Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy kolem iPhonu: Apple zprovoznil službu tvorby vyzvánění a zaujal neutrální postoj k binárním aplikacím pro telefon. (12.9.07)
12. září 2007, 08.00 | Od včerejška dovoluje iTunes Store tvorbu vlastních vyzvánění pro iPhone. A v rozhovoru pro PC Magazine ředitel marketingu hardwaru Applu uvedl, že k binárním aplikacím třetích stran se firma staví neutrálně.
Opět se sešlo něco zpráv k iPhonu, tady je máte obě dvě:
Aktivována služba tvorby vyzvánění
Spolu s novými iPody představil Steve Jobs také (placenou) službu tvorby vyzvánění ze skladeb na iTunes Store. Záhy se ovšem ukázalo, že služba ještě není funkční, podle Applu jsme se měli jejího ostrého provozu dočkat tento týden. A to se skutečně stalo, včera ráno se opravdu rozběhla. Informaci o tom přinesla většina zpravodajských severů, docela podrobný článek nabízí AppleInsider.
Steve Jobs při oznámení této služby tvrdil, že ze začátku bude možné vytvořit vyzvánění z více než 500 000 skladeb prodávaných na iTunes Store. Následující tisková zpráva jich dokonce slibovala přes milion. Když si některou takovou skladbu zakoupíte (za 99 centů, platí to i pro ty koupené dříve), můžete z ní následně vytvořit vyzvánění o délce až 30 sekund, za něž zaplatíte dalších 99 centů.
Po aktivaci služby se však ukázalo, že se vyzvánění zatím nedají vytvořit z těch nejoblíbenějších skladeb, do služby nejsou zahrnuty celé významné hudební skupiny a pokud už ano, tak v jejich albech dost často podpora vyzvánění chybí právě pro ty nejoblíbenější skladby.
Služba vyžaduje iTunes v nejnovější verzi 7.4.1, jež přidává do zobrazení skladeb další sloupec udávající, zda lze skladbu převést na vyzvánění. Jestliže to jde, ve sloupci se objeví ikona zvonku. Právě vybráním této ikony se spustí tvorba vyzvánění.
Sloupec ovšem musí být zapnutý v zobrazovacích volbách, aby byl vidět. Navíc poté, co službu spustíte, musíte ještě odsouhlasit seznam právních podmínek prodeje vyzvánění.
iTunes pak zobrazí editor vyzvánění s vlnovým průběhem skladby, z něhož vyberete úsek dlouhý 3 až 30 sekund pro vlastní vyzvánění. Pro ně se ještě dá nastavit počáteční rozeznívání a závěrečné doznívání a můžete určit prodlevu mezi jeho opakovaným přehráváním.
Takto vytvořená (a zakoupená) vyzvánění se objeví v novém přehrávacím seznamu „Ringtones“ („Vyzvánění“) v knihovně iTunes, odkud se na iPhone synchronizují obvyklým postupem.
Odkazovaný článek AppleInsideru nabízí obrázky a pokyny, jak to vše provést, tohle ovšem můžete udělat pouze v zemích, v nichž funguje iTunes Store a ta naše k nim (zatím?) nepatří, takže tyto podrobnosti vynechávám (podívejte se do původního článku, zajímá-li vás to).
Apple tak zprovoznil další službu, která mu může přinést dodatečné příjmy z hudby, nevíme ovšem, kolik si za vyzvánění počítají vlastníci autorských práv. Právní záležitosti kolem vyzvánění jsou dost komplikované (práva na skladbu a na odvozené vyzvánění nejsou totožná), zřejmě právě kvůli nim zůstává výběr skladeb pro vyzvánění omezený (asi se vedou další jednání).
Apple se staví neutrálně k binárním aplikacím pro iPhone
Jak jistě víte, „oficiálně“ Apple na iPhonu podporuje aplikace třetích stran pouze v podobě webových aplikací pro Safari. To však mnohým nestačí, proto začali pracovat na tvorbě binárních aplikací kompilovaných přímo pro operační systém OS X telefonu. Nebylo to právě jednoduché, nejprve bylo třeba vůbec získat přístup k operačnímu systému a jeho souborové struktuře a zúčastnění programátoři si pak museli sami připravit vývojové prostředky. Přesto se nakonec objevily první binární aplikace a brzy poté jich začalo přibývat.
V souvislosti s tím se hodně spekulovalo, jak se vůči těmto aplikacím zachová samotný Apple. Nyní máme o něco jasněji, protože na toto téma si s redaktory PC Magazine promluvil ředitel marketingu hardwaru Applu Greg Joswiak. Uvedl, že Apple vůči binárním aplikacím třetích stran zaujímá „neutrální postoj”. Apple nebude úmyslně zabraňovat vývojářům v psaní nových aplikací pro telefon, ani nebude navrhovat softwarové aktualizace tak, aby znemožnily fungování aplikací již existujících.
Na druhou stranu Joswiak upozornil, že pokud některá z budoucích softwarových aktualizací nechtěně naruší některou z neoficiálních aplikací, Apple se o to příliš starat nebude. Narozdíl od vývoje pro Macy totiž prý Apple v tomto ohledu nemá takové zkušenosti s psaním programového kódu pro mobilní platformu.
Z jeho odpovědí vyplynul i možný náznak budoucí změny v politice Applu vůči aplikacím třetích stran, vysvětlil, že v takto riskantních záležitostech (oficiální důvod, proč Apple nepodporuje psaní binárních aplikací, spočívá právě v nutnosti zajistit bezpečnost přístroje) firma neustále opakovaně přezkoumává své postoje a vyhlídky.
To vypadá docela nadějně pro současné a budoucí binární aplikace, ty by navíc měly najít další cílovou platformu s uvedením iPodu touch, Joswiak totiž též potvrdil, že iPod touch pracuje na úplně stejné softwarové a hardwarové platformě jako iPhone. (O tom se příliš nepochybovalo, z ekonomického hlediska by se těžko odůvodňovalo jiné řešení, použití společných prvků by navíc mělo snižovat výrobní náklady díky větším výrobním sériím.) Takže většina aplikací pro iPhone by měla fungovat i na novém dotykovém iPodu (samozřejmě s výjimkou těch, co pracují s telefonem nebo fotoaparátem, které iPodu chybí).
Joswiak také odmítl některé pověsti šířící se po Webu. Objevilo se například tvrzení, že iPod touch měl obsahovat Bluetooth adaptér a ten byl vypuštěn až na poslední chvíli. To důrazně popřel s tím, že kolující obrázky nasvědčující opaku byly mylné. A podobně prý neexistují žádné plány přinést na iPod touch hry, alespoň ne v dohledné době.
Pro vývojáře binárních aplikací iPhonu tohle rozhodně znamená příznivou zprávu. Sice nadále existuje riziko, že aktualizace chod aplikace naruší neúmyslně, ovšem nyní mají jistotu, že nebudou muset bojovat s protiopatřeními Applu, což by vyžadovalo vynakládat úsilí, jež se dá lépe využít jinde. Ještě v době „nejistoty“ už vzniklo takovýchto aplikací docela dost, viz například tento seznam, snažící se zahrnout všechny známé binární aplikace. Lze předpokládat, že po Joswiakově ujištění se vývoj binárních aplikací rozběhne ještě svižnějším tempem.
A díky velké podobnosti iPodu touch se dále rozšiřuje uživatelská základna pro takovéto aplikace. Přitažlivost iPodu touch by rovněž mohla díky nim vzrůst, ono mediálních přehrávačů schopných pracovat s vyspělými aplikacemi zase tolik není (do důsledku vzato se tím iPod touch v podstatě mění spíše v PDA).
Vzhledem k tomu, jaký potenciál binární aplikace pro iPhone a iPod touch ukrývají, působí současná politika Applu dost divně. Totéž platí o hrách. Pro nový iPod nano Apple začal hry oficiálně nabízet, ovšem to již skutečně je zcela odlišná hardwarová a softwarová platforma. Ano, je možné, že Apple chce soustředit pozornost v oblasti her právě na iPod nano 3. generace, ale iPhone a iPod touch by pro hry představovaly skvělou platformu, vzhledem k jejich hardwarovým a softwarovým možnostem.
V dohledné době se asi nedozvíme důvody, které vedly k současnému postoji vůči aplikacím třetích stran (lze spekulovat třeba o nátlaku ze strany AT&T), avšak ten se čím dál více jeví jako dost nevýhodný pro zákazníky. Uvažme, kolik toho dokázali nadšenci bez špetky podpory, čeho by se asi dalo dosáhnout při vstřícnějším postoji Applu. Nemluvě o tom, že v některých případech se část programového kódu dá přenést z „velkého“ Mac OS X. Jistěže většinu programů nejde jenom prostě překompilovat, přesto zázemí Mac OS X znamená značnou výhodu.
Ačkoli tedy Apple asi hned tak nepřispěchá s vývojovými prostředky pro binární aplikace iPhonu, úsilí nadšenců po vyjevení jeho postoje pravděpodobně dále zesílí a možná se dočkáme zajímavých překvapení.