Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy o iPhonu a iPodech
16. listopadu 2009, 00.00 | Objevila se nová, závažnější hrozba pro iPhony s otevřeným firmwarem, jež z nich zcizuje data. Apple začal na webu Dev Center sdělovat vývojářům stav schvalování jejich aplikací a též hledá softwarového inženýra pro vývoj her na platformě iPhone OS. A vydal aktualizovaný firmware 1.0.2 pro iPod nano páté generace.
Také na konci minulého týdne se nashromáždily zprávy související s iPhonem a s iPody:
Intego varuje před novou závažnější hrozbou pro iPhony s otevřeným firmwarem
Minulý týden se objevil první červ (nazvaný Ikee) pro iPhone, který ovšem napadá pouze telefony s otevřeným (jailbroken) firmwarem, jejichž majitelé navíc nezměnili výchozí heslo. Takto nezabezpečené přístroje jsou samozřejmě snadno zranitelné, a tak není divu, že se vzápětí vynořila další, již o něco závažnější hrozba (Ikee ve své původní podobě je totiž neškodný).
S informací o ní přišla firma Intego prodávající bezpečnostní software pro různé platformy včetně Mac OS X. Nová hrozba, pojmenovaná „iPhone/Privacy.A“, využívá stejnou zranitelnost jako červ Ikee, tentokrát však nejde o varování před bezpečnostní dírou, ale o prostředek ke zcizování dat z iPhonu. Útočník jím může ze zranitelných přístrojů ukrást kontakty, zprávy elektronické pošty, textové zprávy a veškerý další obsah flash paměti iPhonu.
Tenhle záškodnický nástroj navíc narozdíl od Ikee nijak nedává vědět, že je aktivní, naopak se přirozeně snaží chovat co nejnenápadněji. Nainstaluje se na Macu, pod Windows, Unix či Linux, kde v síti vyhledává přítomnost napadnutelných iPhonů, když je objeví, pronikne do nich a začne přenášet data.
Oproti červu Ikee je „iPhone/Privacy.A“ skutečně o dost nebezpečnější, na druhou stranu nezapomínejte, že si Intego „přihřívá svou polívčičku“. Ve své zprávě pochopitelně nezapomněla zmínit, že její antivirový software VirusBarrier X5 dokáže danou hrozbu na Macu zjistit a dělá si tak zároveň reklamu.
Musela ovšem uvést, že se tohle ohrožení vůbec netýká telefonů s netknutým firmwarem, proto, ve shodě s názorem Applu, radí, že by uživatelé firmware iPhonu především vůbec neměli otevírat, protože to výrazně zvyšuje zranitelnost telefonu. (Mimochodem, Intego píše, že podle odhadů má otevřený firmware asi 6 až 8 procent všech iPhonů.)
Tohle vše je sice pravda, ale i uživatelé takto upravených přístrojů se mohou všem novým hrozbám snadno vyhnout, stačí prostě to, aby změnili výchozí heslo a budou chráněni, aniž by byl třeba nějaký dodatečný software.
Z celého tohoto rozruchu okolo nových hrozeb pro iPhony tak plyne především to, že prolamování ochran Applu by měli provádět jen ti uživatelé, kteří aspoň trochu vědí, co dělají a dokážou zachovávat nejzákladnější bezpečnostní pravidla (pokud někdo přistupuje k Internetu s přístrojem, na němž nechal nastavené výchozí heslo, tak si nějakou tu škodlivou „breberku“ v podstatě zaslouží).
Nově Apple sděluje vývojářům stav schvalování aplikace na webu iPhone Dev Center
Než se nějaká aplikace dostane do obchodu App Store, musí projít značně přísným schvalovacím procesem. Právě to vyvolává mnohé kontroverze, velké mediální pozornosti se těší zejména případy odmítnutí aplikací, někdy z dost podivných důvodů. Vývojářům ovšem vadí i to, že schvalování často trvá velice dlouho a Apple je navíc příliš neinformuje o tom, jak se pro jejich aplikaci vyvíjí.
Právě to by se však mělo změnit, minulý týden totiž Apple přidal k webu iPhone Dev Center pro vývojáře aplikací novou funkci, informující, jak to vlastně vypadá se schvalováním jimi zaslaných titulů.
To je vítaná změna, předtím Apple nechával vývojáře v nejistotě, obvykle zaslal vyrozumění elektronickou poštou až poté, co byla aplikace schválena nebo odmítnuta, zatímco teď to průběžně sděluje přímo vývojářský web. Podle vývojářů, kteří o novince informovali server AppleInsider, se pro zaslané aplikace zobrazuje devět stavových úrovní, včetně stavů „in review" (probíhající zkoumání), „ready for sale“ (připraveno k prodeji) a „rejected“ (odmítnuto).
Samozřejmě to není žádná převratná novinka, přesto to znamená alespoň malý krok ke zprůhlednění schvalovacího postupu aplikací App Store.
Některým vývojářům ovšem nebude stačit ani tohle, pár jich dokonce v poslední době veřejně vyhlásilo, že s vývojem pro kapesní platformu Applu končí, což jim sice zajistilo značnou mediální odezvu, ale vzhledem k tomu, že počet aplikací v App Store již překročil sto tisíc, zdá se, že stále zůstává dost těch, co jsou ochotní na podmínky Applu přistoupit.
Za současné potíže se schvalováním, zejména s tím, že se v poslední době hodně prodlužují čekací doby, může nejspíš právě to, že přichází tolik aplikací, takže příslušní zaměstnanci Applu je prostě nestíhají zpracovávat.
Že není všechno v pořádku, si uvědomuje i Apple, už v srpnu viceprezident Phil Schiller osobně reagoval na některé kritiky schvalování aplikací a přislíbil zlepšení. Apple skutečně začal podnikat kroky v tomto směru, v září například zprovoznil stránky App Store Resource Center poskytující podrobnější souhrn informací o schvalovacím postupu a teď tedy přidal i pružnější způsob informování o stavu schvalování.
Ani to ovšem některé vývojáře neuspokojí, ti nejspíš přejdou na jinou platformu (s největší pravděpodobností na Android Googlu, který právě otevřenost používá jako jeden z marketingových argumentů, Google s tím zřejmě tak trochu počítá), ale i tak nepochybně zůstane vývojářů aplikací pro iPhone stále víc než dost.
Apple hledá vlastního vývojáře her pro iPhone OS
Apple sice otevřeně přiznává, že za úspěchem iPhonu (a také iPodu touch) stojí především obchod App Store a jim nabízené množství aplikací, ovšem on sám přispěl jen čtyřmi vlastními aplikacemi a z nich pouze jediná - Texas Hold'em (poker za 4,99 USD vydaný již v roce 2008) – je hra, přestože právě hry patří k nejžádanějším aplikacím.
To se ale možná brzy změní, protože Apple začal shánět softwarového inženýra pro vývoj mediálního a herního softwaru do vývojového týmu iPhonu a iPodu touch.
Příslušný inzerát hledá zaměstnance na plný úvazek pro vývoj interaktivních multimediálních aplikací, přičemž v požadavcích stojí, že by to měl mimo jiné být „vášnivý hráč“ se 3 až 4 roky zkušeností z vývoje her, který už dostal do prodeje alespoň jeden špičkový (AAA) titul. Požaduje se, aby zvládal všechny stránky softwarové produkce a dokázal pracovat na projektech se stanovenou časovou lhůtou.
To se dá těžko vyložit jinak, než že Apple hodlá posílit vývoj vlastních her pro iPhone a iPod touch. Není to zase tak překvapivé, hry patří k nejúspěšnějším (a nejvýdělečnějším) aplikacím obchodu App Store, přibývá v něm stále více zajímavých titulů od zvučných jmen herního průmyslu a rovněž se přenášejí známé herní tituly z jiných platforem.
A význam přístrojů s iPhone OS jako herní platformy pořád roste, Nintendo nedávno přiznalo, že musí své kapesní herní konzoly výrazně odlišit od víceúčelových přístrojů jako je iPhone, chce-li přežít (problém specializovaných přenosných konzol spočívá hlavně v tom, že herní tituly pro iPhone, kvalitou v podstatě srovnatelné, obecně bývají mnohem levnější).
Význam her si už uvědomuje i Apple, to jasně potvrdil letos v září, když uvedl nové iPody touch, tehdy jasně prohlásil, že jde o zábavní zařízení pro mediální aplikace a hry, na čemž založil též příslušnou reklamní kampaň.
Přesto si někteří významní tvůrci her myslí, že se Applu rostoucí obliba her pro jeho kapesní platformu příliš nezamlouvá, například http://en.wikipedia.org/wiki/John_D._Carmack John Carmack, tvůrce legendárního Doomu (mimochodem nedávno konečně přeneseného na iPhone) v nedávném rozhovoru uvedl, že podle něj by vedoucí představitelé Applu byli v hloubi duše raději, kdyby se jejich kapesní hardware využíval seriózněji, současný vývoj si nepřáli a k širšímu přijetí her byli donuceni okolnostmi.
Přání jsou ovšem jedna věc a finanční realita věc druhá, hry pro iPhone a iPod touch nepochybně pomáhají zvyšovat odbyt hardwaru a zajímavý zdroj příjmů představují i samy o sobě, a tak se zřejmě Apple rozhodl také zapojit, takže časem by se mohly objevit nové herní tituly přímo od něj.
Nový firmware pro iPod nano řeší problémy s podcasty
V září Apple uvedl nový iPod nano páté generace, který přidal videokameru, rádio a četné další novinky. A minulý pátek pro něj vydal nový firmware 1.0.2, napravující některé menší potíže. Pro zvukové podcasty nyní fungují jednotlivá nastavení rychlosti přehrávání a funkce Genius Mixes už bude pracovat i těm, kdo s iPodem používají běžecký tréninkový doplněk Nike+iPod.
S novým firmwarem též funguje nastavení přístupnosti pro monofonní zvuk a položky hlasového menu VoiceOver se již nebudou přeskakovat při používání tlačítek regulace hlasitosti na přiložených sluchátkách.
Nový firmware, určený pouze pro iPod nano páté generace, se jako vždy dá stáhnout pomocí iTunes.