Zpráva o středeční akci Applu k Macům - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zpráva o středeční akci Applu k Macům

22. října 2010, 00.00 | Steve Jobs představil novinky mediálního balíku iLife ’11 a beta verzi aplikace FaceTime for Mac pro videohovory mezi Macy, iPhony 4 a iPody touch čtvrté generace. Dále předvedl některé vlastnosti chystaného Mac OS X Lion integrujícího prvky iOS a ohlásil brzké spuštění obchodu Mac App Store. A nakonec uvedl nové MacBooky Air, které jsou ještě přenosnější a svou pracovní pohotovostí se blíží iPadu.

Minulý týden Apple rozeslal pozvánky na svou další akci, tentokrát věnovanou Macům, jež proběhla tuto středu v cupertinském areálu firmy. Samozřejmě se ihned po zveřejnění pozvánek vyrojila spousta pověstí o tom, co lze očekávat a do značné míry se to opravdu naplnilo. Předběžný popis představených novinek jsme přinesli již včera, dnes zde předkládáme podrobný popis dění na této akci.

Apple však ve středu uvedl ještě několik dalších menších novinek, o nichž na akci nepadla jediná zmínka (šlo hlavně o různé softwarové aktualizace), jejich souhrn nabízíme v samostatném článku.

Použité informační zdroje

Zpravodajství z akce Applu přinesly prakticky všechny servery, zde ovšem vycházíme jen z několika zdrojů. Textové přepisy dění na akci jako obvykle poskytly Macworld, CNET a Engadget, který zápis doplnil zvlášť velkým počtem doprovodných fotografií. Souhrnný přehled novinek (s odkazy na další podrobnější informace) nabízí třeba Macworld.

Apple poskytuje videozáznam z akce (mimochodem, vysílal z ní živý webový videopřenos, ale nebylo to úplně bez potíží), nabízí ale jen streaming, navíc video lze přehrávat pouze pod Snow Leopardem v Safari 4 nebo 5 a na přístrojích s iOS 3 a 4.

Videozáznamy z akce se však objevily také na YouTube, například tenhle (jde o první z celkem šesti částí).

Zahájení akce

Akci velmi stručně zahájil Steve Jobs a vzápětí předal slovo provoznímu řediteli Timu Cookovi, který přednesl statistický výčet úspěchů Maců (což obvykle dělá samotný Jobs).

Něco statistik k Macům

Cook připomněl, že Macy poskytují 33 procent celkových tržeb Applu. To dalo za fiskální rok 2010 (který už skončil, výsledky za jeho poslední čtvrtletí Apple oznámil toto pondělí) 22 miliard USD. Kdyby se Macy vydělily do samostatné firmy (což Apple rozhodně neplánuje), obsadila by 110. místo v žebříčku Fortune 500.

Za fiskální rok 2010 se prodalo 14 milionů Maců, třikrát víc než před pěti lety. Po celém světě je nyní 50 milionů uživatelů Maců. Minulé čtvrtletí prodej Maců vzrostl o 27 procent, 2,5krát více než trh osobních počítačů jako celek. Ve skutečnosti to však bylo 18. čtvrtletí v řadě po sobě, kdy odbyt Maců rostl rychleji než celý trh. A v maloobchodu (míněno v USA) už podíl Maců přesáhl 20 procent (nejsou v tom však započteny přímé prodeje velkých výrobců PC).

Početní jsou též vývojáři pro Mac OS X, registrovaných jich je již 600 000 a každý měsíc jejich řady posílí o dalších 30 000. Cook mimo jiné zmínil Valve, jež začala nabízet hry jak pro Windows, tak pro Macy a přirozeně neopomněl zmínit ani návrat AutoCADu na Mac.

Stejně důležité je ale i to, že průzkumy spokojenosti zákazníků umisťují Macy pravidelně na první místa. Díky tomu všemu dosahují ohromného úspěchu v maloobchodním prodeji. Po celém světě přišlo za minulý rok do kamenných obchodů Applu 75 milionů lidí a koupili tam 2,8 milionu Maců, polovina z kupců přitom byli noví zákazníci (co dosud Mac nevlastnili).

A nakonec Cook promítl fotografie některých významných obchodů Applu, včetně nových prodejen v Šanghaji a Pekingu (ty ovšem Jobs ukazoval již na zářijové akci k novým iPodům).

Představuje se iLife ’11

Na pódium se vrátil Steve Jobs a začal uvádět jednotlivé novinky, jako první přišla na řadu nová verze ’11 mediálního balíku iLife. Zůstaly v něm stejné aplikace, ale některé se změnily.

iPhoto ’11

Z nich nejprve Jobs představil iPhoto ’11 s novými celoobrazovkovými režimy, lepší podporou pro Facebook, snazším posíláním fotografií elektronickou poštou, s novými prezentacemi a s „velkým skokem ve fotoknihách“. A přibyla také vlastnoručně tištěná blahopřání.

Nové iPhoto přišel předvádět Phil Schiller, viceprezident marketingu produktů. Ukázal, jak lze trvale pracovat v celoobrazovkovém režimu (připomínajícím aplikace iPadu), dá se to použít i pro funkce Faces a Places. V Places klepnutí na „připínáček“ zobrazí všechny fotografie z daného místa a nový motiv „Places“ pro prezentace nad mapou přehraje snímky vyprávějící příběh.

V zobrazení alba je vidět fotografie z účtů uživatele na Facebooku nebo Flickru, které se přidají automaticky. Přibyla nová témata prezentací a fotografie lze teď snadno odesílat elektronickou poštou, stačí je vybrat, klepnout na tlačítko pro sdílení a automaticky se vytvoří album a odešle se. Stisk tlačítka „info“ pro prohlíženou fotografii ukáže, jak byla odesílána nebo kde se sdílí (je-li to na Facebooku, pak se zobrazí i příslušné komentáře přátel).

Alba se dají snadno změnit ve fotoknihu, stačí stisknout tlačítko pro její vytvoření, objeví se „knižní karusel“, v němž lze vybrat motivy nebo šablony knihy a iPhoto zařídí zbytek (fotoknihu samozřejmě jde dodatečně uzpůsobit).

iPhoto ’11 nově nabízí také zobrazení Project View předkládající minulá alba a fotografie v dřevěné knihovničce na způsob iBooks. A přibyla též nová metoda tvorby pohlednic, umožňující tisk vlastnoručních blahopřání (Schiller k tomu promítl vysvětlující video.)

iMovie ’11

Jobs se vrátil na scénu, aby uvedl další aplikaci balíku, iMovie. Hlavním požadavkem z minulé verze byl lepší střih zvuku, ale verze ’11 jde ještě dál. Apple se v ní snažil učinit rafinovaný střih pravdu jednoduchým, aby ho mohli používat i „prostí smrtelníci, kteří se nechtějí učit Final Cut Pro“. S iMovie ’11 přicházejí také zpravodajské a sportovní motivy, filmové upoutávky a mnoho dalšího.

Novinky této aplikace přišel předvést Randy Ubillos, hlavní softwarový architekt videoaplikací Applu.

Střih zvuku se výrazně zlepšil, jak v zobrazení projektu, tak událostí se teď objevují vlnové průběhy umožňující snadné manipulace se zvukem jako jsou nastavování hlasitosti, plynulé zesilování a přesouvání segmentů zvuku.

Dále iMovie ’11 nabízí zvukové efekty, třeba hlas Dartha Vadera, robotický hlas a podobně, na efekty se dá najíždět myší a v reálném času si přehrávat ukázky jejich působení.

Další novinku představují „jednokrokové efekty”, v podstatě efektová makra, seskupující více efektů a změn, jež lze uplatnit najednou. Takto se dá například rychle z dané scény vytvořit efekt přehrávání ze záznamu i s příslušným titulkem, podobných efektů ale poskytuje nové iMovie ještě mnohem víc.

Program nově též dovoluje vytvářet vlastní filmové upoutávky, nabízejí se pro ně šablony s titulky, prolínačkami, efekty, zvuky, a tak dále. Lze přidat vlastní název filmu a jeho obsazení (podle lidí na fotografiích), stejně jako „studio“ a vlastní logo, členové filmového štábu se vyberou z adresáře Mac OS X.

Pří předvádění přípravy upoutávek se mimo jiné ukázalo, že jde přepnout rychlost přehrávání na 24 snímků za sekundu a že iMovie využívá funkci Faces pro rozpoznávání obličejů (převzatou z programu iPhoto), obličeje se nyní dají hledat i ve videu.

Ubillos předvedl, jak je takto možné vytvořit si vlastní upoutávku, za což sklidil potlesk a poté ukázal ještě několik dalších. Vytvořená díla se samozřejmě dají exportovat do různých internetových videoslužeb, k těm dosavadním (jako YouTube), nově přibyly ještě služby Vimeo, Facebook a CNN iReport.

GarageBand ’11

Jobs se opět vrátil na pódium, aby uvedl poslední inovovanou aplikaci iLife ’11, hudební program GarageBand. Jeho novinky předváděl Xander Soren, manažer produktu.

GarageBand ’11 stírá hranice mezi hudební aplikací pro začátečníky a profesionálními hudebními programy jako je Logic Pro, přidává totiž nové, v podstatě profesionální funkce a nástroje jako FlexTime pro úpravu tempa a rytmu nahrávky a GrooveMatching pro vzájemné přizpůsobení stop různých hudebních nástrojů, podle Sorena jde o obdobu korektoru překlepů.

Přibyly nové výukové lekce hraní na kytaru a na klavír v různých stylech, jež lze opět zobrazovat v celoobrazovkovém režimu ve stylu iPadu.

A objevila se též nová funkce „How Did I Play?“ („Jak jsem hrál?“) ukazující, jak si uživatel v dané lekci vedl, barevně označí místa, kde udělal chyby. Trochu to připomíná hudební hry jako jsou Rock Band a Guitar Hero.

Jobs se vrátil na scénu, řekl, že GarageBand používá 5 milionů lidí. Připomněl, že se iLife ’11 dodává s každým novým Macem a stávající majitelé Maců mohou na novou verzi přejít za 49 USD, software se prodává už od středy. (Kdo si koupil nový Mac mezi 1. a 19. říjnem, může do 19. listopadu požádat o zvýhodněný upgrade za 6,99 USD).

Nejasný další osud aplikací iDVD a iWeb

Jobs ani nikdo jiný z Applu vůbec nezmínili další aplikace balíku, tedy iDVD a iWeb, ale podle stránek Applu je iLife ’11 stále obsahuje, avšak podle zpráv na Webu se zdá, že se nijak významně nezměnily.

Nepotvrdily se tak pověsti, že iWeb bude zásadně přepracován a iDVD zmizí, mlčení Applu o těchto aplikacích by ovšem mohlo znamenat, že opravdu zvažuje jejich opuštění. A nedošlo ani na očekávanou podporu 64bitového režimu, Gear Live již potvrdil, že zůstaly 32bitové (v Activity Monitoru jsou aplikace iLife ’11 stále označeny jako „Intel“, nikoli jako „Intel 64 bit“).

Videohovory FaceTime přicházejí také na Macy

Dalším tématem, do něhož se Jobs pustil, byly videohovory FaceTime. Prohlásil, že to jsou první videohovory na mobilních zařízeních (s čímž by ovšem v řadě asijských zemí asi nesouhlasili) a uvedl, že Apple už dal na trh 19 milionů zařízení podporujících FaceTime (iPhonů 4 a iPodů touch čtvrté generace).

Hlavním požadavkem, který dostávali od zákazníků, bylo dostat tyto videohovory též na Mac. A ano, nyní tam skutečně budou možné. (Pověsti o softwarových FaceTime klientech se ovšem objevily již v září.)

Řešením je software FaceTime for Mac. Vybere kontakty ze seznamu adres a potom už stačí někoho si vybrat, klepnout na něj a tím se naváže videohovor s jiným Macem, iPhonem 4 nebo iPodem touch (bude-li to vůbec možné, pochopitelně).

Jobs to předvedl, v doku klepl na logo FaceTime a zavolal Philu Schillerovi na jeho iPhone 4. Kvalita spojení (probíhá samozřejmě přes WiFi) byla lepší než při předvádění videohovorů FaceTime mezi iPhony 4 na letošní červnové konferenci WWDC. Když Schiller na Jobsovo přání telefon otočil na šířku, automaticky se otočilo i zobrazení na Macu. A FaceTime na Macu funguje i v celoobrazovkovém režimu.

Ukázka to byla pouze krátká, protože se nemusí nic nastavovat nebo konfigurovat, funguje to velmi snadno. A beta verze tohoto softwaru se dá stahovat z příslušné stránky již od středy (vyžaduje Mac OS X 10.6.4 nebo vyšší a samozřejmě také kameru na daném Macu).

Prvky iOS se vracejí do Mac OS X Lion

A následovalo v podstatě ústřední téma celé akce, předběžný náhled, kam vlastně Apple hodlá směřovat s Mac OS X. Jobs připomněl, že za minulé desetiletí Apple vydal sedm hlavních verzí Mac OS X, čemuž se podle něj nikdo jiný nedokáže vyrovnat.

A nyní předvedl náhled osmé hlavní verze, nazvané Mac OS X Lion (tedy Lev, je však zajímavé, že ani Jobs, ani oficiální materiály Applu nezmiňují žádné číslování, ale mělo by jít o Mac OS X 10.7, pokud ovšem Apple nezmění své zavedené konvence).

Podle Jobse vychází „filozofie“ systému Lion z ústředního hesla akce „Back to the Mac“ („Zpátky na Mac“). Začali s OS X a vyvinuli z něj novou verzi nazvanou iOS, jež se nyní používá také na iPadu. Mnohé z těchto inovací byly inspirací pro Lion, teď je Apple chce vrátit zpátky na Mac. V Lionu se tak budou spojovat Mac OS X s iPadem.

Inspirujícími prvky z iPadu jsou například multi-touch gesta, obchod App Store, domovská obrazovka s aplikacemi a celoobrazovkové aplikace (každá aplikace iPadu je celoobrazovková). A také to je automatické ukládání iPadu, takže se uživatel nemusí starat o ukládání dat a po spuštění se aplikace iPadu automaticky vracejí do svého původního stavu, to vše by bylo skvělé i na Macu.

Multi-touch ovládání na Macu musí být horizontální

Pokud jde o multi-touch gesta, jako první každého napadne použití dotykové obrazovky. Apple provedl spoustu testů s uživateli a zjistil, že to nefunguje. Dotyková gesta nechtějí být vertikální, uživatel začne být brzy unavený, ergonomicky je to naprosto hrozné. Dotykové ovládání proto musí být horizontální, budou tak třeba různé „pady“, tedy dotykové ovládací plochy.

A tak Apple bude multi-touch ovládání na Macu používat horizontálním způsobem, protože ten vertikální nefunguje. Nasadil trackpad na myš (v Magic Mouse) a uvedl též čistý trackpad (Magic Trackpad) pro stolní počítače, notebooky Applu už samozřejmě multi-touch trackpady mají. (Z toho zároveň plyne, že na dotykové obrazovky pro Macy můžeme zapomenout, pověsti na tohle téma, jež se objevovaly již dlouho, se zjevně nenaplní.)

Mac App Store a Mission Control

Potom začal Jobs probírat obchod App Store. Aplikace z něj si uživatelé stáhli již ve více než 7 miliardách případů, a proto Apple pro Lion bude mít obchod Mac App Store.

Bude stejně jako App Store pro iOS umožňovat stažení aplikace jedním stiskem, bude nabízet bezplatné a placené aplikace a vývojáři se budou s Applem dělit o příjmy z aplikací v poměru 70 ku 30. Bude podporovat automatickou instalaci a aktualizace aplikací a uživatel dostane licenci k provozování daných aplikací na všech svých osobních Macích. Všechny aplikace získané v tomto obchodu budou umístěny do Launchpadu, domovské obrazovky pro aplikace.

A Lion přinese ještě další novinku. Čtyřmi hlavními vynálezy Applu v Mac OS X jsou podle Jobse Exposé, Dashboard, celoobrazovkové aplikace a Spaces (virtuální pracovní plochy). Ty teď Apple všechny seskupil do nového prvku nazvaného Mission Control, v němž se bude zobrazovat vše, co na Macu právě běží a půjde se po tom snadno pohybovat.

Ukázka vlastností Mac OS X Lion

Tyto novinky Mac OS X Lion přišel předvést Craig Federighi, viceprezident Applu pro Mac OS X.

Mac Apple Store má svou vlastní ikonu v doku, jež vyvolá obchod (samostatnou aplikaci) podobný iTunes Store, v němž jsou vidět placené a bezplatné aplikace, jejichž aktualizace automaticky sleduje. Stránky aplikací vypadají stejně jako v App Store pro iOS.

Federighi pak ukázal, jak je snadné koupit a nainstalovat aplikaci, vybral si textový procesor Pages z balíku iWork (to mimochodem naznačuje, že nová verze tohoto kancelářského balíku pro Mac OS X bude stejně jako pod iOS rozdělena na jednotlivé aplikace), zobrazil jeho stránku a stiskl tlačítko „koupit“ a aplikace se automaticky stáhla na Mac a umístila do doku.

Poté se objevil Launchpad, mřížka ikon aplikací na pracovní ploše podobná rozložení aplikací v domovské obrazovce iPadu nebo iPhonu. Také v Launchpadu se dá procházet různými stránkami aplikací a lze něm vytvářet složky aplikací jako v iOS jejich skládáním na sebe.Vlastně tak Apple přenesl do Mac OS X Springboard z iOS.

Z Launchpadu se aplikace spustí a ty se dají provozovat v celoobrazovkovém režimu podobně jako na iPadu, přepnou se do něj zeleným tlačítkem v rámu. Do pracovní plochy lze přejít gestem více prstů, takže není třeba celoobrazovkový režim aplikace opouštět ani v takovém případě.

Nakonec Federighi krátce předvedl Mission Control. Tento prvek ve stylu Exposé zobrazuje okna, spuštěné aplikace (přinejmenším ty celoobrazovkové) a dok. Okna lze seskupovat podle aplikací a ukazuje též Dashboard a další virtuální plochy Spaces.

Toto zobrazení se přitom vyvolá jedním gestem na trackpadu a ke všem zobrazovaným objektům v něm lze přejít jedním klepnutím. (V postatě totéž, co ukazoval Federighi, obsahuje stránka na webu Applu popisující Mac OS X Lion.)

Na scénu se zase vrátil Steve Jobs, řekl, že v Applu jsou Lionem opravdu nadšení, přál by si, aby měl dalších 1,5 hodiny k jeho předvádění. Apple plánuje Lion vydat v létě 2011, zatím jde vše podle plánu, takže by s tímto termínem neměly být potíže.

Obchod Mac App Store bude pro uživatele opravdu skvělý a Apple je nechce nechat čekat až na uvedení Lionu, proto bude dostupný už pro Snow Leoparda do 90 dní (tedy počátkem příštího roku), vývojáři budou moci začít zasílat aplikace pro tento obchod již v listopadu.

Aplikace pro Mac App Store budou procházet vstupní kontrolou

Jak si všiml 9to5mac, Apple už začal pracovat na podpoře pro vývojáře aplikací Mac App Store, spolu s uvolněním XCode 3.2.5 vytvořil na portálu Mac Developers novou oblast popisující, jak vyvíjet aplikace pro tento obchod.

A z těchto údajů jasně vyplývá, že stejně jako v případě iOS i zde budou aplikace procházet vstupní kontrolou a budou podléhat mnoha omezením. Někteří vývojáři již prohlásili, že mnohé jejich aplikace by touto kontrolou neprošly, tak jako oblíbené utility Ambrosie měnící chování systému. (Aplikace Mac App Store údajně nebudou smět instalovat rozšíření jádra - kext soubory – a povolené nebude ani používání nedokumentovaných API rozhraní.)

Jobs ale jasně řekl, že Mac App Store nebude jediným způsobem distribuce a instalace aplikací Mac OS X, „nevyhovující“ aplikace tak budou moci používat jiné, tradičnější distribuční kanály.

Také nové MacBooky Air se v mnohém inspirovaly u iPadu

Jobs zrekapituloval dosud předvedené (softwarové) novinky, ale pak řekl, že zbývá „ještě jedna věc“.

Vrátil se k ústřednímu tématu akce, tedy k heslu „Zpátky na Mac“. Z toho podle Jobse těží též hardware Applu a zeptal se, co by se stalo, kdyby se zkřížil MacBook s iPadem.

iPad nabízí okamžité spuštění, skvělou výdrž na baterii, dlouhou výdrž v pohotovostním stavu, SSD úložiště a nepoužívá optickou mechaniku ani pevný disk, díky čemuž je tenčí a lehčí, tudíž mobilnější. To jsou ale skvělé vlastnosti i pro notebooky.

A tak se v Applu zamysleli, co by se stalo, kdyby MacBook a iPad spojili a výsledkem je jedna z nejúžasnějších věcí, jakou kdy vytvořili. Nový MacBook Air, o němž se Apple domnívá, že představuje budoucnost notebooků.

Tenký a lehký 13,3“ MacBook Air

Je opravdu malý a především úžasně tenký, má 1,7 centimetru v nejsilnějším místě a zužuje se až do 0,3 centimetru, přitom váží 1,32 kilogramu.

Je těžké vyrobit něco tak tenkého, ale Apple zároveň chce, aby jeho produkty byly odolné, proto má tento stroj stejnou „unibody“ konstrukci jako MacBook Pro (přirozeně používá hliníkové pouzdro). Nese klávesnici plné velikosti (nepodsvícenou, pravděpodobně kvůli snížení nákladů a spotřeby energie) a nezmenšený „sklěněný“ multi-touch trackpad.

A Jobs pokračoval ve výčtu vybavení nového stroje: 13,3“ displej (samozřejmě lesklý) s LED podsvícením o rozlišení 1 440 x 900 pixelů (víc než mají 15“ MacBooky Pro), procesor Core 2 Duo, grafika NVIDIA GeForce 320M (stejná jako v bílém MacBooku a 13“ MacBoocích Pro) a FaceTime kamera (zřejmě jen přejmenovaná kamera iSight).

Naopak chybí optická mechanika (tu ale neměl ani původní MacBook Air) a pevný disk, nahradila je flash paměť, což přináší výhody známé z iPadu. Dovoluje to okamžité spuštění (při probuzení ze spánku), je to zhruba dvakrát rychlejší než pevný disk, mnohem spolehlivější a o 90 procent menší a lehčí. (Jobs k tomu poznamenal, že Apple je největším uživatelem flash paměti na světě.)

Pokud jde o výdrž na baterii, nový MacBook Air vydrží v pohotovosti celých 30 dní a v testu bezdrátového brouzdání po Webu (standardizovaném testu, v němž Apple měří výdrž na baterii za podmínek, jež podle něj lépe napodobují skutečné používání) dokáže pracovat 7 hodin.

Poté se Jobs zaměřil na to, co se ukrývá uvnitř stroje. Nachází se tam zmíněné flash úložiště, dále WiFi připojení 802.11n, procesor Core 2 Duo, RAM, stereofonní reproduktory (předchozí MacBook Air byl pouze monofonní) a především baterie. Právě ta zabírá ze všech komponent nejvíce místa a dovoluje proto dosáhnout dlouhých výdrží.

Ještě menší 11,6“ model

To ale není všechno, 13,3“ MacBook Air má ještě „malého bratříčka”. Jde o ještě menší a lehčí 11,6” model. Ten váží pouze 1,06 kilogramu, ale má jinak v podstatě stejné specifikace, pouze rozlišení jeho displeje činí 1 366 x 768 pixelů. (Narozdíl od 13,3” modelu se stranovým poměrem 16:10 tak má poměr16:9.) Menší model vydrží na baterii pracovat 5 hodin ve stejném testu, ale v pohotovosti se udrží stejných 30 dní.

A to už se Jobs dostal k cenám, prohlásil, že se rozhodli být opravdu agresivní, protože jednou budou takto vypadat všechny notebooky. Cena proto začíná na 999 USD, což je za 11,6“model se 64 GB flash paměti, se 128 GB tento stroj přijde na 1 199 USD. Větší 13,3 modely stojí 1 299 USD se 128 GB a 1 599 USD s 256 GB flash paměti.

Jobs poté promítl tabulku cen a specifikací těchto strojů, z níž vyplývá, že 11,6” MacBook Air používá 1,4GHz procesor, zatímco 13,3 modely mají 1,86GHz procesory a všechny jsou osazeny 2 GB RAM. Další podrobnosti najdete v popisu technických specifikací a především v porovnání všech modelů.

RAM se dá dále rozšířit na 4 GB (za příplatek 100 USD ), ale to je možné jen při objednání (jak zjistila Ars Technica při následném zkoumání po skončení Jobsova vystoupení, dodatečné rozšíření RAM není možné, protože je přiletovaná k desce, stejně jako flash paměť, kterou nejde vůbec rozšiřovat).

Ze specifikací dále plyne, že vyšší modely lze osadit též výše taktovanými procesory, 11,6“ je možné vybavit 1,6GHz procesorem a 13,3“ MacBook Air 2,13GHz Core 2 Duo (opět za příplatek 100 USD).

Pak ještě Jobs vytáhl tabulku vypisující „zelené“ přednosti nových notebooků (stejné jako u ostatních současných modelů Applu) a řekl, že se tyto stroje už začaly prodávat (webový obchod Applu před akcí prošel obvyklou odstávkou).

A nakonec promítl reklamní video k novým MacBookům Air (na YouTube ho najdete zde). Vystupuje v něm řada představitelů Applu, včetně známého designéra Jonyho Ivea a je v něm vidět nitro stroje, především flash čipy připájené přímo k základní desce (úplně stejně jako v iPadu), narozdíl od SSD disků, které mají pouzdro o rozměru běžných pevných disků (a dají se tak ovšem snadno vyměnit).

Dodatečné informace k novým MacBookům Air

A po této reklamě se Jobs rozloučil a akce skončila, účastníci si ale ještě mohli přímo na místě vyzkoušet nové MacBooky Air. Tak zjistili, že nové modely mají dva porty USB 2.0 (po obou stranách), konektor Mini DisplayPort (dá se přes něj připojit i 27“ monitor LED Cinema), 13,3” model navíc ještě nabízí zásuvku SD karet. Dále se na bocích notebooků nachází napájecí konektor MagSafe a zdířka sluchátek, Ethernet ovšem nadále chybí.

Nové MacBooky Air nemají optickou mechaniku, ale lze k nim přikoupit (za 79 USD) externí mechaniku SuperDrive, navíc ještě Apple nabízí USB flash disk, z něhož se dá obnovit operační systém a další systémový software.

Protože se nové MacBooky Air již prodávají, rychle přibývá dalších zpráv o nich (iFixit už začala s rozebíráním), tyto informace přineseme později, zde zmíníme již pouze to, že nové MacBooky Air nemají předinstalovaný zásuvný modul pro Flash Player, narozdíl od ostatních Maců. Samozřejmě se dá snadno doinstalovat a funguje hladce, ale Apple se zjevně snaží, aby tyto stroje opravdu připomínaly iPad.

Zhodnocení představených novinek

Apple toho ve středu představil docela dost. Mediální balík iLife ’11 přináší řadu novinek, mnohé užitečné, u jiných je to spornější, celkově však nová verze vzbuzuje poněkud rozpačitý dojem, aplikace iWeb a iDVD se skoro vůbec nezměnily (což je ovšem možná záměrné) a stále chybí plná podpora 64bitového režimu.

Podpora videohovorů FaceTime na Macu se vcelku čekala, pro Apple to je další způsob. jak tuto technologii prosadit v širším měřítku. Někteří čtenáři se pozastavili nad tím, proč není integrována s iChatem, to je ale asi záměrné, Apple se zřejmě snaží, aby se to co nejvíc podobalo iOS.

Software se však zatím nachází v beta verzi, zdá se, že ho nestihli včas doladit. Otázkou zůstává, zda se někdy tento software objeví také pro Windows, s podporou různých hardwarových konfigurací by to asi bylo mnohem složitější (ale umožnilo by to značné rozšíření).

Předvedení Mac OS X Lion pak ukázalo, kam chce Apple směřovat s Mac OS X, jeho snahy opět budí smíšené pocity. Jistě, snaha o integraci prvků iOS je pochopitelná, vzhledem k počtu prodaných přístrojů s iOS je to dobrý tah, jak dále zvyšovat přitažlivost Maců, avšak technicky zdatnější (a konzervativnější) uživatele to asi příliš nenadchne, zdá se, že také Macy se stále více zaměřují na „běžného spotřebitele“.

A totéž platí o chystaném obchodu Mac App Store. Apple tak chce zajistit zvýšený přísun aplikací pro Mac OS X a možnost jejich snadného získání a instalace, ovšem už teď je zřejmé, že tyto aplikace budou podléhat mnoha omezením.

Na jednu stranu tento obchod může zajistit dostatek aplikací pro Mac OS X a pomoci vývojářům, ale zároveň panují obavy, aby Apple později po vzoru iOS operační systém Maců „neuzamkl“. Zatím se sice zdá, že v nejbližší budoucnosti nic takového nehrozí, červ podezření však stále hlodá, snad se to vyjasní po uvedení Mac OS X Lion na trh v létě 2011.

A nakonec zde máme nové MacBooky Air. Přinášejí řadu zajímavých novinek, hodně věcí kritizovaných u jejich předchůdců bylo napraveno, ale mají zase jiné sporné rysy. Lehčí a tenčí pouzdra ocení asi každý (mnozí uvítají menší 11,6“ model), stejně jako výkonnější grafiku a bohatší výběr portů.

Rozhodně zajímavá je jejich schopnost „okamžitého spuštění” ze spánku a opravdu hodně dlouhá pracovní pohotovost. Už jenom to by mohlo přilákat řadu zájemců. A na zvyklosti Applu (alespoň v USA) jsou též ceny dost příznivé (nelze to ovšem srovnávat s netbooky, ty pořád budou mnohem levnější).

Na druhou stranu od iPadů převzaly nové MacBooky Air také velice omezenou rozšiřovatelnost. Ta sice nebyla nijak skvělá ani u předchozích modelů, ale teď nejde snadno vyměnit ani datové úložiště, což by mohla být potíž (o životnosti flash čipů se stále vedou spory).

Bude však třeba počkat na další testy a především na zkušenosti s praktickým používáním, než bude možné vynášet kategoričtější soudy. A je možné, že tyto stroje opravdu nastavují nové trendy vývoje přenosných osobních počítačů, to však ukáže až budoucnost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: