a App Store. Pro přístup k nim se používá stejný identifikátor Apple ID a je třeba mít účet u Applu. A nedávno počet těchto účtů přesáhl 200 milionů. Jobs dodal, že to je pravděpodobně největší počet účtů spojených s kreditními kartami, jaký se dnes vyskytuje na Internetu (Amazon počty svých zákazníků nezveřejňuje).
Další milník zaznamenal App Store, když celková částka vyplacená vývojářům aplikací překročila 2 miliardy USD. A nakonec zmínil ještě iPhone, uvedl, že se nedávno prodal již stomiliontý kus.
Avšak na této akci chce mluvit o třetím úspěšném produktu „post-PC“ éry. Ta podle něj začala v roce 2001 iPodem, pokračovala iPhonem v roce 2007 a v roce 2010 přišel iPad. Všechno to byly ohromné hity a většina příjmů Applu nyní pochází právě z těchto „post-PC“ produktů.
Chvála iPadu
K iPadu řekl, že se sice mnozí vysmívali přívlastku „magický“ užitému v reklamní kampani, ale ukázal se jako oprávněný a konkurence také nedokázala překonat jeho cenu. V roce 2010 se prodalo 15 milionů iPadů a Apple za ně utržil 9,5 miliardy USD. Dodal, že se jich prodalo více než všech Tablet PC dohromady (tady ovšem tak trochu srovnával hrušky s jablky) a prohlásil, že iPad nyní drží 90 procent svého trhu. Zmínil též Samsung a slabý prodej jeho tabletů.
A samozřejmě nezapomněl uvést množství dostupných aplikací pro iPad, protože těch pro něj přizpůsobených je 65 000. A neodpustil si srovnání s konkurencí, promítl logo Androidu 3.0 „Honeycomb“ s údajem, že je pro něj dostupných pouze 100 optimalizovaných aplikací. (Zde ovšem trochu zapracovalo realitu deformující silové pole, protože tabletů s Honeycombem zatím na trhu mnoho není, v USA v podstatě jen Motorola Xoom a vývoj aplikací teprve začíná, zatímco iPad má roční náskok.)
Celé to uzavřel prohlášením, že rok 2010 byl rokem iPadu a dodal, že k úspěchu u zákazníků iPadu pomohly stovky kamenných obchodů, které nyní Apple má po celém světě. Poté promítl video ukazující, jak byl iPad úspěšný a kde všude se používá (například v nemocnicích nebo při práci s autistickými dětmi).
Představuje se iPad 2
Na scénu se vrátil Steve Jobs a pokračoval. Začal otázkou, zda bude rok 2011 rokem napodobitelů iPadu, když teď má svůj tablet skoro každý výrobce. Odpověděl si, že kdyby Apple nic nedělal, mohlo by se to stát, jenže ani oni nespali na vavřínech a nyní uvádějí iPad 2.
iPad 2 podle Jobse není jen úpravou, ale zcela novou konstrukcí, především je mnohem rychlejší. O to se postará nový procesor (vlastně SoC čip) A5, který je dvoujádrový a poskytne až dvojnásobný výkon hlavního procesoru. (Podle Jobse bude iPad 2 prvním masově prodávaným dvoujádrovým tabletem na trhu, nemohl říci, že je úplně první, protože konkurence též nasazuje dvoujádrové procesory.)
Skutečně výrazné zrychlení však přináší grafika, jež má být až 9krát výkonnější, přesto však má A5 stejný příkon jako čip A4 původního iPadu. Dále iPad 2 nasadil kamery, čelní a zadní a uvnitř přibyl gyroskop (podobně jako v iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace doplnil již přítomný digitální kompas a akcelerometr).
Přes tohle všechno je nový iPad „dramaticky tenčí“, jeho tloušťka se snížila z 13,4 na 8,8 milimetru, tedy o 33 procent. iPad 2 je tak vlastně tenčí než iPhone 4 (jehož tloušťka činí 9,3 milimetru). A snížila se též hmotnost přístroje, ze 700 na 600 gramů (přibližně). K tomu Jobs podotkl, že se to sice může zdát málo, ale ušetřit 100 gramů ze 700 je docela dost.
A tento nový model se bude od počátku nabízet ve dvou barvách, černé a bílé, přičemž bílá varianta bude dostupná od prvního dne (narážka na dosud neuvedený bílý iPhone 4 vyvolala bouřlivou reakci publika). Navíc bude Apple na americkém trhu nabízet jak modely fungující v síti AT&T, tak modely pro síť Verizonu, jinými slovy, 3G modely budou existovat ve variantě pro GSM/UMTS sítě a pro CDMA sítě (ty se budou prodávat jenom v USA).
Jobs znovu shrnul novinky iPadu 2 (souhrn všech základních vlastností přístroje najdete v jeho technických specifikacích) a dodal, že všechna tato vylepšení neznamenají, že by se zkrátila výdrž baterie, podařilo se zachovat původní výdrž v délce 10 hodin při aktivním používání (a až měsíc v režimu spánku).
Ceny a dostupnost
Totéž platí i pro ceny, zůstaly stejné jako u původního iPadu. A Jobs promítl cenovou tabulku, jež ukázala, že se budou nabízet jak WiFi, tak 3G modely, se 16, 32 a 64 GB flash paměti. Neopomněl zdůraznit, že pět ze šesti modelů stojí méně než 799 USD, přičemž ceny začínají již na 499 USD. (Byla to zjevná narážka na Motorolu Xoom, která stojí 799 USD, ovšem to je za model srovnatelný s nejlépe vybavenými iPady 2, levnější WiFi verze zatím na trhu ještě není.)
Jobs nakonec prohlásil, že když se všechny tyto vlastnosti přičtou k 65 000 již dostupným aplikacím, mají důvod si myslet, že rok 2011 bude rokem iPadu 2.
A následovalo důležité oznámení, kdy se přístroj začne prodávat. Nebude to v dubnu, květnu či červnu (narážka na spekulace analytiků, že by se prodej nového iPadu mohl opozdit), na americký trh iPad 2 přijde už 11. března a 25. března přibude 26 dalších zemí. Jobs promítl seznam těchto zemí, z něhož vyplývá, že mezi nimi bude též Česká republika (Slovensko však v seznamu není).
iPad 2 se sice začne v USA prodávat až 11. března, ale již teď´Apple nabízí na modely první generace slevu ve výši 100 USD (na téhle zvláštní stránce), očividně se chce zbavit zbývajících zásob původního iPadu.
Nové příslušenství iPadu 2
Když Jobs vyřídil iPad 2, jako další přišlo na řadu zajímavé nové příslušenství pro něj:
Adaptér pro HDMI videovýstup
Tím prvním je adaptér obstarávající pro iPad 2 videovýstup na rozhraní HDMI. Jobs uvedl, že to byl velmi silný požadavek učitelů. Adaptér má podobu kabelu, který se připojuje na dokový konektor a na druhé straně se nachází HDMI konektor umožňující zrcadlit videovýstup iPadu 2 (Apple to blíže popisuje tady).
Zrcadlení obstarává přímo iOS, takže funguje pro všechny aplikace. Adaptér podporuje výstup až do rozlišení 1080p (filmy však jen do 720p), poradí si s otáčením zobrazení a nevyžaduje žádné konfigurování. Navíc se na něm nalézá provedený 30kolíkový dokový konektor, takže půjde iPad 2 dobíjet, i když bude právě připojený k zobrazovači s HDMI vstupem.
Oficiálně se tento adaptér jmenuje Apple Digital AV Adapter a bude se prodávat (v USA) za 39 USD. A měl by být použitelný také pro iPhone 4 a iPod touch čtvrté generace.
Nové ochranné kryty Smart Cover
Další novinkou z oblasti příslušenství iPadu byly „chytré ochranné kryty“. Jobs k tomu řekl, že pro původní iPad navrhli ochranné pouzdro, jež sice fungovalo dobře, avšak zakrývalo krásný design přístroje. A tak se pro iPad 2 rozhodli přijít s něčím jiným. Není to pouzdro, ale kryt obrazovky, který se přichytává na bok iPadu.
Když se kryt otevře, iPad se probudí a při jeho zavření zase usne. Přichytávání nezajišťují žádné šrouby, ale magnety (ty jsou obsaženy jak v samotném krytu, tak ve vlastním pouzdru iPadu 2, na původní iPad proto tyto kryty použít nepůjde), jež se postarají o snadné přichycení a automatické vyrovnání krytu. Díky tomu jen minimálně zvětšují rozměry a hmotnost přístroje a působí skoro jako jeho součást. Vnitřní výložka krytu z mikrovláken navíc čistí obrazovku.
Kryt sestává z několika skládatelných segmentů, takže se z něj dá sestavit stojánek pro iPad 2 usnadňující sledování filmů nebo psaní na virtuální klávesnici (Apple těmto krytům věnuje samostatnou stránku a tohle video názorně předvádí, jak se používají).
Kryty Smart Cover se budou nabízet v provedení z polyuretanu nebo z kůže, obě z nich budou dostupná v pěti různých barvách. Tyto kryty skutečně vypadají zajímavě, ovšem Apple si je nechá patřičně zaplatit, polyuretanové budou stát 39 USD, kožené pak 69 USD. Jobs nakonec ještě promítl výše zmíněné video a zavptikoval, že trochu připomíná krátké animované skeče Pixaru.
Tím představování příslušenství zakončil, iPad 2 však bude potřebovat též nový dok, který se bude prodávat za 29 USD, proti doku původního iPadu má trochu odlišnou konstrukci s malým převisem vpředu.
Novinky ostré verze iOS 4.3
Dalším tématem akce byl iOS 4.3 (jehož první beta verzi vývojáři dostali již v lednu a od počátku února byla dostupná třetí beta verze), na scénu přišel Scott Forstall, viceprezident Applu pro software iOS.
S iPadem 2 se bude dodávat iOS 4.3, Forstall proto začal vypočítávat jeho vylepšení a nové vlastnosti. (Apple je stručně popisuje tady a vydal k němu také samostatnou tiskovou zprávu).
Nejzajímavější nové funkce a vylepšení
Výkon webového prohlížeče Mobile Safari se zvýší díky nasazení javascriptového jádra Nitro, jaké používá Safari pro Mac OS X, zpracování JavaSriptu se tím proti iOS 4.2 má dvojnásobně urychlit.
Dále iOS 4.3 přináší novou funkci iTunes Home Sharing, jež dovolí přehrávat veškerou hudbu, filmy a televizní pořady uložené v knihovně iTunes na osobním počítači na přístrojích s iOS, prostřednictvím streamingu přes domácí WiFi síť.
Ke zlepší došlo též ve funkci AirPlay (zavedené již s iOS 4.2 vydaným koncem loňského listopadu) pro bezdrátový streaming mediálního obsahu z přístrojů s iOS na Apple TV druhé generace. Při sdílení fotografií lze použít integrované přechody obrazových prezentací Apple TV a video budou moci na Apple TV směrovat také aplikace z App Store a webové stránky (v iOS 4.2 tohle šlo jen se zvukem, streaming videa dovolovaly pouze vybrané aplikace Applu dodávané s iOS).
A uživatelé iPadů se též dočkají předvolby, umožňující změnit funkci fyzického postranního tlačítka, půjde určit, zda bude sloužit jako tlačítko ztlumení zvuku nebo jako zámek změny orientace obrazovky. (iOS 4.2 totiž funkci tohoto tlačítka změnil a Steve Jobs loni naznačil, že další změna se již nechystá, ale zjevně nakonec Apple přece jen přání zákazníků vyslyšel.)
A konečně je tu funkce osobního WiFi bodu (Personal HotSpot), jež dovoluje sdílet 3G připojení iPhonu přes WiFi s dalším zařízeními. Má však jedno dost vážné omezení, dá se použít pouze s iPhonem 4.
Nové aplikace pro iPad 2
A dále přišly na řadu nové aplikace, které bude zahrnovat iOS 4.3 pro iPad 2. Tou první je Photo Booth, program pro zpracování fotografií, jenž se nachází v Mac OS X od doby, co Macy mají kameru iSight.
Při spuštění aplikace Forstall podotkl, že iPad 2 je tak rychlý, že dokáže přehrávat 9 různých videoproudů současně (Photo Booth totiž zobrazí účinky devíti různých efektů, nepochybně to dokáže díky nové grafice). A předvedl použití několika efektů (stejných jako na Macu) a pořizování fotografií pomocí čelní kamery iPadu 2, přičemž účinky efektů se nastavují pomocí dotyků.
Další novou aplikací na iPadu bude FaceTime, podle Applu nejlepší a nejsnazší způsob, jak pořádat videokonference. Tato aplikace teď bude i na iPadu (dosud se nabízela na iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace, vybavených hardwarem pro videohovory) a dovoluje vést hovory mezi dvěma iPady, iPadem a iPhonem (nebo iPodem touch), případně mezi iPadem a Macem. (Beta verzi softwaru FaceTime for Mac Apple uvolnil již loni v říjnu a jeho ostrá verze se prodává v Mac App Store od minulého týdne.)
A poté to Forstall předvedl v praxi a navázal videohovor s dalším zaměstnancem Applu. S aplikací FaceTime se pracuje stejně jako na iPhonu 4 a umožní ihned navazovat videohovory mezi iPady 2 a iPhony 4.
iOS 4.3 bude ke stažení dostupný 11. března
Tím Scott Forstall předvádění novinek iOS 4.3 ukončil (mělo by jich být ještě víc) a uvedl, že ostrá verze bude k dispozici zdarma ke stažení také od 11. března. Podporuje všechny iPady, GSM iPhony a iPody touch třetí a čtvrté generace. To zřejmě znamená, že nebude vydána pro CDMA verzi iPhonu 4, což nám v Evropě sice může být jedno, ale americké zákazníky to dost rozladilo (CDMA iPhony si zatím budou muset vystačit s iOS 4.2.6). A pokud jde o podporované iPhony, stránka iOS 4.3 uvádí, že bude fungovat na iPhonu 3GS a na GSM variantě iPhonu 4.
A včera již Apple pro vývojáře uvolnil GM verzi iOS 4.3 (sestavení 8F190, mimochodem, Boy Genius Report už minulý týden tvrdil, že je GM verze hotová a správně udal její sestavení), což znamená, že je iOS 4.3 připravený a čeká se zřejmě jenom na zahájení prodeje iPadu 2.
A zároveň vyšla též nová GM verze vývojového prostředí Xcode 4 („Xcode 4 GM seed 2“), jež doplňuje podporu iOS 4.3. (První GM verze Xcode 4 se objevila počátkem února.)
ITunes 10.2 přinášejí podporu iOS 4.3
Ve středu Apple učinil také další krok v rámci příprav uvedení iPadu 2 a iOS 4.3, vydal nové iTunes 10.2.
Tato nová menší aktualizace (předchozí verze 10.1.2 vyšla koncem ledna) především podle očekávání doplňuje podporu synchronizace iPhonů, iPodů touch a iPadů s iOS 4.3 a dále nabízí podporu pro vylepšenou funkci Home Sharing, umožňující streaming mediálního obsahu z knihovny iTunes na zařízení s iOS 4.3.
Mimoto iTunes 10.2 zahrnují několik bezpečnostních oprav popsaných v tomto dokumentu, ale ty se týkají pouze variant pro Windows. Macworld dodává, že ikony panelu předvoleb iTunes jsou nyní opět trochu barevnější a nová volba v panelu sdílení umí aktualizovat počet přehrání pomocí funkce Home Sharing.
iTunes 10.2 se pro Mac OS X a pro 32bitová vydání Windows dají stáhnout odtud, varianta pro 64bitová Windows se nachází tady a samozřejmě se nabízejí též prostřednictvím mechanismu Software Update.
Nové aplikace pro iPad
Na pódium se vrátil Steve Jobs s tím, že vedle aplikací obsažených v iOS 4.3 Apple připravuje ještě další nové samostatné aplikace pro nový iPad. Prohlásil, že aplikace v Applu píší rádi, protože jimi zvyšují laťku pro vývojáře.
iMovie
První takovou aplikací je nová verze střihového programu iMovie (ten byl pod iOS přenesen již loni v létě při uvedení iPhonu 4, v App Store se zatím nachází verze 1.1, kterou lze provozovat na iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace, ve středu představená verze navíc podporuje také iPad 2, avšak původní iPad nikoli).
iMovie pro iPad nabízí přesný editor, nahrávání vícestopého zvuku (k tomu Jobs podotkl, že tohle není žádná hračka, ale dá se tak skutečně sestříhat film), nové motivy, podporu funkce AirPlay, sdílení HD videozáznamů a samozřejmě to je univerzální aplikace.
Program přišel předvést Randy Ubillos, hlavní softwarový architekt Applu pro video. Aplikace má uživatelské rozhraní připomínající staré kino, kde každý film zastupuje plakát vycházející z motivu. iMovie funguje jak v orientaci na šířku, tak na výšku a dobře vypadá též na displejích Retina iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace.
Samozřejmě podporuje multi-touch ovládání, pro zvětšování a zmenšování lze použít obvyklá gesta. Tlačítkem kamery se dá nahrávat přímo do časové osy, prsty se mohou přesouvat klipy a klepnutím na úchopy se vybírají segmenty videa. iMovie pro iPad v sobě spojuje jak prvky aplikace z iPhonu, tak té z Mac OS X, ovšem na větší obrazovce iPadu se dá používat mnohem lépe.
Ubillos poznamenal, že uživatelé požadovali, aby vývojáři zapracovali na zvuku a ti opravdu odvedli v tomto směru hodně práce. Pro všechny klipy se nabízejí editovatelné vlnové průběhy zvukového doprovodu, dvojité poklepání vyvolá nastavení klipu a umožní změnu jeho hlasitosti. Dále se nabízí přes 50 zvukových efektů a k videu lze přidat až tři zvukové stopy, vedle stopy zvukového doprovodu, který jde nahrávat z mikrofonu iPadu.
Přibyly též tři nové motivy (včetně „neonového“ motivu), takže jich je celkem osm, při přepnutí motivu se automaticky změní i hudba, ale lze zvolit i jinou skladbu z knihovny iPodu nebo z ostatních motivů. Bohaté jsou též možnosti sdílení, příslušné menu nabízí podporu pro YouTube, Facebook, Vimeo a CNN iReport, pro každou službu zobrazuje její logo. A také je možné výsledné video poslat do knihovny iTunes.
A poté se vrátil Jobs, rychle shrnul vlastnosti nové verze iMovie a řekl, že bude rovněž dostupná od 11. března v App Store za 4,99 USD.
GarageBand
Druhou novou aplikací pro iPad bude hudební program GarageBand (ten se zatím nabízel jen na Macu, pod iOS byl přenesen až teď).
Poskytuje dotyky ovládané hudební nástroje, ale dá se k němu připojit i skutečná kytara. Dovoluje používat kytarové zesilovače a efekty, nahrávat a míchat se může až do 8 stop, přináší přes 250 zvukových smyček a AAC soubor vytvořené skladby lze odeslat elektronickou poštou. A samozřejmě je program kompatibilní s verzí pro Mac.
GarageBand přišel předvést Xander Soren, ředitel hudebního marketingu Applu. Jako první se objeví prohlížeč nástrojů, v němž si jde vybrat, v jaký hudební nástroj se iPad změní, Soren zvolil „Grand Piano“, napodobující klasický klavír, avšak s mnoha dodatečnými efekty a možnostmi.
Zní jako běžný klavír, ale má také tlačítko napodobující pedál a dokáže reprodukovat i dynamiku hraní, měkčí úhozy budou znít tišeji, tvrdší hlasitěji, k určení síly úhozu GarabeBand využívá akcelerometr. Zobrazuje se ovšem jen část celé klaviatury, mezi oktávami se přechází přepínačem.
Poté Soren přepnul na klasické rockové elektronické varhany, klávesnice patřičně změnila svůj vzhled. S tímto nástrojem však lze provádět i úkony, jež by na skutečných varhanách nebyly možné.
GarageBand nabízí též sadu bubnů, jejichž zvuk se liší podle toho, kam se na buben udeří, rovněž pro tohle se využívá akcelerometr. A rodiče jistě potěší, že děti budou moci na bubny hrát s výstupem převedeným do sluchátek.
Další novinku tvoří „chytré nástroje“ (Smart Instruments), což by měla být pomůcka pro ty, kdo neví, jak na daný nástroj hrát. Kupříkladu „chytrá“ akustická kytara nabízí přehledně uspořádané virtuální struny, jichž se stačí jen dotýkat. A navíc program poskytuje režim automatického hraní, kdy kytara sama zahraje určitý akord. Soren to nazval „hudebními pomocnými kolečky“.
A podobně jako na Macu též GarageBand pro iPad může nahrávat vše, co uživatel dělá a spojit to dohromady, přičemž lze pracovat až s osmi stopami.
To velice usnadní vlastní skládání, k čemuž Soren poznamenal, že v době, kdy Beatles nahrávali seržanta Peppera, se dalo pracovat jenom se čtyřmi stopami na aparatuře velké jako pračka. Hudební skupiny budou takto moci snadno a levně připravovat hudební ukázky.
A poté se opět vrátil Steve Jobs, znovu prohlásil, že tato aplikace není žádná hračka a nepřekvapivě sdělil, že také GarageBand se začne prodávat 11. března za 4,99 USD.
Zakončení akce
Potom Jobs zrekapituloval vlastnosti iPadu 2 a prohlásil, že díky tomu bude rok 2011 rokem iPadu 2 a nechal přehrát video o tomto přístroji, kde se často zdůrazňovalo, že jde o „post-PC“ zařízení.
Po videu Jobs promítl již dříve použitý rozcestník s ukazateli „technologie“ a „svobodná umění“. V závěrečném proslovu uvedl, že přímo v genech Applu spočívá, že se nezůstávají u samotných nových technologií, ale spojují je se svobodnými uměními, což dává výsledky přinášející potěšení.
A to se projevuje především v těchto „post-PC“ zařízeních. Mnozí konkurenti vidí trh tabletů prostě jako nová PC, ale to je podle Applu naprosto nesprávný přístup, protože tahle zařízení musí být intuitivnější a snáze použitelná. Jejich hardware a software musí být více provázaný a iPad 2 podle názoru Applu představuje tu správnou cestu, kterou je třeba se vydat.
Poté Jobs nechal vstát všechny v hledišti, kdo se na iPadu 2 podíleli a požádal o potlesk pro ně. A poděkoval i jejich rodinám, že jim tuto práci umožnily dělat. A tím akce skončila, vybraní účastníci si následně mohli iPady 2 sami vyzkoušet.
Dodatečné informace k iPadu 2
Své první dojmy z práce s novým iPadem popisuje například Macworld a své zkušenosti zveřejnil také Engadget.
iPad 2 se díky tenčímu designu skutečně drží mnohem lépe, pomáhá i zcela plochý zadní panel. Fyzická tlačítka a porty se sice nacházejí na stejných místech, ale iPad 2 je tak tenký, že v podstatě nemá boky.
Změnila se též poloha mikrofonu, už neleží poblíž zdířky sluchátek, teď se nachází uprostřed horní hrany přístroje. Takže „tajemný nový port“, o němž mluvily některé pověsti v lednu, byl jenom přemístěný mikrofon. (Některé hodně divoké spekulace dokonce tvrdily, že iPad 2 bude mít port Thunderbolt, což ovšem byl zjevný nesmysl, protože Thunderbolt vyžaduje rozhraní PCI Express, které v iPadu není.)
Pokud jde o kamery iPadu 2, podle zveřejněných specifikací ta čelní dovoluje nahrávat video ve VGA kvalitě s 30 snímky/s a rovněž statické snímky pořizuje v rozlišení VGA. Zadní kamery nahrává video až v rozlišení 720p s 30 snímky/s, rozlišení statických snímků Apple neuvádí. Podle prvních zpráv však jsou fotografie o dost horší než z iPhonu 4, zdá se proto pravděpodobné, že jde o stejné kamery, jaké používá iPod touch čtvrté generace. iPad 2 se tak zjevně zaměřuje hlavně na videohovory, na fotografie se příliš nehodí (zadní kamera nemá ani blesk).
Co se týče displeje iPadu 2, ten se očividně nijak nezměnil, zachoval si stejnou velikost a rozlišení a nedošlo ani k úpravám jeho povrchu (mluvilo se o potlačení odlesků, ale Apple nic takového nezmiňuje).
Všichni, kdo si mohli iPad 2 vyzkoušet, se shodují na tom, že je přístroj mnohem rychlejší, aplikace pracují podstatně svižněji. A samozřejmě v náročných hrách a dalších aplikacích se projevuje výkonnější grafika. O to se zasloužil nový SoC čip A5, Apple však k němu neudává žádné bližší technické podrobnosti (kromě taktovací frekvence 1 GHz).
Ale z analogie s jinými podobnými zařízeními lze soudit, že A5 obsahuje dvoujádrový hlavní procesor ARM Cortex-A9 a grafickým koprocesorem by nejspíš mohl být PowerVR SGX 543 (napovídaly by tomu i odkazy objevené v beta verzích iOS 4.3).
Velké debaty se vedou okolo toho, jakou vlastně má iPad 2 (tedy čip A5) kapacitu RAM. Víme, že původní iPad jí nabízí jenom 256 MB, takže se doufá, že ji iPad 2 zvětšil, ale není to jisté. Korejský analytik polovodičového průmyslu prohlásil, že iPad 2 používá 512 MB RAM, navíc rychlejšího typu. Dávalo by to smysl, stejnou kapacitu RAM poskytuje již teď Phone 4, ale ověřit to půjde až poté, co se přístroj začne prodávat. Lze očekávat, že pak bude iPad 2 brzy rozebrán a podroben mnoha dalším testům.
Závěrečné shrnutí
Středeční akce nakonec byla věnována výlučně novému iPadu 2 a softwaru pro něj, nepotvrdily se pověsti o tom, že Apple představí své nové „cloud“ služby a přepracovanou novou verzi služby MobileMe. A nepadla též ani zmínka o iOS 5, ten tak zřejmě bude představen na samostatné akci později během jara.
Steve Jobs samozřejmě překvapil svým vystoupením, ale dalo se to čekat (jestliže byl fyzicky schopen vystoupit na veřejnosti), protože iPad je jeho nejoblíbenějším projektem.
Apple přirozeně vychvaluje hardware iPadu 2, ale objektivně je třeba říci, že tady spíše reagoval na vývoj trhu, na který právě nyní přicházejí obdobně vybavené tablety (v USA jde především o Motorolu Xoom). Tablety se systémem Android 3.0 „Honeycomb“ dvoujádrové procesory přímo vyžadují a nasazují i podobně výkonný grafický hardware, z tohoto hlediska není čip A5 nějak výjimečný (možná je lépe vyladěný z hlediska spotřeby energie).
Teď bude hodně záležet na tom, s čím přijde konkurence, pokud by například NVIDIA opravdu uskutečnila své plány s čipem Tegra 3, mohl by se vývoj tabletů a dalších mobilních zařízení dále zrychlit, ale to ukážou až příští měsíce.
Také doplnění kamer a gyroskopu se dalo čekat, celkově tak iPad 2 představuje spíše další evoluční stupeň, který napravil některé nedostatky původního iPadu. Ovšem hlavní rysy, některými kritizované, zůstaly, styk s vnějším světem se stále musí řešit pomocí dokupovaných adaptérů (nepotvrdily se pověsti o integrované zásuvce SD karet či o USB portu), což platí též pro HDMI výstup. A tak ti, jimž se zamlouval původní iPad, budou iPadem 2 nadšení, zatímco kritici svůj názor nezmění.
Též nové kryty Smart Cover jsou zajímavé, i když ne právě levné, avšak hlavní konkurenční výhody iPadu spočívají v tom, že byl na trhu první a vytvořil si rozsáhlou uživatelskou obec a především tu je celý „ekosystém“ Applu, v čele s množstvím aplikací v App Store. (I když lze očekávat, že aplikací pro Android 3.0 bude také rychle přibývat, podobně jako tomu bylo s aplikacemi pro telefony s Androidem.)
Apple pochopitelně klade hlavní důraz na aplikace iPadu a na programech iMovie a GarageBand ukázal, kam se asi bude vývoj softwaru pro iPad ubírat. Trend k přenosu dalších aplikací z Mac OS X je zjevný, Steve Jobs to s „post-PC“ zařízeními myslí opravdu vážně, to bylo z jeho vystoupení naprosto jasné.
Lze však předpokládat, že iPady budou nadále koexistovat s Macy, z iPadu by se mohla stát úspěšnější obdoba netbooků, představující schůdnou alternativu pro ty, kdo nechtějí „dospělý“ osobní počítač.