Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy o aplikacích iOS
15. srpna 2011, 00.00 | Pátá beta verze iOS 5 obsahuje na dálku měnitelný odkaz na datum vydání následující beta verze. Webová čtečka Amazon Kindle Cloud Reader se snaží obcházet pravidla Applu pro předplatné obsahu. Textový editor Elements 2.0 výrazně rozšířil možnosti exportu a sdílení, mimo jiné prostřednictvím služeb Dropbox a Evernote. A klient služby Google Plus již podporuje iPad a iPod touch.
V posledních týdnech sice byly centrem pozornosti hlavně Macy, ale pochopitelně se toho dost dělo i na poli iOS a jeho aplikací:
Kód iOS 5 obsahuje na dálku měnitelný odkaz na datum vydání příští beta verze
Předminulou sobotu Apple uvolnil pro vývojáře už pátou beta verzi iOS 5. A v té byl též objeven odkaz na položku obsahující datum vydání následující beta verze. V jednom ze souborů iOS 5 se totiž nachází řetězec „NextUpdate“ uchovávající tuto datovou hodnotu. Původně se předpokládalo, že jde o statický soubor, tehdy nesl datum 17. srpna. Jenže později se ukázalo, že Apple může obsah tohoto řetězce měnit na dálku, což se skutečně stalo a datum se posunulo o den dopředu na 18. srpen, tedy na tento čtvrtek.
Položka s datem slouží pro bezdrátové (OTA) aktualizace a je docela logické, že ji může Apple měnit, protože na datum uvedení další beta verze má vliv celá řada různých faktorů. Je ovšem také zřejmé, že takto půjde předem zjišťovat, kdy by mohla vyjít příští beta verze, pokud to Apple opět nezmění, šesté beta verze iOS 5 se nejspíš dočkáme ještě během tohoto týdne.
Oficiálně sice má ostrá verze iOS 5 dorazit „někdy na podzim“, ale protože již máme polovinu srpna, Applu zase až tolik času na dokončení iOS 5 nezbývá. Všeobecně se totiž očekává. že k představení letošních novinek spojených s iOS a s mobilními přístroji dojde během září. Tradičně Apple uvádí nové iPody (a obvykle též novou hlavní verzi softwaru iTunes) počátkem září, letos k tomu ovšem přibude ještě nová hlavní verze iOS a nový iPhone (tradičně uváděné na červnové vývojářské konferenci WWDC, avšak teď se to vše poněkud posunulo).
Datum podzimní mediální akce Apple sice zůstává nejisté, kolují různé vzájemně si odporující pověsti, ale i kdyby došlo k představení zmíněných novinek až koncem září, stále k dokončení iOS 5 zbývá jenom několik málo týdnů. Ovšem jestliže opravdu vyjde tento týden šestá beta verze iOS 5, bude to možné považovat za znamení, že práce na něm postupují rychle vpřed (a hodně zajímavé bude datum v položce „NextUpdate“ nové beta verze) a zářijový termín uvedení ostré verze iOS 5 pořád zůstává reálný.
Amazon Kindle Cloud Reader se snaží obcházet pravidla Applu
Od února Apple nabízí v App Store předplatné obsahu, zároveň s tím změnil některé podmínky tohoto obchodu, zejména ty spojené s aplikacemi, jež poskytují možnost nákupu obsahu v obchodech třetích stran. Tato možnost se sice nadále zachovala, nově se však vyžaduje, aby takovéto aplikace zároveň umožňovaly nákup téhož obsahu přímo z App Store. V tom případě si ovšem Apple vezme 30 procent z koncové ceny, což se poskytovatelům obsahu přirozeně příliš nelíbí.
Dotčené aplikace iOS se měly novým podmínkám přizpůsobit do 30. června, ale Apple to nijak důrazně nevymáhal a spíše se zdálo, že své požadavky nakonec zmírní. Avšak koncem července řada aplikací iOS náhle odstranila odkazy na své vlastní obchody, takže zřejmě nakonec Apple nové podmínky přece jen počal vyžadovat. Amazon se proto minulý týden pokusil tyto požadavky obejít jiným způsobem, když počal nabízet webovou čtečku elektronických knih Kindle Cloud Reader.
Jde o webovou aplikaci zajišťující přístup k elektronickým knihám Amazonu pro čtečky Kindle, která poskytuje mnohé z funkcí dosavadních aplikací Kindle v podobě (teoreticky) nezávislé na konkrétní platformě. A samozřejmě se z něj dá přistupovat též k webovému knižnímu obchodu Amazonu. Lze používat stejná nastavení, zvýraznění, záložky a další funkce a také obdobné synchronizační funkce.
Kindle Cloud Reader využívá HTML5, což dovoluje webové aplikaci pracovat offline, takže ji půjde používat i tehdy, když nebude dostupné připojení k Internetu (třeba při cestování v letadle). Právě čtená kniha se automaticky uloží do vyrovnávací paměti pro offline režim, ale uživatelé si mohou pro offline čtení sami stáhnout i další vybrané tituly.
Webová aplikace Amazonu má být nezávislá na platformě, avšak není to tak úplně pravda, zatím funguje pouze v prohlížečích Chrome a Safari pro osobní počítače (tedy pro PC s Windows a pro Macy), v prohlížeči Chrome OS a též v Safari iPadu s iOS 4.0 a vyšším. Je jasné, že právě o iPad šlo Amazonu nejvíc, což dokládá nový integrovaný knižní webový obchod Kindle Store for Tablets optimalizovaný pro tablety (tedy hlavně pro iPad), nabízený těmto přístrojům namísto standardního webového obchodu Amazonu.
Podpora dalších webových prohlížečů (například Firefoxu či Internet Exploreru 9) se teprve chystá v příštích měsících, záleží hlavně na tom, zda daný prohlížeč umí rozpoznávat offline obsah HTML5.
Amazon se tímto krokem zjevně snaží především obejít pravidla pro aplikace iOS (i když oficiálně uvedení webové čtečky samozřejmě vysvětluje potřebou zavedení dnes tak módního „cloud“ řešení, ostatně samotný Amazon patří k největším poskytovatelům „cloud“ služeb), avšak jak poznamenává Macworld, webová čtečka zatím proti vlastní aplikaci pro iPad trpí řadu nedostatků.
Po přihlášení uživatele k účtu u Amazonu se sice zobrazí celá jeho elektronická knihovna (pro offline čtení si aplikace na iPadu vyhradí 50 MB), ale nenabízí přístup k periodikům, noviny a časopisy předplacené u Amazonu se stále dají získávat jen z aplikace pro iPad.
Z webové aplikace nelze sdílet citace z knih přes Facebook a Twitter a nejde v ní zvýrazňovat či pořizovat poznámky, mohou se zobrazovat pouze ty z jiných aplikací (nebo hardwarových čteček) Kindle. Svým vzhledem a ovládáním webová aplikace připomíná spíše softwarové čtečky Kindle pro osobní počítač, projevuje se to třeba ve způsobu otáčení stránek. Amazon však Macworldu řekl, že se chystá funkce webové čtečky dále zlepšovat.
Webová čtečka Amazonu se tak dosud očividně plně nevyrovná vlastním aplikacím pro konkrétní platformy, pro Amazon ovšem má význam hlavně v tom, se že nemusí přizpůsobovat pravidlům různých cílových platforem (zejména požadavkům Applu pro App Store). Už teď by mohla být zajímavá pro ty, kdo pracují na více různých zařízeních, ale uživatelé iPadu asi nadále dají přednost aplikaci iOS. Slibovaná zlepšení by to však nakonec mohla změnit.
Na celé téhle věci je trochu ironické, že se nyní někteří poskytovatelé obsahu vlastně vracejí tam, kde začínaly aplikace iPhonu. Jistě si vzpomenete, že iOS 1.x umožňoval pouze webové aplikace, podpora vlastních kompilovaných aplikací (a současně s nimi také obchodu App Store) přišla až s iOS 2.x (pomiňme, že se tehdy ještě nepoužívalo ani označení „iOS“).
S HTML5 se ovšem vlastnosti webových aplikací začínají blížit lokálním aplikacím pro jednotlivé platformy. Apple samotný je velkým propagátorem HTML5 (hlavně jako alternativy k Flashi), avšak v tomhle případě se mu takovéto řešení asi příliš zamlouvat nebude, bude proto docela zajímavé sledovat další vývoj na tomto poli.
Textový editor Elements 2.0 rozšířil možnosti exportu a sdílení
Vzhledem k množství aplikací v App Store se v něm najdou programy téměř všeho druhu (tedy pokud je Apple povolí), a tak samozřejmě není nouze ani o textové editory pro iOS. K velmi oceňovaným (zejména mezi profesionálními pisateli) patří editor Elements americké firmy SecondGear. Ta svůj výtvor pochopitelně dále rozvíjí a minulý týden vydala jeho novou verzi 2.0 (viz též oficiální tiskovou zprávu).
Tato nová verze především významně rozšířila možnosti exportu a sdílení vytvářených textů. Přidala podporu pro jejich publikování na platformě Tumblr a na Facebooku. Texty lze nyní též exportovat do služeb Dropbox a Evernote, což značně usnadní jejich synchronizaci a sdílení přes Internet. Importovat se dá i do iTunes a do elektronické pošty a soubory pro elektronickou poštu mohou být ve formátu HTML. A dále je dokumenty Elements 2.0 možné exportovat jako HTML nebo PDF soubory.
Zbývající změny se týkají hlavně vzhledu aplikace, bylo přepracováno její uživatelské rozhraní a změnila se ikona aplikace, jako výchozí písmo teď slouží Museo Sans a nastavení vzhledu se přesunula přímo do editoru.
Elements 2.0 tak nyní poskytuje velmi široké možnosti exportu, sdílení a publikování textů na Webu, které využijí především profesionální tvůrci textů. Je to placená aplikace, ale nijak drahá, stojí 4,99 USD (případně 3,99 EUR). V App Store se nabízí zde, funguje na iPhonech, iPodech touch a iPadech (pro iPad poskytuje uzpůsobené uživatelské rozhraní) a vyžaduje iOS 4.2 nebo vyšší.
Klient pro Google Plus již podporuje iPad a iPod touch
Nová sociální síť Google Plus si už získala asi 25 milionů uživatelů (za Facebookem sice zatím v počtu uživatelů dost zaostává, ovšem stále se provozuje jen ve zkušební verzi, přístupné pouze přes pozvánky, jichž se ale vydává značné množství), a tak i když její další osud nadále zůstává nejistý, přinejmenším v nejbližší budoucnosti se s ní musí počítat.
V červenci se objevil také klient této sítě pro iOS, první verze aplikace však byla poněkud podivná v tom, že podporovala pouze iPhone, avšak nepracovala nejenom na iPadu, ale ani na iPodu touch, přes jeho značnou podobnost s iPhonem.
Google to změnil teprve minulé pondělí. Nová verze 1.0.2.1966 již přidala podporu pro iPod touch a iPad, ovšem jen v tom smyslu, že aplikace na těchto přístrojích funguje, uživatelské rozhraní uzpůsobené pro iPad zatím nenabízí. Dále údajně zvýšila svůj výkon a stabilitu. Přibyla též nastavení pro skupinovou konverzaci služby (v české lokalizaci nazvané „Pokec“) a oznámení o přidání do agregovaných kruhů. Stáhnout se dá zdarma z App Store, vyžaduje iOS 4.0 nebo vyšší a samozřejmě také účet u služby Google Plus.