Zpravodajská všehochuť pro Macy: opravená aktualizace pro iMacy, chystá se Mac OS X 10.5.1, Time Machine nesnáší některé disky a výkonnostní testy nových MacBooků. (7.11.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zpravodajská všehochuť pro Macy: opravená aktualizace pro iMacy, chystá se Mac OS X 10.5.1, Time Machine nesnáší některé disky a výkonnostní testy nových MacBooků. (7.11.07)

7. listopadu 2007, 06.00 | Softwarová aktualizace pro iMacy s Tigerem se sama dočkala aktualizace. Začala se testovat aktualizace Leoparda na verzi 10.5.1 a Mac OS X 10.4.11 se očekává každý dnem. Time Machine s některými externími disky přestane zálohovat, řešení je však snadné. A výkonnostní testy nových MacBooků ukazují překvapivě vysoký nárůst výkonu.

Na dnešek se sešlo zpráv o něco méně, před spuštěním prodeje iPhonu v Evropě došlo k určitému mediálnímu uklidnění. Různé drobné zprávy ovšem přicházejí neustále, právě z nich jsem sestavil tento článek, který shrnuje různé novinky okolo Maců.

Druhý dnešní článek shromažďuje několik postřehů k chystanému pátečnímu zahájení prodeje iPhonu v Británii.

Teď se však vrátíme k Macům, nejprve se podívejme na jednu aktualizaci pro iMacy:

Aktualizovaná softwarová aktualizace pro iMacy

Počátkem listopadu Apple vydal softwarovou aktualizaci pro iMacy verze 1.2 (určenou pro stroje s Tigerem, Macy s Leopardem musí sáhnout po verzi 1.3), avšak zanedlouho ji ze svého webu zase tiše odstranil.

A včera se místo ní objevila aktualizace iMac Software Update 1.2.1, aktualizující předchozí aktualizaci.

Je přirozeně opět určena pro nové hliníkové iMacy s Tigerem (vyžaduje minimálně Mac OS X 10.4.10) a zvyšuje výkon a spolehlivost graficky náročných her a aplikací a navíc řeší problém, který nastal při pokusu o instalaci Leoparda poté, co jste nainstalovali předchozí softwarovou aktualizaci verze 1.2.

Verze 1.2.1 tedy nejspíš jenom napravuje právě onu chybu bránící instalaci Leoparda. Velký problém pro některé uživatele nových iMaců představuje jejich zamrzání, avšak podle ohlasů na Webu ani tato nejnovější verze problém úplně neřeší.

Aktualizace se dá stáhnout odtud, má velikost 13,3 MB.

Apple připravuje Mac OS X 10.5.1

Leopard je na trhu jen o málo déle než týden, přesto Apple již začal rozesílat první předběžné testovací sestavení aktualizace Mac OS X 10.5.1, podle zákulisních zdrojů by její rozsáhlé testování mělo začít už tento týden. Zatím není známo mnoho podrobností, podle všeho půjde o udržovací a bezpečnost zlepšující aktualizaci, jež by měla napravit nedodělky v prodávané verzi Leoparda a zřejmě se též bude snažit řešit některé problémy odhalené uživateli (informace o nich plní diskusní fora Applu).

Apple tradičně vydává aktualizace poměrně rychle po uvedení ostré verze Mac OS X na trh, ostatně pro Tigera se verze 10.4.1 objevila necelé tři týdny po jeho uvedení na trh. V případě Mac OS X 10.5.1 by tomu mohlo být podobně.

Mac OS X 10.4.11

Poněkud paradoxně se na trh dostal dříve Leopard, než poslední udržovací verze Tigera, Mac OS X 10.4.11. Původně se předpokládalo, že se objeví těsně před Leopardem, to se však nestalo a od té doby je o poslední aktualizaci Tigera ticho. Přitom v některých svých nových technických poznámkách Apple na Mac OS X 10.4.11 odkazuje, například tady (jde o problémy synchronizace kontaktních adres mezi Macem s Tigerem a Macem s Leopardem přes službu .Mac, jako řešení se doporučuje právě aktualizace Tigera na verzi 10.4.11). Lze tedy předpokládat, že by se tato udržovací verze měla objevit již každým dnem.

Time Machine za určitých okolností přestane zálohovat

Jak se Leopard zabydluje na trhu, zveřejňují se též další problémy tohoto operačního systému a jeho komponent (v tom se příliš neliší od jiných operačních systémů, zatím ještě nelze říci, že by Leopard trpěl chybami více než jeho předchůdci, ti rovněž nebyli právě bezchybní).

Jednu z nejpropagovanějších vlastností Leoparda tvoří zálohovací systém Time Machine. Ukazuje se však, že za určitých okolností může přestat fungovat. Někteří uživatelé ohlásili, že pokud na externí disk pomocí Time Machine zazálohovali 10 GB či více dat, Time Machine proces zálohování zastavil. Tato chyba se projevuje obvykle při prvním zálohování systému, kdy se provádí plná záloha, následné přírůstkové zálohy již bývají podstatně menší.

Apple ve své technické poznámce vysvětluje, že některé pevné disky užívající rozdělení typu MBR (Master Boot Record) nejsou s Time Machine kompatibilní, z toho plyne výše popisovaný problém.

Vyřeší se to vymazáním a přeformátováním externího disku. (Pokud se na něm nacházejí nějaká důležitá data, musíte je předtím zkopírovat jinam.) K vymazání disku použijte utilitu Disk Utility, v ní musíte zvolit schéma rozdělení disku vhodné pro váš Mac. Vlastníte-li PowerPC Maca, užijte schéma „Apple Partition Map“, pokud ve vašem stroji tepe procesor Intelu, vyberte schéma „GUID“. Po přeformátování disk znovu zvolte v předvolbách Time Machine a použijte ho k zálohování, teď už by mělo probíhat hladce.

Nové MacBooky podávají překvapivě vysoké výkony

Počátkem listopadu Apple potichu uvedl na trh nové MacBooky, které se od svých předchůdců z května liší prakticky pouze novou čipovou sadou.

Jenže tenhle rozdíl způsobuje překvapivě výrazné zvýšení výkonu. Ukazují to výsledky benchmarkových testů, které provedla firma Primate Labs, jež mimo jiné prodává testovací software GeekBench fungující na různých platformách. S výsledky testů téhle firmy jste se na stránkách MůjMacu setkali již vícekrát, nyní prověřila právě nové MacBooky, výsledky zveřejňuje na svém blogu.

Testy srovnávaly dva MacBooky. Prvním byl nový model na 2,2 GHz, druhým pak MacBook z května s procesorem na 2,16 GHz (jinými slovy, nejvýše taktované modely, jaké byly v době uvedení na trh k dispozici). Oba stroje obsahovaly 1 GB RAM a byl na nich nainstalovaný Mac OS X 10.5 Leopard.

Oba dva stroje byly otestovány pomocí benchmarkového programu GeekBench, výsledky předkládá blog v podobě přehledných diagramů pro jednotlivé dílčí testy.

Testované MacBooky mají jen nepatrně odlišnou taktovací frekvenci procesoru, není tedy divu, že výkony v celých číslech a v číslech s pohyblivou čárkou se téměř shodují.

Avšak v testu výkonu paměti nový model podává výsledek vyšší téměř o 15 procent a v testu proudových médií dokonce téměř o 25 procent. Celkový výkon nového MacBooku vzrostl zhruba o 10 procent.

Očividně se zde projevuje nová čipová sada Santa Rosa se systémovou sběrnicí na 800 MHz, tyto výsledky jasně ukazují, že na výkon nemá vliv jenom taktovací frekvence procesoru. Santa Rosa navíc dovoluje nasadit až 4 GB RAM, Primate Labs tak dochází k závěru, že pokud provozujete aplikace náročné na paměť, ale nechce se vám platit vyšší cenu za MacBook Pro, bude pro vás nový MacBook vhodným řešením.

Samozřejmě MacBooky Pro nabízejí vedle čipové sady Santa i mnohé další přednosti, takže nejde o úplně korektní srovnání, ovšem výkonnostní zisky plynoucí z nové čipové sady rozhodně nejsou zanedbatelné.

Pro úplný obraz výkonnosti nových MacBooků by byly ještě třeba testy se skutečnými aplikacemi a také testy zkoumající výkon grafiky. Čipová sada Santa Rosa přináší též výkonnější integrovanou grafiku GMA X3100, jež proti předchozí grafice GMA 950 nabízí výrazně rozšířenou hardwarovou akceleraci 3D funkcí. Grafiku bohužel výše zmíněné testování nezkoumalo, nepřímo se zřejmě podílela na testu proudových médií, čemuž by nasvědčoval zvlášť výrazný nárůst výkonu.

Další výkonnostní testy nových MacBooků se nepochybně na brzy objeví na Webu, jejich porovnáním bychom mohli získat už poměrně objektivní přehled o výkonu těchto strojů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: