Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy kolem Maců: vydány iTunes 7.5 a QuickTime 7.3, Sound Studio 3 pro Leoparda a problémy s Leopardem a s novými MacBooky. (6.11.07)
6. listopadu 2007, 06.00 | Apple vydal iTunes 7.5 a QuickTime 7.3 pro Macy i pro Windows. Sound Studio 3 bylo aktualizováno pro Leoparda. Leopard má problémy se ztrátou dat při přemisťování adresářů a s AirPort kartami. A na nových MacBoocích mohou být potíže s 3D grafikou.
Pro Macy se v současnosti nečekají žádné zásadní události, přesto se však kolem nich děje spousta drobných věcí a právě na ně se zaměřuje tento článek. Stále vycházejí nové aktualizované verze softwaru, jak od Applu, tak od ostatních výrobců a pokračuje přizpůsobování Leopardovi. A, bohužel, objevují se i nové chyby a potíže jak v Leopardovi, tak v nových MacBoocích.
Druhý dnešní článek se týká událostí kolem iPhonu, zabývá se však hlavně novinkou od Googlu, jeho vlastní mobilní softwarovou platformou, podrobnosti najdete v onom článku.
Nyní se však podívejme na nejnovější softwarové aktualizace pro Macy:
Apple aktualizoval iTunes a QuickTime
iTunes a QuickTime se dočkaly nových verzí. Nová verze iTunes se již nějakou dobu očekávala, nejde tedy o žádné překvapení. A novou verzi iTunes často doprovází aktualizace pro QuickTime, vzhledem k jejich provázanosti.
iTunes 7.5
Nová verze iTunes souvisí především se zahájením prodeje iPhonu mimo USA (v Británii a v Německu od pátku), přináší však novinky i v dalších oblastech.
Konkrétně iTunes 7.5 poskytují možnost aktivovat iPhone, ať už se služba nabízí kdekoli a dále podporu pro Phase, novou interaktivní hudební hru, navrženou exkluzivně pro nový iPod nano (třetí generace), iPod classic a iPod páté generace (předchůdce současného modelu classic).
Apple mimoto prohlašuje, že iTunes 7.5 obsahují opravy chyb pro zvýšení stability a výkonu, ovšem jako obvykle nic bližšího neupřesňuje.
Nepoužijete-li Software Update, lze iTunes 75 pro Mac stáhnout odtud, jde o 41,4 MB velký soubor. iTunes 7.5 pro Mac vyžadují Mac OS X 10.3.9, nebo Mac OS X 10.4.7 či vyšší, případně Mac OS X 10.5 (Leoparda).
Verze pro Windows se nabízí tady (zabírá 51,8 MB a vyžaduje Windows XP se Service Packem 2 nebo Windows Vista).
QuickTime 7.3
QuickTime ve verzi 7.3 poskytuje podporu pro iTunes 7.5, aktualizuje podporu pro tvorbu webového obsahu kompatibilního s iPhonem, dále aktualizuje podporu JavaScriptu ve svém webovém zásuvném modulu a jako obvykle přináší též četné opravy chyb. K bezpečnostním otázkám poskytuje Apple tento dokument, opravy verze 7.3 se týkají chyb, jež dovolovaly zlovolně upravenému filmovému souboru nebo PICT obrázku způsobit neočekávané ukončení aplikace nebo spustit libovolný (potenciálně nebezpečný) kód. A pro QuickTime for Java opravuje nová verze chybu, která umožňovala záškodnickým javovým apletům získat vyšší přístupová práva.
Budete-li si chtít novou verzi stáhnout, musíte zvolit variantu odpovídající verzi Mac OS X, jakou provozujete na svém Macu, QuickTime 7.3 totiž existuje ve třech rozdílných archívech pro v současnosti podporované verze Mac OS X. Jestliže stále ještě používáte Mac OS X 10.3 Panther, stahujte odtud (jde o 51,5 MB, budete potřebovat Mac OS X 10.3.9). Uživatelům Mac OS X 10.4 Tiger se nabízí nový QuickTime tady (49,3 MB, vyžaduje se Mac OS X 10.4.9 či vyšší). A pokud už máte Maca s Mac OS X 10.5 Leopard, bude pro vás určena tato varianta (52,6 MB).
QuickTime 7.3 přirozeně existuje rovněž pro Windows, získat se dá odsud (20,3 MB, vyžaduje Windows XP se Service Packem 2 nebo Windows Vista).
Potřebujete-li české verze, budete si na ně muset ještě chvíli počkat, jejich dostupnost si lze ověřit zde.
Sound Studio 3 aktualizováno pro Leoparda
A opět jeden program aktualizovaný pro Leoparda. Jde o aplikaci Sound Studio 3 firmy Freeverse Software, sloužící k nahrávání a sestřihu digitálního zvuku. Hodně se používá například pro nahrávání podcastů a také pro převod zvuku z analogových zdrojů typu gramodesek a magnetofonových kazet. Výsledný zvuk lze dále upravovat, můžete ho mixovat, upravovat hlasitosti a provádět ekvalizační operace, na zvuk se dají uplatňovat digitální efekty a umí ještě mnoho dalšího. A z ohlasů na diskusních forech plyne, že tento program není neznámý ani českým uživatelům.
Nyní přišla na trh nová verze 3.5.5, jež především zajišťuje kompatibilitu s Leopardem, mimoto přidává příkaz menu „Set Zoom to Default“ (nastavit zvětšení na výchozí hodnotu) a opravuje několik závažných chyb, včetně oprav pro výchozí velikost okna, pro otevírání zvukových souborů Systemu 7, pro příkaz AppleScriptu ke změně výšky tónu a pro změny prohlížecího pole v zobrazení vlnového průběhu.
Program stojí 79,95 USD a vyžaduje Mac OS X 10.4 či vyšší, procesor G3 na 500 MHz nebo výkonnější (včetně procesorů Intel), 16 MB VRAM a 512 MB RAM a 500 MB prostoru na disku.
Nově odhalené chyby Leoparda
Mac OS X 10.5 Leopard se sice dostalo velice příznivého přijetí, počáteční prodeje předčily očekávání a v naprosté většině recenzí získává velmi dobrá hodnocení, přesto ovšem není bezchybný. (Zcela bezchybný software, alespoň na osobních počítačích, je bytost stejně mytická jako bazilišek či drak.)
A hlášení o některých skutečně závažných chybách se již začínají objevovat:
Jedna velká chyba se údajně nachází v kódu pro přemisťování adresářů, projevuje se ve Finderu, kde může vést ke ztrátě dat, pokud při přemisťování adresářů mezi svazky cílový svazek (na který se data přemisťují) zmizí během probíhající operace. Problém na svém blogu blíže popisuje Tom Karpik, data přemisťoval na SMB server. Když připojenou SMB složku v průběhu přemisťování odpojil (simuloval tak rozpad síťového spojení), přemisťovaný adresář byl z původního umístění vymazán, aniž by se přesunul do cílového svazku (jenž se stal nedostupným).
Jistě, takovéto situace se nebudou vyskytovat příliš často, ale vyloučit se nedají a rozhodně není přijatelné, aby takováhle operace Finderu vedla ke ztrátě dat. Apple podle všeho má jeden úkol pro další aktualizaci Leoparda.
Apple už jednu aktualizaci Leoparda vydal, zdá se však, že aktualizace Login & Keychain Update 1.0 sama působí jisté potíže. Samotný Apple přiznává, že tato aktualizace může po nainstalování způsobit, že přestane fungovat bezdrátová AirPort karta v daném Macu.
Jako řešení Apple doporučuje spustit počítač v bezpečném režimu přidržením klávesy Shift během spouštění systému. Až se počítač v tomto režimu spustí, znovu ho restartujte (bez držení jakýchkoli kláves). Tím by měl být problém vyřešen. Takovéto metody sice trochu připomínají zaříkávání, důležité však bude hlavně to, aby pomohly.
Nové MacBooky mají problémy s grafikou ve hrách
Na počátku listopadu Apple uvedl na trh modernizované MacBooky. Jejich hlavní novinku tvoří nově nasazená čipová sada Santa Rosa, jež mimo jiné přináší novou integrovanou grafiku.
Jenže, jak si všiml server MacScoop, tato grafika má potíže, Apple přiznává v téhle technické poznámce, že intenzivní používání 3D grafiky ve hrách může na čipové sadě Intel i965 (to je čipová sada v nových MacBoocích) vést k potížím, problémy se mohou projevit ve stínování, texturách a výkonu. Na řešení těchto problémů Apple zatím pracuje, až bude k dispozici více informací, bude poznámka aktualizována.
Grafická čipová sada Intel GMA X3100 v nových MacBoocích přináší řadu nových funkcí, například akcelerované stínování pixelů, které by mělo umožňovat celkem slušné provozování novějších her. Pořád se ovšem jedná o integrovanou grafiku, jež není určena pro nejnáročnější hry, ty se na ní mohou chovat podivně.
Z vyjádření Applu není zatím jasné, jakých her se tyto potíže vlastně týkají, ani to, zda tyto problémy ovlivňují i jiné aplikace využívající 3D grafiku. A musíme doufat, že příčina zmiňovaných potíží vězí v ovladačích, nikoli v samotném hardwaru. Pokud se jedná jen problém ovladačů, měla by ho časem napravit příslušná aktualizace. (V poslední době velká část problémů Maců souvisí právě s ovladači pro grafiku, to už asi nebude náhoda.)
Apple snad řešení najde brzy, ovšem je jasné, že budete-li teď uvažovat o koupi nového MacBooku s tím, že na něm alespoň občas chcete též hrát hry, měli byste své rozhodnutí ještě zvážit.