Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zpráva o rozebrání nového 17“ MacBooku Pro.
20. února 2009, 00.00 | Servisní firmě iFixit dorazil nový 17“ MacBook Pro a ta ho ihned rozebrala.
Na letošním Macworld Expu Apple představil nový 17“ MacBook Pro, čímž dokončil přechod svých notebooků na hliníková „unibody“ pouzdra (v prodeji zůstal již jen jediný 13“ MacBook s bílým polykarbonátovým pouzdrem, všechny ostatní modely potvrzují, že „budoucnost patří aluminiu“). V San Franciscu Apple sliboval, že se tyto nové stroje dostanou na trh (alespoň v USA) koncem ledna, to se však nestihlo.
Teprve tento týden první objednané 17“ MacBooky Pro dorazily k zákazníkům, skutečně průkazný důkaz o tom přináší firma iFixit. Ta na svém webu zveřejňuje návody, jak si uživatelé mohou sami opravit (anebo rozšířit) své notebooky Applu, iPody a iPhone a současně prodává potřebné náhradní díly. V rámci této své činnosti navíc pravidelně rozebírá hardwarové novinky Applu a zveřejňuje, co v jejich útrobách objevila.
V úterý 17. února iFixit konečně dorazil nový 17“ MacBook Pro, takže ho samozřejmě také rozebrala, výtah z jejích zjištění předkládá AppleInsider, samotná firma na svém webu zveřejnila třístránkovou reportáž koncipovanou jako ilustrovaného průvodce rozebráním největšího profesionálního notebooku Applu. (V tomto článku uvádím odkazy na některé zajímavé fotografie z reportáže ve vysokém rozlišení).
Svou reportáž iFixit prohlašuje za první verzi a slibuje, že ji bude postupně aktualizovat, až v rozebrání notebooku pokročí dále, ovšem už současná zjištění vypadají dost zajímavě.
Základní vlastnosti stroje
iFixit si pořídila nižší model 17“ MacBooku Pro osazený 2,66GHz procesorem Intel Core 2 Duo (se 6 MB cache paměti L2), 4 GB DDR3 RAM a 320GB diskem, o něm pojednává následující zpráva.
Vzhledem k použití 17“ displeje má stroj samozřejmě odpovídající rozměry, jeho půdorys zabírá 39,3 x 26,7 centimetru, ale tloušťka dosahuje jen 2,5 centimetru a notebook váží 2,99 kilogramu. A jak podotýkají rozebírající, zhasnutá obrazovka je neuvěřitelně černá (až jim to připomnělo slavný monolit z Vesmírné odysey 2001).
První kroky k rozebrání notebooku
Pro rozebrání notebooku se musí uvolnit celkem 10 křížových šroubů (viz tato fotografie), což umožní sejmout dolní kryt (na němž je vyryto sériové číslo) a odhalit jeho vnitřnosti.
Vnitřek stroje působí velmi úhledně, na první pohled je vidět, jak bylo využito veškerého dostupného prostoru a především jasně vyniká ohromná baterie. Z předchozích zpráv už víte, že ta představuje jednu z hlavních novinek tohoto stroje, měla by umožnit na jedno nabití až 8 hodin práce (při použití úspornější integrované grafiky GeForce 9400M).
Již se stalo skoro pravidlem všech posledních novinek Applu, že budí smíšené reakce, také nová velkokapacitní baterie vyvolala sáhodlouhé diskuse, protože oficiálně ji uživatel nemůže sám vyměnit, Apple tvrdí, že vzhledem k životnosti v délce 1000 nabíjecích cyklů (což by mělo vystačit asi na 5 let provozu) její výměna ani nebude potřeba, kdyby však přece jenom bylo baterii nutné vyměnit, provede to Apple či jeho autorizovaný servis za 179 USD.
Baterie
Na baterii se sice nachází nálepka varující před jejím vyjmutím, ale jak zjistila iFixit, není to nijak těžké, stačí odpojit její konektor a uvolnit tři křídlové šrouby, co ji přidržují (viz fotografie).
Jde o baterii Applu model #A1309, s napětím 7,3V a kapacitou 95Wh (12 820 mAh). Pozoruhodná je i její hmotnost, ta činí 570 gramů, tedy skoro 20 procent hmotnosti celého stroje. Uživatele dbalé ochrany životního prostředí jistě potěší, že neobsahuje rtuť (což ovšem při použité lithium-polymerové technologii není velkým překvapením).
RAM a pevný disk
Ostatní komponenty notebooku vypadají podle očekávání. Operační paměť sestává ze dvou 2GB SO-DIMM modulů osazených DDR3 RAM čipy taktovanými na 1067 MHz, jejichž vyjmutí není nijak složité (jak dokládá tenhle snímek).
Snadno lze vyjmout též pevný disk (zobrazený zde), musí se uvolnit dva křížové šrouby přidržující černý plastový rámeček disku k šasi notebooku a odpojit SATA kabel. Rozebíraný MacBook obsahoval 2,5“ disk Toshiba HTS543232L95A02 o kapacitě 320 GB, připojený k SATA řadiči integrovanému v čipové sadě nVidia MCP79.
Bluetooth karta a optická mechanika
V dalším kroku byl vyjmut Bluetooth adaptér, který se nachází na vlastní samostatné desce, umístěné vpravo vedle optické mechaniky. Umístění karty se změnilo oproti 13“ MacBookům a 15“ MacBookům Pro, u nich se nalézá v montáži displeje, v 17“ modelu je teď přístupná mnohem snáz. Karta nese čip Anatel BCM93046MD. (AirPort karta ovšem v montáži displeje zůstala stejně jako u ostatních „unibody“ notebooků.)
Optickou mechaniku tvoří klasická 8X DVD vypalovačka SuperDrive se štěrbinovým zakládáním medií, tak jako u jiných notebooků Applu. Ostatně i celková vnitřní konstrukce 17“ MacBooku Pro se v zásadě neliší od 15“ modelů (kromě baterie, samozřejmě).
Základní deska
Působivý pohled nabízí základní deska počítače, se skutečně vysokou hustotou osazených komponent. Nalézají se na ní také čtyři čipy Samsung K4J10324QD-HC12, což pravděpodobně jsou RAM čipy pro grafickou kartu nVidia GeForce 9600M (takže by měly dohromady mít kapacitu 512 MB).
Větráky s magnetickou levitací
Na základní desku nasedají dva větráky zajišťující chlazení stroje. Větráky pocházejí od firmy Sunon, 17“ MacBook Pro používá model MG45070V1. Nejde však o obyčejné větráky, jak napovídá nálepka MagLev na nich. Sunon vysvětluje, že tyto modely využívají technologii magnetické levitace v podstatě odstraňující tření mezi osou větráku a ložisky, což zamezuje vzniku nežádoucích vibrací a zajišťuje to dlouhodobou spolehlivost větráku. Apple podobné větráky užíval již v dřívějších MacBoocích. (Tato fotografie porovnává větrák 15“ MacBooku Pro – vlevo a 17“ MacBooku Pro – vpravo.)
V další fázi rozebírání bylo třeba odstranit (křížovými šrouby připevněné) kovové kryty konektorů plochých kabelů na základní desce pro trackpad, klávesnici, disk a další periférie. (Odstrojená základní deska bez větráků a s odpojenými kabely vypadá takhle.) A po vyjmutí základní desky (přidržované osmi šrouby) se lze podívat i na její druhou stranu.
Vlevo vedle portů se nacházejí reproduktory, čipové sady nVidie (základní čipovou sadu MCP79 s integrovanou grafikou GeForce 9400M a samostatnou grafiku GeForce 9600M) a procesor kryje pasivní chladič s rozvaděčem odpadního tepla.
Hlavní čipy notebooku
Po sejmutí chladiče se odhalí příslušné čipy (zcela odstrojená deska vyhlíží takto), procesor Intel 5831C024 SLGEL AV80576T9550 (2,66GHz Core 2 Duo, přiletovaný k základní desce), čip obsahující čipovou sadu MCP79 a druhý čip nVidie nesoucí označení nVidia 50N3BF 0850C1 NK6791.S1W NB9P-GS-W2-C1 (nejspíš jde o grafický procesor GeForce 9600M).
Jak ukazuje tato fotografie, základní desky 15“ a 17“ MacBooků Pro s „unibody“ pouzdry se příliš neliší (deska vlevo pochází ze 15“ modelu, napravo vidíte desku 17“ MacBooku Pro), nejviditelnější rozdíl tvoří dodatečný USB port 17“ modelu.
„Unibody“ pouzdro
Pořád se zde mluví o „unibody“ pouzdru, konkrétně jde o tohle, o horní část pouzdra notebooku vyrobenou na CNC stroji z jednoho hliníkového bloku (Apple ho podrobně popisuje tady).
Poslední významnou základní komponentu notebooku tvoří displej. iFixit se zatím nedostala k rozebrání jeho montáže, a tak alespoň nabízí srovnání displejů pro 13“, 15“ a 17“ MacBook, jejichž montáže úhledně naskládala na sebe.
A úplně nakonec zde máme fotografii 17“ MacBooku Pro rozloženého na základní komponenty.
Závěrečné shrnutí
Je to rozhodně zajímavý pohled, ukazuje, že nové „unibody“ MacBooky byly navrženy skutečně pečlivě, a to včetně detailů (Apple například nově používá v těchto strojích široké černé gumové tlumicí bloky namísto původních úzkých) a vnitřní prostor nových MacBooků je využit s opravdu maximální efektivitou.
V případě 17“ MacBooku Pro navíc rozebrání odhalilo, že výměna nové velkokapacitní baterie nebude zase tak obtížná, lze tedy předpokládat, že ji časem začnou nabízet i nezávislé firmy (zůstává ovšem otázka, jak to ovlivní záruku stroje). Též případná výměna RAM a pevného disku zůstává proveditelná, avšak proti předchozím modelům, které měly příslušná dvířka pro výměnu disku, to o něco složitější bude.
Nový 17“ MacBook Pro prokazatelně dorazil k prvním zákazníkům, takže se brzy jistě dočkáme nezávislých testů. Tentokrát se však asi více než na samotné výkonnostní testy (jejichž výsledky by se neměly výrazně lišit od výkonů vybavenějšího 15“ modelu MacBooku Pro) pozornost soustředí na výdrž baterie tohoto stroje, nepochybně se bude ověřovat, nakolik platí tvrzení Applu o délce práce na jedno její nabití. (Údajnou dlouhou životnost baterie ovšem prověří teprve čas.)