Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy o hardwaru související s Macy
10. listopadu 2010, 00.00 | Toshiba začne nabízet kompaktní SSD disky užité v nových MacBoocích Air na otevřeném trhu. A Steve Jobs se údajně vyjádřil k ukončení prodeje serverů Xserve, důvodem byl slabý prodej.
V tomto článku se podíváme na dvě zprávy související se současným děním okolo hardwaru Maců:
Toshiba oznámila uvedení kompaktních SSD disků na otevřený trh
Apple představil 20. října zásadně modernizované MacBooky Air, jež mimo jiných novinek přešly výlučně na integrovanou flash paměť.
Marketingové materiály naznačovaly, že jde o flash paměti připájené na základní desku, ale když záhy iFixit rozebrala 11,6“ model, zjistila, že ve skutečnosti stroj obsahuje vysoce kompaktní SSD disk nového formátu, vyrobený Toshibou, který se dá poměrně snadno vymontovat.
To samozřejmě vyvolalo dohady o možném dodatečném rozšiřování datového úložiště nových MacBooků Air (koncem října firma PhotoFast ohlásila své alternativní SSD disky pro MacBooky Air, zatím se však neprodávají) a též se spekulovalo, zda tyto komponenty budou dostupné pouze pro Apple, anebo se dostanou i na otevřený trh.
V pondělí se ukázalo, že platí druhá možnost, protože Toshiba oznámila uvedení nového formátu velkokapacitních SSD disků, série „Blade X-gale“ (oficiální tiskovou zprávu najdete tady).
Nové disky se nabízejí v kapacitách 64, 128 a 256 GB, maximální rychlost sekvenčního čtení činí 220 MB/s a sekvenčního zápisu 180 MB/s. Tisková zpráva Toshiby přirozeně zdůrazňuje jejich malé rozměry při zachování vysoké kapacity.
Zpráva zahrnuje tabulku parametrů, z níž vyplývá, že jsou 108,9 milimetru dlouhé a 24 mm široké. Modely s kapacitou 64 a 128 GB mají tloušťku pouze 2,2 milimetru, 256GB varianta je silnější, protože flash čipy nese na obou stranách, což tloušťku zvyšuje na 3,7 milimetru. Jako datové rozhraní disky používají SATA 2.6 (3 Gb/s) a jsou osazeny NAND MLC čipy. Tabulka uvádí také hmotnosti, 64GB a 128GB verze váží 9,8 gramu, 256GB model pak 13,2 gramu.
Očividně se jedná o stejné SSD disky jako ty užité v nových MacBoocích Air, mají shodné parametry a ani jejich typová označení se vůbec neliší od toho, jež nalezla iFixit na disku rozebraného stroje (kde byl objeven 64GB disk s označením „THNSNC064GMDJ“). Nyní tedy máme přímo od výrobce potvrzeny základní vlastnosti SSD disků nových MacBooků Air, což ovšem pro většinu uživatelů až tak důležité nebude.
Především to však znamená, že tyto komponenty brzy bude možné sehnat na běžném trhu, což otevírá možnost jejich dodatečného osazení do již zakoupených letošních MacBooků Air (pořád zde ovšem zůstává otázka, zda dodatečná výměna SSD disku nebude znamenat porušení záruky, lze ale předpokládat, že se objeví prodejci, kteří zařídí hladkou výměnu, pochopitelně za odpovídající příplatek).
Hlavně by to však mohlo usnadnit dodatečné zvyšování kapacity SSD disku (jež Apple samotný nenabízí). Jde zejména o 11,6“ model, který se dodává nejvýše se 128 GB, nyní se alespoň teoreticky otevírá možnost nasazení 256GB SSD disku, pokud to ovšem vůbec dovolí prostorové podmínky. Již jsme uvedli, že 256GB verze je o 1,5 milimetru silnější a zatím nevíme, zda se do 11,6“ MacBooku Air vejde i takto silný SSD disk.
A samozřejmě se dá očekávat, že nové kompaktní SSD disky Toshiby začnou nasazovat též jiní výrobci vysoce přenosných počítačů a dalších podobných elektronických zařízení, možná tak MacBooky Air odstartují další nový trend.
Bylo by ovšem poněkud přehnané velebit za to Apple, nový kompaktní formát SSD disků zjevně vyvinula Toshiba, i když pravděpodobně na základě požadavků z Cupertina. (Steve Jobs sice při říjnovém oznámení finančních výsledků v souvislosti s iPadem řekl, že si Apple vyvíjí skoro všechno sám, ale to šlo o jeho obvyklé marketingové přehánění, ve skutečnosti většinu komponent získává od dodavatelů, opravdu sám Apple vyvíjí jen svůj software a celkový návrh svých produktů.)
Toshiba zatím nezveřejnila ceny nových SSD disků „Blade X-gale“, teoreticky by mohly být o něco málo levnější než SSD disky tradičních formátů, ale to se ukáže až poté, co se začnou skutečně prodávat.
Steve Jobs se údajně vyjádřil k ukončení prodeje serverů Xserve
Minulý pátek Apple oznámil ukončení prodeje a vývoje serverů Xserve, což pochopitelně vyvolalo dost silné ohlasy. Důvody tohoto rozhodnutí nebyly sděleny, ale předpokládá se, že byly ekonomické, což zřejmě potvrdil samotný Steve Jobs.
Francouzský web MacGeneration napsal, že Jobs dostal od francouzského uživatele elektronickou poštou zprávu, jež toto rozhodnutí kritizuje.
Dotyčný uživatel v ní uvedl, že profesionální uživatelé potřebují skutečně profesionální servery s Mac OS X o výšce 1U a že by Apple udělal nejlépe, kdyby poskytl licenci na výrobu Xserve jiné firmě, případně kdyby dovolil virtualizaci Mac OS X Serveru na jiných platformách, pokud sám již Xserve prodávat nechce.
Jobs na to odpověděl (ze svého iPhonu), že „skoro nikdo je nekupoval“, čím samozřejmě myslel servery Xserve. Apple sice údaje o jejich prodeji nezveřejňoval (už to samo nasvědčuje, že nebyly příliš dobré, rekordními prodeji se neopomíná pochlubit), ale například podle staršího odhadu firmy Gartner se prodávalo okolo 10 000 Xserve za čtvrtletí, což proti celkovému odbytu Maců skutečně představuje jenom malý zlomek (v řádu desetin procenta).
Je-li dotyčná odpověď autentická (a není příliš důvodů o tom pochybovat), pak opravdu šlo o ekonomické rozhodnutí. Steve Jobs je zjevně rozhodnutý zrušit vše, co příliš nevynáší, nakonec to v minulosti udělal už vícekrát. Toto rozhodnutí ovšem může mít hodně nepříznivé důsledky pro nasazování řešení Applu v podnikovém prostředí.
Apple sice rád uvádí, že jeho produkty (Macy, iPhony a iPady) ve stále větší míře pronikají do podniků, avšak zatím spíše jen jako doplňkové vybavení, na „klientské“ straně. Málokdy se však stávají součástí základní („serverové“) infrastruktury. A při současném chování Applu se jím nejspíš ani nikdy nestanou, protože podnikové prostředí má značně odlišné požadavky.
Žádá totiž především stabilitu a jasný dlouhodobější výhled, což Apple rozhodně neposkytuje, své budoucí plány zásadně nesděluje a rozhodnutí činí téměř „ze dne na den“, ukončení Xserve Apple ohlásil s předstihem pouhých 3 měsíců.
V případě Xserve Apple sice nabízí alternativy, jenže ani Macy mini, ani Macy Pro nejsou plnohodnotnou náhradou 1U serverů instalovatelných do stojanů. Ve webových diskusích se jako možné řešení často uvádí virtualizace Mac OS X Serveru na jiných platformách, to však Apple dosud nedovoloval a není vůbec jisté, jestli svůj postoj nyní změní.
Případ Xserve má navíc neblahé důsledky i pro ostatní uživatele profesionálních řešení Applu, teď se budou nepochybně ptát, zda v případě jejich slabého odbytu je Apple také „zařízne“ jako Xserve.
Bude sice třeba počkat, jaký bude další vývoj v příštích měsících, ale dosavadní kroky Applu opravdu naznačují, že se hodlá zaměřit na masové trhy a profesionální oblast postupně opouští.