Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPadu

28. dubna 2010, 00.00 | Podle statistik Chitika Labs se už prodal milion iPadů, o spolehlivosti tohoto údaje však panují značné pochybnosti. Izrael opět povolil dovoz iPadů a také zprávy o zákazu používání iPadů na některých amerických univerzitách byly poněkud přehnané. A Macworld přináší doplňující informace o používání sady adaptérů Camera Connection Kit.

V tomto článku předkládáme několik zpráv týkajících se iPadu:Podle Chitika Labs se už prodal milion iPadů, užitá metodika však vyvolává pochybnosti

Hodně nejasností stále zůstává kolem toho, kolik se vlastně již prodalo iPadů (přístroj se zatím nabízí jen v USA). Poslední oficiální údaj Applu udává 500 000 prodaných kusů, objevil se v tiskové zprávě oznamující opoždění prodeje iPadu mimo USA.

Od té doby lze vycházet jen z neoficiálních odhadů, hodně pozornosti proto budí firma Chitika Labs, jež provozuje stránku průběžně zobrazující počet prodaných iPadů. Už jsme se o ní zmiňovali dříve, tato firma provozuje vlastní reklamní síť a registruje, kolik iPadů se zapojilo do její sítě a z toho se snaží extrapolací odhadnout celkový počet provozovaných (a tedy i prodaných) iPadů.

A podle tohoto odhadu již byla překonána hranice 1 milionu prodaných kusů. Stránka zobrazuje také regionální rozdělení připojujících se iPadů, největší podíl zůstává nadále v Kalifornii, přes 19 procent, druhé největší zastoupení má stát New York s více než 8 procenty, naopak nejmenší podíl vykazuje Wyoming s pouhými 0,03 procenta.

Problém je ovšem se spolehlivostí těchto údajů, v minulosti už Chitika Labs musela několikrát své počty upravovat směrem dolů, proti oficiálním číslům Applu totiž uváděla mnohem vyšší hodnoty. Firma sice provedla několik úprav své metodiky, pořád však zůstává v podezření, že stále není úplně v pořádku (v současnosti se k identifikaci iPadů využívá cookie souborů), je totiž dost pravděpodobné, že prodej milionu iPadů by Apple oznámil.

Je ovšem možné, že nyní v pátek 30. dubna, kdy začne v USA prodej 3G modelů iPadu, Apple uvolní aktualizovaná čísla, pak bude možné si udělat jasnější představu o odbytu přístroje, navíc lze předpokládat, že s příchodem 3G iPadů poptávka opět zesílí. A 10. května Apple slíbil zveřejnit podmínky prodeje v dalších zemích, tehdy bychom se též mohli dočkat upřesňujících údajů o odbytu iPadu.

Izrael nakonec povolil dovoz iPadu

Poměrně vekou mediální odezvu vyvolala zpráva, že Izrael zakázal dovoz iPadu a dokonce pohrozil jeho zabavením těm, kdo si ho přivezou. Podle oficiálního zdůvodnění zákazu americká verze přístroje nesplňovala izraelské normy pro WiFi zařízení, vycházející z evropských předpisů, ale podle některých neoficiálních náznaků šlo spíše o obavy, že by mohl rušit rádiové frekvence užívané izraelskou armádou. (Evropské země totiž dovoz iPadu nezakázaly.)

Ovšem minulý pátek Izrael zákaz dovozu iPadů opět zrušil, takže celá tato „aféra“ je už minulostí. Izraelské ministerstvo komunikací sdělilo, že po intenzivním technickém přezkoumání uznalo, že iPad izraelským předpisům nakonec přece jen vyhovuje, ve spolupráci s pracovníky Applu, mezinárodní laboratoří a evropskými protějšky se potvrdilo, že iPad lze provozovat v souladu s předpisy. Jeho dovoz se tak opět povoluje od neděle s tím, že je dovolen nejvýše jeden kus na osobu.

Celé to tak nejspíš bylo jen dalším příkladem fungování dosti pověstné izraelské byrokracie (jež tvoří častý terč místních satiriků), Izraelci toužící po iPadu tak už nemusí čekat (oficiální prodej tam totiž stejně jako v řadě dalších zemí – včetně té naší – začne zřejmě až mnohem později).

Rovněž zprávy o zákazu iPadu na některých amerických univerzitách byly poněkud přehnané

Spolu se zákazem dovozu iPadů do Izraele se objevily též zprávy o tom, že používání iPadu zakázaly i některé americké univerzity, konkrétně to měla být univerzita v Princetonu, George Washington University a Cornell University.

Nyní se ovšem ukazuje, že to byly zprávy poněkud přehnané, které vyvolal článek v deníku Wall Street Journal informující, že zmíněné univerzity měly potíže se svými bezdrátovými sítěmi při používání iPadu. Zprávy tohoto deníku bývají široce citované, což se samozřejmě stalo i tentokrát, některá média si to však chybně vyložila tak, že iPad byl danými školami přímo zakázán.

Steve Wildstrom však tuhle záležitost prozkoumal podrobněji a zjistil, že ve skutečnosti všechny tři školy iPad povolují, mají ale technické potíže s jeho provozováním ve svých sítích (Wildstromova zjištění si MacObserver ještě ověřil).

Konkrétně na George Washington University iPady nemohou přistupovat k síti, protože zatím není potřebný VPN software, už se na tom však pracuje a očekává se, že jak iPad, tak iPhone budou v univerzitní síti funkční v létě, do jara 2011 pak chce škola najít řešení použitelné pro všechny mobilní platformy.

Univerzita v Princetonu též iPad nezakázala úplně, ale blokovala jednotlivé iPady, působící dva problémy, když se snažily připojit k její síti. Od 8. do 19. dubna proto doporučovala, aby se uživatelé snažili své iPady nepoužívat, protože byla vysoká pravděpodobnost vyvolání zmíněných potíží, avšak 19. dubna bylo zveřejněno dočasné řešení, které některé uživatele iPadů do univerzitní sítě vpustí, ovšem ty dále působící problémy zůstávají zablokované.

A pokud jde o Cornell University, její vlastní deník Cornell Sun jasně uvedl, že univerzita iPad nejen nezakázala, ale ani s ním neměla žádné potíže (deník však převzal mylnou zprávu, že iPad zakázaly zbylé dvě univerzity) a iPad se dokonce dá pořídit v tamním knihkupectví.

Celá věc tak více vypovídá o tom, jak dnes fungují média, než o iPadu, i když zjevně za určitých okolností potíže mít může. To je však spíše obecnější otázka zajištění podpory mnoha různých bezdrátových zařízení v sítích takovýchto organizací.

Macworld přináší další informace o používání sady iPad Camera Connection Kit

V pondělí jsme přinesli nová zjištění týkající se používání sady adaptérů Camera Connection Kit určené především k importu digitálních fotografií do iPadu (tvořenou dvěma adaptéry pro dokový konektor, USB adaptérem a čtečkou SD karet).

Samozřejmě se na ni podíval také Macworld a vedle potvrzení toho, co již odhalily jiné servery, přináší některé další doplňující informace.

Podpora zvukových zařízení

Jde hlavně o to, že s USB adaptérem z téhle sady lze připojovat i jiná USB zařízení než fotoaparáty. Macworld potvrzuje, že s adaptérem fungují zvuková USB zařízení jako sluchátka, náhlavní sady a reproduktory, když se připojí k USB portu adaptéru, veškerý zvukový vstup a výstup se přesměruje do příslušného zařízení.

A iPad s takovým zařízením zachází podobně jako se sluchátky připojenými k jejich zdířce, pokud se během přehrávání hudby z aplikace iPod odpojí USB kabel nebo USB adaptér, přehrávání se zastaví.

Vyhoví pouze některé USB klávesnice

iPad jako první přístroj s iPhone OS podporuje externí klávesnice, oficiálně ovšem jen bezdrátové Bluetooth modely, zjistilo se však, že přes USB adaptér se dají připojovat též USB klávesnice.

Macworld to samozřejmě také vyzkoušel a odhalil, že budou fungovat pouze některé z nich, jiné zobrazí chybové hlášení, že připojené příslušenství má příliš velký příkon. USB klávesnice poskytující USB porty se zesíleným napájením potřebné pro dobíjení a synchronizaci iPodů a iPhonů (to pochopitelně platí i pro hliníkové klávesnice Applu) totiž potřebují více energie, než může dodat dokový konektor iPadu. Takové klávesnice pracovat nebudou, protože nebudou mít dost energie.

Po energii méně hladové USB klávesnice sice nejprve vyvolají chybové hlášení, že připojené USB zařízení není podporované, ale poté, co se toto hlášení odklepne, dá se na nich psát tak jako na Bluetooth modelech. Fungují všechny standardní klávesy, stejně jako klávesy pro regulaci hlasitosti a pro ztlumení, tlačítko pro vysunutí přepíná softwarovou virtuální klávesnici iPadu. Macworld si ověřil, že lze použít USB klávesnice od různých výrobců, podsvícené typy však nefungují, zřejmě opět kvůli příliš vysokému příkonu.

USB adaptér je možné připojit do dokového konektoru standardního doku iPadu, pak půjde USB klávesnici používat, když bude iPad umístěný v doku, bez doku to pochopitelně jde také, ale nebude to tak šikovné.

Možnosti importu videa

Vedle fotografií sada Camera Connection Kit umí importovat též videa, na iPadu ale půjdou přehrávat jen tehdy, budou-li ve formátu H.264. A protože součást sady tvoří také čtečka SD karet, je možné využít k ukládání videozáznamů právě SD karty, čímž lze uvolnit vnitřní paměť iPadu.

Příslušná videa musí být zakódována do H.264 a musí se uložit na SD kartu do složky DCIM. Po vložení karty do čtečky připojené k iPadu se automaticky spustí aplikace Photos a zobrazí příslušná videa pro import (videa se musí importovat, protože iPad neumí záznamy otevírat přímo z SD karty).

Importovaná videa se zobrazují v aplikaci Photos, ačkoli iPad nese též aplikaci Videos (systém totiž předpokládá, že videa pocházejí z fotoaparátu), a tak pro ně nebudou dostupné některé funkce, například pohyb po kapitolách, aplikace Photos si také nezapamatuje, kde se zastavilo přehrávání, když se opustí. Je to tedy spíše nouzové řešení, které však dovoluje na SD karty ukládat videa, pro něž už není prostor ve vnitřní paměti přístroje.

USB disky nefungují

Nejlepším řešením by samozřejmě však bylo, kdyby se přes USB adaptér dala připojovat úložná zařízení, třeba pevné disky, ale jak Macworld zjistil, to nejde, externí USB disky pro iPad s USB adaptérem použít nelze.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: