Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy kolem Maců: Apple uznal problém se zamrzáním iMaců, objevilo se údajné datum uvedení Leoparda a novinky Dictionary 2.0. (5.10.07)
5. října 2007, 06.00 | Apple oficiálně uznal existenci problému se zamrzáním iMaců. Množí se pověsti, podle nichž Leopard přijde na trh 26. října. A AppleInsider přibližuje novinky slovníkové aplikace Dictionary 2.0 v Leopardovi.
Jistě vás nepřekvapí, že většina dnešních macovských zpráv souvisí s Leopardem, ten se postupně stává hlavním tématem tohoto měsíce. Nejprve však musím doplnit jednu včerejší zprávu:
Apple potvrdil potíže se zamrzáním nových iMaců
Včera jsem zmiňoval, že některé nové iMacy sužuje občasné zamrzání uživatelského rozhraní, podle diskuse to postihlo i některé naše čtenáři. A nyní problém potvrdil samotný Apple, jeho mluvčí řekla Macworldu, že menší skupina uživatelů iMaca jim sdělila, že poslední softwarová aktualizace může občas způsobit zamrznutí počítače, vyžadující jeho restart.
Apple zatím přesnou příčinu nezná a intenzivně po ní pátrá. Podle mluvčí se Apple snaží vysledovat základní příčinu, až se to povede, vydá nápravnou softwarovou aktualizaci – pravděpodobně později v tomto měsíci, prozatím se Apple omlouvá za nepříjemnosti.
Postiženým majitelům iMaců tak nezbývá, než čekat na slíbenou aktualizaci a doufat, že ta již opravdu přinese nápravu.
Vynořují se pověsti o datu uvedení Leoparda
Vzhledem k tomu, že se blíží konec prvního říjnového týdne, začíná se hodně spekulovat o datu, kdy na trh přijde Mac OS X 10.5 Leopard.
AppleInsider se dozvěděl, že Apple připravuje významné oznámení na poslední říjnový týden, tedy mezi 22. a 27. říjnem. Zdroje nechtěly blíže upřesnit, o co půjde, ovšem jako nejlogičtější se jeví právě uvedení Leoparda na trh.
Vývojový zdrojový kód Leoparda sice ještě nebyl zmrazen a nebyl zatím prohlášen za definitivní verzi Golden Master, ale poslední sestavení dodané vývojářům obsahuje jen jednu známou chybu, takže by konečný kód měl přijít brzy.
V minulosti Apple významné nové verze operačního systému uváděl na trh poslední pátek v daném měsíci, například Mac OS X 10.4 Tiger přišel večer v 18:00 v pátek 29. dubna 2005.
A skutečně, podle dalších dodatečných tipů, jež AppleInsider obdržel od „průmyslových zdrojů“, se v současnosti jako datum uvedení Leoparda předpokládá pátek 26. října. Zatím není jisté, zda uvedení Leoparda nebudou doprovázet i další novinky, kolují dohady o novém hardwaru, nic však nebylo potvrzeno ani neoficiálně.
S podobnými informacemi přichází také ThinkSecret. I on za nejpravděpodobnější termín považuje 26. říjen, pochopitelně ze stejných důvodů.
ThinkSecret připomíná, že Applu už nezbývají ani dva týdny na uvedení konečného sestavení Golden Master, má-li se příprava maloobchodní distribuce zvládnout včas pro zmíněný termín. Při srovnání s historií vývoje předchozích verzí Mac OS X by měli vývojáři dostat další sestavení do 7 až 10 dní, jež již nejspíš bude označeno jako Final Candidate a pokud se v něm neobjeví žádné závažné chyby, bude nakonec prohlášeno za konečnou verzi Golden Master.
Podle různých náznaků je však dost možné, že verze, která přijde na trh okolo 26. října, bude ještě obsahovat nějaké drobné chyby, nepovažované za tak závažné, mluví se o tom, že velice brzy přijde aktualizace na Mac OS X 10.5.1. Vzhledem tomu, že v nejnovějších vývojářských sestaveních Apple kladl důraz právě na testování mechanismu softwarové aktualizace, zdá se to být docela pravděpodobné.
Novinky k Mac OS X 10.4.11
ThinkSecret též informuje o novinkách kolem Mac OS X 10.4.11. Tento týden vývojáři obdrželi nová sestavení 8S2159 (pro Macy s Intely) a 8S159 (pro PowerPC stroje), doprovodné poznámky popisují sedm dalších změn, včetně oprav pro Safari, CoreAudio, NFS a NFSv2 a pro zobrazování náhledů HDV videa. Jediný známý problém přetrvává v sestavení pro PowerPC Macy, kde se objevují potíže se spuštěním her Civilization IV a The Sims 2. Poslední udržovací verze Tigera tak zřejmě spěje do finále, nejspíš se objeví nedlouho před Leopardem.
Novinky aplikace Dictionary 2.0 v Leopardovi
AppleInsider poslední dobou začíná představovat novinky jednotlivých aplikací Leoparda, nyní se blíže podíval na (nejenom) slovníkovou aplikaci Dictionary 2.0.
Ohlédnutí do historie
Již předchůdce Mac OS X, operační systém NeXTSTEP, obsahoval aplikaci Digital Librarian (digitální knihovník), jež umožňovala pracovat s hypertextovými digitálními knihami, k nimž patřily i nejvýznamnější anglické výkladové slovníky. V Mac OS X Tiger na to navázala slovníková aplikace Dictionary a související služba umožňující nad každým (anglickým) slovem vyvolat kontextové menu vypisující příslušnou slovníkovou definici (z výkladového slovníku New Oxford American Dictionary a z tezauru Oxford American Writer's Thesaurus). V Dashboardu se také nabízí slovníkový widget.
Apple Dictionary
V Leopardovi přichází tato aplikace v nové verzi 2.0, která především rozšiřuje datovou základnu na způsob někdejšího Digital Librarianu. K výkladovému slovníku a k tezauru z Tigera přidává výkladový slovník Apple Dictionary popisující marketingové termíny Applu jako třeba Rosetta či Exposé. Slovník však není právě úplný, neobsahuje kupříkladu vývojářské termíny jako Carbon či Core Graphics.
Japonské slovníky
Další novinka potěší studenty japonštiny, Dictionary 2.0 nabízí výkladový japonský slovník, japonský tezaurus a oboustranný anglicko-japonský a japonsko-anglický slovník. Implicitně jsou tyto japonské slovníky vypnuté, ale v předvolbách systému se dají zapnout. Tohle v našich podmínkách asi ocení pouze japanologové a zaměstnanci firem s japonskými majiteli, zato další novinku přivítá skoro každý.
Integrace s Wikipedií
Nová aplikace Dictionary totiž nabízí okamžité vyhledání slov a frází pomocí internetové encyklopedie Wikipedia. Ta ovšem dnes obsahuje řadu jazykových verzí, Dictionary dovoluje vybrat si jazyk. (V základních předvolbách čeština není, ale nachází se tam rozbalovací seznam pro ostatní jazyky, kde by se naše mateřština měla objevit).
Dictionary 2.0 zobrazuje veškerý text, grafiku a diagramy článků Wikipedie, avšak používá písmo Serif, takže spíš než webovou verzi výsledky připomínají tištěnou encyklopedii. Jako výchozí velikost písma je nastaveno 16 bodů, což může být dost velké pro dlouhé články, ale při nastavení menší velikosti text nevypadá příliš dobře kvůli použitému písmu (to změnit nejde).
Samotná Wikipedia je plná hypertextových odkazů, ovšem Dictionary umožňuje vyvolat odkaz nad každým slovem článku. Lze pro ně vyvolat definice z výkladového slovníku, synonyma z tezauru a případně další článek Wikipedie, pokud pro dané slovo existuje, rozšiřuje tak možnosti proti webové verzi.
Rodičovská kontrola
Vzhledem k tomu, že se datová základna Dictionary značně rozšířila, přidal Apple také rodičovskou kontrolu, umožňující omezit přístup dětí k „neslušnostem“, včetně „slangu či jadrných kleteb“. (Hodně amerických rodičů to vyžaduje, nemluvě o tom, že jde o prostředek, jak se vyhnout žalobám za újmu, kterou nebohé dítko utrpělo při spatření nevhodného slova – jež už ovšem už ovšem nejspíš velmi dobře znalo). Nápověda dodává, že vhodnost termínů určuje vydavatel daného zdroje.
Potenciál dalšího rozvoje
Jednotlivé slovníkové soubory Leopard uspořádává do složek grafiky, XML a CSS, což naznačuje, že by mělo být celkem jednoduché vyvíjet pro Dictionary další slovníky.
Dictionary 2.0 už se svou výchozí nabídkou přináší hodně zajímavých možností (zvlášť díky integraci Wikipedie), ovšem pokud bude možné přidávat další lokální i webové zdroje, mohl by z toho opravdu vzniknout nový „digitální knihovník“. Tato aplikace rozhodně ukrývá značný potenciál pro další rozvoj.