Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy o iPhonu
2. listopadu 2009, 00.00 | Aplikace Remote 1.3.2 přináší podporu Apple TV 3.0. Apple údajně zvyšuje objednávky iPhonů pro nadcházející vánoční sezónu. A iPhone se začal oficiálně prodávat v Číně, zájem zákazníků však omezuje vysoká cena.
Pro iPhone se v současnosti přirozeně nedají čekat žádné zásadní novinky, ale přesto se toho kolem něj děje docela dost:
Remote 1.3.2 přidává podporu Apple TV 3.0
Aplikace Remote pro iPhone a iPod touch umožňuje tyto přístroje změnit v obdobu dálkového ovládání Apple Remote, lze jím přes lokální WiFi síť ovládat iTunes na osobních počítačích a též Apple TV (postup propojení aplikace s iTunes nebo s Apple TV popisuje tenhle podpůrný dokument).
Minulý čtvrtek se objevil nový firmware pro Apple TV, na což musela reagovat i tato aplikace, proto ve stejný den přišla též její nová verze 1.3.2, která doplňuje právě podporu Apple TV 3.0 (a současně zlepšuje kompatibilitu s iTunes 9), kromě toho přináší ještě opravy menších chyb.
Remote 1.3.2 se dá zdarma stáhnout z App Store, vyžaduje firmware 3.0 nebo vyšší.
Apple zřejmě zvyšuje výrobu iPhonů před Vánoci
Poptávka po iPhonu zůstává stále vysoká a Apple počítá s tím, že se jeho odbyt v nadcházejícím předvánočním období ještě citelně zvýší, o čemž svědčí nově uniklé náznaky. Tchajwanský server DigiTimes totiž napsal, že OmniVision Technologies, známá především jako dodavatel 3,2megapixelového fotoaparátu pro iPhone 3GS, oznámila svým klientům, aby počítali s omezením dodávek jejích CMOS snímačů, protože většinu produkce spotřebuje Apple, toto omezení má trvat alespoň do konce listopadu.
Apple podle „tržních zdrojů“ zvýšil objednávky iPhonu 3GS na čtvrté čtvrtletí u svých tchajwanských výrobních partnerů Foxconn Electronics a Primax Electronics o 17 až 20 procent, takže zjevně očekává zvýšenou poptávku.
Je tedy možné, že konec letošního roku bude obdobím rekordního prodeje iPhonu, dokonce se spekuluje, že by Apple mohl v počtu prodaných kusů překonat telefony BlackBerry kanadské firmy RIM. Loni se ve stejném období prodalo jen 4,4 milionu iPhonů, zatímco RIM svých telefonů skoro o 2 miliony víc. Ale v minulém čtvrtletí se již odstup Applu snížil, prodal skoro 7,4 milionu iPhonů, zatímco RIM odbyla 8,3 milionu přístrojů BlackBerry. A kdyby se prodej iPhonu opravdu zvýšil o zmíněných 20 procent, mohl by už kanadského konkurenta překonat a stát se světovou dvojkou mezi chytrými telefony, hned za Nokií.
Přirozeně to jsou jenom nejisté odhady, v každém případě se však zdá, že poptávka po iPhonu, zejména po modelu 3GS, neochabuje, naopak se dá počítat s jejím dalším posílením. K tomu přispívá jak jisté zlepšení ekonomické situace, tak především to, že telefon by měly brzy začít prodávat další operátoři v některých zemích (v Kanadě k dosavadnímu výlučnému prodejci Rogers přibudou operátoři Bell a Telus a ve Velké Británii se k O2 připojí ještě Orange), navíc se iPhone počal prodávat též v Číně, o čemž pojednává následující zpráva.
iPhone se začal oficiálně prodávat v Číně
Už v polovině října operátor China Unicom oznámil, že oficiální prodej iPhonu v Číně zahájí v pátek 30. října, a to se také skutečně stalo, zdlouhavé vyjednávání, jež bylo úspěšně zakončeno teprve v srpnu, tak konečně vydalo své plody.
Prodej telefonu začal v Číně od 18:30 místního času, nejprve v pekingské prodejně China Unicomu, kde se zahajovacího ceremoniálu zúčastnil viceprezident Applu Greg Joswiak.
Narozdíl od některých jiných zemí se v Číně na iPhone rozhodně nestály fronty přes noc, u zmíněného pekingského obchodu se vytvořila fronta si 300 zájemců, jinde byl zájem ještě slabší (celkem se telefon počal prodávat ve 2 000 obchodů po celé Číně).
Poměrně slabý zájem zákazníků způsobují hlavně značně vysoké ceny a vynucená omezení „oficiálního“ čínského iPhonu. Cena 32GB iPhonu 3GS bez závazku totiž činí 6 999 jüanů (asi 18 500 Kč) a přístroje prodávané China Unicomem mají navíc vypojené WiFi. (Čínská vláda dočasně zakázala užívání WiFi v mobilních telefonech, z ne zcela jasných důvodů, zákaz byl sice později opět odvolán, to však již byla výroba iPhonů s tímto omezením v běhu). Mluvčí China Unicomu k tomu uvedl, že doufá, že příští várka iPhonů už WiFi mít bude.
Zatím však oficiální čínské iPhony WiFi připojení neumožňují a přesto jsou asi o 20 procent dražší než přístroje dostupné v pouličním prodeji, které WiFi mají. Největší konkurenci tak tvoří právě iPhony z šedého trhu, odhaduje se, že se jich nyní v Číně používá 1,5 až 2 miliony. (China Unicom kvůli tomu dokonce vyhlásil amnestii na takovéto telefony, pokud se jejich majitelé upíšou k jeho oficiální službě, údajně toho již využil přes milion vlastníků iPhonu 3G.)
iPhone to za těchto podmínek v Číně rozhodně nebude mít jednoduché, ovšem vzhledem k lidnatosti země se dá předpokládat, že i při malém zájmu se tam nakonec prodá nezanedbatelný počet kusů.
K dalšímu posílení odbytu iPhonu v nejlidnatější zemi světa by mohlo pomoci, kdyby se podařilo uzavřít dohodu s dalšími čínskými operátory, ale to nebude snadné. China Unicom sice má „pouze“ 143 milionů aktivovaných účtů, ovšem jako jediný čínský operátor provozuje 3G síť kompatibilní se standardy v ostatními světě.
Největší operátor China Mobile vykazuje neuvěřitelných 508 milionů aktivovaných účtů, jenže v jeho případě by byla potřebná zvláštní verze iPhonu podporující jeho nekompatibilní 3G technologii. Ale při obrovitosti tohoto potenciálního trhu je možné, že by Apple byl ochotný i k tomuhle, ostatně už v případě China Unicomu ukázal, že kvůli průniku na čínský trh je svolný ke značným ústupkům (jako bylo vypojení WiFi).