Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy o iOS a jeho aplikacích
11. července 2011, 00.00 | Druhá beta verze iOS 5 oznamuje nadcházející kalendářní události a podporuje čínské poštovní služby. Odkazy v iOS 5 naznačují pouze menší modernizaci iPodu touch. Web JailbreakMe.com se vrátil a poradí si také s iPadem 2, avšak Apple již chystá protiopatření. A počet stažení aplikací z App Store přesáhl 15 miliard a aplikací pro iPad je už přes 100 000.
V současnosti se pozornost samozřejmě zaměřuje především na Macy a Mac OS X. Tento týden se očekává zahájení prodeje Mac OS X Lion a brzy poté uvedení nových modelů Maců, zatímco platforma iOS ustoupila poněkud do pozadí, protože pro ni lze čekat větší změny až na podzim, kdy bude vydána ostrá verze iOS 5. Ovšem přesto se za minulé týdny nějaké zprávy o iOS a jeho aplikacích nashromáždily:
Druhá beta verze iOS 5 zobrazuje v oznamovací oblasti nadcházející kalendářní události
V pátek 24. června Apple uvolnil pro vývojáře již druhou beta verzi iOS 5, která už podporuje bezdrátovou synchronizaci. Vedle toho ale přináší ještě řadu dalších drobných vylepšení, mimo jiné zobrazuje nadcházející kalendářní události v centru oznamování.
iOS 5 značně přepracoval oznamovací systém, který nově používá centrum oznamování (Notification Center), centralizované zobrazení všech „push“ oznámení a widgetů, umístěné u horního okraje obrazovky. Švihnutí prstem dolů z horního okraje obrazovky toto centrum zobrazí. (Názorně to předvádí tohle video, ukazuje fungování nových oznámení v obou orientacích obrazovky.)
Druhá beta verze iOS 5 navíc nově v oznamovací oblasti zobrazuje také kalendářní události pro příštích 24 hodin, takže bude snadné udržet si přehled o nejbližších schůzkách jediným pohledem do centra oznamování. Časový interval pro zobrazování kalendářních událostí je zatím pevně nastavený na 24 hodin, další beta verze ale možná přidají volbu umožňující ho uživatelům změnit.
Mezi automaticky zřizovanými poštovními účty iOS 5 jsou i čínské služby
Už jsme zmiňovali, že druhá beta verze iOS 5 přinesla změny též v seznamu automaticky zřizovaných poštovních účtů, na prvním místě se nyní nepřekvapivě nachází služba iCloud, zatímco MobileMe byla odsunuta až na konec. A velkým překvapením není ani to, že se v tomto seznamu nalézá i několik čínských poštovních služeb.
Jak upozornil Sonny Dickson na Twitteru, přibyly přednastavené přihlašovací informace o účtech čínských poštovních služeb QQ, 163.com a 126.com vedle takových zavedených služeb jako jsou Gmail či Hotmail.
Apple zřejmě jedná o iPhonu s operátorem China Mobile
To ukazuje, že pro Apple začíná být Čína důležitá již nejenom jako výrobní základna (fyzická výroba hardwaru pro iOS probíhá z převážné většiny v Číně), ale také jako významné odbytiště.
A zdá se, že Apple hodlá své postavení v nejlidnatější zemi světa dále upevnit, už koncem června se objevily zprávy, že provozní ředitel Applu Tim Cook byl spatřen v ředitelství mobilního operátora China Mobile. Podařilo se pořídit jeho fotografii, jak vchází do budovy China Mobile. Důvod návštěvy oficiálně známý není, ale pravděpodobně tam jednal o dalším posílení prodeje iPhonu v Číně.
Ten totiž zatím v Říši středu oficiálně prodává jen operátor China Unicom, avšak možná brzy přibude též China Mobile. Zřejmě však asi půjde až o nástupce iPhonu 4, jehož příchod na trh se očekává v září. China Mobile je dnes zdaleka největším mobilním operátorem na světě, nyní má již přes 600 milionů zákazníků. To představuje tak obrovský trh, že by se vyplatilo vyrábět speciální variantu iPhonu jenom pro něj, proto se spekuluje, že by Apple mohl začít dodávat iPhone podporující vlastní čínský 3G standard TD-SCDMA, který ve své sítí zavádí právě tenhle operátor.
A minulý týden se objevila na webu Sohu.com fotografie, jež má zobrazovat iPhone s logem China Mobile a s podporou TD-SCDMA. Může to samozřejmě být podvrh, ale pro Apple by rozhodně bylo výhodné dostat se do této mobilní sítě. Ostatně, i když China Mobile iPhone oficiálně neprovozuje, odhaduje, že se v jeho sítí užívá asi 5,7 milionu „šedých“ iPhonů (a to přitom mohou využívat pouze jeho GSM síť, zatímco 3G služby nikoli).
Dá se proto předpokládat, že oficiální iPhone podporující všechny služby China Mobile by si získal ještě mnohem více zákazníků. Je tak docela dobře možné, že až Apple uvede v září nový iPhone, bude nabízet i jeho čínskou variantu.
Odkazy v iOS 5 naznačují jen menší modernizaci iPodu touch
Když už mluvíme o budoucím hardwaru pro iOS, v beta verzích iOS 5 se nachází také odkaz na budoucí model iPodu touch. Již v první beta verzi iOS 5 byla nalezena modelová čísla dosud neuvedených iPadů, ale žádné zmínky o budoucím iPodu touch, což vedlo k dohadům, zda vůbec Apple letos plánuje modernizaci toho přístroje.
Avšak další podrobnější pátrání blogu iFans nakonec přece jenom odhalilo odkaz na dosud neuvedený model iPodu touch s modelovým identifikátorem „iPod4,2“ (v souboru „/System/Library/LaunchDaemons /com.apple.fairplayd.N81.plist“), přičemž současný iPod touch čtvrté generace používá identifikátor „iPod4,1“.
Ovšem to, že se nový identifikátor liší jen v desetině, naznačuje, že by letošní model mohl být pouze menší modernizací, nikoli zcela novou generací. V beta verzích iOS 3.0 se vyskytoval podobný identifikátor „iPod2,2“, avšak nakonec se na trh žádný takový přístroj nedostal, iPod touch třetí generace používal identifikátor „iPod3,1“. Nelze proto vyloučit, že k něčemu podobnému dojde i nyní, pak by ale některá z příštích beta verzí iOS 5 měla obsahovat odkaz na model „iPod5,1“.
Jenže v případě iPhonů 3G a 3GS Apple užil identifikátory „iPhone1,2“ a „iPhone2,1“, přestože se zevně tyto telefony skoro nelišily, hlavní rozdíl spočíval v nasazeném SoC čipu. Z beta verzí iOS se toho tudíž zase až tolik o budoucím hardwaru vyvěštit nedá, ale lze předpokládat, že by letošní nový iPod touch mohl nasadit výkonnější SoC čip (pravděpodobně čip A5 používaný zatím jen v iPadu 2). Kdyby se nic jiného nezměnilo, mohla by právě tohle být ona menší modernizace označená identifikátorem „iPod4,2“. To se však vyjasní nejdříve v září, kdy by se měly objevit jak nový iPhone, tak též nové iPody.
Web JailbreakMe.com se vrátil a zvládá také iPad 2
Loni v létě spustil iPhone Dev Team web, který umožňoval otevření firmwaru mnohých přístrojů s iOS (takzvaný jailbreak) prostě tím, že se s daným přístrojem tento web navštívil. Zanedlouho ovšem Apple vydal iOS 4.0.2 a iOS 3.2.2 (pro iPad), zacelující zranitelnost ve zpracování PDF souborů, jež fungování tohoto webu umožňovala. (Už tehdy se ale vlastně jednalo o druhou verzi, protože úplně poprvé byla tato metoda užita již pro iOS 1.1.1, kdy využívala chyby v zacházení s TIFF soubory. Tu z provozu vyřadil iOS 1.1.2, to však mluvíme o „šerém dávnověku“ iOS, konkrétně o podzimu 2007.)
Avšak minulý týden se web JailbreakMe.com vrátil (ve třetí verzi), opět dovoluje otevření firmwaru mnoha zařízení s iOS přímo z webového prohlížeče a navíc (poprvé) umožňuje otevřít také iPad 2. Seznam podporovaných zařízení uvádí blog iPhone Dev Teamu, web si poradí s původním iPadem užívajícím iOS 4.3 až 4.3.3, s iPadem 2 s iOS 4.3.3, s iPhony 3GS a iPhony 4 (GMS verze) s iOS 4.3 až 4.3.3, s CDMA iPhonem 4 s iOS 4.2.6 až 4.2.8 a s iPody touch třetí a čtvrté generace provozujícími iOS 4.3 až 4.3.3.
Jde o asi nejjednodušší způsob, jak otevřít iOS, stačí navštívit tento web prohlížečem Safari na daném přístroji a stisknout tlačítko „Free/Install“, jímž se spustí vlastní proces otevírání. Web obsahuje dodatečné informace, v nichž návštěvníky ujišťuje, že celý proces je plně reverzibilní, prostou obnovou systému v iTunes se lze vrátit k původnímu stavu a tvrdí, že rizika jsou minimální. Apple je samozřejmě jiného názoru a prohlašuje, že otevírání firmwaru může způsobovat nestability a přináší bezpečnostní rizika, bude ovšem záležet na uživateli, pro co se rozhodne.
I tentokrát využívá JailbreakMe.com chybu ve zpracování PDF dokumentů v iOS, navíc tvůrci webu opět poskytují i bezpečnostní záplatu, která uživatelům s otevřeným firmwarem dovoluje danou bezpečnostní díru zacelit, aniž by museli čekat na oficiální opravu Applu. (Úplně stejně tomu bylo loni, kdy se rovněž nabízela hackerská oprava dotyčné chyby pro otevřené přístroje.)
Apple již chystá opravu příslušné bezpečnostní chyby
Otevírání iOS přes JailbreakMe.com přilákalo množství zájemců, už minulý čtvrtek byl pomocí tohoto webu otevřen přes jeden milion přístrojů. Applu se to ovšem nelíbí a chystá protiopatření, samozřejmě v rámci posilování bezpečnosti iOS. Minulou středu totiž německý spolkový úřad pro informační bezpečnost vydal varování před kriticky závažnou bezpečnostní chybou v několika verzích iOS, jež dovoluje, aby poklepání na záškodnický PDF soubor zavleklo do přístroje škodlivý software.
A minulý čtvrtek mluvčí Applu potvrdila agentuře Associated Press, že firma o chybě ví a vyvíjí opravu, jež bude zákazníkům dostupná v chystané softwarové aktualizaci, odmítla však blíže upřesnit, kdy bude tato aktualizace vydána. Vše se tedy opakuje, brzy lze čekat další verzi iOS, se kterou JailbreakMe.com už nebude fungovat.
iOS 5 ztíží návrat ke starším verzím firmwaru
Apple otvírání firmwaru (jailbreaking) samozřejmě nemá vůbec rád a snaží se ho různými způsoby ztížit (jak dokládá předchozí zpráva). A zdá se, že s iOS 5 to bude ještě složitější, ten bude totiž aktivně blokovat snahy o návrat iPhonů ke starším verzím iOS. (To bývá často potřeba, protože hackerské utility si většinou s novými verzemi iOS obsahujícími nová bezpečnostní opatření zpočátku neumějí poradit.)
Jak zjistil iPhone Dev Team, beta verze iOS 5 jinak zacházejí s hodnotou APTicket. Při každém spuštění iPhonu s iOS 5 se bude hledat autentická hodnota tohoto klíče, jež bude vygenerována náhodně při obnově systému, nebude již prostě odvozena z identifikátoru ECID a z verze firmwaru. A pouze Apple bude mít kryptografické klíče pro podepsání daného APTicketu, takže s iOS 5 se velice ztíží možnost návratu zpět ke starším verzím firmwaru.
Tohle ovšem platí jen pro iOS 5 a novější iPhony, Apple navíc bude moci tuhle autentizaci vypínat a zapínat. Stále bude možné otevírání vyžadující při spuštění nebo restartu připojení k počítači s otevírající utilitou (takzvaný „tethered jailbreak“), půjde tak používat třeba nástroj limera1n. A pořád se bude možné vrátit k firmwarům před iOS 5, avšak bude to vyžadovat starší verze iTunes.
Apple podobné postupy již dříve zavedl pro hodnotou BBTicket, takže se takováto opatření dala očekávat a lze předpokládat, že hackeři nakonec najdou způsob, jak i tyto nové překážky obejít. „Hra na kočku a myš“ mezi Applem a hackery prolamujícími iOS tak s iOS 5 vstoupí do dalšího kola.
Apple oznámil 15 miliard stažení aplikací z App Store
Apple se velmi rád chlubí rekordy spojenými s jeho aplikačním obchodem App Store pro iOS. Další takovou příležitost dostal minulý čtvrtek, kdy mohl oznámit, že počet jednotlivých stažení aplikací z App Store už přesáhl 15 miliard. Apple k tomu jako obvykle vydal oficiální tiskovou zprávu (její český překlad by se měl později objevit tady).
Zpráva uvádí, že za pouhé tři roky se z App Store stal největší softwarový obchod na světě a předkládá vedle oněch 15 miliard stažení ještě další čísla. Celkový počet uživatelů iOS (tedy uživatelů iPhonů, iPodů touch a iPadů) přesáhl 200 milionů (ovšem již na zahájení konference WWC 2011 počátkem června mluvil o 200 milionech prodaných zařízení s iOS, což vyvolává otázku, nakolik jsou tyto dva údaje srovnatelné) a celkový počet aplikací nabízených v App Store činí 425 000. A z toho je přímo pro iPad určeno plných 100 000 aplikací. App Store mohou využívat zákazníci v 90 zemích světa a vývojářům Apple dosud vyplatil za prodané aplikace přes 2,5 miliard USD.
Čísla to jsou samozřejmě velká, ale při uvedené uživatelské základně vcelku očekávatelná. Částka vyplacená vývojářům ovšem ukazuje, že průměrné příjmy z jedné aplikace nijak vysoké nejsou, to je však dáno hlavně tím, že většina stahovaných aplikací bude nejspíš bezplatná (mnohé z nich se ovšem financují z vložených reklam, což Apple do částky pro vývojáře asi nezapočítává, to pravděpodobně budou pouze příjmy za placené tituly).
Mimochodem, počtem stažení se už App Store vyrovnal počtu prodaných hudebních skladeb v iTunes Store, kde Apple překročení hranice 15 miliard ohlásil právě na WWDC 2011 před měsícem.
Počet aplikací pro iPad přesáhl 100 000
Na WWDC 2011 Apple také uvedl, že aplikací pro iPad je 90 000. Nyní již jejich počet překročil 100 000, přibylo tedy dalších 10 tisíc titulů pro iPad. Překonání této hranice ovšem MacStories oznámil už koncem června, ukázala to samotná aplikace App Store na iPadu. Počet titulů pro tablet Applu tak roste opravdu prudkým tempem.
Minulý týden se navíc dále zlepšila dostupnost iPadu 2, dodací lhůta ve webovém obchodu Applu se zkrátila na 3 až 5 pracovních dnů z dřívějších jednoho až dvou týdnů, opakuje se tak situace s původním iPadem, kdy rovněž trvalo několik měsíců, než se poptávka vyrovnala s nabídkou. Zájem o iPad přitom zjevně neklesá, Applu se tak podařilo dále posílit výrobu.
iPad 2 se ovšem prodává v mnohem větších množstvích než jeho předchůdce, dá se proto očekávat, že až Apple 19. července oznámí své finanční výsledky za minulé čtvrtletí, budou prodeje iPadu rekordní. A to se samozřejmě muselo projevit i ve statistikách App Store.
Při rychlém růstu uživatelské základny App Store v podstatě musí dosahovat dalších rekordů, už to všechno běží „samospádem“ (nárůst poštu stažení je zatím téměř exponenciální, což sice z principu nemůže pokračovat donekonečna, ale k výraznějšímu zploštění růstové křivky asi ještě v nejbližší budoucnosti nedojde).
A co se týče samotného počtu dostupných aplikací iOS, je jasné, že v takovém množství bude řada zbytečností a nesmyslů, na druhou stranu tam však obvykle lze najít řešení i pro velice specializované úlohy (pokud ovšem pravidla App Store vůbec takovou aplikaci dovolí vpustit).