Zprávy k iPhonu: až 10 procent iPhonů prodáno k odblokování, O2 připravuje v Británii reklamní kampaň a údajně se chystá více aplikací třetích stran pro iPhone. (5.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy k iPhonu: až 10 procent iPhonů prodáno k odblokování, O2 připravuje v Británii reklamní kampaň a údajně se chystá více aplikací třetích stran pro iPhone. (5.10.07)

5. října 2007, 08.00 | Analytická zpráva tvrdí, že v září se až 10 procent iPhonů prodalo za účelem odblokování. Operátor O2 UK chystá v Británii velkou reklamní kampaň k zahájení prodeje iPhonu. A server 9to5Mac tvrdí, že se pro telefon chystají další legitimní aplikace třetích stran, ovšem pod přísným dohledem Applu.

Hlavní téma zpráv se přesunuje k Leopardovi, zákonitě tedy ubylo zpráv o iPhonu, zde shrnuji to, co považuji za zajímavé.

V září se možná až každý desátý iPhone prodal pro odblokování

Analytici investiční banky Piper Jaffray koncem září opět sledovali prodej iPhonů v kamenných obchodech Applu a přišli s docela zajímavými výsledky, jež do zprávy pro klienty zpracoval nám již celkem známý analytik Gene Munster.

Analytici Piper Jaffray strávili 12 hodin sledováním prodeje iPhonu, iPodů a Maců v obchodech Applu po celých USA. Přitom si všimli, že řada kupců iPhonu brala maximálně povolený počet 5 kusů. Účelem takovýchto nákupů zřejmě bylo telefony odblokovat, aby byly použitelné i pro jiné mobilní operátory než AT&T, a poté je prodat dál.

Tento trend byl prý zvláště znatelný v newyorských obchodech, jeden ze zaměstnanců obchodu přímo potvrdil, že takovíto zákazníci telefony skutečně nakupují kvůli odblokování a následnému dalšímu prodeji.

Z výsledků šetření Munster odhaduje, že v září se pro tento účel prodalo až 10 procent z celkového počtu prodaných iPhonů.

Samozřejmě, to vše se změnilo 27. září, kdy Apple vydal firmware 1.1.1, který odblokované telefony mnohdy vyřadil z provozu a odblokování nových prakticky znemožnil, takže tímto trh pro odblokované iPhony téměř zmizel. To Munster samozřejmě ve své zprávě zmiňuje. Těsně před novým firmwarem se prodej iPhonů ustálil na nové hladině zhruba o 56 procent vyšší, než jaká byla před zlevněním iPhonu o 200 USD 5. září. Zpráva už pochopitelně nemůže hodnotit vývoj prodeje po firmwaru 1.1.1, teoreticky by mohlo dojít k poklesu až o 10 procent, takže by efekt zlevnění pořád zůstával patrný.

Při sledování obchodů si analytici všímali též prodejů Maců a iPodů, Munsterova zpráva pochopitelně obsahuje i tato zjištění.

Od posledních průzkumů v červenci a srpnu prodej Maců klesl o 39 procent, což zřejmě způsobily silné nákupy vybavení pro studenty v srpnu (kdy byly na trh uvedeny nové iMacy). Munster přesto nadále předpokládá, že se za minulé čtvrtletí prodalo 2,0 až 2,1 milionu Maců, přestože většina analytiků počítá spíše s 1,95 milionu.

Co se týče prodeje iPodů, ty nešlo srovnávat se srpnem, ale udělal alespoň statistiku prodeje jednotlivých modelů. Vyšla mu takto: 39 procent tvořily iPody nano, 36 procent iPody touch, 16 procent iPody shuffle a 9 procent iPody classic. Co se týče celkového prodeje iPodů za čtvrtletí, předpokládá, že Apple opravdu prodá analytiky odhadovaných 10,6 milionu kusů.

Takovéto průzkumy je sice třeba vždy brát s výhradami, ale pokud byla použita vhodná metodika, nemusí být zjištěné výsledky zase tak nereálné.

Jestliže se skutečně až 10 procent iPhonů prodalo pro odblokování, není divu, že Apple vydal nový omezující firmware, vedení AT&T jistě zachvátila pořádná nervozita a tlačilo na Apple. Co se týče oslabení prodeje Maců, možná se již projevilo i čekání na Leoparda.

Zajímavě vypadá také rozdělení prodeje iPodů. Jak vidět, iPod touch, přes vysokou cenu, láká hodně zájemců, ovšem iPod nano nadále zůstává nejprodávanějším modelem (tomu jistě napomohla přidaná podpora videa). A podíl iPodu classic zřejmě svědčí o tom, že skutečně velké úložné kapacity vyžaduje jenom menšina zákazníků.

O2 chystá v Británii velkou reklamní kampaň pro iPhone

Podmínky uvedení iPhonu na britský trh zveřejnil Steve Jobs na tiskové konferenci v Londýně 18. září. Od té doby s jistotou víme, že v Británii bude iPhone prodávat operátor O2 UK. A nyní se objevily zprávy, podle nichž se na to O2 UK bude snažit upozornit britskou veřejnost mohutnou reklamní za mnoho milionů liber. Kampaň by měla začít koncem října, údajně bude spuštěna 14 dní před zahájením prodeje, stanoveném na 9. listopad.

Podle generálního ředitele O2 UK Matthewa Keye to bude „nejvýznamnější reklamní kampaň“ v době předvánočního soupeření o zákazníky.

Key je ovšem přesvědčen, že se mu jich podaří nalákat na iPhone hodně, tvrdí, že 80 procent vysoce bonitních zákazníků O2 UK chce iPhone a 40 procent zákazníků s vysokými útratami u konkurenčních operátorů je připraveno změnit operátora kvůli iPhonu.

Tahle čísla asi nebudou tak úplně objektivní, potenciálních zájemců přesto jistě bude dost. Na druhou stranu podmínky nabízené O2 UK, jak tarify, tak cena telefonu, mohou mnohé odradit. Bude rozhodně zajímavé sledovat dění, až prodej v Británii (a též v Německu) začne, uvidíme, zda a jak se projevují regionální odlišnosti.

Podobu televizní reklamy pro Británii si můžete prohlédnout na YouTube (jde v podstatě o americkou reklamu přenesenou do britského prostředí).

Apple údajně chystá více aplikací třetích stran pro iPhone

Jedno z nejkontroverznějších témat kolem iPhonu představuje otázka (kompilovaných) aplikací třetích stran. Prozatím se na ně Apple tváří nevraživě a připouští pouze vývoj webových aplikací (který hodlá vývojářům alespoň o trochu usnadnit).

Avšak server 9to5Mac tvrdí, že v zákulisí ve skutečnosti Apple intenzivně jedná o vývoji aplikací s významnými firmami, o hrách a dalších aplikacích pro iPhone a iPod touch. Electronic Arts tak prý v současnosti přenáší své stávající hry pro iPod na platformu iPhonu a další velcí vývojáři rovněž usilovně pracují na aplikacích, avšak jejich smlouvy vyžadují přísné utajení.

Apple údajně hodlá napodobit model aplikačního vývoje SideKick, jaký celkem úspěšně provozuje operátor T-Mobile (vyjma toho, že SideKick využívá Javu, tu nelze pro iPhone očekávat), dokonce prý spolupracuje se členy vývojového týmu platformy SideKick. V následujících měsících by mohla být ohlášena vývojová sada (SDK), jež možná bude zahrnuta do Xcode, je však stejně dobře možné, že tuto sadu získají pouze vybraní vývojáři s těsnými vztahy s Applem.

V modelu T-Mobile vývojáři své aplikace odevzdávají vnitřnímu týmu pro otestování kompatibility a pokud jím aplikace projde, T-Mobile ji zpřístupní ke stažení a instalaci přes integrovaný platební systém, který příslušnou částku připíše k měsíčnímu vyúčtování zákazníka.

Něco podobného by údajně měl dělat také Apple, v jeho případě ovšem vše půjde přes iTunes, aby si zajistil plnou nadvládu nad aplikacemi třetích stran, tak bude moci kontrolovat jejich kompatibilitu a stabilitu a přirozeně si tak zajistí jejich výlučný prodej (odhaduje se, že by Apple mohl pro sebe získávat až 2/3 ceny aplikace).

Zároveň bude samozřejmě nadále tvrdě vystupovat proti hackerům a bude se snažit telefon co nejvíce uzavřít, aby se do něj aplikace nemohly dostávat jinou než oficiální cestou.

Zpráva je to dost překvapivá, zcela odporuje dosavadním informacím, na druhou stranu celkem dává smysl, Apple by takto mohl aplikace prodávat podobně, jako to dělá s vyzváněními. Ovšem teprve následující měsíce ukážou, jakou cestou se vlastně Apple v tomto směru vydá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: