Zprávy o balíku iLife a o softwaru FaceTime for Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o balíku iLife a o softwaru FaceTime for Mac

25. října 2010, 00.00 | Sada Mac Box Set již obsahuje iLife '11, iMovie'11 nedovolí používat v upoutávkách jména skutečných filmových studií a Mac App Store pravděpodobně rozdělí programové balíky Applu na jednotlivé aplikace. FaceTime for Mac přináší push oznamování a Apple velice rychle opravil vážnou bezpečnostní chybu v tomto softwaru pro videohovory.

V tomhle článku se podíváme na zprávy související s novým softwarem Applu, který už je dostupný všem uživatelům (přinejmenším v beta verzi).

Novinky týkající se iLife '11

Minulou středu Apple vydal novou verzi '11 svého mediálního balíku iLife a pochopitelně přibývají další zprávy s ním spojené:

Mac Box Set již zahrnuje iLife '11

Už počátkem roku 2009 začal Apple nabízet zvýhodněnou softwarovou sadu Mac Box Set, jež tehdy zahrnovala Leoparda a programové balíky iLife '09 a iWork '09, v srpnu 2009 byla samozřejmě aktualizována, začala obsahovat Snow Leoparda.

Sotva tak překvapí, že se tato sada nyní dočkala další aktualizace, webový obchod Applu již uvádí, že zahrnuje iLife '11 (aktualizovanou verzi nabízejí i další prodejní kanály, třeba Amazon). Cena zůstává stejná, tedy 129 USD za jednouživatelskou licenci a 179 USD za rodinné balení s licencemi pro pět počítačů.

iMovie '11 zabraňuje používat v upoutávkách skutečná jména filmových studií

Tohle je sice spíše kuriozita, ale za zmínku to stojí. Jednu z novinek střihového programu iMovie '11 tvořícího součást iLife '11 představuje možnost tvorby vlastních filmových upoutávek, včetně závěrečných titulků, které samozřejmě zahrnují také jméno „filmového studia“.

Ukazuje se však, že program nepovolí v upoutávkách jako název studia použít některá jména skutečných filmových studií spolu s jejich logy. Jak upozornil blog TUAW, když se užije motiv Trailers (filmové upoutávky) s obrázkem zeměkoule, hodně podobným logu Universal Studios, nedovolí iMovie '11 použít v názvu Studia slovo „universal“, nahradí ho několika pomlčkami.

Funguje to ale jen na určité konkrétní motivy, které se opravdu hodně podobají názvům a grafickým symbolům skutečných filmových studií, jiné motivy mohou používat slovo „unoversal“ bez potíží. A podobně je zakázáno slovo „paramount“ při použití loga se zasněženou horou, jež připomíná logo studia Paramount.

Jde samozřejmě o drobnost, ostatně diskutabilní je i užitečnost samotné tvorby filmových upoutávek, jasně to však dokresluje situaci ve Spojených státech, kde firmy dělají všemožná opatření, aby se pojistily proti případným žalobám. Tato opatření představují další důkaz, že přemnožení právníků, jímž USA již dlouho trpí, má opravdu vážné důsledky.

Aplikace balíků iLife a iWork se zřejmě budou přes Mac App Store prodávat samostatně

Stále mluvíme o programových balících Applu. Ty slučují dohromady několik aplikací a Apple dosud do nich aplikace spíše přidával. To se však nyní možná změní, přenese-li Apple distribuci svého softwaru na specializovaný aplikační obchod.

Nepochybně víte, že balík iWork byl přepsán pro iPad a nabízí se prostřednictvím obchodu App Store (pro iOS), avšak nikoli společně, ale jako jednotlivé aplikace. A minulou středu Apple oznámil, že chystá podobný obchod (Mac App Store ) také pro Mac OS X, měl by od počátku příštího roku fungovat již pro Snow Leoparda.

Na středeční akci byl tento obchod přirozeně předveden (v rámci představování chystaného Mac OS X Lion), ale Apple též spustil webovou stránku popisující základní vlastnosti připravovaného obchodu a z ukázkových obrazovek se dá dost vyčíst i o způsobu, jímž se nejspíš budou prodávat aplikace balíků iLife a iWork.

Obrazovky obchodu mimo jiné obsahují nabídku tří nových aplikací balíku iLife '11 – programů iPhoto '11, iMovie '11 a GarageBand '11 – jako samostatných položek s cenou 14,99 USD za každou z nich. Dohromady by tedy stály necelých 45 USD, o 4 USD méně než činí cena 49 USD za celý balík. Ten však zahrnuje též aplikace iWeb a iDVD, jež ale nebyly nijak výrazněji aktualizovány.

A dotyčné obrazovky obsahují také aplikace balíku iWork – Pages, Numbers a Keynote – s cenou 19,99 USD za každou. Celý balík se přitom prodává za 79 USD, nákup samostatných aplikací tak vychází výhodněji (balík iWork nezahrnuje žádné dodatečné aplikace).

V současnosti lze zmíněné aplikace koupit jedině v rámci příslušných balíků, avšak stránka obchodu Mac App Store napovídá, že by se to mohlo změnit, až se začne software pro Mac OS X nabízet prostřednictvím nového internetového obchodu Applu, který zřejmě převezme mnohé zvyklosti App Store pro iOS.

Samozřejmě, teprve příští rok se vyjasní, jak to opravdu bude, ale je docela dobře možné, že po spuštění Mac App Store nakonec bude Apple svůj vlastní software pro Macy nabízet pouze přes tento obchod. Potom by mohly balíky iLife a iWork jako takové zaniknout, rozpadly by se zpět na jednotlivé aplikace. (Aplikace iLife by se nepochybně dál instalovaly na nové Macy, aktualizace by však už obstarával nový obchod).

Samozřejmě ale možná Apple i nadále zachová také prodej krabicového softwaru, ovšem trend k čistě elektronické distribuci softwaru se zdá být zjevný. Tohle vše se asi definitivně vyjasní až po uvedení Mac OS X Lion, což bude někdy v létě 2011.

Dění okolo softwaru FaceTime for Mac

Ve středu Apple též představil software FaceTime for Mac, který přináší videohovory FaceTime dosud známé z iPhonu 4 a iPodu touch čtvrté generace, i na Macy, všechna tato zařízení spolu nyní mohou vést videohovory. Nový software si již může každý stáhnout, ale zatím se jedná o beta verzi. A samozřejmě také k němu se objevily dodatečné zprávy:

FaceTime zavádí na Macy „push“ oznamování videohovorů

Celá středeční akce se nesla ve znamení přenosu prvků iOS zpět na Mac OS X a to platí též o softwaru FaceTime for Mac, který mimo jiné přináší pod Mac OS X „push“ oznamování, dnes využívané hlavně v iOS.

Jde o to, že příchozí videohovory bude možné přijmout i tehdy, když software FaceTime nebude právě spuštěný. Apple na stránce tohoto software uvádí (pod titulkem „Your Mac is ringing“, tedy „Váš Mac vyzvání“), že když se vás někdo pokusí zavolat, hovor spustí vyzvánění na každém Macu, co vlastníte, a to i když software FaceTime zrovna neběží. Pokud nechcete videohovory takto přijímat, stačí FaceTime vypnout v systémových předvolbách.

Technické podrobnosti toho, jak to funguje, zjistil německý blogger Florian Schimanke, objevil v pozadí běžící proces „apsd-ft“, což je zkratka z „Apple Push Service Daemon – FaceTime“ (démon Apple push služby pro FaceTime).

To rovněž vysvětluje, proč někteří uživatelé nemohli FaceTime for Mac odinstalovat, dostávali stále hlášení, že se aplikace používá. Je totiž třeba FaceTime odhlásit v jeho menu nebo ho vypnout v panelu předvoleb, tím se zastaví zmíněný démon, pak už samozřejmě software odinstalovat půjde.

Balík FaceTime.app obsahuje složku rámce ApplePushService.framework s procesem „apsd-ft“ a příslušné .plist soubory.

Není to ovšem poprvé, co Apple zavádí na Macu „push“ služby, začal s tím již v roce 2008 po spuštění služby MobileMe, jež přinesla „push“ synchronizaci elektronické pošty, kalendářů a kontaktů na iPhony, iPody touch, Macy a PC (s Windows).

„Push“ oznamování ovšem bylo mnohem důležitější pro iOS, kde řadě aplikací pomáhalo vyrovnat se s tím, že před verzí 4.0 iOS nedovoloval multitasking aplikací třetích stran, plně funkční implementace však přišla teprve loni s iOS 3.0.

Software FaceTime for Mac tak možná naznačuje, že s příchodem Mac OS X Lion Apple hodlá začít využívat „push“ oznamování v širším měřítku také pod Mac OS X, odpovídalo by to deklarované snaze o implementaci více prvků iOS na Macy.

Apple rychle opravil bezpečnostní chybu FaceTime for Mac

V softwaru FaceTime for Mac už byla též odhalena první závažná bezpečnostní chyba, avšak Apple ji velice rychle opravil.

Německý server MacNotes.de si všiml bezpečnostní chyby, spočívající v tom, že FaceTime for Mac zobrazoval všechna nastavení účtu, pod nímž byl přihlášen, včetně data narození uživatele a bezpečnostní otázky (umožňujících změnu hesla), aniž by si znovu vyžádal heslo.

Tyto údaje tak byly přístupné každému s fyzickým přístupem k danému stroji, aplikace si však navíc zapamatovávala podrobnosti pro naposledy použitý účet a při příštím spuštění nebo pokusu o přihlášení je předem vyplnila do příslušných polí. To už se opravdu dalo zneužít, útočník s přístupem k takovému Macu by například byl mohl manipulovat s účtem daného uživatele pro obchody Applu.

Apple však tuto chybu záhy opravil, zablokoval z FaceTime přístup na servery iTunes Store. Položka v menu účtu FaceTime, jež zobrazovala ony údaje, teď uživatele prostě vrátí do okna předvoleb účtu.

Je to sice provizorní řešení, ale svůj účel plní, zneužití údajů se zamezilo. Reakce Applu byla opravdu hodně rychlá, avšak to by nemělo zase tolik překvapovat, Apple má velký zájem na tom, aby se jeho technologie videohovorů co nejvíc rozšířila a tomu by mu vážná bezpečnostní chyba určitě nepomohla (konkurence by si jistě nenechala ujít příležitost ke kritice), proto byl zásah tak pohotový.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: